Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
Zdrowie psychiczneSamorozwój i motywacja 1 min.

Jak dbać o dobry nastrój? Czy jest sposób, aby go mierzyć?

Redakcja

17.08.2021

Aktualizacja: 12.10.2022

Każdy z nas przeżywa najróżniejsze nastroje. Czasami mają one zabarwienie pozytywne, a czasami negatywne. Nastrój może być także obniżony, wzmożony albo labilny. Z definicji to utrzymujące się przez dłuższy czas zabarwienie emocjonalne wszystkich przeżyć, które jest doświadczane przez nas subiektywnie i może być zaobserwowane przez nasze otoczenie.


jak-dbac-o-dobry-nastroj-czy-jest-sposob-aby-go-mierzyc
unsplash.com

Polecane

mowienie-przez-sen-jakie-sa-przyczyny-jak-przestac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Mówienie przez sen - jakie są przyczyny? Jak przestać?
27.07.2021
osobowosc-schizotypowa-czym-sie-charakteryzuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Na czym polega osobowość schizotypowa i jak sobie z nią radzić?
19.05.2021
problemy-z-agresja-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie psychiczne
1 min.
Problemy z agresją - jakie są objawy? Co robić?
31.10.2021
jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
Spis treści
  1. Czym właściwie jest nastrój?
  2. Co może powodować zmiany nastroju?
  3. Jak dbać o nastrój? Czy jest sposób, aby go zmierzyć?

Czym właściwie jest nastrój?

Nastrój jest skomplikowanym pojęciem, nawet dla naukowców, którzy badają to zjawisko. Istnieje wiele koncepcji, które definiują nastrój, ale większość opisuje go za pomocą dwubiegunowych wymiarów. Pierwszy wymiar to wymiar hedonistyczny – opisywany na biegunach przyjemności i nieprzyjemności. Drugi wymiar to wymiar aktywacji – opisywany przez aktywność i bierność. Trzeci wymiar to wymiar napięcia – opisywany przez stan napięcia lub relaksacji.

Nastrój, w przeciwieństwie do emocji, nie musi być związany z konkretną sytuacją lub osobą. Jeśli zastanowimy się nad tym chwilę, to rzeczywiście czasami trudno powiedzieć, dlaczego jesteśmy w dobrym albo w złym nastroju. Nastrój trwa także dłużej niż emocje, których doświadczamy w kilka minut lub sekund i może utrzymywać się parę godzin, a nawet dni! Nie charakteryzuje się aż takim pobudzeniem jak emocje i zmienia się w cyklach sezonowych lub dobowych.

Co może powodować zmiany nastroju?

Nasz nastrój zależy od wielu czynników. Mogą wpływać na niego przeżywane emocje, nasza kondycja fizyczna, zmiany zachodzące w organizmie, a nawet rytm dobowy czy zmieniająca się pogoda! Najważniejsze to monitorować go, aby dowiedzieć się jak najwięcej o tym, od czego zależy. W ten sposób łatwiej będzie nam zadbać o dobre samopoczucie i radzić sobie ze złym.

Jak dbać o nastrój? Czy jest sposób, aby go zmierzyć?

Jesteśmy zabiegani i przebodźcowani ilością informacji, które docierają do nas każdego dnia. W biegu ciężko znaleźć chwilę, aby zastanowić się nad swoim samopoczuciem, a w natłoku informacji wyłapać emocje, które wpływają na nasz nastrój. Dlatego warto skorzystać z małej pomocy, która nie tylko umożliwi Ci kontrolowanie nastroju, ale i podpowie, jak można go poprawiać.

Wypróbuj aplikację Welbi, która pomoże Ci zadbać o Twoje zdrowie psychiczne. Za pomocą funkcji „Pomiar nastroju” będziesz codziennie (lub kilka razy w tygodniu) wprowadzać dane na temat swojego samopoczucia. Po dwóch tygodniach aplikacja przeanalizuje wszystkie informacje i powie Ci, w jakim jesteś najczęściej nastroju. Welbi porówna także te dane z innymi informacjami, np. o jakości Twojego snu czy ilości wysiłku fizycznego, pokazując zależności pomiędzy Twoim nastrojem a zdrowiem.

Przekonaj się, że dbanie o dobry nastrój może być także świetną zabawą, która nauczy Cię codziennej refleksji.

Źródła
Marszał-Wiśniewska, M. i Nowicka, M., Dynamika nastroju. W: E. Goryńska, M. Ledzińska i M. Zajenkowski (Red.), Nastrój: modele, geneza, funkcje. Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 2011.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
jakie-sa-typy-osobowosci-co-warto-o-nich-wiedziec
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jakie są typy osobowości? Co warto o nich wiedzieć?
30.07.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.