Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
FitnessRehabilitacja 1 min.

Termolezja – na czym polega, wskazania do zabiegu, skutki uboczne

Agata Oleszkiewicz

30.07.2021

Aktualizacja: 07.10.2022

Termolezja to niefarmakologiczna metoda leczenia bólu zwłaszcza o charakterze przewlekłym pochodzącym od kręgosłupa. Efektem terapii jest długotrwała ulga od dolegliwości. Sprawdź, na czym polega termolezja, kiedy z niej skorzystać i jakie skutki uboczne może powodować.


Potrzebujesz szybkiej porady ortopedy?

Skonsultuj się ze specjalistą nawet w ciągu godziny!

E-wizyta od 85 zł
Ortopeda-online
termolezja-co-to-jest-jakie-sa-skutki-uboczne
pixabay.com

Polecane

bol-grzbietu-srodstopia-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Fitness
1 min.
Ból grzbietu śródstopia - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
nadmanganian-potasu-w-kapieli-jakie-ma-dzialanie-zdrowotne
Fitness
2 min.
Nadmanganian potasu w kąpieli - jakie ma działanie zdrowotne?
30.07.2021
ile-kalorii-mozna-spalic-dzieki-plywaniu
Fitness
1 min.
Ile kalorii spala pływanie?
19.05.2021
chodzenie-po-schodach-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Chodzenie po schodach - jakie daje efekty?
29.10.2021
Spis treści
 1. Co to jest termolezja?
 2. Na czym polega termolezja?
 3. Termolezja – skutki uboczne

Co to jest termolezja?

Termolezja, zwana także termoablacją, to metoda zwalczania bólu o charakterze przewlekłym, polegająca na zastosowaniu prądu o częstotliwości fal radiowych (300–500 kHz). Istotą zabiegu jest zablokowanie przewodnictwa nerwowego w obrębie włókien nerwowych odpowiedzialnych za odczuwanie nieprzyjemnych dolegliwości poprzez umieszczenie w ich okolicy niewielkiej elektrody emitującej temperaturę uzyskaną dzięki falom radiowym o określonej długości. Efektem rehabilitacji tego typu jest długotrwała ulga od bólu.

Zabieg termolezji ma szerokie zastosowanie kliniczne. Możesz z niego skorzystać zarówno na ból pleców pochodzący od kręgosłupa czy ból głowy o charakterze klasterowym, jak i na dolegliwości związane z problemami nerwu twarzowego. To również cenna metoda na różnorodne radikulopatie i bóle neuropatyczne, czyli stany związane z podrażnieniem i nieprawidłowym przewodnictwem w obrębie nerwów czuciowych, często opornych na leczenie farmakologiczne i inne metody nieinwazyjne.

Ze względu na to, że dolegliwości tego typu zwykle pochodzą od kręgosłupa, wskazaniem do termolezji jest choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz dyskopatia. Elektroleczenie tego typu bywa wskazane nawet na bóle trzewne. Termolezja stosowana jest przede wszystkim na różne rodzaje nowotworów, w tym nieoperacyjnych guzów wątroby. Zabiegu nie wykonuje się jednak w przebiegu chorób o ostrym stadium i zaraz po nich. Najlepiej odczekać, aż stan zdrowia będzie stabilny. Również niewydolność serca może stanowić przeciwwskazanie.

Metodę leczenia tego typu można zastosować na dwa sposoby w zależności od wysokości termicznego czynnika. Uszkodzenie zakończeń nerwowych przewodzących ból wartością powyżej 70°C nazywa się RF, z kolei praca z temperaturą o wartości 42°C to termolezja pulsacyjna PRF.

termolezja-na-jaki-bol-pomoze-welbi

Na czym polega termolezja?

Termolezja wymaga odpowiednich przygotowań. Dużą uwagę przywiązuje się do uzyskania jak najwięcej informacji o Twoim stanie zdrowia i charakterze bólu. Zabieg termolezji wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Jego istotą jest wkłucie igły w okolicę, która ma być docelowo poddana terapii na odległość nie dalej niż 3 mm od celu, dlatego ten etap wykonuje się pod kontrolą USG lub RTG. To szczególnie ważne, kiedy termolezja dotyczy głębiej położonych tkanek. Zabieg wykonywany na guzach nowotworowych dobrze widocznych i dostępnych może odbywać się bez dodatkowej aparatury obrazowej. Chorobotwórcza zmiana tego typu może zostać zniszczona nawet w trakcie pierwszego cyklu termolezji. Jeśli okoliczności są sprzyjające, elektrodę umieszcza się w jej centrum, z kolei kiedy wymiary i kształty guza są nietypowe, elektrodę umieszcza się w najbardziej oddalonym od głowicy USG miejscu, aby podczas stymulacji nie pogorszyć obrazu z ultrasonografu.Termolezja kręgosłupa lędźwiowego bądź innego aparatu ruchu, który sprawia Ci problemy, również może przebiegać z użyciem dodatkowego sprzętu, w zależności od charakteru, lokalizacji i rozległości zmian. Po umieszczeniu igły w sąsiedztwie docelowego nerwu wprowadzana zostaje elektroda i rozpoczyna się proces stymulacji czuciowej. Położenie elektrody sprawdza się, podając stopniowo dawki prądu. Im niższe napięcie stymulujące, tym bliżej nerwu znajduje się elektroda. Zabieg termolezji np. guzów wątrobowych trwa średnio 2–3 godziny.

Termolezja – skutki uboczne

Termolezja nerwu trójdzielnego czy kręgosłupa lędźwiowego, mimo że wykazuje dużą skuteczność działania, może powodować efekty uboczne. Pozabiegowa bolesność miejsca wkłucia i odnerwienia zwykle utrzymuje się przez mniej więcej dwa tygodnie. To jednak jest zupełnie naturalną reakcją organizmu, dlatego nie wpadaj w panikę. Aby przyspieszyć rekonwalescencję pozabiegową, nie przeciążaj się i oszczędzaj swoje siły. Dużo odpoczywaj i stosuj się do zaleceń specjalisty, który wykonywał zabieg. Po tym czasie możesz rozpocząć rehabilitację ruchową.Twoje odnerwione i niesprawiające już bólu okolice nie powinny przysparzać trudności w aktywności fizycznej, jednak odruchowo możesz mieć barierę natury psychicznej przed podejmowaniem wysiłku, chcąc chronić jak dotychczas kręgosłup przed przeciążeniami czy uszkodzeniem.Poważniejsze powikłania po termolezji występują rzadko. Do najczęstszych należą m.in. infekcje, podrażnienia skóry, blizna oraz niewystarczająca poprawa bólu. W przypadku zabiegu na guza wątroby może pojawić się żółtaczka, postępująca niewydolność narządu, oparzeniowe uszkodzenie wątroby, zakrzepica żyły wrotnej czy hemobilia.Bibliografia:

 • M. Krawczyk, Przerzuty nowotworowe do wątroby, PZWL, Warszawa 2020.

 • M. Retkowski i in., Termoablacja wątroby wieprzowej – interpretacja zmian obrazu radiologicznego spowodowanych martwicą termiczną, „Polish Journal of Radiology” 2002, 67.

 • S. Rudzki, A. Jamroż, Ablacja prądem wysokiej częstotliwości pierwotnych i przerzutowych guzów nowotworowych wątroby, „Polski Merkuriusz Lekarski” 2004, 16.

 • W. Kasprzak i in., Fizykoterapia, PZWL 2001.
  A: Agata Oleszkiewicz

Źródła
  Author Agata Oleszkiewicz picture

  Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

  Konsultacja z ortopedą online nawet w ciągu 1 h

  Umów teleporadę
  Ortopeda-online
  Popularne w kategorii Fitness
  oklady-z-cebuli-na-co-pomagaja-jak-stosowac
  Fitness
  1 min.
  Okłady z cebuli - na co pomagają? Jak stosować?
  24.01.2022
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

  © 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.