Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
FitnessĆwiczenia 1 min.

Jak wyszczuplić łydki? Ćwiczenia na smukłe nogi.

Sylwia Brodniewska

29.10.2021

Aktualizacja: 04.10.2022

O szczupłych łydkach z delikatnie zarysowanymi mięśniami marzy wiele kobiet. Wprowadzając ćwiczenia rozciągające i wyszczuplające do swoich treningów, można w szybki sposób osiągnąć zadowalające efekty. Wiele z tych ćwiczeń możesz wykonać bez wychodzenia z domu.


Wszyscy lekarze w jednym miejscu

Teleporada bez kolejek i dojazdów!

E-wizyta od 65 zł
cwiczenia-na-lydki-rozciagajace-wyszczuplajace
pexels.com

Polecane

bol-grzbietu-srodstopia-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Fitness
1 min.
Ból grzbietu śródstopia - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
nadmanganian-potasu-w-kapieli-jakie-ma-dzialanie-zdrowotne
Fitness
2 min.
Nadmanganian potasu w kąpieli - jakie ma działanie zdrowotne?
30.07.2021
ile-kalorii-mozna-spalic-dzieki-plywaniu
Fitness
1 min.
Ile kalorii spala pływanie?
19.05.2021
chodzenie-po-schodach-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Chodzenie po schodach - jakie daje efekty?
29.10.2021
Spis treści
 1. Ćwiczenia na łydki – po co je wykonywać?
 2. Ćwiczenia rozciągające na łydki
 3. Ćwiczenia wyszczuplające na łydki

Ćwiczenia na łydki – po co je wykonywać?

Ćwiczenia na łydki są bardzo popularne wśród osób, które chcą mieć zgrabne i ładnie umięśnione nogi. Trening łydek warto robić jako uzupełnienie ćwiczeń innych partii. Rozpoczynając swoją przygodę z systematyczną aktywnością fizyczną, warto zacząć od ćwiczeń przeznaczonych dla początkujących. Dobrze wykonywany trening łydek pozwoli również wyrzeźbić uda czy pośladki. Jedną z takich aktywności fizycznych jest chodzenie po schodach. Pozwala ono wyrzeźbić nie tylko łydki, lecz także całe nogi.

Trening na łydki powinien być wykonywany przez biegaczy, którzy potrzebują rozluźnienia łydek po przebytym dystansie oraz ich rozciągnięcia. Osoby, które biegają dłuższe dystanse, często skarżą się na skurcze mięśni, które są spowodowane przetrenowaniem lub nieprawidłowym wykonywaniem ćwiczeń. Dobrze dobrane ćwiczenia na łydki mogą zminimalizować ryzyko pojawienia się kontuzji. Mięsień brzuchaty łydki należy do tylnej grupy mięśni i często jest kontuzjowany u biegaczy, dlatego warto o niego zadbać poprzez odpowiednie ćwiczenia.

Wiele kobiet pragnie mieć smukłe i wytrenowane nogi, dlatego chętnie wykonują ćwiczenia na szczupłe łydki. Ćwiczenia wyszczuplające są bardzo dobrą podstawą do trenowania pozostałych mięśni.

Rozpoczynając jakąkolwiek aktywność fizyczną, bardzo łatwo o przetrenowanie, dlatego należy robić przynajmniej jeden dzień przerwy, przeznaczony na regenerację mięśni. Trening łydek należy wykonywać w seriach, z krótką przerwą pomiędzy nimi. Wtedy jego efekty będą najbardziej widoczne.

Ćwiczenia rozciągające na łydki

Podczas ćwiczeń rozciągających zaangażowane są mięśnie brzuchate łydki oraz płaszczkowate. Ćwiczenia rozciągające są świetnym uzupełnieniem treningu, ponieważ najlepiej wykonywać je na koniec. Ćwiczenia na rozciąganie łydki w szczególności są polecane biegaczom. Dzięki nim skurczone łydki są bardziej rozluźnione, zwiększa się ich zakres ruchu, są bardziej wydajne. Dobrze rozciągnięte mięśnie łydek pozwalają na łatwiejsze wykonywanie ćwiczeń wymagających większej elastyczności, jak podbiegi czy bieg pod górę. Najlepszy trening na łydki to skłony do każdej z nóg z pogłębieniem, pozwalające na solidne rozciągnięcie mięśni. Rozciąganie mięśni łydek może być także wykonywane na stojąco. W tym celu należy stanąć prosto, wyciągnąć ręce w górę i kilkukrotnie stanąć na palcach, wytrzymując kilkanaście sekund. Ruch ten należy powtórzyć 10–20 razy. Ćwiczenia na łydki można wykonywać w domu, ponieważ nie wymagają korzystania z urządzeń. Wytrenowane łydki wysmuklają całe nogi, dlatego warto włączyć ich ćwiczenie do swojego treningu. Zgrabne łydki można trenować również w pozycji leżącej. Wystarczy położyć się na plecach, rozsunąć nogi na szerokość bioder i podnosić miednicę do linii prostej, nie odrywając stóp od ziemi. Te ćwiczenia są na wzmocnienie łydek, a także pomagają w wyszczuplaniu brzucha.

Do domowego treningu można użyć wielu przydatnych przedmiotów, takich jak klocki, gumy czy hantle. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i możliwości.

Ćwiczenia wyszczuplające na łydki

Kobiety uważają pięknie wyrzeźbione nogi za atrybut kobiecości, dlatego z chęcią wykonują ćwiczenia na szczupłe łydki. Chude nogi są marzeniem wielu dziewczyn, dlatego poszukują treningu, który będzie wysmuklał, wzmacniał i wyszczuplał łydki. Ćwiczenia na zgrabne łydki można z powodzeniem wykonać w domu. Panie często sięgają po skakankę, która była bardzo popularna w dzieciństwie. Regularne skakanie pięknie modeluje łydki, a efekty są szybko widoczne. Wiele ćwiczeń na smukłe łydki można wykonywać w dowolnym miejscu. Jednym z nich są wspięcia na palce. Stojąc na podwyższeniu, wzbij się do góry, wytrzymaj kilka sekund i opuść stopy z powrotem na podłoże. Powtórz ruch kilkanaście razy. Trenować można nawet podczas siedzenia za biurkiem. Siedząc na krześle, ugnij nogi w kolanach, a stopy ustaw prostopadle do ziemi. Na udach oprzyj dłonie lub książkę czy butelkę z wodą. Podnoś do góry pięty, przytrzymaj kilka sekund, a później opuść je w dół. Wszelkie ćwiczenia izometryczne, które polegają na napinaniu i rozluźnianiu mięśni, sprawdzą się podczas dążenia do pięknej i smukłej sylwetki.

Trenować można nawet podczas zabawy. Jazda na deskorolce czy na rowerze modeluje mięśnie, dzięki czemu są bardziej smukłe i szczuplejsze. Podczas odchudzania ważne jest wykonywanie ćwiczeń na mięśnie nóg, ponieważ treningi większych partii ciała przynoszą lepsze efekty. Trening łydek nie należy do skomplikowanych, tym bardziej że można go wykonywać niemal w każdym miejscu o dowolnej porze. Nie zapomnij na zakończenie o rozciąganiu mięśni.

Źródła
 1. F.Delavier, Modelowanie sylwetki. Atlas ćwiczeń dla kobiet, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2008.
 2. P.Hagerman, Trening siłowy do triathlonu, Wydawnictwo Buk Rower, Warszawa 2015.
 3. A. Lewandowska, Diet & Training by Ann, Wydawnictwo Burda, Warszawa 2018.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Internista, pediatra i inni specjaliści dostępni nawet w 1h

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

cwiczenia-akrobatyczne-jak-wyglada-trening
Fitness
2 min.
Ćwiczenia akrobatyczne - jakie są i co dają?
18.11.2021
trening-nog-cwiczenia-wzmacniajace-i-rozciagajace
Fitness
2 min.
Trening nóg - co trzeba o nim wiedzieć? Jak wykonywać?
28.10.2021
taniec-brzucha-jakie-daje-efekty-co-warto-wiedziec
Fitness
1 min.
Taniec brzucha - jakie daje efekty? Co warto wiedzieć?
31.10.2021
cwiczenia-z-guma-jakie-daja-efekty-na-brzuch-i-posladki
Fitness
1 min.
Ćwiczenia z gumą - jakie dają efekty na brzuch i pośladki?
27.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
oklady-z-cebuli-na-co-pomagaja-jak-stosowac
Fitness
1 min.
Okłady z cebuli - na co pomagają? Jak stosować?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.