account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessĆwiczenia 1 min.

Jak wyszczuplić łydki? Ćwiczenia na smukłe nogi.

Sylwia Brodniewska 29.10.2021Aktualizacja: 04.10.2022

O szczupłych łydkach z delikatnie zarysowanymi mięśniami marzy wiele kobiet. Wprowadzając ćwiczenia rozciągające i wyszczuplające do swoich treningów, można w szybki sposób osiągnąć zadowalające efekty. Wiele z tych ćwiczeń możesz wykonać bez wychodzenia z domu.


cwiczenia-na-lydki-rozciagajace-wyszczuplajace
pexels.com

Polecane

orbitrek-jakie-sa-efekty-cwiczen-brzuch-posladki
Fitness
1 min.
Orbitrek - jakie są efekty ćwiczeń? Brzuch, pośladki
30.07.2021
twerkowanie-co-to-jest-jak-sie-go-nauczyc
Fitness
1 min.
Twerkowanie - co to jest? Jak się go nauczyć?
30.07.2021
rower-stacjonarny-jakie-sa-efekty-cwiczen
Fitness
1 min.
Rower stacjonarny - jakie są efekty ćwiczeń?
28.10.2021
cardio-ile-powinien-trwac-trening-jakie-sa-rodzaje
Fitness
1 min.
Cardio - ile powinien trwać trening? Jakie są rodzaje?
30.07.2021
Spis treści
  1. Ćwiczenia na łydki – po co je wykonywać?
  2. Ćwiczenia rozciągające na łydki
  3. Ćwiczenia wyszczuplające na łydki

Ćwiczenia na łydki – po co je wykonywać?

Ćwiczenia na łydki są bardzo popularne wśród osób, które chcą mieć zgrabne i ładnie umięśnione nogi. Trening łydek warto robić jako uzupełnienie ćwiczeń innych partii. Rozpoczynając swoją przygodę z systematyczną aktywnością fizyczną, warto zacząć od ćwiczeń przeznaczonych dla początkujących. Dobrze wykonywany trening łydek pozwoli również wyrzeźbić uda czy pośladki. Jedną z takich aktywności fizycznych jest chodzenie po schodach. Pozwala ono wyrzeźbić nie tylko łydki, lecz także całe nogi.

Trening na łydki powinien być wykonywany przez biegaczy, którzy potrzebują rozluźnienia łydek po przebytym dystansie oraz ich rozciągnięcia. Osoby, które biegają dłuższe dystanse, często skarżą się na skurcze mięśni, które są spowodowane przetrenowaniem lub nieprawidłowym wykonywaniem ćwiczeń. Dobrze dobrane ćwiczenia na łydki mogą zminimalizować ryzyko pojawienia się kontuzji. Mięsień brzuchaty łydki należy do tylnej grupy mięśni i często jest kontuzjowany u biegaczy, dlatego warto o niego zadbać poprzez odpowiednie ćwiczenia.

Wiele kobiet pragnie mieć smukłe i wytrenowane nogi, dlatego chętnie wykonują ćwiczenia na szczupłe łydki. Ćwiczenia wyszczuplające są bardzo dobrą podstawą do trenowania pozostałych mięśni.

Rozpoczynając jakąkolwiek aktywność fizyczną, bardzo łatwo o przetrenowanie, dlatego należy robić przynajmniej jeden dzień przerwy, przeznaczony na regenerację mięśni. Trening łydek należy wykonywać w seriach, z krótką przerwą pomiędzy nimi. Wtedy jego efekty będą najbardziej widoczne.

Ćwiczenia rozciągające na łydki

Podczas ćwiczeń rozciągających zaangażowane są mięśnie brzuchate łydki oraz płaszczkowate. Ćwiczenia rozciągające są świetnym uzupełnieniem treningu, ponieważ najlepiej wykonywać je na koniec. Ćwiczenia na rozciąganie łydki w szczególności są polecane biegaczom. Dzięki nim skurczone łydki są bardziej rozluźnione, zwiększa się ich zakres ruchu, są bardziej wydajne. Dobrze rozciągnięte mięśnie łydek pozwalają na łatwiejsze wykonywanie ćwiczeń wymagających większej elastyczności, jak podbiegi czy bieg pod górę. Najlepszy trening na łydki to skłony do każdej z nóg z pogłębieniem, pozwalające na solidne rozciągnięcie mięśni. Rozciąganie mięśni łydek może być także wykonywane na stojąco. W tym celu należy stanąć prosto, wyciągnąć ręce w górę i kilkukrotnie stanąć na palcach, wytrzymując kilkanaście sekund. Ruch ten należy powtórzyć 10–20 razy. Ćwiczenia na łydki można wykonywać w domu, ponieważ nie wymagają korzystania z urządzeń. Wytrenowane łydki wysmuklają całe nogi, dlatego warto włączyć ich ćwiczenie do swojego treningu. Zgrabne łydki można trenować również w pozycji leżącej. Wystarczy położyć się na plecach, rozsunąć nogi na szerokość bioder i podnosić miednicę do linii prostej, nie odrywając stóp od ziemi. Te ćwiczenia są na wzmocnienie łydek, a także pomagają w wyszczuplaniu brzucha.

Do domowego treningu można użyć wielu przydatnych przedmiotów, takich jak klocki, gumy czy hantle. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i możliwości.

Ćwiczenia wyszczuplające na łydki

Kobiety uważają pięknie wyrzeźbione nogi za atrybut kobiecości, dlatego z chęcią wykonują ćwiczenia na szczupłe łydki. Chude nogi są marzeniem wielu dziewczyn, dlatego poszukują treningu, który będzie wysmuklał, wzmacniał i wyszczuplał łydki. Ćwiczenia na zgrabne łydki można z powodzeniem wykonać w domu. Panie często sięgają po skakankę, która była bardzo popularna w dzieciństwie. Regularne skakanie pięknie modeluje łydki, a efekty są szybko widoczne. Wiele ćwiczeń na smukłe łydki można wykonywać w dowolnym miejscu. Jednym z nich są wspięcia na palce. Stojąc na podwyższeniu, wzbij się do góry, wytrzymaj kilka sekund i opuść stopy z powrotem na podłoże. Powtórz ruch kilkanaście razy. Trenować można nawet podczas siedzenia za biurkiem. Siedząc na krześle, ugnij nogi w kolanach, a stopy ustaw prostopadle do ziemi. Na udach oprzyj dłonie lub książkę czy butelkę z wodą. Podnoś do góry pięty, przytrzymaj kilka sekund, a później opuść je w dół. Wszelkie ćwiczenia izometryczne, które polegają na napinaniu i rozluźnianiu mięśni, sprawdzą się podczas dążenia do pięknej i smukłej sylwetki.

Trenować można nawet podczas zabawy. Jazda na deskorolce czy na rowerze modeluje mięśnie, dzięki czemu są bardziej smukłe i szczuplejsze. Podczas odchudzania ważne jest wykonywanie ćwiczeń na mięśnie nóg, ponieważ treningi większych partii ciała przynoszą lepsze efekty. Trening łydek nie należy do skomplikowanych, tym bardziej że można go wykonywać niemal w każdym miejscu o dowolnej porze. Nie zapomnij na zakończenie o rozciąganiu mięśni.

Źródła
  1. F.Delavier, Modelowanie sylwetki. Atlas ćwiczeń dla kobiet, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2008.
  2. P.Hagerman, Trening siłowy do triathlonu, Wydawnictwo Buk Rower, Warszawa 2015.
  3. A. Lewandowska, Diet & Training by Ann, Wydawnictwo Burda, Warszawa 2018.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
Fitness
1 min.
Sauna japońska ganbanyoku - co warto o niej wiedzieć?
30.07.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
chodzenie-po-schodach-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Chodzenie po schodach - jakie daje efekty?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.