Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Zakażenie wirusem ebola – objawy, leczenie i profilaktyka

Emilia Kruszewska

lek. Agnieszka Żędzian

24.03.2023

Aktualizacja: 01.05.2023

Zakażenie wirusem ebola jest ostrą zakaźną chorobą o wysokim stopniu śmiertelności. Gorączka krwotoczna występuje głównie w krajach Afryki. Do zakażenia dochodzi drogą kontaktów bezpośrednich. Do tej pory nie udało się wynaleźć skutecznego leku na zakażenie wirusem ebola.


Potrzebujesz porady dermatologa?

Skonsultuj się ze specjalistą nawet w ciągu godziny!

E-wizyta od 85 zł
Teleporada w ciągu godziny
ebola-co-to-przyczyny-objawy-leczenie
pixabay.com

Polecane

Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
opuchniete-kolano-przyczyny-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Opuchnięte kolano - przyczyny, domowe sposoby
29.10.2021
Spis treści
  1. Czym jest wirus ebola?
  2. Źródła i drogi zakażenia wirusem ebola
  3. Objawy choroby wywołanej wirusem ebola
  4. Leczenie i profilaktyka zakażenia wirusem ebola

Czym jest wirus ebola?

Choroba wywołana wirusem ebola jest wysoce śmiertelna. W dotychczasowych 24 epidemiach wskaźnik zgonów wynosił od 25% aż do nawet 90% zakażonych. Wirus ebola należy do rodziny Filoviridae. Wyróżnia się 5 gatunków wirusa, a ich nazwy powstały od miejsc, w których wykryto kolejną mutację: ebola-Zair (ZEBOV), ebola-Sudan (SUDV), ebola-Bundibugyo (BDBV), ebola-Tai Forest (TAFV), ebola-Reston (RESTV). Najłagodniejszą postacią jest wirus ebola-Reston, który powstał w Azji. Ten typ zakażenia nie wywołuje objawów i nie wiąże się z ciężkim przebiegiem choroby. Pozostałe odmiany występują w Afryce Subsaharyjskiej i są chorobotwórcze.

Łatwość przenoszenia wirusa przyczyniła się do rozwoju epidemii. Pierwsza miała miejsce w 1976 roku w obecnej Demokratycznej Republice Konga (dawniej Zair). Najbardziej narażone na zachorowanie są osoby przebywające w krajach Afryki Zachodniej: Gwinei, Sierra Leone, Liberii i Nigerii lub podróżujące do nich.

Źródła i drogi zakażenia wirusem ebola

Rezerwuarem wirusa ebola są owocożerne nietoperze, które przechodzą zakażenie bezobjawowo. Przenoszą one patogen na małpy, antylopy i gryzonie. Ostatnim ogniwem w łańcuchu zakażenia jest człowiek, na którego wirus przenosi się w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorymi zwierzętami (żywymi lub martwymi). Powodem zakażenia jest również przygotowywanie lub spożycie mięsa chorego zwierzęcia. Wirus przenosi się przez kontakt błon śluzowych lub uszkodzonej skóry z wydzielinami i wydalinami chorego. 

Wirus ebola rozprzestrzenia się po całym organizmie, a w drodze badań klinicznych jego obecność wykrywana jest w: krwi, moczu, kale, wymiocinach, ślinie, pocie, łzach, wydzielinie z pochwy i odbytu, spermie, mleku kobiecym i na skórze. Do 3 miesięcy wirus nadal jest wykrywalny w materiale ozdrowieńca, co wiąże się z dalszym ryzykiem zakażania innych osób. W związku z tym ozdrowieniec powinien przez następne 3 miesiące przebywać w izolacji z własnym węzłem sanitarnym. 

Objawy choroby wywołanej wirusem ebola

Objawy zakażenia przebiegają w dwóch fazach: wczesnej i późnej. Przebieg i rozwój choroby wywołanej przez wirus ebola w pierwszej fazie są podobne do innych wirusowych gorączek krwotocznych i chorób tropikalnych, m.in.: dżumy czy leiszmaniozy, której rezerwuarem są także małpy.

Wczesne objawy zakażenia:

  • podwyższona temperatura ciała; 

  • ból głowy; 

  • ból brzucha; 

  • ból mięśni;

  • wymioty; 

  • biegunka; 

  • osłabienie.

Pierwsze dolegliwości wskazujące na zakażenie pojawiają się po mniej więcej 8 dniach od kontaktu z wirusem. Początkowo zakażenie ma grypopodobny przebieg, a objawy mogą nawet ustąpić. Pacjent czuje się lepiej, nie podejrzewając zakażenia. Jednak po kilku dniach od pozornego wyzdrowienia dolegliwości nawracają, przechodząc w drugą znacznie cięższą fazę tzw. objawów późnych. 

Późne objawy zakażenia:

  • nasilona biegunka; 

  • wysypka skórna; 

  • krwawienie z nosa; 

  • krwawienie z dróg rodnych;

  • wymioty z krwią; 

  • krwotoczne zapalenie spojówek; 

  • krwawienia z miejsc wkłuć; 

  • zaburzenia świadomości.

W zaawansowanej fazie zakażenia dochodzi do odwodnienia pacjenta i pojawienia się objawów wskazujących na niewydolność wielonarządową i wstrząs. 

Leczenie i profilaktyka zakażenia wirusem ebola

Pomimo ilości zachorowań, które przybrały rozmiary epidemii, i znajomości wirusa od ponad 40 lat, nadal nie wynaleziono skutecznego leku, zwalczającego jego działanie. Preparaty blokujące replikację wirusa, jak i szczepionki obecnie pozostają w fazie testów i dopuszczalne są do użytku jedynie w terapiach eksperymentalnych. Aktualnie stosowane leczenie zakażenia wirusem ebola polega na uzupełnianiu płynów i elektrolitów, przetaczaniu krwi i podawaniu pacjentowi środków antybakteryjnych i przeciwwirusowych. Ze względu na brak skutecznych leków zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa konieczna jest izolacja osób chorych, jak i tych, u których istnieje podejrzenie zakażenia. Pacjenci powinni przebywać w izolatce z podciśnieniem i filtrami, ograniczającymi wydostawanie się skażonego powietrza na zewnątrz. 

Jedyną skuteczną profilaktyką, której powinny szczególnie przestrzegać osoby podróżujące do krajów występowania wirusa, jest unikanie kontaktu z chorymi lub martwymi zwierzętami i przestrzeganie zasad higieny osobistej. Szczególnie istotne wydaje się częste i dokładne mycie dłoni.

Źródła
  1. M. Wróblewska, K. Pancer, Wirus ebola – aktualne zagrożenia i perspektywy kontroli zakażeń, „Postępy Nauk Medycznych” 2015, XXVIII (4B), s. 34–39.
  2. M. Sobolewska-Pilarczyk, P. Rajewski, P. Rajewski, Gorączka krwotoczna ebola – realne zagrożenie?, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2016, 10 (2), s. 99–101.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Szybka pomoc dermatologa nawet w ciągu godziny

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
co-oznacza-obrzek-nog-u-starszej-osoby
Zdrowie
1 min.
Obrzęk nóg u osoby starszej – jakie są jego przyczyny?
09.05.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
odbijanie-sie-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc
Zdrowie
2 min.
Odbijanie się - jakie są przyczyny? Jak się go pozbyć?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.