account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieDiety 1 min.

Na czym polega dieta wikingów?

Sylwia Brodniewska 16.11.2023Aktualizacja: 27.02.2024

Dieta wikingów jest mniej popularna od diety śródziemnomorskiej, która jest uważana za najzdrowszą na świecie. W diecie wikingów podstawą są ryby morskie, mięso i aromatyczne przyprawy. Odpowiednio dobrane składniki i kaloryczność posiłków pozwoli na utratę zbędnych kilogramów, poprawi wytrzymałość i kondycję. Sprawdź, na czym polega ta dieta i dla kogo będzie odpowiednia.


dieta-wikingow-jadlospis-co-mozna-jesc
Pixabay.com

Polecane

dieta-na-zylaki-jaka-jest-optymalna-co-jesc
Odżywianie
1 min.
Dieta na żylaki - jaka jest optymalna? Co jeść?
24.01.2022
dieta-plynna-co-mozna-jesc-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Dieta płynna - co można jeść? Jakie daje efekty?
27.07.2021
plan-zywieniowy-bez-glutenu-i-nabialu-pobierz-darmowy-ebook
Odżywianie
1 min.
Plan żywieniowy bez glutenu i nabiału – ciesz się zdrowiem i piękną sylwetką
09.06.2022
osteoporoza-jaka-dieta-pomoze-wzmocnic-kosci
Odżywianie
1 min.
Osteoporoza - jaka dieta pomoże wzmocnić kości?
28.10.2021
Spis treści
  1. Na czym polega dieta wikingów?
  2. Ryby w diecie wikingów
  3. Mięso w diecie wikingów
  4. Węglowodany w diecie
  5. Warzywa i owoce w diecie wikingów
  6. Zioła w diecie
  7. Napoje
  8. Kto powinien stosować dietę wikingów?
  9. Przykładowy jadłospis

Na czym polega dieta wikingów?

Dieta wikingów nazywana także skandynawską czy dietą islandzką to sposób żywienia opierający się na smakach pochodzących z krajów skandynawskich. Jest to odwrotność diety śródziemnomorskiej, w której dominują świeże warzywa i owoce, chude mięso, orzechy, oliwa czy owoce morza i ryby. W krajach takich jak Norwegia, Islandia czy Szwecja panują inne warunki atmosferyczne i popularne produkty spożywcze różnią się od tych spożywanych przez Włochów czy Hiszpanów.

Dieta wikinga opiera się na lokalnych produktach, pochodzących z rodzimych upraw. Są one łatwo dostępne i znane przez każdego mieszkańca krajów skandynawskich. Potrawy są komponowane ze składników, które są smaczne, zróżnicowane, a dodatkowo pozytywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie. W jadłospisie nie ma miejsca na produkty przetworzone, zawierające duże ilości tłuszczów trans, słodycze czy napoje gazowane.

Ryby w diecie wikingów

Podstawą diety wikingów są ryby, a dokładnie śledzie. Przyrządza się je na wiele sposobów, często są spożywane w każdym posiłku. Oprócz tego na talerzu często znajdują się makrela i łosoś. Zawierają one cenne kwasy omega-3, których ludzki organizm nie potrafi samodzielnie wytworzyć. Ponadto ryby i owoce morza są świetnym źródłem witaminy D, selenu i jodu, a także witaminy B12. Pozytywnie wpływają na organizm, w szczególności pracę mózgu, poprawę pamięci i koncentracji. Zmniejszają stany zapalne w organizmie. Poprawiają pracę serca, obniżają poziom złego cholesterolu oraz zmniejszają stężenie cukru we krwi. Zaleca się, aby ryby i owoce morza znalazły się w jadłospisie przynajmniej dwa razy w tygodniu. 

Mięso w diecie wikingów

W diecie wikingów nie może zabraknąć mięsa – doskonałego źródła białka, niezbędnego budulca mięśni. Potrawy powinno się przygotowywać z mięs pochodzących od dzikich zwierząt, ponieważ zawiera ono mniej nasyconych kwasów tłuszczowych. W diecie nordyckiej znajduje się mięso z łosia, renifera i niedźwiedzia, chociaż na talerzach nie brakuje wieprzowiny, wołowiny, baraniny czy koźliny. Mięso to także doskonałe źródło żelaza, ważnego dla organizmu. 

Mięso jest najczęściej przygotowywane w postaci gulaszu z dodatkiem warzyw. Bardzo ważny jest odpowiedni sposób przygotowania. Do jednego, dużego naczynia dodaje się mięso, zalewa wodę i dodaje przyprawy. Potrawę należy gotować tak długo, aż zgęstnieje. Następnie należy dodać warzywa korzeniowe. Całość jest bardzo aromatyczna, sycąca i smaczna. Ponadto jej przygotowanie nie wymaga ciągłego mieszania czy pilnowania, co zachęca do jej gotowania.

Węglowodany w diecie

Gulasz często spożywa się z pieczywem wypiekanym z owsa, jęczmienia, prosta i żyta. Przygotowuje się go na zakwasie lub w postaci podpłomyków. W menu śniadaniowym natomiast postawę stanowi owsianka.

Warzywa i owoce w diecie wikingów

W diecie wikingów warzywa i owoce pochodziły z upraw lub z leśnych zbiorów, dlatego w jadłospisie najczęściej spotkasz sałatę, marchewkę, seler, czosnek i pora. Wśród owoców popularne były jagody oraz jabłka. Również orzechy często były dodatkiem do wielu potraw, zarówno śniadań, jak i obiadów i kolacji. 

Zioła w diecie

Kuchnia wikingów znana jest z intensywności smaków i zapachów. Warto tę tradycję kontynuować. Do potraw dodawaj zioła o intensywnym aromacie, jak natka pietruszki, kolendra, gorczyca, czosnek niedźwiedzi i chrzan. W kuchni stosuj także sól kamienną. Dieta nordycka powinna być rozgrzewająca, aromatyczna i smaczna. 

Napoje

W każdej diecie istnieje lista dozwolonych napojów i są to zazwyczaj napary ziołowe, czarna kawa, herbata bez cukru i woda. W diecie wikingów, co wydaje się kontrowersyjne, dozwolone jest piwo. Zawiera ono szereg minerałów i witamin, takich jak A, D, E i H oraz te z grupy B. Piwo zawiera również magnez, potas i fosfor. Nie jest natomiast pozbawione kalorii, dlatego jeśli chcesz stosować dietę wikingów z zamiarem utraty kilogramów, zrezygnuj z tego napoju na rzecz zalecanej wody. Pamiętaj, aby spożywać ją między posiłkami, pijąc małymi łykami. Dorosła osoba powinna wypijać ok. 2 litrów wody dziennie. 

Kto powinien stosować dietę wikingów?

Po dietę wikingów najczęściej sięgają mieszkańcy Skandynawii. Wynika to z łatwiejszej dostępności produktów, które stanowią podstawę tej diety. Jej założeniem było zwiększenie siły i wytrzymałości Wikingów wybierających się na podbój. Obecnie częściej sięgają po nią mężczyźni niż kobiety, głównie ze względu na dużą ilość mięsa i ryb, a mniejszą warzyw i owoców. 

Dieta wikingów jest rozwiązaniem dla osób mających niedobór żelaza. Jego niski poziom jest przyczyną anemii, w szczególności u kobiet. Jedząc zróżnicowane posiłki, zadbasz o swoją sylwetkę i samopoczucie. Warto jednak monitorować nie tylko poziom żelaza, ale i tzw. złego cholesterolu, cukru czy witaminy D. Zbyt wysokie stężenie żelaza przyczynia się do podwyższonej temperatury, senności, suchości skóry i wypadania włosów. Pamiętaj, aby przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w swoim jadłospisie wykonać podstawowe badania krwi.

Pamiętaj, że jeśli chcesz stracić zbędne kilogramy, główną zasadą jest utrzymanie deficytu kalorycznego. Jedz wiele produktów, ale w ograniczonej ilości, sugerując się zapotrzebowaniem kalorycznym własnego organizmu. Jeśli Twoja codzienna dawka ruchu jest minimalna, warto rozważyć inne sposoby żywienia. Wikingowie prowadzili bardzo aktywny tryb życia, dlatego nie byli otyli.

Przykładowy jadłospis

Śniadanie

Owsianka z borówkami amerykańskimi i garścią orzechów włoskich

Drugie śniadanie/przekąska

Jabłko zapiekane z masłem orzechowym

Obiad 

Gulasz z mięsa wołowego na winie, z warzywami korzennymi i przyprawami

Kolacja

Kanapka z chleba żytniego z marynowanym śledziem, cebulą i gorczycą

Źródła
  1. E.Kjørstad, What did the Vikings really eat? Norwegian researchers are working to find out more about what the Vikings cooked in their cauldrons, “Science Norway”, 2020.
  2. A.Linderholm, C. Hedenstierna Jonson, O. Svensk, K.Lidén, Diet and status in Birka: stable isotopes and grave goods compared, “Antiquity”, Volume 82 - Issue 316 - June 2008
  3. P. Saladino, Mięsna dieta karniwora rozszerzeniem diety ketogenicznej, Wydawnictwo Vital, Białystok 2023.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
ile-bialka-ma-jajko-co-warto-wiedziec
Odżywianie
1 min.
Czy jajka zawierają dużą ilość białka?
19.05.2021
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Popularne w kategorii Odżywianie
hummus-co-to-jest-jak-wyglada-jak-go-zrobic
Odżywianie
1 min.
Dlaczego warto jeść hummus?
26.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.