account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessĆwiczenia 1 min.

Rowerek stacjonarny — efekty odchudzające i zdrowotne

Magda Habel

28.10.2021

Aktualizacja: 25.10.2022

Wzmocnienie wydolności organizmu i szybkie odchudzanie — to podstawowe korzyści, które daje jazda na rowerze stacjonarnym. Efekty po miesiącu regularnych treningów pozytywnie Cię zaskoczą.


rower-stacjonarny-jakie-sa-efekty-cwiczen
pexels.com

Polecane

cwiczenia-akrobatyczne-jak-wyglada-trening
Fitness
2 min.
Ćwiczenia akrobatyczne - jakie są i co dają?
18.11.2021
twerkowanie-co-to-jest-jak-sie-go-nauczyc
Fitness
1 min.
Twerkowanie - co to jest? Jak się go nauczyć?
30.07.2021
stepper-jakie-sa-efekty-cwiczen-kiedy-sa-widoczne
Fitness
2 min.
Stepper - jakie są efekty ćwiczeń? Kiedy są widoczne?
29.10.2021
swieca-jak-wykonac-to-cwiczenie-krok-po-kroku
Fitness
2 min.
Świeca - jak wykonać to ćwiczenie krok po kroku?
29.10.2021
Spis treści
 1. Jakie zalety ma rowerek stacjonarny?
 2. Rowerek stacjonarny a odchudzanie. Kiedy pojawią się pierwsze efekty?
 3. Jakie korzyści zdrowotne płyną z jazdy na rowerze stacjonarnym?

Jakie zalety ma rowerek stacjonarny?

Niewiele jest osób, które nie lubią jazdy na rowerze — można to śmiało stwierdzić, obserwując natężenie ruchu na ścieżkach rowerowych w sezonie. Rower stacjonarny to alternatywa, z której zapalenie rowerzyści korzystają podczas chłodnych miesięcy. Możesz ćwiczyć na nim w siłowni — samodzielnie lub w grupie podczas zajęć o nazwie spinning. Jeśli masz w domu wystarczającą ilość miejsca, możesz kupić rowerek stacjonarny i trenować w wolnych chwilach.

Jazda na rowerze stacjonarnym różni się od jazdy w terenie tylko tym, że trening odbywasz w pomieszczeniu. Korzyści zdrowotne i efekty odchudzające będą zatem bardzo podobne. Rowerek stacjonarny pomoże Ci utrzymać ruchomość stawów, pobudza do pracy niemal wszystkie partie mięśniowe i pomoże utrzymać maksymalny pułap tlenowy na prawidłowym poziomie. Rower stacjonarny to przyrząd, który wspiera odchudzanie i utrzymanie kondycji, ale jest również zalecany podczas rehabilitacji po urazach.

Najważniejszą zaletą tego urządzenia jest to, że nie potrzeba specjalnego przygotowania, aby zacząć ćwiczyć. Intensywność i formę treningu możesz dopasować do swoich potrzeb i kondycji. Zatem ćwiczysz tam, gdzie chcesz i tak, jak lubisz.

Rowerek stacjonarny a odchudzanie. Kiedy pojawią się pierwsze efekty?

Utrata wagi jest możliwa tylko wtedy, gdy połączysz wysiłek fizyczny ze zdrowym odżywianiem. Jak ćwiczyć na rowerku stacjonarnym, żeby zgubić zbędne kilogramy? Opracuj plan treningowy — bez niego nie osiągniesz wymarzonych efektów. Jazda na rowerku to świetna rozgrzewka przed treningiem siłowym lub inną formą aktywności. Przygotujesz w ten sposób ciało do większego wysiłku. Pedałowanie angażuje wiele partii mięśniowych, więc jest to bardzo wszechstronna rozgrzewka.

Jazda na rowerku treningowym to również forma aktywności, którą możesz wykonywać, aby schudnąć. Regularne wykonywanie treningu cardio na rowerku stacjonarnym przynosi bardzo dobre efekty. Nie tylko w zakresie spalania tłuszczu, ale przede wszystkim podniesienia ogólnej sprawności organizmu.

Ten typ aktywności wymaga stałego kontrolowania poziomu tętna, które nie powinno być wyższe niż 65–75% wartości maksymalnej dla Twojego wieku. Łatwo go obliczyć, odejmując od liczby 200 swój wiek. Jak widać, nie chodzi tu o bardzo intensywny wysiłek, a pedałowanie w stałym tempie przez określony czas. Trening powinien trwać dłużej niż 30 minut, bowiem przez pierwsze pół godziny Twój organizm sięga po energię zmagazynowaną, dopiero po tym czasie rozpoczyna się aktywne spalanie tkanki tłuszczowej. Rowerek treningowy ma tę zaletę, że nawet najprostszy model wyposażony jest w pulsometr i licznik spalanych kalorii. Dzięki temu możesz kontrolować wydajność treningu i łatwiej osiągniesz zaplanowane efekty.

Wszystkie rowerki treningowe posiadają regulację oporu. Jeśli chcesz schudnąć, ustaw go na niskim poziomie. Duży opór przyspiesza spalanie tłuszczu, ale powoduje również szybki rozrost masy mięśniowej. Zatem jeśli chcesz wysmuklić sylwetkę, zamiast zwiększać opór i pedałować „pod górkę”, stopniowo zwiększaj dystanse. Pamiętaj o rozgrzewce — wykonaj kilka skłonów, pajacyki i wykroki, zanim wsiądziesz na rowerek. Przed zakończeniem treningu zwolnij tempo, przez ostatnie kilka minut pedałuj powoli i staraj się uspokoić oddech. Regularne treningi trzy razy w tygodniu, trwające co najmniej 40 minut dają widoczne efekty już po miesiącu.

Dla osób, które chcą szybko zrzucić zbędne kilogramy i wyrzeźbić sylwetkę, polecamy spinning. To zajęcia z instruktorem, który nadaje tempo jeździe na rowerku i urozmaica trening jazdą w różnych pozycjach, ze zróżnicowanym oporem. Jeśli trenujesz w siłowni, rowerek możesz zamieniać na orbitrek — efekty ćwiczeń na tych przyrządach są porównywalne.

Jakie korzyści zdrowotne płyną z jazdy na rowerze stacjonarnym?

Umiarkowany wysiłek fizyczny, który wykonujemy regularnie, ma bardzo pozytywny wpływ na Twój stan zdrowia. Organizm jest prawidłowo dotleniony, krew krąży szybciej, co powoduje wydajniejsze odżywianie komórek. Przyspiesza metabolizm, a to, co zbędne, usuwane jest z organizmu szybciej. Poprawia się jakość snu, zatem wzrasta odporność na stres, a koncentracja na codziennych zadaniach jest znacznie łatwiejsza. Regularny wysiłek obniża ciśnienie krwi i pozwala uregulować do prawidłowego poziomu tętno spoczynkowe. Konsekwencją jest znacznie zmniejszenie ryzyka poważnych dolegliwości układu sercowo-naczyniowego.

Jazda na rowerku stacjonarnym pozwala utrzymać prawidłową ruchomość stawów i przywraca sprawność po urazach nóg. Ogromną zaletą tej formy aktywności jest fakt, że mogą ją uprawiać osoby w każdym wieku. Jest całkowicie bezpieczna, a nawet zalecana dla osób starszych. Jednym z powodów jest podniesienie tzw. pułapu tlenowego. To zdolność naszego organizmu do przyswajania tlenu, które niestety maleje z wiekiem. Jego wartość zaczyna spadać już po 18. roku życia. Jazda na rowerze lub rowerku stacjonarnym pomaga podnieść tę wartość i utrzymać ją na stałym poziomie.

Zalet jazdy na rowerku stacjonarnym jest wiele. Jak każda aktywność fizyczna pomaga ona utrzymać ciało w dobrej formie. Możesz z powodzeniem ćwiczyć w domu — zakup sprzętu to jednorazowy wydatek, ale w ogólnym rozrachunku będzie tańszy od wykupienia karnetu na siłownię.

Źródła
 1. B. Cieślik, T. Rutkowski, T. Kuligowski, Wpływ 8-tygodniowego treningu według metodyki
 2. CrossFit® na skład ciała osób dorosłych, Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Kultura Fizyczna, 4/2016, s.169-179.
 3. T. Bielecki, K. Krawczyk, R. Skowroński, Spinning uniwersalny. Zestaw ćwiczeń na spinningowym rowerze stacjonarnym, Wydawnictwo UMCS, 2016.
Author Magda Habel picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
maseczka-z-sody-oczyszczonej-na-wagry-na-tradzik
Fitness
1 min.
Maseczka z sody oczyszczonej - na wągry, na trądzik
28.10.2021
rozgrzewka-nog-jak-powinna-wygladac-przed-treningiem
Fitness
1 min.
Rozgrzewka nóg - jak powinna wyglądać przed treningiem?
30.07.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Pakiety medyczne

  Kim jesteśmy

  Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.