account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Czym jest hipersomnia? Przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Olga Dąbskalek. Wiktor Trela03.05.2024Aktualizacja: 03.05.2024

Hipersomnia to zaburzenie snu, które charakteryzuje się nadmierną sennością i trudnościami w utrzymaniu czuwania w ciągu dnia, pomimo odpowiedniej ilości snu w nocy. Dowiedz się więcej na temat tego, jakie są przyczyny, objawy i metody leczenia hipersomnii.


hipersomnia-objawy-metody-leczenia
Pixabay.com

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
Spis treści
 1. Co to jest hipersomnia?
 2. Jakie są objawy hipersomnii?
 3. Jakie są przyczyny hipersomnii?
 4. W jaki sposób diagnozowana jest hipersomnia?
 5. Jak leczyć hipersomnię?

Co to jest hipersomnia?

Hipersomnia to stan, w którym osoba odczuwa nadmierną senność i ciągłe zmęczenie, które utrudniają jej normalne funkcjonowanie w ciągu dnia. Choć senność jest naturalną reakcją organizmu na brak snu, hipersomnia to stan, w którym senność jest nadmierna i utrzymuje się pomimo odpowiedniego snu nocnego. Osoby z hipersomnią często odczuwają trudności z utrzymaniem czuwania, zwłaszcza w sytuacjach monotonnych lub podczas wykonywania rutynowych czynności. Mogą także zauważyć, że senność nasila się po spożyciu posiłku lub w wyniku stresu.

Jakie są objawy hipersomnii?

Objawy hipersomnii mogą się różnić w zależności od indywidualnych doświadczeń. Poniżej przedstawiamy najczęstsze objawy związane z hipersomnią:

 1. Nadmierna senność w ciągu dnia – osoba z hipersomnią może odczuwać silne poczucie senności w różnych momentach dnia, niezależnie od ilości snu w nocy. Chęć spania w różnych momentach i sytuacjach, np. podczas oglądania telewizji czy prowadzenia pojazdu. Częste drzemki w ciągu dnia nie przynoszą ulgi i nie łagodzą uczucia senności.

 2. Trudności z utrzymaniem czuwania zwłaszcza w monotonnych sytuacjach lub podczas wykonywania rutynowych czynności.

 3. Brak energii i zmęczenie, nawet po odpowiedniej ilości snu.

 4. Trudności z koncentracją i utrzymaniem uwagi, co może negatywnie wpływać na codzienne zadania i wydajność.

 5. Zmniejszona motywacja do wykonywania zadań i angażowania się w aktywności, które normalnie sprawiają im przyjemność.

Jakie są przyczyny hipersomnii?

Hipersomnia może być spowodowana różnymi czynnikami. Możliwe przyczyny hipersomnii to:

 1. Zaburzenia snu, takie jak bezdech senny, zespół niespokojnych nóg lub nocne koszmary.

 2. Niektóre problemy hormonalne, takie jak niedoczynność tarczycy.

 3. Niektóre choroby neurologiczne, takie jak narkolepsja, zapalenie mózgu i opon mózgowych, udar mózgu, uraz głowy oraz urazy chorobowe ścieśniające przestrzeń śródczaszkową, choroby neurodegeneracyjne.

 4. Depresja, zaburzenia lękowe i inne problemy psychiczne.

 5. Silny stres może prowadzić do nadmiernego zmęczenia i senności, zwłaszcza jeśli organizm nie ma wystarczającej ilości czasu na regenerację.

 6. Choroby somatyczne, w tym m.in. zmiany metaboliczne oraz wywołane przez toksyny, zespół Kleinego-Levina (zespół objawów, na który składają się napady żarłoczności i pobudzenia seksualnego z naprzemiennie występującymi okresami nadmiernej senności).

 7. Przyjmowanie niektórych leków, takich jak m.in. leki przeciwpsychotyczne, benzodiazepinowe, leki przeciwdepresyjne typu TLPD.

W jaki sposób diagnozowana jest hipersomnia?

Diagnoza hipersomnii jest oparta na dokładnym wywiadzie medycznym i ocenie objawów. Lekarz może zapytać o ilość snu w nocy, częstotliwość występowania senności w ciągu dnia oraz o inne czynniki, które mogą wpływać na senność. Dodatkowo zapyta o stosowane leki, prowadzony styl życia, przebyte i trwające choroby. Następnie zleci badania laboratoryjne, takie jak badanie krwi w celu sprawdzenia poziomu hormonów. Ostateczne rozpoznanie daje badanie snu – polisomnografia. W razie potrzeby lekarz kieruje na dodatkowe badania.

Wspomniana wyżej polisomnografia jest badaniem, które umożliwia kompleksową ocenę snu. Podczas badania rejestrowane są różne parametry, takie jak fale mózgowe, aktywność serca, oddychanie, ruchy gałek ocznych, napięcie mięśni, a także inne wskaźniki fizjologiczne. Dzięki tym pomiarom można dokładnie ocenić jakość snu, wykryć ewentualne zaburzenia oddychania oraz określić ich rodzaj i nasilenie.

Odczuwasz chroniczne zmęczenie? Zbadaj to! Możesz uzyskać łatwy dostęp do lekarzy i badań, wybierając jeden z pakietów prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego – ofertę możesz zamówić na Welbi.

Już od 69 zł miesięcznie możesz mieć dostęp do e-konsultacji z 14 specjalistami i e-konsultacji oraz wizyt stacjonarnych u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a od 119 zł miesięcznie – do wizyt w gabinecie również u specjalistów (a liczba specjalizacji do wyboru rośnie do 29!). Jeśli z kolei chcesz mieć możliwość konsultacji z 39 specjalistami, wybierz pakiet OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie.

Oprócz dostępu do lekarzy prywatna opieka medyczna w ramach Polisy Zdrowie Welbi to także badania laboratoryjne, obrazowe i czynnościowe (nawet blisko 300 z pakiecie OCHRONA GOLD), szczepienie ochronne przeciwko grypie sezonowej i inne usługi, w zależności od wybranego pakietu.

Zamów ofertę – na stronie https://www.welbi.pl/prywatne-ubezpieczenie-zdrowotne/ kliknij „Chcę obliczyć składkę” i wypełnij formularz. Dowiedz się, co możesz zyskać, wybierając jeden z dostępnych pakietów.

Jak leczyć hipersomnię?

Leczenie hipersomnii zależy od jej przyczyny i nasilenia objawów. Zmiana stylu życia może pomóc w poprawie jakości snu i zmniejszeniu senności w ciągu dnia. Należy regularnie uprawiać aktywność fizyczną, unikać kofeiny i alkoholu przed snem. Trzeba też zadbać o higienę snu. Żeby sen był odpowiednio jakościowy:

 • Twój pokój powinien być cichy, ciemny i chłodny. 

 • Staraj się iść spać i budzić o tej samej porze każdego dnia, nawet w weekendy. Regularny harmonogram snu pomaga utrzymać nasz wewnętrzny zegar biologiczny w równowadze.

 • Unikaj długich drzemek w ciągu dnia. Krótkie drzemki w okolicach południa mogą pomóc w poprawie energii i koncentracji, ale długie drzemki mogą zakłócić sen nocny.

 • Ogranicz czas spędzany przed snem przed ekranem – ekspozycja na światło emitowane przez telewizor, komputer, tablet lub telefon może zakłócać sen. Wyłącz te urządzenia co najmniej godzinę przed snem, aby mózg mógł się przygotować do odpoczynku.

 • Zrelaksuj się przed snem.

Oprócz tego najlepiej skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą. Terapia behawioralna może pomóc w poprawie nawyków snu i zmniejszeniu senności w ciągu dnia. Terapeuta może zalecić techniki relaksacyjne, trening umiejętności zarządzania stresem i inne strategie mające na celu poprawę jakości snu. Terapia poznawczo-behawioralna może pomóc w identyfikacji i zmianie niezdrowych wzorców myślowych i zachowań, które mogą przyczyniać się do hipersomnii. Czasami lekarz może przepisać leki na receptę, takie jak stymulanty, które pomagają utrzymać czuwanie i zmniejszyć senność w ciągu dnia.

Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia optymalnego planu leczenia, który będzie odpowiedni dla indywidualnych potrzeb i przyczyn hipersomnii.

Źródła
 1. A. D. Cameron, Psychiatria, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2009.
 2. M. Skalski, Sen i jego zaburzenia, „Przewodnik Lekarski” 2003, t. 6, nr 3, s. 128–133.
 3. K. Szaulińska, A. Antosik-Wójcińska, E.Paszkowska i wsp., Hypersomnia and cognitive impairment in a patient with bipolar disorder – a case report, „Psychiatria Polska” 2017, t. 51, nr 3, s. 483–494.
 4. M. Żarowski, A. Szczerba, B. Malendowicz-Major i wsp., Nawracająca hipersomnia, „Child Neurology” 2020, t. 29, nr 58, s. 76–78.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
mowienie-przez-sen-jakie-sa-przyczyny-jak-przestac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Mówienie przez sen - jakie są przyczyny? Jak przestać?
27.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.