account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieAlergie 2 min.

Uczulenie na kota – objawy i sposoby radzenia sobie z alergią

Katarzyna Grzyś-Kurka29.10.2021Aktualizacja: 03.04.2024

Z alergią na kota boryka się ok. 4 proc. populacji. Jest to jedno z najczęściej występujących uczuleń, co ma również związek z faktem, że koty mieszkają w niemal połowie polskich domów. W efekcie tego ekspozycja na działanie alergenu jest silna i częsta, co może doprowadzić do ujawnienia się uczulenia niemal na każdym etapie życia. Jak objawia się alergia na kota? Czy można skutecznie radzić sobie z uczuleniem?


alergia-na-kota-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
pexels.com

Polecane

alergia-na-roztocza-jak-sobie-radzic-objawy
Zdrowie
2 min.
Alergia na roztocza - jak sobie radzić? Objawy
28.10.2021
alergia-skorna-jakie-sa-objawy-jak-ja-zlagodzic
Zdrowie
2 min.
Alergia skórna – jak się objawia i w jaki sposób można ją łagodzić?
19.05.2021
uczulenie-na-lateks-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na lateks - jakie są objawy? Jak leczyć?
28.10.2021
leki-na-alergie-bez-recepty-jakie-co-stosowac
Zdrowie
1 min.
Jakie są rodzaje leków na alergię? Które warto stosować?
29.07.2022
Spis treści
  1. Uczulenie na kota – co jest jego przyczyną?
  2. Objawy alergii na kota
  3. Uczulenie na kota u dzieci
  4. Jak pozbyć się alergii na kota?
  5. Alergia na kota – domowe sposoby
  6. Alergia na kota – odczulanie

Uczulenie na kota – co jest jego przyczyną?

Z roku na rok wzrasta liczba osób, które mają alergię na sierść kota. Uczulenie to ma charakter wziewny. Oznacza to, że alergeny mające zwykle postać glikoproteidów o masie cząsteczkowej 10–45 kDa przenikają do organizmu przez drogi oddechowe.

Wbrew powszechnemu sądowi to nie sierść jest główną przyczyną reakcji immunologicznej organizmu. Wywołuje ją przede wszystkim złuszczający się naskórek.

Alergeny osadzają się na odzieży i włosach, natomiast w powietrzu mogą unosić się przez wiele godzin. Jeśli więc masz uczulenie na kota, nie musisz mieć bezpośredniej styczności z tym zwierzęciem. Wystarczy kontakt z jego właścicielem, by wystąpiły duszności czy świąd skóry.

Polecamy

jak-sobie-poradzic-z-alergia-poznaj-5-sprawdzonych-sposobow
Zdrowie

Jak sobie radzić z alergią? 5 sprawdzonych sposobów

Leczenie alergii wymaga kompleksowego podejścia – podstawą skutecznej terapii jest opieka alergologa i ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza. Oprócz regularnego przyjmowania leków, bardzo ważne są także zmiany w stylu życia i unikanie alergenów. Poznaj 5 sprawdzonych sposobów radzenia sobie z alergią.

Redakcja31.08.2021

Ponadto objawy uczulenia na kota mogą wystąpić na skutek przeniknięcia do dróg oddechowych alergenów znajdujących się w ślinie, łoju i pocie, a także moczu i surowicy. Silniejszej reakcji immunologicznej możesz spodziewać się po kontakcie z niewykastrowanym samcem niż tym po kastracji i z samicą.

Objawy alergii na kota

Za wystąpienie uczulenia na sierść kota (a także jego ślinę i mocz) odpowiedzialne jest przede wszystkim białko Fel d 1 (jest to jeden z aż 11 kocich alergenów). Jest lepkie i lekkie, co sprawia, że długo unosi się w powietrzu i przykleja do napotkanych na swojej drodze obiektów.

W efekcie nawet w 20 tygodni po usunięciu zwierzęcia z pomieszczenia, w którym przebywało, wciąż występują alergeny mogące wywołać reakcję obronną organizmu. Uczulenie na kota objawia się podobnie jak alergia na psa. Możesz zauważyć u siebie wówczas:

Jeśli masz zdiagnozowane uczulenie na sierść kota, a jednocześnie chorujesz na astmę – kontakt z alergenem zaostrzy przebieg dolegliwości, zmniejszając wydolność płuc i zwiększając nadreaktywność oskrzeli.

Uczulenie na kota u dzieci

Alergia na kota u niemowląt może nasilić w pierwszym roku życia tzw. świszczący oddech. Jest to charakterystyczny wysoki dźwięk wydobywający się z klatki piersiowej podczas wydechu. Jeśli nie zostaną przeprowadzone wówczas wnikliwe badania, epizody świszczącego oddechu mogą rozwinąć się w poważniejsze zaburzenia pracy układu oddechowego, np. astmę. W przypadku astmy o charakterze nieatopowym kontakt z kotem będzie nasilał u dziecka dolegliwości związane z alergią. Co ciekawe, obecność kota w otoczeniu ciężarnej i wkrótce po narodzeniu dziecka zmniejsza w niewielkim stopniu ryzyko rozwoju astmy atopowej u niemowlęcia.

Reakcja immunologiczna organizmu występuje u tych dzieci, które odziedziczyły alergię po jednym z rodziców lub po obojgu. U niemowląt zdrowych obecność kotów w domu może natomiast zapobiec rozwojowi uczulenia w przyszłości – organizm dzięki ciągłej ekspozycji na działanie alergenu nie reaguje na niego w sposób nieprawidłowy.

Alergia na kota u dziecka może objawiać się łagodnie, ale może również przybrać postać zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego. Nie sposób przewidzieć, w jaki sposób zareaguje organizm, zanim nie zetknie się z cząsteczkami uczulających białek. Rodzic musi więc obserwować dziecko. Jeśli zauważy niepokojące objawy – wówczas konieczny jest kontakt z alergologiem, by podjąć właściwe leczenie.

Obserwujesz u siebie niepokojące objawy po kontakcie z kotem, które sugerują alergię i przez to powinny zostać skonsultowane z alergologiem? Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub na wizytę u specjalisty nie będzie trwało dłużej niż 3 dni robocze. Konsultację zamówisz za pomocą prostego systemu rezerwacji wizyt online, telefonicznie lub w aplikacji mobilnej. 

W ramach pakietu OCHRONA GOLD za 239 zł zyskasz możliwość przeprowadzenia testów uczuleniowych (skórnych, metodą nakłuć i z krwi) oraz odczulania (bez kosztu leku przepisanego na receptę).

Sprawdź, co wchodzi w zakres poszczególnych pakietów! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Jak pozbyć się alergii na kota?

Jednym z podstawowych zaleceń lekarskich dla osób, które obserwują u siebie objawy alergii na kota, jest usunięcie zwierzęcia z domu. Właściciele rzadko jednak decydują się na ten krok. Sięgają więc po doraźne metody łagodzące objawy uczulenia albo korzystają z immunoterapii.

Alergia na kota – domowe sposoby

Nie ma skutecznego domowego sposobu na alergię. Niewiele pomoże również wapń (zwany potocznie – choć błędnie – wapnem na alergię). Możesz jednak stosować kilka zasad, które ograniczą ilość alergenów w Twoim otoczeniu i tym samym objawy uczulenia na sierść kota, jego ślinę lub mocz nie będą tak bardzo doskwierające:

  • zamontuj w domu oczyszczacze powietrza,

  • usuń dywany i chodniki,

  • często kąp zwierzę,

  • używaj podczas sprzątania odkurzacza z filtrem HEPA,

  • pierz ubrania i tekstylia w temperaturze min. 60 stopni Celsjusza,

  • po konsultacji z lekarzem stosuj trankwilizery (leki o działaniu uspokajającym),

  • stosuj spraye na sierść zwierząt,

  • stosuj kwas taningowy,

  • często myj ręce.

Alergia na kota – odczulanie

W celu potwierdzenia alergii na kota stosuje się dwa rodzaje testów: skórny oraz in vitro. Po stwierdzeniu nieprawidłowości lekarz podejmuje odpowiednie leczenie.

W łagodnym przebiegu uczulenia na kota (wysypka, nieżyt nosa, zapalenie spojówek) stosuje się zwykle leki antyhistaminowe, krople steroidowe do nosa i nawilżające do oczu. W przypadku wystąpienia astmy oskrzelowej wdraża się dodatkowo leki przeciwzapalne.

Jeśli stosowanie przepisanych przez specjalistę środków nie przynosi ulgi, wówczas rozważ immunoterapię. Odczulanie polega na regularnym podawaniu szczepionki zawierającej odpowiedni alergen przez nawet kilka lat (nie krócej niż 3).

Źródła
  1. N. Ukleja-Sokołowska, Z. Bartuzi, Epidemiologia i przebieg naturalny alergii na zwierzęta futerkowe, „Alergologia Polska – Polish Journal of Allergology” 2016, nr 3, s. 2–8.
  2. A. Krauze i in., Alergia na zwierzęta, „Alergoprofil” 2011, nr, 7(1), s. 16–23.
  3. N. Ukleja-Sokołowska, Z. Bartuzi, Nowoczesna diagnostyka alergii na psa i kota, „Alergia Astma Immunologia” 2016, nr 21(2), s. 81–87.
  4. A. J. Sybilski, Czy pozbywać się zwierząt po rozpoznaniu alergii?, „Medycyna Po Dyplomie” 2016, nr 3, s. 12–18.
  5. K. Lis, Z. Bartuzi, Hipoalergiczny kot – czy to możliwe?, „Alergia Astma Immunologia” 2020, nr 25(2), s. 70–81.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.