account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaPorady 1 min.

L4 – zasady zwolnienia lekarskiego

lek. Agnieszka Żędzian17.10.2022Aktualizacja: 17.10.2022

Zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy z powodu choroby, powszechnie znane jako L4, stanowi podstawę do otrzymania zasiłku chorobowego. Dokument ten wystawiany jest obecnie w formie elektronicznej. Sprawdź, jakie są zasady zwolnienia lekarskiego i kto może się o nie ubiegać.


l4-co-to-jest-na-czym-polega
pexels.com

Polecane

przewlekle-zmeczenie-kiedy-skonsultowac-sie-z-lekarzem
Telemedycyna
1 min.
Przewlekłe zmęczenie – kiedy skonsultować się z lekarzem?
18.11.2021
skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
gdzie-leczyc-wypadanie-włosow-do-jakiego-specjalisty-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Gdzie leczyć wypadanie włosów – podpowiadamy, do jakiego specjalisty się udać
12.11.2021
jakie-sa-stopnie-oparzen-ile-ich-jest-co-warto-wiedziec
Telemedycyna
1 min.
Jakie są stopnie oparzeń? Ile ich jest? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
Spis treści
 1. L4 – co to jest?
 2. Komu przysługuje zasiłek chorobowy?
 3. Zasady wystawiania e-ZLA
 4. Zwolnienie „na opiekę” – co to jest?
 5. L4 – ile jest płatne?
 6. Czy można uzyskać L4 podczas teleporady?

L4 – co to jest?

Zwolnienie lekarskie, nazywane powszechnie drukiem L4, jest wystawianym przez osobę uprawnioną zaświadczeniem o niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w szpitalu, stanowiącym podstawę przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego. Od 1 grudnia 2018 roku zwolnienia są wystawiane jedynie w formie elektronicznej (e-ZLA) przez portal PUE ZUS lub zintegrowaną z PUE aplikację. 

Osobami uprawnionymi przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) do wystawiania zwolnienia lekarskiego są: lekarze, lekarze dentyści, felczerzy i starsi felczerzy. Po podpisaniu w formie elektronicznej zaświadczenie jest wysyłane do ZUS-u, a następnie udostępniane płatnikowi składek (najczęściej pracodawcy). Co istotne, pracodawca nie ma wglądu w numer statystyczny choroby będącej przyczyną stwierdzenia niezdolności do pracy.

Komu przysługuje zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa. Warto jednak wiedzieć, iż prawo do zasiłku chorobowego nie zawsze przysługuje od pierwszego dnia pracy. Pracownik nabywa prawo do zasiłku:

 • po 30 dniach nieprzerwanego, obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,

 • po 90 dniach nieprzerwanego, dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego,

 • od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego, m.in. w przypadku:

  • absolwentów szkół i szkół wyższych, jeśli od ukończenia szkoły minęło mniej niż 90 dni,

  • niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem w pracy lub w drodze do/z pracy,

  • osób ubezpieczonych obowiązkowo, jeśli mają udokumentowany co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

O zasiłek chorobowy może się również ubiegać osoba, u której niezdolność do pracy, trwająca co najmniej 30 dni, została stwierdzona w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego (np. po rozwiązaniu umowy o pracę). Okres ten jest wydłużony do 3 miesięcy w przypadku zwolnienia lekarskiego z powodu określonych chorób zakaźnych.

Zasiłek chorobowy jest wypłacany przez czas niezdolności do pracy z powodu choroby, ale nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku kobiet ciężarnych – przez maksymalnie 270 dni.

Zasady wystawiania e-ZLA

Elektroniczne zwolnienie lekarskie jest wystawiane przez osobę uprawnioną, najczęściej przez lekarza, po stwierdzeniu niezdolności do pracy z powodu choroby. Wprowadzenie zaświadczeń elektronicznych usprawniło przepływ danych pomiędzy podmiotem leczniczym, ZUS-em a pracodawcą chorego. Nie ma również już konieczności dostarczania zwolnienia do pracodawcy w formie papierowej – informację o wystawieniu e-ZLA otrzymuje on poprzez platformę PUE. Jeśli pracodawca nie ma profilu na PUE, pracownik zobowiązany jest dostarczyć mu zwolnienie w formie papierowej. O wydruk zaświadczenia należy wówczas poprosić lekarza podczas wystawiania e-ZLA.

Osoba stwierdzająca niezdolność do pracy ma obowiązek określenia jednego z dwóch wskazań w ZLA – „chory powinien leżeć” lub „chory może chodzić”. Ma to szczególne znaczenie w razie kontroli pracownika ZUS-u – przebywanie osoby, która ma wskazane leżenie, poza adresem zamieszkania bez istotnej przyczyny (np. wizyty u lekarza) może skutkować odebraniem prawa do zasiłku chorobowego.

Zwolnienie „na opiekę” – co to jest?

Zwolnienie lekarskie można uzyskać nie tylko w razie własnej choroby, lecz również w przypadku konieczności opieki nad inną osobą, a wypłacane wówczas świadczenie pieniężne określa się mianem zasiłku opiekuńczego. Jego wysokość wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Zwolnienie „na opiekę” przysługuje w razie konieczności sprawowania opieki nad członkiem rodziny, pod warunkiem że we wspólnym gospodarstwie nie ma innej dorosłej osoby, która może zapewnić opiekę. Warto zaznaczyć, że w ciągu roku kalendarzowego można wziąć łącznie 60 dni zwolnienia „na opiekę” w przypadku sprawowania opieki nad dziećmi do lat 14 i 14 dni na innego członka rodziny. W ciągu roku zasiłek opiekuńczy można uzyskać jedynie za 60 dni e-ZLA z tytułu opieki nad członkiem rodziny.

L4 – ile jest płatne?

Zastanawiasz się, ile płatne jest zwolnienie lekarskie? Z nielicznymi wyjątkami wysokość zasiłku chorobowego wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku, obliczanego jako średnie miesięczne wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym stwierdzono niezdolność do pracy.

Kto może liczyć na 100% zasiłku? Ustawodawca przewidział kilka sytuacji, w których zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku. Należą do nich: niezdolność do pracy stwierdzona w trakcie ciąży, przebywanie na zwolnieniu lekarskim z powodu badań lub zabiegów związanych z donacją komórek, tkanek lub narządów, a także niezdolność do pracy spowodowana wypadkiem w pracy lub w drodze z/do pracy.

Czy można uzyskać L4 podczas teleporady?

Zwolnienie lekarskie jest wystawiane przez osobę uprawnioną po stwierdzeniu niezdolności do pracy z powodu choroby na podstawie dokładnego badania pacjenta, w tym szczegółowego badania podmiotowego, czyli wywiadu z pacjentem. W praktyce daje to możliwość w określonych przypadkach stwierdzenia niezdolności do pracy i wystawienia e-ZLA podczas teleporady. W razie wskazań lekarz może jednak zdecydować o konieczności przeprowadzenia badania przedmiotowego podczas osobistej wizyty chorego w podmiocie leczniczym.

Źródła
 1. Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 czerwca 2017 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, Dz.U. 2017 poz. 1368.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

skierowanie-na-badania-jak-je-dostac-ile-jest-wazne
Telemedycyna
1 min.
Skierowanie na badania – jak je dostać? Ile jest ważne?
12.11.2021
kiedy-udac-sie-do-pulmonologa-jakie-choroby-leczy-ten-specjalista
Telemedycyna
1 min.
Kiedy udać się do pulmonologa? Jakie choroby leczy ten specjalista?
31.08.2021
ortopeda-kiedy-potrzebna-jest-teleporada
Telemedycyna
1 min.
Ortopeda: jak wygląda teleporada?
02.11.2021
ortopeda-co-leczy-z-jakimi-objawami-udac-sie-na-wizyte
Telemedycyna
1 min.
Ortopeda – co leczy? Z jakimi objawami udać się na wizytę?
11.02.2022
Popularne w kategorii Telemedycyna
karagen-co-to-jest-czy-jest-bezpieczny
Odżywianie
2 min.
Karagen – co to jest, gdzie jest stosowany i jaki ma wpływ na zdrowie?
17.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.