account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRehabilitacja 1 min.

Termolezja – na czym polega, wskazania do zabiegu, skutki uboczne

Agata Oleszkiewicz30.07.2021Aktualizacja: 11.04.2024

Termolezja to niefarmakologiczna metoda leczenia bólu zwłaszcza o charakterze przewlekłym pochodzącym od kręgosłupa. Efektem terapii jest długotrwała ulga od dolegliwości. Sprawdź, na czym polega termolezja, kiedy z niej skorzystać i jakie skutki uboczne może powodować.


termolezja-co-to-jest-jakie-sa-skutki-uboczne
pixabay.com

Polecane

jakie-cwiczenia-na-wzmocnienie-kregoslupa-wybrac
Fitness
2 min.
Jakie ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa wybrać?
29.10.2021
jakie-cwiczenia-na-bol-kolana-sa-najlepsze
Fitness
1 min.
Gimnastyka na bolące kolana – przykładowy zestaw ćwiczeń na poprawę kondycji stawu
14.05.2021
pajaczek-na-plecy-dla-dzieci-dla-doroslych-jak-dziala
Fitness
1 min.
Pajączek na plecy - dla dzieci, dla dorosłych. Jak działa?
30.07.2021
staw-skroniowo-zuchwowy-jak-jest-zbudowany
Fitness
1 min.
Staw skroniowo-żuchwowy: co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
Spis treści
  1. Co to jest termolezja?
  2. Na czym polega termolezja?
  3. Termolezja – skutki uboczne

Co to jest termolezja?

Termolezja, zwana także termoablacją, to metoda zwalczania bólu o charakterze przewlekłym, polegająca na zastosowaniu prądu o częstotliwości fal radiowych (300–500 kHz). Istotą zabiegu jest zablokowanie przewodnictwa nerwowego w obrębie włókien nerwowych odpowiedzialnych za odczuwanie nieprzyjemnych dolegliwości poprzez umieszczenie w ich okolicy niewielkiej elektrody emitującej temperaturę uzyskaną dzięki falom radiowym o określonej długości. Efektem rehabilitacji tego typu jest długotrwała ulga od bólu.

Zabieg termolezji ma szerokie zastosowanie kliniczne. Możesz z niego skorzystać zarówno na ból pleców pochodzący od kręgosłupa czy ból głowy o charakterze klasterowym, jak i na dolegliwości związane z problemami nerwu twarzowego. To również cenna metoda na różnorodne radikulopatie i bóle neuropatyczne, czyli stany związane z podrażnieniem i nieprawidłowym przewodnictwem w obrębie nerwów czuciowych, często opornych na leczenie farmakologiczne i inne metody nieinwazyjne.

Ze względu na to, że dolegliwości tego typu zwykle pochodzą od kręgosłupa, wskazaniem do termolezji jest choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz dyskopatia. Elektroleczenie tego typu bywa wskazane nawet na bóle trzewne. Termolezja stosowana jest przede wszystkim na różne rodzaje nowotworów, w tym nieoperacyjnych guzów wątroby. Zabiegu nie wykonuje się jednak w przebiegu chorób o ostrym stadium i zaraz po nich. Najlepiej odczekać, aż stan zdrowia będzie stabilny. Również niewydolność serca może stanowić przeciwwskazanie.

Metodę leczenia tego typu można zastosować na dwa sposoby w zależności od wysokości termicznego czynnika. Uszkodzenie zakończeń nerwowych przewodzących ból wartością powyżej 70°C nazywa się RF, z kolei praca z temperaturą o wartości 42°C to termolezja pulsacyjna PRF.

termolezja-na-jaki-bol-pomoze-welbi

Na czym polega termolezja?

Termolezja wymaga odpowiednich przygotowań. Dużą uwagę przywiązuje się do uzyskania jak najwięcej informacji o Twoim stanie zdrowia i charakterze bólu. Zabieg termolezji wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Jego istotą jest wkłucie igły w okolicę, która ma być docelowo poddana terapii na odległość nie dalej niż 3 mm od celu, dlatego ten etap wykonuje się pod kontrolą USG lub RTG. To szczególnie ważne, kiedy termolezja dotyczy głębiej położonych tkanek. Zabieg wykonywany na guzach nowotworowych dobrze widocznych i dostępnych może odbywać się bez dodatkowej aparatury obrazowej. Chorobotwórcza zmiana tego typu może zostać zniszczona nawet w trakcie pierwszego cyklu termolezji. Jeśli okoliczności są sprzyjające, elektrodę umieszcza się w jej centrum, z kolei kiedy wymiary i kształty guza są nietypowe, elektrodę umieszcza się w najbardziej oddalonym od głowicy USG miejscu, aby podczas stymulacji nie pogorszyć obrazu z ultrasonografu. Termolezja kręgosłupa lędźwiowego bądź innego aparatu ruchu, który sprawia Ci problemy, również może przebiegać z użyciem dodatkowego sprzętu, w zależności od charakteru, lokalizacji i rozległości zmian. Po umieszczeniu igły w sąsiedztwie docelowego nerwu wprowadzana zostaje elektroda i rozpoczyna się proces stymulacji czuciowej. Położenie elektrody sprawdza się, podając stopniowo dawki prądu. Im niższe napięcie stymulujące, tym bliżej nerwu znajduje się elektroda. Zabieg termolezji np. guzów wątrobowych trwa średnio 2–3 godziny.

Termolezja – skutki uboczne

Termolezja nerwu trójdzielnego czy kręgosłupa lędźwiowego, mimo że wykazuje dużą skuteczność działania, może powodować efekty uboczne. Pozabiegowa bolesność miejsca wkłucia i odnerwienia zwykle utrzymuje się przez mniej więcej dwa tygodnie. To jednak jest zupełnie naturalną reakcją organizmu, dlatego nie wpadaj w panikę. Aby przyspieszyć rekonwalescencję pozabiegową, nie przeciążaj się i oszczędzaj swoje siły. Dużo odpoczywaj i stosuj się do zaleceń specjalisty, który wykonywał zabieg. Po tym czasie możesz rozpocząć rehabilitację ruchową. Twoje odnerwione i niesprawiające już bólu okolice nie powinny przysparzać trudności w aktywności fizycznej, jednak odruchowo możesz mieć barierę natury psychicznej przed podejmowaniem wysiłku, chcąc chronić jak dotychczas kręgosłup przed przeciążeniami czy uszkodzeniem. Poważniejsze powikłania po termolezji występują rzadko. Do najczęstszych należą m.in. infekcje, podrażnienia skóry, blizna oraz niewystarczająca poprawa bólu. W przypadku zabiegu na guza wątroby może pojawić się żółtaczka, postępująca niewydolność narządu, oparzeniowe uszkodzenie wątroby, zakrzepica żyły wrotnej czy hemobilia.

Zmagasz się z przewlekłym bólem ze strony kręgosłupa, co powinno zostać skonsultowane z ortopedą? Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę można zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub wizytę u specjalisty nie będzie trwało z reguły dłużej niż 3 dni robocze. 

Sprawdź, co wchodzi w zakres poszczególnych pakietów! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. M. Krawczyk, Przerzuty nowotworowe do wątroby, PZWL, Warszawa 2020.
  2. M. Retkowski i in., Termoablacja wątroby wieprzowej – interpretacja zmian obrazu radiologicznego spowodowanych martwicą termiczną, „Polish Journal of Radiology” 2002, 67.
  3. S. Rudzki, A. Jamroż, Ablacja prądem wysokiej częstotliwości pierwotnych i przerzutowych guzów nowotworowych wątroby, „Polski Merkuriusz Lekarski” 2004, 16.
  4. W. Kasprzak i in., Fizykoterapia, PZWL 2001.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
rozgrzewka-nog-jak-powinna-wygladac-przed-treningiem
Fitness
1 min.
Rozgrzewka nóg - jak powinna wyglądać przed treningiem?
30.07.2021
sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
Fitness
1 min.
Sauna japońska ganbanyoku - co warto o niej wiedzieć?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
cwiczenia-na-kregoslup-szyjny
Zdrowie
1 min.
Trening i rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa
02.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.