Detoks cukrowy – co można jeść? Jak go przeprowadzić?
Detoks cukrowy to skuteczny sposób na wyeliminowanie nadmiaru cukru w diecie i zmniejszenie kaloryczności spożywanych posiłków. Sprawdź, dlaczego warto ograniczyć cukier. Jak przeprowadzić detoks i jakich efektów możesz się spodziewać po kuracji?
Czym jest detoks cukrowy i dlaczego jest potrzebny?
Detoksem cukrowym nazywamy kurację, mającą na celu całkowite wyeliminowanie lub zmniejszenie ilości spożywanego cukru w czystej postaci. Detoks powinien również obejmować produkty bogate w cukry proste. Tę grupę węglowodanów znajdziemy m.in. w ciastkach, białym ryżu, białym pieczywie, słodyczach, napojach gazowanych, słodkich płatkach śniadaniowych, a nawet w owocach. Dieta bazująca na cukrach prostych jest wysokokaloryczna i niskowartościowa. Wiele z tych produktów jest bogatych w sód, tłuszcze trans i cholesterol. Nie należy jednak wykluczać pozytywnych wartości cukrów prostych. Oprócz tego, że są one niezbędne do wytwarzania przez organizm energii, są również bogatym i cennym źródłem witamin (np. owoce). Dlatego głównym celem detoksu cukrowego jest wypracowanie prawidłowych nawyków żywieniowych i umiejętność bilansowania posiłków.
Co warto wiedzieć o cukrach prostych? Są one szybko przyswajane przez organizm, w efekcie czego w krótkim czasie następuje uwolnienie dużej ilości insuliny. Powoduje to krótkotrwałe i pozorne zaspokojenie głodu. Dlatego po spożyciu bogatego w cukry proste posiłku ponownie stajemy się głodni. W dłuższej perspektywie kumulujący się w organizmie nadmiar glukozy przekształcany jest w tłuszcz, co skutkuje nadwagą. Regularne spożywanie dużych ilości cukru jest uzależniające i prowadzi do szeregu chorób.
Detoks cukrowy – zasady eliminacji produktów
Pierwsze efekty odstawienia lub zminimalizowania cukru odczuwalne są już po 10 dniach. Całkowita kuracja powinna trwać około 8 tygodni. W zależności od diety wyjściowej i tego, jak często spożywasz cukier, możliwe jest wystąpienie objawów związanych z odstawieniem substancji. W pierwszych dniach wskazuje się na wyraźną chęć zjedzenia czegoś słodkiego, ból głowy i spadek energii. Detoks cukrowy warto więc przeprowadzać stopniowo.
Przez pierwsze 10 dni zmniejszaj ilość zjadanych słodyczy i liczbę łyżeczek, którymi słodzisz napoje.
Cukier zamień na soki owocowe i miód.
Włącz do diety zieloną herbatę, a także zioła.
W przerwie między posiłkami podjadaj orzechy.
Słodkie płatki śniadaniowe zamień na zbożowe.
Posiłki i napoje urozmaicaj przyprawami, np. cynamonem, kardamonem, wanilią.
Jeśli odczuwasz duży głód i potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego, sięgnij po produkty bogate w białko.
Jedz surowe warzywa i owoce o niskim indeksie glikemicznym.
Bądź konsekwentny w swoim postanowieniu. Po 10 dniach detoksu całkowicie zrezygnuj ze słodzenia kawy i herbaty. Nie musisz zupełnie rezygnować ze słodkich przekąsek. Na słodkości pozwalaj sobie rzadko, np. raz w miesiącu.
Co możesz jeść na detoksie cukrowym?
Detoks cukrowy to również zmiana w rutynie jedzenia. Ugruntuj swoją wiedzę o produktach z niskim indeksem glikemicznym. Powinny one stanowić podstawę Twojego żywienia. Jednocześnie nie rezygnuj z pokarmów z wysokim wskaźnikiem, jeśli dostarczają organizmowi szeregu witamin i składników odżywczych. Są one niezbędne do czerpania przez organizm energii, tym bardziej jeśli jesteś osobą aktywną i często trenujesz. Na liście produktów bogatych w zdrowe węglowodany, których nie powinno zabraknąć w Twojej diecie, znajdują się m.in.: brązowy ryż, kasza gryczana, kasza jaglana, płatki owsiane, ciemne pieczywo, rośliny strączkowe, pomidory, rzodkiewki, ogórki, papryka, sałata, maliny, truskawki, melon, grejpfrut, awokado, surowe jabłka, brzoskwinie.
Detoks cukrowy u dzieci
Dzieci kochają słodycze, tym bardziej już od najmłodszych lat warto uczyć pociechy zdrowych nawyków żywieniowych i znaczenia produktów dla zdrowia organizmu. Nadmiar cukru w diecie dziecka bardzo szybko skutkuje otyłością i problemami zdrowotnymi z zębami. Ponadto nadwaga w wieku dziecięcym sprzyja rozwojowi chorób serca i cukrzycy w późniejszych latach. Jak skutecznie zmniejszyć ilość cukru w diecie malucha? Jednym ze sposobów jest zaproszenie dziecka do wspólnego gotowania. Udział w przygotowaniu posiłków pomoże mu poznać nowe produkty i ich smaki. Przyrządzając posiłek, postaraj się, by był kolorowy. Dzieci „jedzą oczami” i chętniej sięgają po posiłki, które wyglądają apetycznie. Czym zastąpić słodycze? Kupując dziecku na prezent przekąskę, wybierz owoc zamiast batonika lub cukierków. Naucz malucha jedzenia warzyw. Do słodzenia herbaty używaj miodu, syropu z agawy, syropu klonowego lub melasy trzcinowej.
Efekty kuracji oczyszczającej
Cukrowy detoks niesie szereg pozytywnych skutków zdrowotnych. Ograniczając cukier, zmniejszasz ryzyko zachorowania na cukrzycę, poprawiasz efektywną pracę mózgu i oczyszczasz organizm z toksyn. Dieta pozbawiona nadmiaru cukru to również zdrowsze zęby i skóra. Efekty detoksu odczujesz w poprawie jakości snu i samopoczucia i w zwiększeniu energii.
- U. Naidoo, Dieta dla zdrowia psychicznego, Feeria, 2021.
- M. Dow, Zacukrzony mózg, Vital, 2020.
- J. Alejandro, 7 dni na detoks. Jak zdrowo oczyścić organizm i przywrócić mu równowagę, Laurum, 2021.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.