account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Czy dieta pomaga przy endometriozie? Jak się odżywiać?

Angelika Janowiczlek. Wiktor Trela13.03.2022Aktualizacja: 12.03.2024

Dieta przy endometriozie stanowi ważny element terapii. Wspiera ona leczenie choroby, a także ogólnie wzmacnia organizm. Przyczynia się również do złagodzenia nieprzyjemnych objawów, zwłaszcza bólu. Dlatego każda chora kobieta powinna przyjrzeć się swojemu jadłospisowi. Sprawdź, jak powinnaś odżywiać się przy endometriozie.


endometrioza-dieta-jadlospis
pixabay

Polecane

ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Dieta a endometrioza
  2. Jaka dieta przy endometriozie sprawdza się najlepiej?
  3. Dieta przeciwzapalna przy endometriozie
  4. Czy dieta ma wpływ na rozwój endometriozy?

Dieta a endometrioza

Chociaż nie udało się poznać dokładnych przyczyn endometriozy, wiele wskazuje na to, że ma ona podłoże autoimmunologiczne. W jej przebiegu występuje przewlekły stan zapalny, który jest spowodowany obecnością błony śluzowej macicy w różnych częściach organizmu, czyli tam, gdzie fizjologicznie nie powinno jej być. W efekcie pojawiają się:

  • ból podbrzusza,

  • zaburzenia cyklu menstruacyjnego,

  • zaburzenia hormonalne,

  • problemy z płodnością,

  • obfite miesiączki,

  • krwawienie z dróg rodnych i układu pokarmowego,

  • problemy z jelitami,

  • ból przy oddawaniu moczu,

  • objawy psychiczne towarzyszące endometriozie (m.in. zaburzenia nastroju).

Objawy te są bardzo uciążliwe i zaburzają prawidłowe funkcjonowanie. Endometrioza jest chorobą przewlekłą, ale konieczne jest podjęcie się leczenia. Jego celem jest zahamowanie rozwoju schorzenia, złagodzenie dolegliwości oraz poprawienie płodności (jeżeli kobieta chce zajść w ciążę). Składa się ono z kilku elementów – m.in. z farmakoterapii, zabiegów chirurgicznych. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów terapia powinna być uzupełniona o odpowiednią dietę.

W licznych badaniach zaobserwowano, że dieta przy endometriozie:

  • pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe i inne objawy endometriozy,

  • wspiera pracę układu pokarmowego,

  • wpływa na poprawę samopoczucia,

  • wzmacnia odporność.

Zmiana diety przy endometriozie powinna być trwała. Nie powinnaś zmieniać sposobu odżywiania się, gdy poczujesz się lepiej. Pamiętaj, że ma on wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Jaka dieta przy endometriozie sprawdza się najlepiej?

Przede wszystkim jest to dieta przeciwzapalna. Charakteryzuje się ona obecnością produktów, które zawierają substancje przyczyniające się do zmniejszenia stanu zapalnego, a także eliminujące wolne rodniki. Jednocześnie wraz z pożywieniem powinnaś dostarczać wszystkich niezbędnych witamin, minerałów i substancji odżywczych.

Nie zapominaj też o ogólnych zasadach odżywiania się przy endometriozie. Są to:

  • ograniczenie spożycia cukrów prostych,

  • wyeliminowanie z jadłospisu żywności wysokoprzetworzonej,

  • zwiększenie spożycia świeżych owoców i warzyw,

  • ograniczenie spożycia czerwonego mięsa,

  • ograniczenie spożycia alkoholu. 

Zmiana sposobu odżywiania się nie zawsze jest łatwa. Dlatego pamiętaj, aby zaczynać od małych kroków. Na początek zacznij jeść więcej warzyw, później wyeliminuj cukier. Stopniowe wdrażanie zdrowych nawyków spowoduje, że nowa dieta stanie się stylem życia, a nie elementem leczenia lub przymusem.

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie endometriozę i chcesz mieć możliwość szybkiej konsultacji nie tylko z ginekologiem, ale też z gastroenterologiem, rozważ zakup Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi.

W ramach wybranego pakietu możesz mieć dostęp nawet do 39 specjalistów (w tym gastroenterologa i ginekologa) oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, drobnych zabiegów ambulatoryjnych, a także blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (np. USG ginekologicznego i gastroskopii). Z wybranym specjalistą będziesz w stanie skonsultować się w ciągu z reguły 3 dni roboczych.

Zamów ofertę na Welbi. Dowiedz się, co jeszcze możesz zyskać, decydując się na jeden z trzech pakietów tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Dieta przeciwzapalna przy endometriozie

Jeżeli chorujesz na endometriozę, do swojego jadłospisu włącz produkty, które zawierają antyoksydanty. Są to substancje, które eliminują wolne rodniki przyczyniające się do uszkodzenia komórek w całym organizmie. Jednymi z najsilniejszych przeciwutleniaczy są witaminy C i E. Pierwszą z nich znajdziesz głównie w owocach i warzywach. Natomiast w drugą bogate są oleje roślinne, orzechy, migdały, nasiona i kiełki.

Przy endometriozie bardzo ważne jest spożycie nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Badania sugerują, że nie tylko przyczyniają się one do złagodzenia objawów choroby, ale również zmniejszają ryzyko zachorowania. Produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe to m.in.: oleje roślinne, owoce morza, tłuste ryby morskie, orzechy.

Dieta przeciwzapalna przy endometriozie powinna być bogata w zielone warzywa liściaste i kapustne. Są w nich obecne substancje, które wpływają na zmniejszenie procesów zapalnych. Nie możesz zapomnieć również o produktach bogatych w błonnik (m.in. kaszach, warzywach, otrębach), który poprawia pracę układu pokarmowego.

W diecie przy endometriozie ważne są przyprawy. Wskazane jest ograniczenie soli. Zamiast niej warto używać różnego rodzaju ziół, a zwłaszcza cynamonu, imbiru, gałki muszkatołowej i kurkumy.

Czy dieta ma wpływ na rozwój endometriozy?

Pojawiają się badania, które sugerują, że sposób odżywiania się może mieć wpływ na rozwój endometriozy. Dieta jest uznawana za modyfikowalny czynnik ryzyka. Konieczne jest jednak przeprowadzenie dalszych badań. Odkrycie korelacji między produktami spożywczymi a endometriozą jest ważne z punktu widzenia skutecznej profilaktyki.

Obecnie wiadomo, że do rozwoju endometriozy może przyczynić się wysokie spożycie soi, czerwonego mięsa oraz trans-nienasyconych kwasów tłuszczowych (obecnych m.in. w margarynach, fast foodach, słodyczach).

Źródła
  1. J. Jurkiewicz-Przondziono i in., Influence of diet on the risk of developing endometriosis, „Ginekologia Polska” 2017, t. 88, nr 2, s. 96–102.
  2. A. Basta i in., Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące diagnostyki i metod leczenia endometriozy, „Ginekologia Polska” 2012, nr 83, s. 871–876.
  3. J.V. Karlsson, H. Patel, A. Premberg, Experiences of health after dietary changes in endometriosis: a qualitative interview study, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32102806/ (dostęp 03.02.2022).
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.