account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Czym jest hemiplegia i jak ją leczyć?

Agata Muchowskalek. Wiktor Trela16.04.2024Aktualizacja: 16.04.2024

Jeśli po udarze bądź innym uszkodzeniu mózgu występuje u Ciebie niedowład jednej strony ciała, to prawdopodobnie cierpisz na hemiplegię. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są jej przyczyny, objawy i jak z nią walczyć.


hemiplegia-rozpoznanie-przyczyny-leczenie
Pixabay.com

Polecane

jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
guzki-reumatoidalne-na-palcach-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Guzki reumatoidalne na palcach – o czym świadczą? Jak należy z nimi postępować?
10.05.2022
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
Spis treści
 1. Hemiplegia – charakterystyka
 2. Przyczyny hemiplegii
 3. Hemiplegia – objawy
 4. Hemiplegia – diagnostyka
 5. Leczenie hemiplegii
 6. Czy hemiplegii można zapobiec?

Hemiplegia – charakterystyka

Hemiplegia to porażenie jednej strony ciała spowodowane uszkodzeniem mózgu na skutek np. udaru bądź urazu mózgu lub zapalenia opon mózgowych. Najczęściej dotyczy połowy ciała po przeciwnej stronie niż uszkodzenie mózgu. Dzieje się tak, ponieważ lewa półkula kontroluje funkcje położone po prawej stronie ciała, a prawa półkula odpowiada za lewą stronę ciała. Hemiplegia może mieć charakter wiotki lub spastyczny.

Hemiplegia spastyczna charakteryzuje się nadmiernym napięciem mięśniowym, zwłaszcza w kończynach. Występuje spowolnienie i sztywność ruchu, a kończyny są zwykle zgięte i unieruchomione. Objawy są bardziej wyraźne niż w przypadku hemiplegii wiotkiej i zwykle obejmują całą połowę ciała. Napięcie mięśniowe powoduje trudności w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak chodzenie, jedzenie i pisanie.

Hemiplegia wiotka natomiast polega na obniżonym napięciu mięśniowym, prowadzącym do zmniejszenia siły i kontroli ruchu. Kończyny są opadające, a ruch jest niestabilny i nieskoordynowany. Objawy bywają mniej widoczne niż przy hemiplegii spastycznej i mogą dotyczyć tylko niektórych grup mięśniowych.

Przyczyny hemiplegii

Hemiplegia polega na uszkodzeniu drogi korowo-rdzeniowej w mózgu pod wpływem czynników wewnętrznych lub zewnętrznych na układ nerwowy. Za najczęstsze przyczyny hemiplegii uznaje się:

 • udar mózgu,

 • pourazowe uszkodzenie mózgu,

 • zaburzenia neurologiczne (np. stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, pourazowa encefalopatia, guzy mózgu czy wrodzone wady mózgu),

 • zakrzepicę lub zatorowość,

 • wybrane infekcje (np. zapalenie opon mózgowych, choroby bakteryjne, wirusowe i pasożytnicze uszkadzające mózg).

Ryzyko hemiplegii zwiększają również zaburzenia metaboliczne, takie jak np. cukrzyca, niewydolność nerek czy tężyczka. Niehigieniczny tryb życia – brak ruchu, niezdrowa dieta, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i stosowanie narkotyków – dodatkowo zwiększa ryzyko uszkodzenia mózgu.

Hemiplegia – objawy

Objawy hemiplegii są specyficzne i swoiste dla tej jednostki chorobowej. Dzięki temu stosunkowo łatwo ją zdiagnozować i rozpocząć leczenie. Do podstawowych objawów schorzenia należą:

 • utrata lub osłabienie ruchu w jednej połowie ciała;

 • drżenie rąk;

 • niedowład mięśni i związana z tym trudność w wykonywaniu prostych czynności, takich jak chodzenie, trzymanie przedmiotów czy ubieranie się;

 • zmiany w napięciu mięśniowym – spastyczność, czyli wzmożone napięcie, lub hipotonizm, czyli obniżone napięcie;

 • trudności w utrzymaniu równowagi;

 • trudności w mowie – rozumieniu mowy lub wymawianiu słów;

 • problemy z percepcją przestrzenną – trudności z oceną odległości, położeniem przedmiotów w przestrzeni czy rozpoznawaniem obrazów;

 • zaburzenia czucia – mrowienie, drętwienie lub ból w dotkniętej chorobą połowie ciała.

Pamiętaj, że w przypadku hemiplegii nie wszystkie objawy muszą u Ciebie występować równocześnie. Czasami jest to tylko niedowład mięśni albo problemy z mową. Jeśli wystąpił u Ciebie choć jeden z powyższych objawów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Hemiplegia – diagnostyka

Diagnostyką hemiplegii zajmuje się zazwyczaj neurolog, a podstawowym badaniem jest dokładny wywiad medyczny. Lekarz zbierze informacje na temat objawów, ich charakteru bądź czasu trwania. Istotne jest także ustalenie historii wcześniejszych chorób oraz obecnie stosowanych leków. Następnie lekarz oceni siłę i zakres ruchu w kończynach.

W celu potwierdzenia diagnozy oraz wykluczenia innych schorzeń, lekarz może zlecić dodatkowe badania laboratoryjne lub obrazowe, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny mózgu.

Leczenie hemiplegii

Leczenie hemiplegii zależy od przyczyny i stopnia nasilenia objawów. Jedną z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych metod jest regularna rehabilitacja. Fizjoterapeuta, w zależności od potrzeb chorego, zaleci:

 • ćwiczenia ogólnorozwojowe poprawiające zakres ruchu, siłę mięśni oraz równowagę;

 • leki minimalizujące objawy, takie jak skurcze mięśni lub ból;

 • terapię mowy i języka – terapeuta mowy pomoże w poprawie zrozumienia i wykorzystania mowy oraz nauczy posługiwania się alternatywnymi metodami komunikacji, takimi jak np. specjalne tablice. 

Aby pomóc pacjentowi w powrocie do sprawności, stosuje się również terapię zajęciową, skupiającą się na trenowaniu umiejętności dnia codziennego, takich jak jedzenie, ubieranie się czy korzystanie z toalety. Terapeuta zajęciowy nauczy nowych sposobów wykonywania tych czynności lub stosowania środków pomocniczych, takich jak ortezy czy inne specjalne narzędzia.

Warto pamiętać, że leczenie hemiplegii jest oparte na indywidualnych potrzebach pacjenta i zawsze powinno być koordynowane przez lekarza lub fizjoterapeutę.

Czy hemiplegii można zapobiec?

Hemiplegii nie można zapobiec, jednak można zminimalizować ryzyko jej wystąpienia. Kluczowy w profilaktyce jest tryb życia i regularne badania kontrolne. Zachowanie zdrowego stylu życia – regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta, unikanie palenia tytoniu i nadużywania alkoholu, kontrolowanie ciśnienia krwi i poziomu cukru we krwi oraz unikanie stresu – zmniejszy ryzyko udaru, będącego najczęstszą przyczyną choroby.

Bardzo ważne jest także monitorowanie swojego stanu zdrowia, by w porę zareagować na wszelkie odchylenia od normy. W tym celu warto regularnie odwiedzać gabinet lekarski i wykonywać badania. Profilaktyka może być jeszcze prostsza dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, którego ofertę możesz zamówić na Welbi.

Od 119 zł miesięcznie możesz mieć pakiet OCHRONA COMPLEX w ramach Polisy Zdrowie Welbi. Dzięki niemu będziesz w stanie skorzystać m.in. z konsultacji z lekarzem rodzinnym czy internistą w ciągu 24 godzin i z aż 29 innymi specjalistami w ciągu 3 dni roboczych.

Co więcej, w ramach miesięcznej składki będziesz mieć dostęp do ponad 200 badań z listy, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych. A w pakiecie OCHRONA GOLD liczba badań to blisko 300, a na liście są np. tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach wybranego pakietu Polisy Zdrowie Welbi. Zapewnij sobie wsparcie w zachowaniu zdrowia jak najdłużej!

Źródła
 1. I. Ptasznik, B. Skalska-Dulińska, Wybrane aspekty terapii kognitywnej wg koncepcji Perfettiego w rehabilitacji pacjentów dotkniętych hemiplegią, Elamed, Katowice 2014.
 2. J. Opara, Analiza przydatności wybranych skal udarów do oceny wyników rehabilitacji chorych z niedowładem połowicznym, Śląska Akademia Medyczna, Katowice 1996.
 3. M. Szwajnoch, Rehabilitacja po udarze mózgu: poradnik dla osób, które szukają pomocy w powrocie do sprawności, Medical Education Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2023.
 4. M. Ogrodnik, Udar mózgu, Media Press, Warszawa 2021.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
udar-mozgu-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Zdrowie
2 min.
Udar mózgu - jakie są przyczyny i objawy?
31.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.