Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneSamorozwój i motywacja 1 min.

Motywacja – znaczenie, rodzaje, sposoby jej zwiększania

Agata Oleszkiewicz19.05.2021Aktualizacja: 12.10.2022

Istnieje wiele definicji słowa „motywacja”, a jedna z nich mówi, że to stan gotowości do podjęcia konkretnego działania, uwarunkowany różnorodnymi czynnikami. Brak motywacji niekorzystnie oddziałuje na sferę zawodową i prywatną, dlatego poznaj sposoby jej zwiększania, stawiaj i realizuj cele!


W zależności od stawianych celów motywacja przebiega w różny sposób. Nierzadko zdarza się, że gotowość do działania jest nietrwała i szybko przemija. Aby tego uniknąć, postaw na profesjonalne systemy motywacyjne, czyli programy, które pomogą ci ustalić realny cel i skupić się na jego osiągnięciu!

motywacja-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-zwiekszyc
pexels.com

Polecane

ergoterapia-co-to-jest-na-czym-polega-jakie-sa-metody
Zdrowie psychiczne
2 min.
Ergoterapia - co to jest? Na czym polega? Jakie są metody?
27.07.2021
trening-autogenny-schultza-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
2 min.
Trening relaksacyjny Schultza – jakie są jego efekty?
19.05.2021
choreoterapia-terapia-tancem-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
2 min.
Choreoterapia – na czym polega i jakie przynosi korzyści?
14.05.2021
flegmatyk-kto-to-jest-jakie-ma-cechy-charakteru
Zdrowie psychiczne
1 min.
Flegmatyk - kto to jest? Jakie ma cechy charakteru?
27.07.2021
Spis treści
  1. Co to jest motywacja?
  2. Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna
  3. Jak zwiększyć motywację?

Co to jest motywacja?

Motywacja powszechnie określana jest jako stan gotowości do podjęcia konkretnego, zamyślonego działania, wpływająca na aktywność, czyli zachowanie, za pośrednictwem złożonych mechanizmów psychicznych i fizjologicznych. O ile motywacja pobudza do realizacji zamierzonych celów, o tyle jej brak nie tylko skutecznie zniechęca do podjęcia pracy, ale może też niekorzystnie ingerować w twoją sferę zawodową i życie codzienne. Zdarza się również tak, że źródła motywacji szybko się wyczerpują, a zapał do aktywności słabnie. To często spotykane zjawisko wśród osób odchudzających się, które nie widząc efektów w krótkim czasie, demotywują się i rezygnują z walki o smukłe ciało. Zastanawiałeś się kiedyś, co jest tego powodem? Niska samoocena czy może po prostu zła motywacja? Motywacja do ćwiczeń nierzadko czerpana jest od wysportowanych instruktorów fitness, celebrytów lub influencerów, którzy lansują piękne sylwetki i zdrowy styl życia. Może też jednak być kierowana wewnętrzną potrzebą zmiany wyglądu i poprawy zdrowia bez dodatkowych profitów pochodzenia zewnętrznego, takich jak podziw, uznanie i szacunek innych osób. Bez względu na rodzaj motywacji, każdy z nich ma inny mechanizm działania, przebieg, skuteczność oraz okoliczności zastosowania.

Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna

Motywacja może być uwarunkowana czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Motywacja wewnętrzna wynika z twoich własnych potrzeb i pragnień, do których dążysz i chcesz je zaspokajać. Cechą charakterystyczną tego stanu jest ciekawość, a efektem realizacji zamierzonych celów nie są korzyści materialne, lecz satysfakcja. Przykładem może być motywacja do nauki, czyli zdobywania wiedzy, lub też motywacja do treningów, dzięki którym poczujesz się dobrze, odpoczniesz i miło spędzisz czas.Motywacja zewnętrzna opiera się na czynnikach pochodzących z zewnątrz, takich jak pieniądze, np. motywacja do pracy dla zarobków, które pozwolą opłacić rachunki czy inne finansowe zobowiązania. Elementem stymulującym w tym przypadku jest wypłata, a nie proces, który prowadzi do jej osiągnięcia. Istotą motywacji tego rodzaju jest wzbudzanie potrzeb poprzez stosowanie nie tylko nagród lub innych korzyści, ale też kar, w postaci np. ponoszenia strat. Strach przed obniżeniem premii lub degradacją stanowiska może stanowić czynnik motywacji do pracy. Motywacja zewnętrzna nie jest zależna od ciebie. Tylko umiejętne połączenie motywacji typu wewnętrznego i zewnętrznego pozwoli zbudować coś takiego, jak trwała motywacja.Motywacja zewnętrzna i wewnętrzna mogą mieć charakter pozytywny lub negatywny. Motywacja pozytywna oparta jest na dodatnich wzmocnieniach i wiąże się z zachowaniem dążenia do jakiegoś celu za pomocą dobrych emocji. Natomiast motywacja negatywna to mechanizm oparty na różnego rodzaju karach, związanych z zachowaniem dążenia od czegoś, czyli ucieczki. To zjawisko buduje lęk i poczucie zagrożenia, np. przez utratę pracy mobilizuje do efektywniejszych działań w celu uniknięcia nieprzyjemności finansowych.

Jak zwiększyć motywację?

Motywacja do zmiany może mieć różne źródła, ale bez względu na nie sam proces pobudzania aktywności do działania jest złożony. Zbyt łatwe wyzwania i zadania powodują nudę i nie wpływają korzystnie na nasilenie motywacji, z kolei zbyt trudne demotywują, wywołując zniechęcenie i brak wiary we własne siły. Zwiększenie poziomu motywacji do zrealizowania zamierzonego celu możesz rozpocząć od metody małych kroków, czyli prostej czynności związanej z celem, która zachęci cię do dalszej pracy. Dobrze jest także rozpocząć swój projekt i wprowadzać kolejne stopnie trudności wyzwania, np. w odchudzaniu od razu, nie czekając na odpowiedni moment. Ważne w procesie zwiększania motywacji jest również podniesienie poziomu znajomości przedmiotu, czyli zasięgnięcie informacji na temat prawidłowego odchudzania, w tym o diecie, ćwiczeniach i stylu życia, czasie trwania czy konsekwencjach nadwagi lub zbyt szybkiej utraty wagi. Znajomość sprawy umożliwia lepszą organizację swoich celów i poprowadzenie całego procesu zrzucania kilogramów. Jedną z cenionych metod wpływających na poprawę motywacji jest mentoring. Poza tym, stawiając sobie cele, uwierz, że jesteś w stanie osiągnąć to, co planujesz. Odsuń od siebie przekonanie, że nie możesz tego zrobić lub że wszystko stanie się natychmiast. Motywacja do nauki czy innych czynności może osłabnąć, jeśli będziesz wobec siebie zbyt surowy. Koniecznie wprowadź myśli motywacyjne typu: „Codzienne zjem porcję owoców” zamiast: „Muszę schudnąć do lata”.

Źródła
  1. M. Bennewicz, Coaching i mentoring w praktyce, PZWL, Warszawa 2011.
  2. J. Czekaj, Metody organizacji i zarządzania, AE, Kraków 2007.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

zespol-aspergera-u-doroslych-objay-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Zespół Aspergera u dorosłych – jakie są jego objawy i leczenie?
29.07.2022
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
hejt-czym-jest-jak-sobie-z-nim-poradzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Hejt – czym jest i jakie ma konsekwencje? Jak sobie radzić z hejtem?
19.05.2021
problemy-z-agresja-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie psychiczne
1 min.
Problemy z agresją - jakie są objawy? Co robić?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
choleryk-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-i-z-nim-zyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Choleryk - kto to jest? Jak go rozpoznać i z nim żyć?
28.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.