account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jak wygląda leczenie kręgozmyku?

Agata Oleszkiewiczlek. Agnieszka Żędzian15.04.2024Aktualizacja: 15.04.2024

Obejmuje ono wiele metod, od nieinwazyjnych (ćwiczenia, fizykoterapia, zaopatrzenie ortopedyczne), po operacje chirurgiczne. Mają one jednak wspólny cel, czyli repozycję przesunięcia kręgosłupa i utrzymanie w nowej pozycji. Sprawdź, jak może wyglądać leczenie kręgozmyku.


kregozmyk-leczenie-diagnostyka-skuteczne-metody
Adobe Stock

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Diagnostyka kręgozmyku
  2. Farmakoterapia na kręgozmyk
  3. Rehabilitacja kręgozmyku
  4. Zaopatrzenie ortopedyczne
  5. Leczenie operacyjne kręgozmyku

Diagnostyka kręgozmyku

Diagnostyka to jeden z istotnych elementów postępowania u osób z podejrzeniem kręgozmyku – pozwala nie tylko na potwierdzenie obecności schorzenia, ale również na ocenę stopnia ześlizgu kręgosłupa. Lekkie stopnie schorzenia nierzadko bywają niewidoczne z zewnątrz, stanowią niewyraźną i słabo zarysowaną deformację pleców. Mogą one jednak powodować zespół pewnych dolegliwości korzeniowych, czyli objawów o charakterze neurologicznym. Wczesna diagnostyka i leczenie kręgozmyku zmniejsza ryzyko postępu ześlizgu i związanego z tym pogorszenia stanu zdrowia aparatu ruchu.

Duże kręgozmyki są łatwiejsze do rozpoznania, ponieważ w ich przebiegu – poza objawami takimi jak miejscowy ból i drętwienia z tendencją do promieniowania wzdłuż nogi – zaobserwujesz deformację sylwetki. Ześlizg kręgów zmienia ustawienia miednicy, która jest teraz bardziej pionowa i powoduje, że pośladki stają się bardziej wiotkie. To z kolei wpływa na pogorszenie sprawności ruchowej i utrudnia chodzenie. W efekcie tego pojawia się kompensacyjne garbienie się górnych odcinków kręgosłupa.

Aby rozpocząć leczenie kręgozmyku, istotne jest wykonanie zdjęć rentgenowskich. Wykonuje się je w pozycji stojącej, nawet jeśli to powoduje dyskomfort. Leżenie na plecach podczas rentgena jest niewskazane – sprzyja samoistnemu nastawianiu się kręgosłupa, a to oznacza uzyskanie zafałszowanych wyników. 

Uzupełniającym badaniem bywa zwykle tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Są one cennymi narzędziami zwłaszcza do oceny zwężenia kanału kręgowego w kręgozmyku spowodowanym zmianami zwyrodnieniowymi.

W przebiegu leczenia kręgozmyku – bez względu na to, czy 1. stopnia czy 4. – niezbędne bywa przeprowadzanie regularnych badań obrazowych i odbywania częstych kontroli lekarskich. To pozwala monitorować postęp leczenia i wprowadzić ewentualne zmiany w programie rehabilitacji. 

Jeśli chcesz mieć łatwy i szybki dostęp do lekarzy i badań, kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę można zamówić na Welbi. Dzięki niemu będziesz mieć możliwość:

  • korzystania z e-konsultacji (pakiet OCHRONA PLUS) lub e-konsultacji i konsultacji stacjonarnych (OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD) ze specjalistami bez skierowania (nawet 39 specjalizacji w pakiecie OCHRONA GOLD); czas oczekiwania nie będzie dłuższy niż 3 dni robocze,

  • wykonania diagnostyki obrazowej, takiej jak ultrasonografia, badanie rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej czy klasycznego zdjęcia rentgenowskiego – w pakiecie OCHRONA GOLD zyskasz dostęp do blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych,

  • zaszczepienia się przeciwko grypie sezonowej.

W zależności od wybranego pakietu dostępne są również profilaktyczny przegląd zdrowia raz do roku, 4 wizyty domowe i 2 konsultacje z psychologiem lub psychiatrą w roku oraz zabiegi rehabilitacyjne po złamaniach i zwichnięciach.

Pamiętaj o sobie! Wypełnij formularz i otrzymaj ofertę, żeby dowiedzieć się, co możesz zyskać.

Farmakoterapia na kręgozmyk

Pozwala ona złagodzić nieprzyjemne dolegliwości związane z przesunięciem poszczególnych odcinków kręgosłupa względem siebie i uciskiem przez kręgi korzeni nerwowych. Farmakoterapia zwykle obejmuje środki o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i zmniejszającym napięcie mięśni. W przypadku silnych dolegliwości, farmakologiczne leczenie kręgozmyku obejmuje również iniekcje dokręgosłupowe, czyli zastrzyki.

Farmakoterapia, choć skutecznie łagodzi dolegliwości, stanowi tylko metodę uzupełniającą. Niezbędne są ćwiczenia na kręgozmyk i inne zabiegi.

Rehabilitacja kręgozmyku

Leczenie kręgozmyku jest zalecane wszystkim chorym, niezależnie od stopnia ześlizgu. Ma ono na celu nie tylko zmniejszenie dolegliwości, ale również repozycję uskoku kręgów. Rehabilitację wykorzystuje się przy mniejszego stopnia kręgozmykach, zwłaszcza jeśli chodzi o ćwiczenia ruchowe czy zabiegi fizykoterapeutyczne.

Zabiegi fizykalne zwykle wykonuje się przed sesją treningową w sali gimnastycznej, gdyż działanie prądów, ciepła, ultradźwięków czy pola elektromagnetycznego (w zależności od zabiegów, jakie zostaną Ci zalecone) korzystnie wpływają na napięcie mięśni i elastyczność powięzi przykręgosłupowych. Zabiegi fizykoterapeutyczne przyspieszają procesy regeneracji uszkodzonych w wyniku zmian zwyrodnieniowych kręgów. Rozluźnione po działaniu zabiegów struktury kręgosłupa są bardziej podatne na wpływ ćwiczeń i lepiej reagują na gimnastykę. Repozycja kręgozmyku za sprawą ćwiczeń przebiega bardziej efektywnie.

Leczenie kręgozmyku wiąże się nie tylko z wykonywaniem odpowiednich ćwiczeń korekcyjnych, ale także unikaniem pewnych czynności w dniu codziennym. To ważne, zwłaszcza jeśli lubisz niektóre dyscypliny sportowe czy rekreacyjne. Wskazana jest ostrożność podczas aktywności wymagającej skakania czy ruchów związanych ze skłonem pleców w tył. Zachowaj uwagę np. podczas ćwiczenia pilates czy jogi.

Zaopatrzenie ortopedyczne

Jeśli Twój kręgozmyk postępuje lub jego stopień jest zaawansowany, najprawdopodobniej dostaniesz zalecenie stosowania wsparcia ortopedycznego. Przy lekkich kręgozmykach gorsety, sznurówki czy inne ortezy nie są wymagane, chyba że dolegliwości korzeniowe stają się uciążliwe. Wówczas takie akcesoria, dzięki biernej repozycji kręgozmyku i stabilizacji danego odcinka kręgosłupa, mogą przynieść ulgę od przykrych objawów.

Zaopatrzenie ortopedyczne bywa także cennym wsparciem po operacyjnych metodach leczenia kręgozmyku. Ułatwia ono utrzymanie operowanej okolicy w bezruchu i w odciążeniu, przez co tkanki szybciej się goją i nie sprzyjają powstawaniu dolegliwości.

W ramach zaopatrzenia ortopedycznego oprócz różnorodnych stabilizatorów, sięgnij także po przybory ułatwiające chodzenie, np. kule łokciowe. Możesz z nimi chodzić zarówno przy znacznych stopniach kręgozmyku, jak i po operacji i traktować jako wsparcie w odciążeniu pleców.

Leczenie operacyjne kręgozmyku

Lekarz zaproponuje Ci operację, jeśli:

  • metody zachowawcze nie przynoszą efektu przez co najmniej 3 miesiące, 

  • ból korzeniowy postępuje i staje się uciążliwy w życiu codziennym, 

  • ześlizg postępuje i osiąga stopień większy niż II według skali Meyerdinga.

Wyróżnia się kilka rodzajów operacji. Ich charakter zależy od Twojego wieku, stopnia kręgozmyku oraz rodzaju dolegliwości.

Wśród możliwości operacyjnych wymienia się m.in. tzw. spondylodezę tylną in situ, czyli operacyjne usztywnienie danego odcinka kręgosłupa bez nastawienia. Takie leczenie proponowane jest głównie młodym wiekowo pacjentom z lekkim stopniem kręgozmyku, którzy skarżą się na okresowe bóle kręgosłupa.

Za najczęściej wybierany zabieg operacyjny uważa się tzw. repozycję, czyli nastawienie kręgozmyku i stabilizację odcinka specjalnymi instrumentami. Zdarza się także, że konieczna (głównie w bardziej zaawansowanych stopniach schorzenia) jest dodatkowo rewizja kanału kręgowego w miejscu, gdzie doszło do ucisku korzeni nerwowych przez uskok. To powszechna praktyka zwłaszcza przy kręgozmyku powstałym na tle zwyrodnieniowym.

Źródła
  1. P. Ekman, The long-term effect of posterolateral fusion in adyltihmis spondylolisthesis, „Spine” 2005, nr 5.
  2. M. Niedźwiecki i in., Analiza wyników leczenie operacyjnego kręgozmyku w odcinku lędźwiowym na przestrzeni lat 2008 – 2016 w Oddziale Klinicznym Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej i Chirurgii Kręgosłupa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie, „Chirurgia Narządów Ruchu Ortopedia Polska” 2017, nr 82.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
cwiczenia-na-kregoslup-szyjny
Zdrowie
1 min.
Trening i rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa
02.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.