Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Leiszmanioza – zakaźna choroba tropikalna

Emilia Kruszewska

lek. Agnieszka Żędzian

24.03.2023

Aktualizacja: 01.05.2023

Leiszmanioza to tropikalna choroba zakaźna. Jej ogniska występują na prawie wszystkich kontynentach. Zakażenie może mieć postać objawową lub bezobjawową. Różny jest również przebieg choroby. Leczenie jest złożone – polega na farmakoterapii, krioterapii i laseroterapii.


Potrzebujesz porady dermatologa?

Skonsultuj się ze specjalistą nawet w ciągu godziny!

E-wizyta od 85 zł
Teleporada w ciągu godziny
leiszmanioza-co-to-objawy-diagnostyka-leczenie
pixabay.com

Polecane

Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
opuchniete-kolano-przyczyny-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Opuchnięte kolano - przyczyny, domowe sposoby
29.10.2021
Spis treści
 1. Czym jest leiszmanioza?
 2. Rodzaje leiszmaniozy i zachorowalność
 3. Objawy leiszmaniozy
 4. Leczenie i profilaktyka zakażenia leiszmaniozą

Czym jest leiszmanioza?

Leiszmanioza to zakaźna choroba pasożytnicza wywołana przez pierwotniaki z rodziny Leishmania. Patogeny przenoszone są przez samice muchówek Phlebotomus i Lutzomyia. Żywicielami ostatecznymi są ludzie, psy i wolno żyjące gryzonie. Ogniska leiszmaniozy występują na prawie wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Australii, Oceanii i Antarktydy. Wyróżnia się ponad 20 gatunków pasożytów Leishmania, a każdy z nich jest związany z obszarem, na którym występuje. W drodze badań zidentyfikowano m.in następujące izolaty pasożyta: na Cyprze i obszarach Azji – L. donovani, w Bułgarii – Ph. paptosi, Ph. sergenti, Ph. tobbi, w Ameryce Północnej i Południowej – L. chagasi, w Sudanie – L. infantum lub L. archibaldi. Leiszmanioza rozwija się na skutek ukąszenia owada, w wyniku którego do organizmu człowieka lub zwierzęcia przenika pasożyt. Komórki patogenu natychmiast trafiają do tkanek podskórnych oraz naczyń krwionośnych i limfatycznych.

Rodzaje leiszmaniozy i zachorowalność

Wyróżnia się trzy główne odmiany leiszmaniozy objawowej: 

 • leiszmanioza skórna – to najczęściej diagnozowana postać zakażenia. Według WHO co roku dotyka nawet 1,5 mln osób. Choroba rozwija się wolno, a pierwsze objawy mogą pojawić się dopiero po kilku miesiącach od ukąszenia owada. Obszary występowania leiszmaniozy skórnej to m.in.: Afganistan, Algieria, Brazylia, Kolumbia, Iran, Arabia Saudyjska, Syria, Tunezja, Pakistan i Peru; 

 • leiszmanioza trzewna – to druga pod względem zachorowalności odmiana leiszmaniozy. Według WHO co roku zapada na nią od 300 do 500 tysięcy osób. Ten typ zakażenia występuje w: Bangladeszu, Brazylii, Etiopii, Indiach, Nepalu, Sudanie i krajach basenu Morza Śródziemnego;

 • leiszmanioza śluzówkowa – to postać zakażenia, która jest właściwie powikłaniem leiszmaniozy skórnej i może rozwinąć się nawet 10 lat później. Najczęściej diagnozowana jest w Brazylii, Boliwii i Peru. 

Rzadziej diagnozowaną odmianą choroby jest leiszmanioza zapalna węzłów chłonnych. To postać charakteryzująca się dość łagodnym przebiegiem, bez objawów ogólnoustrojowych i o bardzo dobrym rokowaniu. Każda z pozostałych, objawowych odmian leiszmaniozy może przebiegać w postaci ostrej, umiarkowanej lub łagodnej.

Objawy leiszmaniozy

W przebiegu leiszmaniozy skórnej, nazywanej potocznie wrzodem wschodnim, w miejscu ukłucia powstaje niewielka, swędząca plamka, przypominająca zwykłe ugryzienie komara. Z czasem zamienia się w bolesny guzek z wyraźnie oddzielonym, wałowatym brzegiem. Zmiana może mieć wielkość od 4 mm do nawet 5 cm. W przypadku wielokrotnych ukąszeń guzki są mnogie. W ostatnim stadium tworzy się wrzód pokryty strupem, którego gojenie następuje stopniowo, po czym w jego miejscu pozostaje przebarwiona blizna. W przebiegu ostrego zakażenia może on dać początek zmianom martwiczym. U niektórych pacjentów nawet po wielu latach od pierwotnego zakażenia może dojść do nawrotów objawów skórnych. 

Leiszmanioza trzewna objawia się dolegliwościami ogólnoustrojowymi. Patogen zajmuje wątrobę, śledzionę, migdałki, krtań, węzły chłonne, a nawet szpik kostny. W pierwszej fazie zakażenia pojawia się silny ból głowy. Następnie dochodzi do rozwoju wysokiej gorączki i dreszczy. Może dojść do hiperpigmentacji, czyli zaciemnienia koloru skóry chorego. U niektórych pacjentów rozwija się wysypka grudkowa na twarzy i szyi. Wraz z rozwojem zakażenia występują wymioty, krwawienia z nosa i kaszel. Aż w 95% przypadków postać trzewna stanowi zagrożenie życia. 

W przebiegu leiszmaniozy śluzówkowej dochodzi do rozwoju rozległych zmian na błonach śluzowych jamy ustnej, gardła, krtani, tchawicy, zatok przynosowych, nosa i oskrzeli. W badaniu obrazowym widoczne są liczne owrzodzenia, ziarniaki i nadżerki, które z czasem powiększają się i naciekają. Ta postać leiszmaniozy niszczy zdrowe tkanki, prowadząc do ich zniekształcenia, niedrożności i zaniku. W konsekwencji powstają powikłania w postaci zmiany głosu, utrwalonej chrypki, niedrożności zatok i zaniku przegrody nosowej. 

W przebiegu postaci zapalnej węzłów chłonnych pasożyt zajmuje węzły chłonne szyjne, podżuchwowe, podbródkowe i nadobojczykowe, powodując ich powiększenie.

Leczenie i profilaktyka zakażenia leiszmaniozą

Diagnostyka zakażenia jest złożona, a jej celem jest wyizolowanie patogenu z materiału pobranego od pacjenta. Niezbędne jest więc pobranie wymazów, zeskrobin ze skóry i próbek tkanek do biopsji. Diagnostykę uzupełniają badania obrazowe i laboratoryjne oraz testy skórne. Leczenie leiszmaniozy zależy od odmiany choroby i intensywności przebiegu zakażenia. Zazwyczaj terapia ma charakter złożony i opiera się na stosowaniu kilku metod, m.in.: farmakoterapii, krioterapii, laseroterapii, łyżeczkowania lub wycinania zmian skórnych oraz miejscowego leczenia ciepłem. W przeciwieństwie do innych groźnych chorób tropikalnych, np. dżumy czy silnie zaraźliwej gorączki krwotocznej eboli, chory na leiszmaniozę nie musi pozostawać w izolacji. 

Profilaktyka polega na noszeniu odzieży z długimi rękawami i nogawkami oraz regularnym stosowaniu środków odstraszających komary. Bardzo ważne jest również używanie moskitiery i siatek ochronnych w oknach. Zaleceń tych powinny szczególnie przestrzegać osoby podróżujące do krajów częstych zakażeń.

Źródła
 1. Z. Gliński, Czy leiszmanioza odzwierzęca zagraża Europie, „Życie Weterynaryjne”, 2016, 91(3), s. 155–159.
 2. P. Kurnatowski, J. Moroz, Objawy laryngologiczne w leiszmaniozie, „Otolaryngologia Polska”, 2016, 70(5), s. 1–6.
 3. K. Korzeniewski, Choroby skóry w gorącej strefie klimatycznej, „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2013, 7(4), s. 185–197.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Szybka pomoc dermatologa nawet w ciągu godziny

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
co-oznacza-obrzek-nog-u-starszej-osoby
Zdrowie
1 min.
Obrzęk nóg u osoby starszej – jakie są jego przyczyny?
09.05.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
odbijanie-sie-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc
Zdrowie
2 min.
Odbijanie się - jakie są przyczyny? Jak się go pozbyć?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.