account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaPorady 1 min.

Jak się ubezpieczyć prywatnie? Poradnik

Redakcja22.12.2023Aktualizacja: 22.12.2023

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne może być dobrym uzupełnieniem obowiązkowego ubezpieczenia w NFZ, pozwalającym na uniknięcie kolejek. W jaki sposób można ubezpieczyć się prywatnie?


jak-ubezpieczyc-sie-prywatnie-poradnik
Adobe Stock

Polecane

wady-postawy-kto-je-leczy-jak-im-zapobiegac
Telemedycyna
1 min.
Wady postawy – co je powoduje i jak im zapobiegać?
01.12.2021
bol-brzucha-kiedy-wymaga-konsultacji-lekarskiej
Telemedycyna
1 min.
Ból brzucha – kiedy może wzbudzać niepokój i wymagać konsultacji lekarskiej?
18.11.2021
w-jakich-sytuacjach-warto-skorzystac-z-teleporady
Telemedycyna
1 min.
W jakich sytuacjach warto skorzystać z teleporady?
24.11.2021
moje-dziecko-zle-sie-czuje-czy-warto-skorzystac-z-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Moje dziecko źle się czuje. Czy warto skorzystać z telewizyty?
03.11.2021
Spis treści
  1. Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne – kogo dotyczy?
  2. Konsekwencje braku ubezpieczenia zdrowotnego
  3. Jak ubezpieczyć się dobrowolnie?
  4. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – na czym polega?
  5. Jak ubezpieczyć się prywatnie?

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne – kogo dotyczy?

W Polsce mamy dostęp do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, a powszechna opieka zdrowotna jest realizowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). W teorii prawo do ubezpieczenia gwarantuje nam ustawa o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym z 6 lutego 1997 roku, której zapisy opierają się m.in. na zasadach solidarności społecznej oraz zapewnienia równego dostępu do świadczeń medycznych. W rzeczywistości jednak nie każdy jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem (a z równym dostępem do świadczeń wśród ubezpieczonych też bywa różnie, bo wiele zależy np. od miejsca zamieszkania).


Powszechna opieka i obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne dotyczy większości osób mieszkających w Polsce, w tym:

  • pracowników (którzy podpisali z pracodawcą umowę o pracę lub umowę-zlecenie),

  • osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą,

  • rolników,

  • duchownych,

  • żołnierzy,

  • emerytów i rencistów,

  • uczniów i studentów,

  • dzieci niechodzących jeszcze do szkoły,

  • bezrobotnych,

  • osób w kryzysie bezdomności, które zostały objęte programem wychodzenia z bezdomności.


Obowiązek ubezpieczenia realizowany jest poprzez zgłoszenie danej osoby do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przez płatnika składek, np. pracodawcę, zleceniodawcę, szkołę, uczelnię, samorząd.

Konsekwencje braku ubezpieczenia zdrowotnego

Jak widać, większość osób ma prawo do obowiązkowego ubezpieczenia, przez co często traktujemy je jak coś oczywistego. Może się jednak zdarzyć, że w konkretnej sytuacji takie świadczenia nie będą Ci przysługiwały. Dotyczy to m.in.: freelancerów nieprowadzących działalności gospodarczej, osób wykonujących pracę wyłącznie na podstawie umowy o dzieło, wolontariuszy czy osób niezatrudnionych i niezarejestrowanych w urzędzie pracy.


Wielu osobom, zwłaszcza młodym i nieborykającym się z przewlekłymi chorobami, może się wydawać, że ubezpieczenie zdrowotne jest im zbędne. Przecież składki nie są niskie, a jeśli nie chodzisz do lekarza zbyt często (lub z różnych powodów wybierasz raczej wizyty prywatne), możesz uznać, że i tak nie masz żadnych korzyści z ich opłacania. W rzeczywistości jednak ubezpieczenie zdrowotne daje niezbędne poczucie bezpieczeństwa i chroni nas przed ogromnymi, nieprzewidzianymi wydatkami, np. w przypadku nagłej hospitalizacji lub konieczności wykonania wielu badań diagnostycznych w krótkim czasie.

Jak ubezpieczyć się dobrowolnie?

Rozwiązaniem może być dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, czyli indywidualne podpisanie umowy z NFZ i samodzielne uiszczanie comiesięcznych składek. Zanim się na to zdecydujesz, sprawdź, czy nie należysz do osób, które może zgłosić do ubezpieczenia ktoś inny, uprawniony do niego, np. na podstawie umowy o pracę. Takimi osobami mogą być mąż lub żona, rodzice lub dziadkowie mieszkający w tym samym gospodarstwie domowym, co Ty.


Wysokość składek zmienia się zależnie od aktualnego minimalnego wynagrodzenia. Bardzo istotne jest to, by w miarę możliwości unikać przerw w ich opłacaniu, ponieważ skutkują one długiem wobec NFZ, który należy uregulować po ponownym zgłoszeniu do ubezpieczenia.


Jak ubezpieczyć się dobrowolnie?

  1. Przyjdź do wojewódzkiego oddziału NFZ właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania (adresy znajdziesz na stronie internetowej NFZ). Zabierz ze sobą dowód tożsamości oraz dokument potwierdzający ostatni okres ubezpieczenia.

  2. Wypełnij wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym (możesz też przyjść z już wypełnionym wnioskiem znalezionym w sieci).

  3. Podpisz dwa egzemplarze umowy i wnieś opłatę dodatkową, jeśli przerwa w ubezpieczeniu była dłuższa niż 3 miesiące.

  4. Po podpisaniu umowy złóż druk ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego) w oddziale lub inspektoracie ZUS (możesz zrobić to też przez platformę PUE).

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – na czym polega?

Alternatywą lub uzupełnieniem dla ubezpieczenia w NFZ może być prywatne ubezpieczenie zdrowotne, które ma bardzo podobny sposób funkcjonowania. Po podpisaniu umowy pacjent co miesiąc opłaca odpowiednią składkę, która uprawnia go do korzystania z określonych świadczeń medycznych. Różnica polega na tym, że umowa jest podpisywana nie z Narodowym Funduszem Zdrowia, a z podmiotem medycznym działającym komercyjnie lub z towarzystwem ubezpieczeniowym. Wraz z ogromnym wzrostem zainteresowania tego typu usługami w Polsce pojawia się coraz więcej ofert o zróżnicowanym zakresie, a placówek, z których można korzystać na takich zasadach, wciąż przybywa.


Prywatne ubezpieczenia zdrowotne, takie jak to oferowane przez TU Zdrowie na Welbi, są świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć dodatkowe zabezpieczenie w razie problemów ze zdrowiem. Dostawcy usług z zakresu prywatnej opieki medycznej stawiają na nowoczesne rozwiązania, w tym oferują strony i aplikacje intuicyjne w obsłudze, poprzez które można zarówno znaleźć lekarza, jak i umówić się do niego, a później sprawdzić wyniki swoich badań bez wychodzenia z domu. Oprócz tego do specjalistów można umówić się bez skierowania i nie czekając w długich kolejkach – w ofercie TU Zdrowie prezentowanej na Welbi maksymalny czas oczekiwania to 1 dzień do lekarza internisty i 3 dni do specjalistów.

Jak ubezpieczyć się prywatnie?

Jeśli chcesz ubezpieczyć się prywatnie, zacznij od wyboru odpowiedniej firmy oraz pakietu (przeczytaj więcej o tym, gdzie ubezpieczyć się prywatnie). Zwróć uwagę nie tylko na wysokość składki, ale również na zakres usług, upewniając się, że zawiera wszystkie świadczenia, na których Ci zależy.


Procedury różnią się w zależności od podmiotu, z którym chcesz podpisać umowę. W przypadku TU Zdrowie sprawa jest bardzo prosta: wystarczy przejść do odpowiedniej zakładki na Welbi i wypełnić krótki formularz. Następnie skontaktuje się z Tobą konsultant i przeprowadzi Cię przez proces wyboru i zakupu polisy.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-przygotowac-dziecko-do-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Telewizyta z dzieckiem: jak przygotować dziecko do teleporady?
20.10.2021
chore-dziecko-na-wakacjach-gdzie-szukac-pomocy
Telemedycyna
1 min.
Chore dziecko na wakacjach – gdzie szukać pomocy
27.08.2021
przerwa-w-zazywaniu-lekow-przyjmowanych-na-stale-dowiedz-sie-co-zrobic
Telemedycyna
1 min.
Przerwa w zażywaniu leków przyjmowanych na stałe? Dowiedz się, co należy zrobić
07.03.2022
gdzie-boli-watroba-kto-leczy-watrobe
Telemedycyna
1 min.
Gdzie boli wątroba? Do jakiego specjalisty udać się z bólem wątroby?
27.08.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
gdzie-boli-watroba-kto-leczy-watrobe
Telemedycyna
1 min.
Gdzie boli wątroba? Do jakiego specjalisty udać się z bólem wątroby?
27.08.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.