account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessĆwiczenia 1 min.

Jazda na deskorolce – jak wpływa na nasze ciało? Jak nauczyć się jeździć?

Marta Skrzypek29.10.2021Aktualizacja: 21.10.2023

Jazda na deskorolce to trudny technicznie sport, mimo że wygląda dość niepozornie. Wymaga dużo cierpliwości i dobrej koordynacji ruchowej. Skateboarding nie jest łatwy, ale sprawia wiele radości i daje poczucie satysfakcji. Sprawdź, jak możesz zacząć jeździć na deskorolce, jakiego sprzętu potrzebujesz i jak skateboarding wpłynie na Twoje ciało.


jazda-na-deskorolce-jak-sie-nauczyc-co-daje
pexels.com

Polecane

rower-stacjonarny-jakie-sa-efekty-cwiczen
Fitness
1 min.
Rower stacjonarny - jakie są efekty ćwiczeń?
28.10.2021
cardio-ile-powinien-trwac-trening-jakie-sa-rodzaje
Fitness
1 min.
Cardio - ile powinien trwać trening? Jakie są rodzaje?
30.07.2021
taniec-brzucha-jakie-daje-efekty-co-warto-wiedziec
Fitness
1 min.
Taniec brzucha - jakie daje efekty? Co warto wiedzieć?
31.10.2021
aerobik-co-to-jest-co-daje-jakie-sa-rodzaje
Fitness
2 min.
Aerobik - co to jest? Co daje? Jakie są rodzaje? | Welbi.pl
29.07.2021
Spis treści
  1. Jazda na deskorolce – na czym polega?
  2. Rodzaje deskorolek
  3. Jazda na deskorolce – początki
  4. Co daje jazda na deskorolce?

Jazda na deskorolce – na czym polega?

Jazda na deskorolce to dla początkujących osób umiejętność utrzymania się na sprzęcie i odpychania nogami, aby przemieścić się z miejsca na miejsce. Warto od samego początku ćwiczyć równowagę, nawet w domu (np. stając na jednej nodze). Jeżeli opanujesz podstawowe zasady, wtedy zaczyna się prawdziwa lekcja skateboardingu. Polega ona na nauce różnych trików, które sprawiają frajdę i wyglądają bardzo efektownie.

Zanim jednak zaczniesz skakać na rampach, musisz uzbroić się w cierpliwość. Jazda na deskorolce to trudny technicznie sport, który wymaga wielu godzin treningów. W dodatku jest kontuzjogenny – musisz być przygotowany na liczne upadki, siniaki i otarcia. Nie martw się na zapas, ponieważ początki zawsze są trudne. Ćwicz kolana – to pomaga w amortyzacji i utrzymywaniu się na desce. Każdy, kto już dobrze potrafi jeździć, przyznaje, że jest to sport, który uzależnia.

Rodzaje deskorolek

Wybór sprzętu jest bardzo ważny. Ma być on wygodny, zwrotny i dobrze dopasowany do umiejętności sportowca. Rodzajów deskorolek jest wiele, jednak do tych najbardziej popularnych należą:

  • klasyczna – najbardziej odpowiednia dla początkujących. Dzięki niej możesz wykonywać podstawowe triki. Ma zaokrąglone końce i cztery koła. Jest prosta w prowadzeniu i często wykorzystywana do jazdy po mieście;

  • longboard – również ma cztery kółka, ale różni się kształtem. Jest długa – do 130 cm. Idealnie nadaje się do szybkich zjazdów;

  • fishboard – krótka deskorolka, która mieści się w plecaku. Służy do przemieszczania się po mieście i ma doskonałą przyczepność;

  • waveboard – deskorolka dla najbardziej zaawansowanych sportowców. Jazda na niej jest bardzo trudna i wymaga dużej wprawy. Deska ma tylko dwa kółka, więc trudno jest na niej złapać równowagę. Należy doskonale balansować ciałem, nie da się na niej zwyczajnie odpychać.

Zastanawiasz się, ile kosztuje deskorolka? Wiadomo, że wszystko zależy od wybranego sprzętu i producenta. Całkowity koszt, łącznie z ochraniaczami i kaskiem, wyniesie około 600–700 złotych.

Jazda na deskorolce – początki

Na początku musisz dobrać sobie odpowiedni sprzęt. Następnie powinieneś uzbroić się w ochraniacze na łokcie i kolana oraz w kask na głowę. Musisz być przygotowany na upadki – są one nieodłącznym elementem tego sportu. To, jak upadasz, decyduje o kontuzji lub jej braku. Najważniejszą zasadą jest, aby podczas wywrotki nie asekurować się rękami. Może się to skończyć poważnymi urazami, a nawet złamaniami. Dobrze jest mieć nogi cały czas lekko ugięte w kolanach, dzięki czemu zwiększysz pole manewru podczas upadku i będziesz łatwiej balansować ciałem.

Jak wyglądają pierwsze dni jazdy na deskorolce?

  1. Równowaga: najważniejsza i podstawowa zasada to utrzymanie się na desce. Równowaga jest kluczowa, bez niej nie ma jazdy na deskorolce. Deskorolka skręca, gdy przenosisz ciężar ciała na jedną stronę, dlatego by jechać, ważna jest stabilna postawa.

  2. Odpychanie: należy przyjąć odpowiednią pozycję – postawić jedną stopę na deskę w kierunku jazdy (w okolicach przednich śrub montażowych), a drugą stopę na ziemi. Następnie należy delikatnie się odpychać, a gdy deskorolka pojedzie, postawić drugą stopę z tyłu deski, na tzw. tailu. Gdy już dołączysz drugą stopę, musisz przednią ustawić prostopadle w kierunku jazdy. Dzięki temu Twoje ciało będzie stabilne przy większych prędkościach.

  3. Hamowanie: najłatwiejszym sposobem jest delikatne tarcie po podłożu stopą, którą odpychasz deskę. Deskorolka powoli zacznie zwalniać, aż się zatrzyma. Trudniejszym sposobem jest mocne naciśnięcie taila tak, aby deska lekko podskoczyła w górę, a następnie złapanie jej za podniesiony ku górze koniec.

Pamiętaj, że Twoje ciało musi być najpierw odpowiednio przygotowane. Warto wprowadzić do swojego życia ćwiczenia na mięśnie nóg, dzięki czemu uchronisz ciało przed bólem, zakwasami i kontuzjami.

Co daje jazda na deskorolce?

Jazda na deskorolce ma zbawienny wpływ na Twoje zdrowie i ciało. Poprawia wydolność organizmu i spala mnóstwo kalorii! Dzięki niej będziesz zdrowszy i silniejszy. Skateboarding to również:

  • poprawa koncentracji – pilnowanie postawy, balansowanie ciałem i wykonywanie trików wymaga dużej uwagi;

  • wyćwiczone łydki – piękne, umięśnione łydki to skutek treningu na deskorolce;

  • trening odwagi – skateboarding to trening kontuzyjny, powodujący wiele upadków, dzięki czemu przesuwasz granice strachu.

Jazda na deskorolce to piękne, szczupłe i wysportowane ciało. Godzinny trening spala nawet do 600 kcal! Przy okazji ćwiczysz brzuch, spinając go podczas balansowania. Najważniejsze, aby zacząć od małych kroków i nie poddawać się na samym początku.

Źródła
  1. T. Peacock, Skateboarding, OverTime Books, Toronto 2006.
  2. A. Dobrowolska, Podstawy jazdy na łyżwach, rolkach i wrotkach, Wydawnictwo Bis, Warszawa 2021.
  3. F. Böhm, M. Rieger, Deskorolka. Sprzęt, technika, akrobacje, Wydawnictwo Wiedza i Życie, Warszawa 1991.
Author Marta Skrzypek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
Popularne w kategorii Fitness
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.