Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie

Agata Oleszkiewicz

17.05.2021

Aktualizacja: 30.09.2022

Zastanawiasz się, jaki jest wpływ aktywności fizycznej na zdrowie człowieka, bo nie wiesz, co i dlaczego warto trenować? Optymalny poziom sportu stymuluje rozwój, zabezpiecza potrzebę ruchu, wzmacnia mięśnie i kości oraz wydolność układu krążeniowo-oddechowego. A to i tak nie wszystko!


Odpowiednio dobrana aktywność ruchowa sprzyja poprawie zdrowia, ale także dobroczynnie wpływa na sferę psychiczną, zwłaszcza łagodzi stres i poprawia samopoczucie. Pierwsze efekty możesz zauważyć nawet po kilku treningach, tylko uważaj i nie przesadź z ich intensywnością, bo możesz poznać też złą stronę sportu.

jaki-jest-wplyw-aktywnosci-fizycznej-na-zdrowie
unsplash.com

Polecane

goraczka-ile-moze-trwac-jak-ja-zbic
Zdrowie
2 min.
Gorączka - ile może trwać? Jak ją zbić?
31.10.2021
rodzaje-kleszczy-jakie-sa-najgrozniejsze
Zdrowie
2 min.
Rodzaje kleszczy - jakie są najgroźniejsze?
24.01.2022
jak-wzmocnic-serce-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Jak wzmocnić serce po chemioterapii, przy arytmii, po zawale? Dieta, ćwiczenia, naturalne sposoby
19.05.2021
brak-magnezu-jakie-sa-charakterystyczne-objawy
Zdrowie
1 min.
Charakterystyczne objawy braku magnezu
02.06.2022
Spis treści
 1. Aktywność fizyczna i jej wpływ na zdrowie
 2. Pozytywny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie człowieka
 3. Negatywny wpływ aktywności fizycznej na organizm człowieka

Aktywność fizyczna i jej wpływ na zdrowie

Aktywność fizyczna jest jednym z podstawowych elementów zdrowego stylu życia, a także nieodłącznym atrybutem człowieka. Wynika ona z wrodzonych potrzeb organizmu do ruchu, a także z nabytych umiejętności i predyspozycji anatomicznych. Aktywność, odpowiednio dobrana do wieku i stanu zdrowia, niesie za sobą wiele dobroczynnych skutków. Jeśli zastanawiasz się, jakie znaczenie ma aktywność fizyczna dla zdrowia, to wiedz, że wpływa ona na szereg fizjologicznych procesów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Abyś mógł osiągnąć optymalne efekty treningów ruchowych, aktywność powinna być uprawiana systematycznie, np. 3–4 razy w tygodniu po 30–40 minut.

Pamiętaj, że każda sesja musi być poprzedzona rozgrzewką i również odpowiednio zakończona. W tym celu najlepiej wykonać ćwiczenia rozciągające i oddechowe. Ważne też, aby rozpocząć przygodę ze sportem powoli i stopniowo zwiększać intensywność ćwiczeń lub zmieniać ich charakter. Jeśli nie wiesz, jaka dyscyplina jest dla ciebie odpowiednia, zacznij od wysiłku rekreacyjnego, takiego jak marsze, spacery czy jazda na rowerze. Uprawianie różnych form ruchu korzystnie wpływa także na świadomość dzieci co do tego, jaki jest wpływ aktywności fizycznej na zdrowie człowieka. Dając im dobry przykład, możesz także wpłynąć na poprawę ich koncentracji, zachowania i koordynacji ruchowej, czy też zmniejszyć ryzyko chorób cywilizacyjnych, jak otyłość i cukrzyca. Unikając aktywności w młodszym wieku, sprawiamy, że z czasem konieczne okazują się na przykład ćwiczenia na ból pleców.

Polecamy

wysilek-fizyczny-a-zapobieganie-chorobom-ukladu-krazenia
Zdrowie

Wysiłek fizyczny a zapobieganie chorobom układu krążenia

O chorobach układu krążenia mówi się bardzo dużo i nic dobrego. I słusznie, bo to one są przyczyną większości zgonów w Polsce, wyprzedzając nawet choroby nowotworowe. Jednak zdecydowaną różnicą pomiędzy tymi pierwszymi a drugimi jest wpływ, jaki masz na to, czy na nie zachorujesz oraz jak można im zapobiegać.

Redakcja17.08.2021

Pozytywny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie człowieka

Wpływ aktywności fizycznej na organizm jest wielowymiarowy. Przede wszystkim sport korzystnie oddziałuje na układ ruchu pod względem zarówno pracy stawów i mięśni, jak i wytrzymałości kości. W obrębie układu kostnego aktywność stymuluje mineralizację kośćca. Ponadto poprawia jakość struktur wewnętrznych szkieletu, optymalizując skład chemiczny kości, co bezpośrednio decyduje o grubości, wytrzymałości i podatności na złamania. Jeśli chodzi o układ mięśniowy, to aktywność fizyczna prowadzi do wzrostu masy, napięcia i siły skurczu mięśni. Już nawet proste ćwiczenia na ból kolana sprawią, że rozbudowie ulegnie sieć miejscowych naczyń włosowatych, zaopatrujących w najcenniejsze substancje odżywcze, pracujące podczas zgięcia i wyprostu stawu struktury, dzięki czemu chora noga lepiej będzie przystosowana do różnych obciążeń, a dolegliwości ustąpią lub złagodnieją.

Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie obserwuje się także w układzie krążeniowo-naczyniowym. Ruch powoduje wzrost wydolności wysiłkowej, obniżenie tętna spoczynkowego oraz zwiększenie pojemności serca. Dodatkowo, jeśli regularnie będziesz ćwiczyć, poprawisz profil lipidowy, tolerancję glukozy i zwiększysz objętość krwi, tzn. że przejmiesz kontrolę nad poziomem cholesterolu, ciśnienia i cukru. Ponadto pozytywnie wpłyniesz na układ nerwowy, dlatego dzięki nim doświadczysz lepszego samopoczucia i złagodzisz skutki stresu. Ćwiczenia domowe poprawią także pracę jelit, metabolizm, wentylację płuc i odporność. Pamiętaj, aby sport uprawiać cały rok. Nie musisz od razu zjeżdżać na nartach. Jeśli jesteś miłośnikiem spokojniejszych aktywności, ciekawą alternatywą może być popularne ostatnio morsowanie. Nie wiesz, jak zacząć morsować? Nie szukaj wymówek i zacznij się ruszać!

Negatywny wpływ aktywności fizycznej na organizm człowieka

Aktywność fizyczna stanowi ważny element w zachowaniu i poprawie zdrowia, jednak mimo to ruch może także wywołać efekty uboczne, które dotyczą zwłaszcza układu ruchu. Różnorodne urazy i kontuzje, których charakter zależy w dużej mierze od uprawianej dyscypliny, może nie tylko wymagać pomocy lekarskiej, ale też powodować tymczasową lub trwałą niepełnosprawność bądź nawet zagrażać życiu. Na uszczerbki zdrowotne narażeni są zarówno amatorzy, jak i profesjonalni zawodnicy, jednak większe predyspozycje do wypadków mają mniej doświadczone osoby, które często przeceniają swoje możliwości w stosunku do dyscypliny, źle dobierają sprzęt sportowy czy zbyt intensywnie trenują.

Przetrenowanie może powodować także inne dolegliwości, m.in. zaburzenia układu krążenia, zaburzenia miesiączkowania, pogorszenie pracy żołądka i jelit, podatność na infekcje dróg oddechowych, spowolnienie gojenia się ran, zaburzenia biochemiczne, wahania nastroju i apetytu, kłopoty z koncentracją czy pogorszenie wydajności treningowej, wynikające ze zmęczenia. Jeśli utożsamiasz się z problemem przetrenowania, sprawdź, co daje joga, czyli stretching połączony z ćwiczeniami oddechowymi i medytacją. Z pewnością pozwoli ci ona odbudować siły, ale jednocześnie nie zaprzestaniesz uprawiania sportu.

Źródła
 1. J. Barankiewicz, Poradnik nauczyciela wychowania fizycznego, WOM, Kalisz 1992.
 2. R. Złotowska, Negatywne skutki aktywności fizycznej oraz uprawiania sportu, „Hygeia Public Health” 2015, nr 50(1).
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
niedobor-bialych-krwinek-co-jesc-co-wlaczyc-do-diety
Odżywianie
2 min.
Niedobór białych krwinek - co jeść? Co włączyć do diety?
28.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.