Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
Zdrowie psychiczneSamorozwój i motywacja 1 min.

Jak dbać o dobry nastrój? Czy jest sposób, aby go mierzyć?

Redakcja

17.08.2021

Aktualizacja: 30.08.2023

Każdy z nas przeżywa najróżniejsze nastroje. Czasami mają one zabarwienie pozytywne, a czasami negatywne. Nastrój może być także obniżony, wzmożony albo labilny. Z definicji to utrzymujące się przez dłuższy czas zabarwienie emocjonalne wszystkich przeżyć, które jest doświadczane przez nas subiektywnie i może być zaobserwowane przez nasze otoczenie.


jak-dbac-o-dobry-nastroj-czy-jest-sposob-aby-go-mierzyc
unsplash.com

Polecane

mindfulness-co-to-jest-jak-zaczac-jakie-sa-efekty
Zdrowie psychiczne
1 min.
Czym jest mindfulness? Komu potrzebny jest trening uważności?
03.06.2022
metdytacja-na-lezaco-czy-to-odpowiednia-pozycja
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jaka pozycja jest odpowiednia do medytacji? Czy można medytować na leżąco?
03.06.2022
terapia-tomatisa-co-to-jest-na-czym-polega-zastosowanie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Terapia Tomatisa - co to jest? Na czym polega? Zastosowanie
30.07.2021
psychoterapia-co-to-jest-jakie-sa-techniki-terapeutyczne
Zdrowie psychiczne
3 min.
Psychoterapia - co to jest? Jakie są techniki terapeutyczne?
30.07.2021
Spis treści
  1. Czym właściwie jest nastrój?
  2. Co może powodować zmiany nastroju?
  3. Jak dbać o nastrój? Czy jest sposób, aby go zmierzyć?

Czym właściwie jest nastrój?

Nastrój jest skomplikowanym pojęciem, nawet dla naukowców, którzy badają to zjawisko. Istnieje wiele koncepcji, które definiują nastrój, ale większość opisuje go za pomocą dwubiegunowych wymiarów. Pierwszy wymiar to wymiar hedonistyczny – opisywany na biegunach przyjemności i nieprzyjemności. Drugi wymiar to wymiar aktywacji – opisywany przez aktywność i bierność. Trzeci wymiar to wymiar napięcia – opisywany przez stan napięcia lub relaksacji.

Nastrój, w przeciwieństwie do emocji, nie musi być związany z konkretną sytuacją lub osobą. Jeśli zastanowimy się nad tym chwilę, to rzeczywiście czasami trudno powiedzieć, dlaczego jesteśmy w dobrym albo w złym nastroju. Nastrój trwa także dłużej niż emocje, których doświadczamy w kilka minut lub sekund i może utrzymywać się parę godzin, a nawet dni! Nie charakteryzuje się aż takim pobudzeniem jak emocje i zmienia się w cyklach sezonowych lub dobowych.

Co może powodować zmiany nastroju?

Nasz nastrój zależy od wielu czynników. Mogą wpływać na niego przeżywane emocje, nasza kondycja fizyczna, zmiany zachodzące w organizmie, a nawet rytm dobowy czy zmieniająca się pogoda! Najważniejsze to monitorować go, aby dowiedzieć się jak najwięcej o tym, od czego zależy. W ten sposób łatwiej będzie nam zadbać o dobre samopoczucie i radzić sobie ze złym.

Jak dbać o nastrój? Czy jest sposób, aby go zmierzyć?

Jesteśmy zabiegani i przebodźcowani ilością informacji, które docierają do nas każdego dnia. W biegu ciężko znaleźć chwilę, aby zastanowić się nad swoim samopoczuciem, a w natłoku informacji wyłapać emocje, które wpływają na nasz nastrój. Dlatego warto skorzystać z małej pomocy, która nie tylko umożliwi Ci kontrolowanie nastroju, ale i podpowie, jak można go poprawiać.

Możesz zacząć prowadzić codzienny dzienniczek i zapisywać w nim większe wahania nastroju. Jeśli uzupełnisz te informacje o okoliczności, kiedy Twój nastrój obniża się lub wręcz przeciwnie, jest lepszy, możesz zauważyć pewne wzorce, np. jesteś w gorszym nastroju, kiedy się nie wyśpisz.

Źródła
Marszał-Wiśniewska, M. i Nowicka, M., Dynamika nastroju. W: E. Goryńska, M. Ledzińska i M. Zajenkowski (Red.), Nastrój: modele, geneza, funkcje. Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 2011.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nieprzespana-noc-jak-szybko-odzyskac-sily
Zdrowie psychiczne
3 min.
Nieprzespana noc - jak szybko odzyskać siły?
27.07.2021
jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
nadpobudliwosc-objawy-u-dzieci-i-doroslych
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jak objawia się nadpobudliwość u dzieci i dorosłych?
19.05.2021
agresja-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-rozpoznac
Zdrowie psychiczne
2 min.
Agresja - jakie są rodzaje? Jak ją rozpoznać?
27.07.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
jakie-sa-typy-osobowosci-co-warto-o-nich-wiedziec
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jakie są typy osobowości? Co warto o nich wiedzieć?
30.07.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.