account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaPorady 1 min.

Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim w ciągu roku?

Olga Dąbska24.05.2023Aktualizacja: 07.10.2023

Zwolnienie lekarskie (powszechnie L4) to dokument wystawiany przez lekarza w celu usprawiedliwienia nieobecności w pracy w związku z chorobą. Decydując się na tzw. chorobowe, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Dowiedz się, jak liczy się ciągłość zwolnienia. Sprawdź, jak długo można być na zwolnieniu lekarskim w ciągu roku oraz czy w przypadku zbyt długiego L4 pracodawca może zwolnić z pracy.


jak-dlugo-mozna-byc-na-l4-w-ciagu-roku
unsplash.com

Polecane

nagla-potrzeba-czy-moge-skorzystac-z-telemedycyny
Telemedycyna
1 min.
Nagła potrzeba – czy mogę skorzystać z telemedycyny?
26.11.2021
infekcje-gornych-drog-oddechowych-kiedy-udac-sie-do-lekarza
Telemedycyna
1 min.
Infekcje górnych dróg oddechowych – kiedy udać się do lekarza?
18.11.2021
wady-postawy-kto-je-leczy-jak-im-zapobiegac
Telemedycyna
1 min.
Wady postawy – co je powoduje i jak im zapobiegać?
01.12.2021
moje-dziecko-zle-sie-czuje-czy-warto-skorzystac-z-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Moje dziecko źle się czuje. Czy warto skorzystać z telewizyty?
03.11.2021
Spis treści
 1. Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim?
 2. Ile trzeba przepracować po 182 dniach L4, żeby móc ponownie iść na zwolnienie?
 3. Jak liczy się ciągłość zwolnienia lekarskiego?
 4. Czy w przypadku zbyt długiego L4 grozi zwolnienie z pracy?
 5. Jak długo można korzystać ze zwolnienia lekarskiego na umowie zleceniu?

Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim?

Zwolnienie lekarskie to zaświadczenie wydawane pracownikowi, który ze względu na pogorszenie stanu zdrowia tymczasowo nie może wykonywać obowiązków zawodowych. L4, bo tak zwyczajowo określane jest zwolnienie lekarskie, maksymalnie może trwać 182 dni, czyli 6 miesięcy. Zarówno chorym przewlekle na kręgosłup, jak i na zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego czy na choroby alergiczne przysługuje taka sama długość zwolnienia lekarskiego. Jednak jeśli po tym czasie chory w dalszym ciągu nie może pracować, a lekarz rokuje, że może on odzyskać zdolność do wykonywania obowiązków zawodowych, to przez kolejne 12 miesięcy ma prawo do pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Podstawowy wymiar zwolnienia lekarskiego może być wydłużony w określonych sytuacjach. Wyjątkiem od przywołanej zasady jest zwolnienie lekarskie w przypadku gruźlicy lub ciąży. Okres przebywania na zwolnieniu lekarskim wynosi wówczas 270 dni. 

Ile trzeba przepracować po 182 dniach L4, żeby móc ponownie iść na zwolnienie?

Zastanawiasz się, jak długa musi być przerwa, aby po maksymalnym wymiarze zwolnienia lekarskiego skorzystać z niego po raz kolejny? Jeszcze do niedawna ponowne zwolnienie lekarskie po 182 dniach choroby można było uzyskać już po jednym dniu powrotu do pracy. Obecnie pójście na kolejne zwolnienie lekarskie wymaga znacznie dłuższej przerwy w pobieraniu zasiłku chorobowego. Od tej pory po 182 dniach zwolnienia lekarskiego nie będzie możliwości pójścia od razu na kolejne. Bez względu na rodzaj choroby sumują się wszystkie zwolnienia lekarskie, jeśli nie wystąpi między nimi przerwa przekraczająca 60 dni. Po 60-dniowej przerwie w zwolnieniu pacjent może przejść na kolejny okres zasiłkowy. Pamiętaj, że możesz ubiegać się o zwolnienie lekarskie zarówno w ramach tradycyjnej wizyty, jak i konsultacji zdalnej. L4 online można otrzymać podczas telewizyty lub wideorozmowy z lekarzem. Bez względu na to, jak wystawiony zostanie dokument, i tak trafia on do PUE ZUS. Zwolnienie lekarskie jest tam widoczne maksymalnie w ciągu 24–48 godzin od kontaktu z lekarzem.

Jak liczy się ciągłość zwolnienia lekarskiego?

W Polsce obowiązuje tzw. ciągłość zwolnienia lekarskiego. Oznacza to, że weekendy i święta, które przypadają na okres zwolnienia, wliczają się do wymiaru 182 lub 270 dni. Do jednego okresu zasiłkowego wlicza się niezależnie od przyczyny niezdolności do pracy:

 • okres nieprzerwanej niezdolności do pracy, który oznacza, że na ani jeden dzień nie można wrócić do pracy, ale kolejne L4 nie musi być wystawione przez tego samego specjalistę,

 • okresy poprzedniej niezdolności do pracy, jeżeli przerwa w tej niezdolności nie przekroczyła 60 dni.

Od początku 2022 roku ciągłość jest zachowana w przypadku, gdy pracownik z uwagi na daną chorobę przebywał na L4 do piątku, a w poniedziałek okazało się, że jego zły stan zdrowia, niemający żadnego związku z poprzednią chorobą, nie pozwala na powrót do pracy. Przykładowo: jeśli w piątek skończyło się L4 spowodowane anginą, a w poniedziałek nastąpił atak wyrostka robaczkowego i konieczne było kolejne zwolnienie, to 2 dni pomiędzy tymi zwolnieniami wliczają się do puli ogólnej L4. Do końca 2021 roku występujące po sobie okresy niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą ulegały zsumowaniu, a przy różnych chorobach okres zasiłkowy naliczany był na nowo. Pamiętaj, że nie przysługuje L4 na wypalenie zawodowe.

Czy w przypadku zbyt długiego L4 grozi zwolnienie z pracy?

W przypadku zbyt długiego L4 grozi zwolnienie z pracy, ale tylko w określonych przypadkach. Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia, jeżeli:

 • niezdolność do pracy wynosi dłużej niż 3 miesiące, a dana osoba pracuje w firmie krócej niż 6 miesięcy,

 • niezdolność do pracy wynosi dłużej niż 182 lub 270 dni, a dana osoba pobiera przez 3 miesiące świadczenie rehabilitacyjne i zatrudniona jest od co najmniej 6 miesięcy, albo też niezdolność do pracy została spowodowana chorobą zawodową lub wypadkiem przy pracy,

 • niezdolność do pracy wynosi dłużej niż 1 miesiąc i powstała z innych przyczyn niż ww.

W przeciwnym wypadku pracodawca nie może zwolnić z pracy, jeśli pracownik ma zaświadczenie od lekarza. 

Jak długo można korzystać ze zwolnienia lekarskiego na umowie zleceniu?

Każda osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia jest objęta obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym i zdrowotnym. Dobrowolnie może się ubezpieczyć chorobowo. Oznacza to, że aby móc skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, trzeba opłacać ubezpieczenie chorobowe. Zgodnie z prawem zwolnienie chorobowe na umowie zlecenie przysługuje po upływie 90 dni nieprzerwanego okresu ubezpieczenia. Do tego okresu wliczają się poprzednie ubezpieczenia chorobowe, o ile przerwa między nimi nie wynosiła więcej niż 30 dni. Zasiłek wypłacany jest za każdy dzień niezdolności do pracy, wliczając w to dni wolne od pracy, nie dłużej niż 182 dni.

W szczególnych przypadkach możliwe jest ubieganie się o prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia. Przysługuje to:

 • osobom, których niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,

 • absolwentom szkół, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły,

 • ubezpieczonym obowiązkowo z wcześniejszym ponad dziesięcioletnim okresem obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,

 • posłom i senatorom przystępującym do ubezpieczenia w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

Źródła
 1. Prawo do zasiłku i okres przysługiwania. Online: https://www.zus.pl/swiadczenia/zasilki/zasilek-chorobowy/z-ubezpieczenia-chorobowego/prawo-do-zasilku-i-okres-przyslugiwania [dostęp: 03.02.2023].
 2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim. Dz.U. 2015 poz. 2013.
 3. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636.
 4. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. Dz. U. 1974 Nr 24 poz. 141.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

przerwa-w-zazywaniu-lekow-przyjmowanych-na-stale-dowiedz-sie-co-zrobic
Telemedycyna
1 min.
Przerwa w zażywaniu leków przyjmowanych na stałe? Dowiedz się, co należy zrobić
07.03.2022
zaburzenia-rownowagi-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Zaburzenia równowagi: do jakiego lekarza udać się po pomoc?
01.12.2021
problemy-z-ukladem-moczowym-do-kogo-sie-udac-urologa-czy-nefrologa
Telemedycyna
1 min.
Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?
30.11.2021
gdzie-boli-watroba-kto-leczy-watrobe
Telemedycyna
1 min.
Gdzie boli wątroba? Do jakiego specjalisty udać się z bólem wątroby?
27.08.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
motywacja-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-zwiekszyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Motywacja – znaczenie, rodzaje, sposoby jej zwiększania
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.