Co to jest orbitrek i jakie efekty przynoszą treningi z tym urządzeniem?

Magda Habel

30.07.2021

Aktualizacja: 09.08.2021

W gąszczu urządzeń treningowych można się pogubić. Na czym ćwiczyć, aby schudnąć i wymodelować sylwetkę? Orbitrek oferuje wszechstronny trening, a efekty regularnych sesji na tym sprzęcie widoczne są dosyć szybko. Sprawdźmy więc, jakie partie mięśni możesz wyrzeźbić, wykonując trening na orbitreku.


orbitrek-jakie-sa-efekty-cwiczen-brzuch-posladki
unsplash.com

Co to jest orbitrek?

Orbitrek został zaprojektowany na bazie trzech sprzętów do ćwiczeń: steppera, bieżni mechanicznej i roweru stacjonarnego. Różnica polega na tym, że na orbitreku trenujesz również górne partie mięśni. Pracujesz ramionami i nogami.

Ruchy nogami wykonujesz podobne jak na rowerku stacjonarnym, ale trenujesz w pozycji stojącej, jednocześnie poruszając drążkami, na których opierasz ramiona. Taka pozycja i forma ćwiczeń sprawiają, że pracują nie tylko mięśnie łydek, ud i pośladki, ale również mięśnie brzucha, kręgosłupa i ramion. Mamy zatem kompleksowy trening całego ciała na jednym urządzeniu. Intensywność ćwiczeń możesz regulować w zależności od tego, w jakiej jesteś kondycji i jakie są Twoje potrzeby.

Jak ćwiczyć na orbitreku?

Pamiętaj, aby przed każdym treningiem zastosować rozgrzewkę – wystarczy kilka skłonów, pajacyków i kilka ćwiczeń rozgrzewających ramiona. Minimalizujesz w ten sposób ból spowodowany zakwasami w mięśniach. Trening jest skuteczny tylko wówczas, gdy wykonujesz go w prawidłowej pozycji. Stań na orbitreku w wyprostowanej pozycji i ze wciągniętym brzuchem, chwyć za ruchome ramiona urządzenia i zacznij „pedałować”.

Jeśli trenażer, na którym ćwiczysz, ma funkcję testu wydolnościowego (recovery test), warto z niej skorzystać podczas pierwszego użycia. Wówczas urządzenie dopasuje takie obciążenie, które będzie optymalne dla Twojego organizmu.

Trening na orbitreku będzie przynosił najlepsze efekty gdy:

  • podczas ćwiczeń utrzymasz tętno na poziomie około 70% HRmax;

  • będziesz trenował ciągle przez minimum 30 minut – po tym czasie organizm zaczyna sięgać po rezerwy zgromadzone w postaci tkanki tłuszczowej;

  • dobierzesz obciążenie odpowiednie do Twoich predyspozycji;

  • zachowasz optymalną częstotliwość treningów – 3–4 razy w tygodniu;

  • będziesz trenował interwały – ten rodzaj aktywności sprawia, że tkanka tłuszczowa spalana jest jeszcze długo po zakończeniu treningu.

Ćwiczenia na orbitreku – efekty treningu

Pobudzenie do pracy tak dużej liczby partii mięśniowych pozwala pięknie wymodelować sylwetkę. Nie tylko nogi i pośladki, ale również mięśnie odpowiedzialne za prawidłową postawę. Trening interwałowy na orbitreku przyspieszy Twój metabolizm i sprawi, że będziesz spalać kalorie nawet wtedy, gdy już nie ćwiczysz. Orbitrek jest jednym z najczęściej wybieranych urządzeń na siłowniach – nie bez przyczyny wydaje się to rozwiązaniem kompleksowym, a obsługa urządzenia jest bardzo łatwa.

Dlaczego warto wybrać orbitrek?

  • Brzuch – mięśnie są wzmocnione, tkanka tłuszczowa zostaje zredukowana. Pamiętaj, że mięśnie brzucha i pleców tworzą swego rodzaju gorset, który utrzymuje sylwetkę w pozycji wyprostowanej.

  • Pośladki – jeśli marzysz o uniesionych, jędrnych pośladkach, to dobry środek do celu. Pozycja, w jakiej wykonujesz ćwiczenia, wymusza wzmożoną pracę tych mięśni.

  • Nogi – trening może je wyszczuplić lub wzmocnić. Wszystko zależy od tego, jakie obciążenie wybierzesz i jakie tempo ćwiczeń utrzymasz. Osoby, które chcą wyszczuplić łydki, muszą pamiętać, że zbyt duże obciążenie powoduje przyrost masy mięśniowej w dolnych partiach nóg.

  • Ramiona – rytmiczny ruch rąk wymodeluje te partie mięśni. Należy jednak pamiętać, aby nie zaciskać dłoni na rączkach i nie pochylać się do przodu w trakcie ćwiczeń.

Orbitrek – kiedy efekty treningu będą widoczne?

Rezultaty treningów na orbitreku możesz zobaczyć już po kilku tygodniach. Jest jednak kilka podstawowych warunków, które trzeba spełnić. Najważniejsza jest systematyczność – wystarczy godzina ćwiczeń trzy razy w tygodniu, aby po miesiącu zobaczyć różnicę w obwodach. Pamiętaj, że najlepsze efekty ćwiczeń na orbitreku uzyskasz, gdy zastosujesz zdrową dietę, będziesz dobrze się wysypiać i nawadniać organizm.

Na siłowni możesz liczyć na pomoc pracujących tam trenerów. Jeśli planujesz kupić orbitrek do domu i trenować samodzielnie, zapoznaj się dokładnie z instrukcją urządzenia. Dzięki temu wykorzystasz wszystkie funkcje trenażera. Jeśli producent nie udostępni materiałów treningowych, możesz skorzystać z gotowych planów ćwiczeń lub zasięgnąć porady profesjonalnego trenera.

Orbitrek to uniwersalny trenażer, ale zanim rozpoczniesz treningi, sprawdź, czy możesz z niego bezpiecznie korzystać. Na tym urządzeniu nie powinny ćwiczyć osoby, które cierpią na niewydolność krążenia, nadciśnienie tętnicze czy osteoporozę. Trening na orbitreku nie obciąża nadmiernie stawów. Może być stosowany w rehabilitacji po urazach, jednak dopiero po zakończeniu leczenia i tylko w porozumieniu z fizjoterapeutą.

Źródła
  1. M. Philip, Trening wytrzymałościowy. Jak budować maksymalną wydolność i szybkość bez przetrenowania i kontuzji, Galaktyka, 2021.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Fitness
Ad

Najchętniej czytane

czy-cwiczenia-fizyczne-moga-poprawic-zdrowie-psychiczne
FitnessZdrowie psychiczne
1 min.
Czy ćwiczenia fizyczne mogą poprawić Twoje zdrowie psychiczne?
20.08.2021
dlaczego-warto-regularnie-cwiczyc-sprawdz-jak-aktywnosc-wplywa-na-Twoje-zdrowie
FitnessZdrowie
1 min.
Dlaczego warto regularnie ćwiczyć? Sprawdź, jak aktywność fizyczna wpływa na Twój organizm
01.09.2021
galwanizacja-na-czym-polega-ten-zabieg-rehabilitacyjny
Fitness
1 min.
Galwanizacja - na czym polega ten zabieg rehabilitacyjny?
27.07.2021
styl-motylkowy-co-daje-jakie-ma-zalety
Fitness
1 min.
Styl motylkowy – co daje? Jakie ma zalety? | Welbi.pl
17.09.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.