account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaPorady 1 min.

PUE ZUS – zwolnienie lekarskie. Jak sprawdzić, czy e-ZLA zostało wystawione i jak je wydrukować?

Olga Dąbska

24.05.2023

Aktualizacja: 24.05.2023

Platforma Usług Elektronicznych (PUE) to narzędzie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych znacznie usprawniające załatwianie codziennych obowiązków. Konto w PUE można założyć bez wychodzenia z domu, mając profil zaufany czy kwalifikowany podpis elektroniczny. PUE to obecnie jedyna forma przekazywania zwolnień lekarskich. Sprawdź, jak znaleźć zwolnienie lekarskie w PUE oraz w jakich sytuacjach można otrzymać papierowe e-ZLA.


jak-znalezc-zwolnienie-lekarskie-w-pue
pixabay.com

Polecane

jakie-sa-stopnie-oparzen-ile-ich-jest-co-warto-wiedziec
Telemedycyna
1 min.
Jakie są stopnie oparzeń? Ile ich jest? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
wady-postawy-kto-je-leczy-jak-im-zapobiegac
Telemedycyna
1 min.
Wady postawy – co je powoduje i jak im zapobiegać?
01.12.2021
zawroty-glowy-przy-wstawaniu-kto-je-leczy
Telemedycyna
1 min.
Zawroty głowy przy wstawaniu - kto je leczy?
01.12.2021
moje-dziecko-zle-sie-czuje-czy-warto-skorzystac-z-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Moje dziecko źle się czuje. Czy warto skorzystać z telewizyty?
03.11.2021
Spis treści
 1. Co to jest PUE?
 2. Czy PUE jest obowiązkowe?
 3. PUE a zwolnienie lekarskie 
 4. Jak sprawdzić, czy zwolnienie doszło do ZUS?
 5. Jak pobrać swoje zwolnienie lekarskie z PUE?
 6. Kiedy otrzyma się papierowe e-ZLA?

Co to jest PUE?

PUE to skrót pochodzący od nazwy Platforma Usług Elektronicznych. To narzędzie znacznie ułatwiające podgląd usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby mieć do niego dostęp, wystarczy wybrać jedną z form rejestracji – Dla Ciebie, Dla przedsiębiorców, Dla firm – oraz potwierdzić swoją tożsamość – w tym celu możesz skorzystać z kwalifikowanego podpisu elektronicznego, profilu zaufanego, e-dowodu czy bankowości elektronicznej. Szczegółowe informacje o samym założeniu konta na PUE oraz o obsłudze systemu przedstawione zostały w specjalnie opracowanych w tym celu poradnikach, które dostępne są na stronie internetowej ZUS.

Dzięki PUE możesz m.in.:

 • przejrzeć dane zgromadzone w ZUS,

 • składać wnioski i otrzymywać na nie odpowiedzi,

 • przekazać dokumenty ubezpieczeniowe,

 • zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi z ZUS,

 • umawiać się na wizyty w jednostce ZUS.

Czy PUE jest obowiązkowe?

Z dniem 1 stycznia 2023 r. każdy, kto jest płatnikiem składek, ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na PUE. Jeszcze do niedawna obowiązek ten obejmował płatników, którzy rozliczali składki za ponad 5 pracowników. Od początku tego roku profil na PUE założyć musi każdy, w tym też właściciele małych firm czy osoby płacące składki wyłącznie za siebie. W przypadku gdy przedsiębiorca nie zdążył założyć konta na PUE do 30 grudnia 2022 roku, to ZUS zrobi to za niego.

PUE a zwolnienie lekarskie 

Zwolnienie lekarskie jest od 1 grudnia 2018 roku wystawiane wyłącznie w wersji elektronicznej (powszechnie określa się je jako L4 online lub e-ZLA). E-zwolnienie jest automatycznie przesyłane przez lekarza lub asystenta medycznego na profil PUE płatnika składek i do systemu ZUS.

Na PUE ZUS płatnik składek ma:

 • dostęp do zaświadczeń lekarskich swoich pracowników,

 • możliwość otrzymywania powiadomienia o nowych zwolnieniach pracowników na SMS lub e-mail,

 • możliwość zamawiania raportów na temat e-ZLA,

 • możliwość wystawienia zaświadczenia płatnika składek do celów zasiłkowych.

Pracodawcy, którzy nie musieli posiadać konta na PUE, otrzymywali wniosek ze zwolnieniem lekarskim bezpośrednio od chorego pracownika lub w razie jego złego samopoczucia od oddelegowanej przez niego osoby. Dziś nie ma takiej konieczności, bo profil na PUE ma każdy płatnik składek. Pracownik w dalszym ciągu jest obowiązany niezwłocznie powiadomić pracodawcę o swojej nieobecności w pracy nie później niż w 2. dniu absencji spowodowanej chorobą. Jeśli pracodawca nie ustali sposobu powiadamiania, to pracownicy mogą to robić osobiście, przez inną osobę, telefonicznie, SMS-em, e-mailem albo listem poleconym.

Sprawdź, czy przysługuje L4 na wypalenie zawodowe, czy możliwe jest chorobowe na umowie zlecenie oraz jak długo można być na L4. Te i wiele innych ciekawych poradników na temat zwolnienia lekarskiego znajdziesz na Welbi.pl.

Jak sprawdzić, czy zwolnienie doszło do ZUS?

Zwolnienie po wystawieniu przez lekarza widoczne jest na profilu PUE z reguły w ciągu 24–48 godzin. Lekarz przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA (po jego podpisaniu z wykorzystaniem certyfikatu z ZUS, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu zaufanego) elektronicznie do ZUS. Najpóźniej zostaje ono udostępnione przez ZUS w dniu następnym po wystawieniu przez lekarza. Aby upewnić się, czy dotarło do pracodawcy, wystarczy zalogować się na PUE ZUS. Co, jeśli L4 nie doszło do pracodawcy? W przypadku gdy dokument nie dotarł do pracodawcy, lekarz musi w ciągu 3 dni uzupełnić informacje w systemie na temat e-ZLA. Jeżeli w dalszym ciągu brakuje zwolnienia lekarskiego na PUE, należy skierować sprawę do ZUS.

Jak pobrać swoje zwolnienie lekarskie z PUE?

Aby pobrać zwolnienie lekarskie z PUE, najpierw trzeba zalogować się na swoje konto, a następnie wejść z widoku „Dokumenty i wiadomości” do zakładki „Zaświadczenia lekarskie”, skąd ma się dostęp do wersji elektronicznej dokumentu. Aby pobrać plik, należy kliknąć „Pobierz dokument”. Będzie on zawierał wszystkie dane ze zwolnienia lekarskiego oraz dane dotyczące elektronicznego podpisu lekarza (kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany na pz.gov.pl, certyfikat z ZUS, podpis osobisty). Zwolnienia lekarskie można pobierać zarówno pojedynczo, jak i grupowo. Wystarczy, że zaznaczy się wybrane zwolnienia i kliknie „Eksportuj”. Pokaże się komunikat z pytaniem, czy chcesz wyeksportować wybrane dane. Należy nacisnąć „OK” i zostanie wyeksportowane archiwum w formacie ZIP, które można zapisać w dowolnym miejscu na komputerze. Pliki zapisywane będą na dysku z domyślną nazwą: nazwisko_imie_data_seriaNumerZwolnienia. Na profilu PUE pobrane zaświadczenia oznaczone zostaną w kolumnie „Pobrane”. A kiedy zależy Ci na wydrukowaniu dokumentu, to po załadowaniu wizualizacji L4 kliknij opcję „Wydrukuj”. Pamiętaj jednak, że taki wydruk ma charakter tylko informacyjny i nie jest dokumentem.

Kiedy otrzyma się papierowe e-ZLA?

Na prośbę pacjenta lekarz zobowiązany jest wydrukować e-ZLA. Papierowe zwolnienie lekarskie pacjent otrzyma również w przypadku awarii dostępu do internetu – gdy w czasie wizyty lekarz nie ma zapewnionego połączenia z siecią. Wówczas wszystkie informacje konieczne do wystawienia zaświadczenia, które normalnie pochodzą automatycznie z systemu, przekazać musi lekarzowi pacjent. W takiej sytuacji pacjent zobowiązany jest także dostarczyć zaświadczenie do pracodawcy, a lekarz wprowadzić je do systemu i przedstawić ZUS w ciągu 3 dni roboczych.

Źródła
 1. Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA). Online: https://www.zus.pl/ezla [dostęp: 03.02.2023].
 2. Krok po kroku obsługa elektronicznych zwolnień lekarskich (E-ZLA). Online: https://www.zus.pl/documents/10182/167561/3052_18+Ulotka_Obsluga+e-ZLA_pracodawca_internet.pdf/35a402be-4568-f829-894c-37632cddb213 [dostęp: 03.02.2023].
 3. Krok po kroku wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich (E-ZLA) - nowy, szybszy kreator. Online: https://www.zus.pl/documents/10182/167561/Wystawianie+e-ZLA_kreator.pdf/079cd382-57ff-4b17-ad77-24d137c7edc6 [dostęp: 03.02.2023].
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
neurolog-w-jaki-sposob-pomoze-ci-podczas-konsultacji-online
Telemedycyna
1 min.
Neurolog: jakie dolegliwości należy zgłosić specjaliście podczas porady online?
19.10.2021
gdzie-boli-watroba-kto-leczy-watrobe
Telemedycyna
1 min.
Gdzie boli wątroba? Do jakiego specjalisty udać się z bólem wątroby?
27.08.2021
skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
motywacja-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-zwiekszyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Motywacja – znaczenie, rodzaje, sposoby jej zwiększania
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.