account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 2 min.

Goździki – właściwości lecznicze i stosowanie

Kalina Szmit28.10.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Goździki mają wiele właściwości prozdrowotnych. Spektrum ich działania jest szerokie – działają przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo… Wspomogą walkę z przeziębieniem, zmniejszą ból gardła, ale odstraszą również komary! Sprawdź, jak wykorzystać goździki w domowym leczeniu.


gozdziki-jakie-maja-wlasciwosci-lecznicze-jak-stosowac
pexels.com

Polecane

ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
syrop-z-lawendy-jakie-ma-wlasciwosci-i-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Syrop lawendowy – na co pomaga, jak go przygotować i odpowiednio wykorzystać
19.05.2021
ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
jaki-kefir-jest-najzdrowszy-i-kiedy-powinno-sie-go-pic
Odżywianie
1 min.
Czy kefir jest zdrowy? W jaki sposób należy go pić?
25.05.2022
Spis treści
  1. Skąd pochodzą i jak rosną goździki?
  2. Olejek goździkowy
  3. Właściwości lecznicze goździków. Jak je wykorzystać?
  4. Goździki sposobem na komary
  5. Napar na przeziębienie i kaszel z mielonych goździków z miodem

Skąd pochodzą i jak rosną goździki?

Goździki (Flos Caryophylli) to suszone pąki kwiatowe wiecznie zielonego drzewa goździkowca wonnego (Syzygium aromaticum). Goździkowiec może osiągnąć ponad 15 metrów wysokości, rośnie na terenach znajdujących się w strefie podzwrotnikowej, m.in. na Filipinach, w Indonezji, na Zanzibarze, na Seszelach. Angielska nazwa goździków cloves (od łacińskiego słowa clavus, oznaczającego ‘gwóźdź’) nawiązuje do ich kształtu. Świeże pąki są barwy różowej, w trakcie suszenia ciemnieją, aż do znanego koloru rdzawobrązowego.

Pierwsze wzmianki o goździkach pochodzą z Chin i są datowane na 400 lat p.n.e. Wtedy goździki były znane jedynie jako przyprawa. Dziś wiadomo, że poza walorami smakowymi mają dużo więcej do zaoferowania.

Olejek goździkowy

Goździki zawierają sporo (19–25%) olejków eterycznych. Olejek goździkowy (Oleum Caryophyllorum) najlepszej jakości jest pozyskiwany z pąków kwiatowych w drodze destylacji. Głównym składnikiem olejku goździkowego jest eugenol (około 95%) – przezroczysty lub jasnożółty płyn o charakterystycznym, mocnym zapachu. Co ciekawe, buteleczkę eugenolu znajdziesz w każdym gabinecie stomatologicznym (razem z tlenkiem cynku tworzy opatrunek tymczasowy, popularnie zwany „fleczerem”). To eugenol nadaje goździkom specyficzny korzenny zapach i ostry smak.

Właściwości lecznicze goździków. Jak je wykorzystać?

Dzięki właściwościom antybakteryjnym i antywirusowym goździki mogą być pomocne przy przeziębieniu i podczas wspomagania leczenia górnych dróg oddechowych, w tym bólu gardła. Sprawdzą się również w problemach z układem pokarmowym. Goździki wykazują działanie:

  • przeciwbiegunkowe,

  • przeciwpasożytnicze,

  • przeciwgrzybicze (wspomagają leczenie kandydozy),

  • pobudzają trawienie,

  • niwelują wzdęcia.

Warto po nie sięgnąć, jeśli zmagasz się z przykrym zapachem z ust, masz nudności, zgagę lub wymioty.

Jak przygotować goździkową herbatę? Do zwykłej herbaty dodaj łyżeczkę zmielonych goździków lub 2 przekrojone goździki i zalej wrzątkiem (lub wykorzystaj przepis na goździkowy napar na przeziębienie i kaszel, znajdujący się na końcu artykułu).

Ze względu na odkażające i przeciwbólowe właściwości składniki goździków są wykorzystywane w stomatologii. Jeśli boli Cię ząb, rozgryź goździk i przesuń w bolące miejsce – tymczasowo uśmierzy to ból. Goździki wykazują działanie gojące i ściągające błonę śluzową. Jeśli masz problemy z dziąsłami lub afty w jamie ustnej, zacznij żuć całe goździki(należy je najpierw lekko nadgryźć). Możesz również przygotować płyn do płukania jamy ustnej – zalej 10 goździków szklanką wrzątku i przykryj talerzykiem. Po wystygnięciu płyn jest gotowy do użycia.

Olejek goździkowy sprawdzi się w bólach reumatycznych – należy posmarować bolące miejsca mieszanką składającą się z olejku goździkowego i oleju bazowego, np. słonecznikowego, w proporcji 1:1. Udowodniono, że olejek goździkowy ma również działanie antykancerogenne. Jeśli włączysz goździki na stałe do swojej diety, zmniejszysz ryzyko pojawienia się nowotworu.

Goździki sposobem na komary

Poza działaniem leczniczym goździki odstraszają komary. Jeśli chcesz, aby insekty omijały Twoje mieszkanie, zadbaj, aby w domu unosił się goździkowy zapach. Najprostszym sposobem jest zapalenie świeczki i dodanie do roztopionej parafiny kilkunastu kropel olejku goździkowego.

Jeśli chcesz przygotować mieszankę do użycia na skórę, wymieszaj w naczyniu łyżkę oleju bazowego (np. rzepakowego, słonecznikowego) z 10 kroplami olejku goździkowego. Nałóż niewielką ilość na odkrytą skórę, aplikację ponawiaj co 2 godziny. Aby uzyskać lepsze efekty, użyj kilku rodzajów olejków odstraszających komary i meszki, np. eukaliptusowego, miętowego, rozmarynowego lub lawendowego.

Napar na przeziębienie i kaszel z mielonych goździków z miodem

Składniki:

  • 1,5–2-cm kawałek imbiru startego na tarce

  • łyżeczka kurkumy

  • ¾ łyżeczki zmielonych goździków (jeśli nie masz mielonych goździków, użyj 1–3 całe sztuki)

  • ¾ łyżeczki cynamonu

  • duża szczypta tymianku

  • szczypta majeranku

  • sok z połowy cytryny

  • łyżka miodu

Umieść przyprawy w dużym (około 450 ml) kubku i zalej wrzątkiem. Kiedy napar trochę przestygnie (będzie już nadawał się do picia), dodaj miód i sok z cytryny. Pij jeszcze ciepłe.

Jak zmielić goździki? Zdarza się, że trudno jest dostać mielone goździki w zwykłych supermarketach. Możesz wtedy kilkanaście sztuk całych goździków zmielić samodzielnie w domowym młynku. Świeżo przygotowana przyprawa będzie znacznie bardziej aromatyczna niż jej gotowy odpowiednik.

Źródła
  1. H. Różański, Flos Caryophylli – kwiat goździkowca, goździki, https://rozanski.li/1267/flos-caryophylli-kwiat-gozdzikowca-gozdziki/, dostęp: 20.05.2021.
  2. A. Kędzia i in., Przeciwgrzybicze działanie olejku goździkowego, „Postępy Fitoterapii” 2014, nr 1, s. 15–18
  3. A. Kędzia i in., Ocena działania przeciwbakteryjnego olejku goździkowego (Oleum Caryophylli), „Postępy Fitoterapii” 2007, nr 2, s. 66–70

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Popularne w kategorii Odżywianie
ocet-winogronowy-wlasciwosci-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Ocet winogronowy - właściwości, zastosowanie
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.