account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Appendektomia – na czym polega operacja wyrostka robaczkowego?

lek. Agnieszka Żędzian28.04.2024Aktualizacja: 28.04.2024

Appendektomia, czyli operacyjne usunięcie wyrostka robaczkowego, jest złotym standardem leczenia pacjentów z ostrym zapaleniem wyrostka robaczkowego. Może być wykonana zarówno metodą klasyczną, jak i laparoskopowo. Dowiedz się, na czym polega zabieg i jak wygląda opieka pooperacyjna.


operacja-wyrostka-robaczkowego-przebieg-pooperacyjna-opieka
Pixabay.com

Polecane

goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
toczen-skory-objawy-leczenie-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Toczeń skórny – objawy i sposoby leczenia
10.05.2022
Spis treści
  1. Kiedy wykonuje się operację usunięcia wyrostka robaczkowego?
  2. Jakie są przeciwwskazania do operacji?
  3. Przebieg appendektomii – co warto wiedzieć o operacji?
  4. Operacja wyrostka robaczkowego metodą klasyczną
  5. Operacja wyrostka robaczkowego metodą laparoskopową
  6. Jak wygląda opieka pooperacyjna?
  7. Opieka pooperacyjna u osób z niepowikłanym zapaleniem wyrostka
  8. Opieka pooperacyjna w pacjentów z perforacją wyrostka robaczkowego
  9. Rekonwalescencja po usunięciu wyrostka robaczkowego

Kiedy wykonuje się operację usunięcia wyrostka robaczkowego?

Appendektomia, czyli operacyjne usunięcie wyrostka robaczkowego, jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych na całym świecie. Wykonuje się ją u osób z podejrzeniem ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego. Appendektomia jest stosunkowo bezpieczną procedurą i postępowaniem z wyboru u osób z objawami ostrego zapalenia wyrostka. W ciągu ostatnich lat klasyczny zabieg operacyjny jest coraz częściej zastępowany metodą laparoskopową. Appendektomia laparoskopowa wiąże się z krótszym czasem hospitalizacji, mniejszym ryzykiem zakażenia rany i zgonu. Wskazaniem do usunięcia wyrostka robaczkowego jest również guz w jego obrębie.

Jeżeli pojawią się u Ciebie objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego (silny ból brzucha w prawym dole biodrowym, nudności, wymioty, utrata łaknienia), nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza. Choroba ta wymaga niezwłocznego leczenia operacyjnego. Jeśli zbagatelizujesz objawy, zwiększysz ryzyko wystąpienia takich powikłań jak perforacja (przerwanie ciągłości) wyrostka robaczkowego i zapalenie otrzewnej.

Jeśli obawiasz się wystąpienia ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego albo chcesz uzyskać pomoc w leczeniu już rozwijającego się schorzenia, sprawdź, co możesz zyskać dzięki Polisie Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne może dać Ci dostęp do m.in.:

  • konsultacji u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD),

  • minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, laboratoryjnej i czynnościowej, bez dodatkowych kosztów, w ramach miesięcznej składki,

  • wizyt u lekarzy bez konieczności czekania w długich kolejkach – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

  • drobnych zabiegów ambulatoryjnych, w tym zdejmowania szwów, zmiany opatrunku,

  • opieki w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski.

Zamów ofertę i sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach Polisy Zdrowie Welbi.

Jakie są przeciwwskazania do operacji?

Nie u każdej osoby z ostrym zapaleniem wyrostka robaczkowego można wykonać operację. Konieczne jest wówczas leczenie zachowawcze, polegające w głównej mierze na stosowaniu antybiotyków. Appendektomia jest przeciwwskazana m.in. u pacjentów niewydolnych krążeniowo i oddechowo lub z niewyrównanymi zaburzeniami krzepnięcia. Decyzja o najlepszym dla danego chorego sposobie leczenia jest jednak zawsze podejmowana indywidualnie.

Przebieg appendektomii – co warto wiedzieć o operacji?

Appendektomia wymaga wdrożenia profilaktycznej antybiotykoterapii, a pierwsza dawka leków jest podawana na 60 minut przed zabiegiem. Zastosowanie antybiotyków zmniejsza ryzyko zakażenia rany pooperacyjnej i ropni wewnątrz jamy brzusznej. Operacja wyrostka robaczkowego trwa zwykle około 60 minut.

Operacja wyrostka robaczkowego metodą klasyczną

Otwarta appendektomia jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym, u pacjenta leżącego na wznak. Chirurg wykonuje nacięcie (poprzeczne lub skośne) w prawym dole biodrowym pacjenta. Ma ono zwykle długość około 5 cm. Po odseparowaniu mięśni i otwarciu otrzewnej lokalizuje i usuwa wyrostek robaczkowy. Następnie zamyka otrzewną, powięzie i zaszywa brzegi rany na skórze.

Operacja wyrostka robaczkowego metodą laparoskopową

Operację metodą laparoskopową przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Zabieg rozpoczyna się u pacjenta leżącego na wznak. Po wprowadzeniu specjalnych portów (trokarów) do jamy brzusznej personel zmienia pozycję pacjenta na tzw. pozycję Trendelenburga (głowa i tułów znajdują się poniżej poziomu kończyn dolnych). Pierwszy trokar (lub tzw. igła Veressa) jest umieszczany w okolicy pępka „na ślepo”. Potem do jamy otrzewnej wprowadzany jest dwutlenek węgla, a następnie laparoskop – urządzenie zaopatrzone w źródło światła i kamerę przesyłającą obraz do monitora. Następnie operator umieszcza pod kontrolą wzroku kolejne dwa, 5-milimetrowe trokary. Wprowadzonymi przez nie narzędziami lokalizuje i usuwa wyrostek robaczkowy. Po wyjęciu trokarów zaszywa brzegi ran.

Jak wygląda opieka pooperacyjna?

Opieka pooperacyjna u osób z niepowikłanym zapaleniem wyrostka

Jeżeli nie doszło u Ciebie do perforacji wyrostka, a zabieg operacyjny przebiegł bez powikłań, prawdopodobnie zostaniesz w szpitalu przez kolejne 2 doby. Po kilku godzinach od operacji możesz (po uzgodnieniu tego z lekarzem) przyjmować klarowne płyny, a następnie stopniowo wracać do regularnej diety. Nie musisz też przyjmować antybiotyków, chyba że chirurg zaleci inaczej.

Opieka pooperacyjna w pacjentów z perforacją wyrostka robaczkowego

Doszło u Ciebie do perforacji wyrostka robaczkowego? Musisz liczyć się z hospitalizacją trwającą nawet 7 dni i koniecznością przyjmowania antybiotyków przez 3–5 dni. Decyzję na temat momentu wprowadzenia diety podejmie chirurg, w zależności od Twojego samopoczucia i stanu ogólnego.

Rekonwalescencja po usunięciu wyrostka robaczkowego

Po operacji wyrostka robaczkowego zadbaj o odpoczynek i spokojne warunki, sprzyjające szybkiej rekonwalescencji. Powrót do normalnej aktywności jest zwykle możliwy po około tygodniu od operacji. Unikaj jednak ciężkiej aktywności fizycznej i podnoszenia ciężarów przez 4–6 tygodni. Oprócz tego:

  • obserwuj ranę pooperacyjną – jeśli zauważysz w jej okolicy zaczerwienienie, obrzęk lub wydzielinę, niezwłocznie skonsultuj się z chirurgiem;

  • zgłoś się do lekarza celem usunięcia szwów po 5–7 dniach od zabiegu, chyba że chirurg zalecił inaczej;

  • przyjmuj przepisane przez lekarza leki zgodnie z jego zaleceniami;

  • zadbaj o odpowiednią, lekkostrawną dietę po wycięciu wyrostka.

Pamiętaj, że zarówno ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, jak i zabieg jego usunięcia wiążą się z ryzykiem powikłań, m.in. zakażenia rany pooperacyjnej, ropni w jamie brzusznej, przetoki jelitowo-skórnej czy niedrożności jelit. Jeżeli zauważysz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy (np. gorączkę, silny ból brzucha), zgłoś się do lekarza.

Źródła
  1. A. Nguyen, S. Lotfollahzadeh, Appendectomy, „StatPearls” 2023, dostęp online: styczeń 2024, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK580514/.
  2. M. Jones i in., Appendectomy (Nursing), „StatPearls” 2023, dostęp online: styczeń 2024, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK568712/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.