Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Jakie właściwości ma maseczka z truskawek?

Agata Muchowska

03.06.2022

Aktualizacja: 30.09.2022

Truskawki to źródło wielu witamin i minerałów. Dzięki temu znajdują zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także w kosmetologii. Pomogą Ci na problemy z cerą, skórą głowy oraz wzmocnią Twoje włosy.


Potrzebujesz szybkiej porady ortopedy?

Skonsultuj się ze specjalistą nawet w ciągu godziny!

E-wizyta od 85 zł
Ortopeda-online
maseczka-z-truskawek-właściwości-i-efekty
pixabay

Polecane

bol-grzbietu-srodstopia-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Fitness
1 min.
Ból grzbietu śródstopia - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
nadmanganian-potasu-w-kapieli-jakie-ma-dzialanie-zdrowotne
Fitness
2 min.
Nadmanganian potasu w kąpieli - jakie ma działanie zdrowotne?
30.07.2021
ile-kalorii-mozna-spalic-dzieki-plywaniu
Fitness
1 min.
Ile kalorii spala pływanie?
19.05.2021
chodzenie-po-schodach-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Chodzenie po schodach - jakie daje efekty?
29.10.2021
Spis treści
  1. Truskawki – zdrowie nie tylko na talerzu
  2. Wpływ maseczki z truskawek na skórę i włosy
  3. Jak samodzielnie zrobić maseczkę z truskawek?
  4. Dla kogo maseczka z truskawek?

Truskawki – zdrowie nie tylko na talerzu

Pojawienie się truskawek na bazarach to znak, że nadchodzi lato. Warto wykorzystać te sezonowe owoce nie tylko do jedzenia, ale także do pielęgnacji skóry i włosów. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że truskawki mogą zdziałać cuda. Są bogatym źródłem:

  • pektyn,

  • kwasów organicznych,

  • witamin, zwłaszcza witaminy C,

  • kwasu elagowego,

  • składników mineralnych: fosforu, magnezu, manganu, wapnia.

  • flawonoidów.

Ze względu na swoje dobroczynne właściwości truskawki znajdują zastosowanie w kosmetyce. Używa się ich w walce z trądzikiem, egzemą, łupieżem i łojotokiem. Sprawdzą się także, jeśli borykasz się z rozszerzonymi porami. Zawarty w truskawkach kwas elagowy i kwasy organiczne pomogą na suchą skórę twarzy. Wielofunkcyjność truskawek sprawia, że możesz je stosować niezależnie od problemów z cerą i włosami. Pamiętaj tylko, że truskawki mogą uczulać. Przed zastosowaniem preparatu z tych owoców najlepiej wykonać próbę uczuleniową. Wystarczy nałożyć odrobinę produktu na przedramię i poczekać, czy nie pojawi się reakcja alergiczna. Jeśli nie wystąpi świąd, pieczenie lub zaczerwienienie, możesz przystępować do zabiegu.

Wpływ maseczki z truskawek na skórę i włosy

Truskawki to jedne z owoców sezonowych wykorzystywanych przez nasze prababcie od pokoleń jako tani i skuteczny środek kosmetyczny. Jest to remedium na wiele problemów ze skórą i włosami. Ich ogólnodostępność sprawia, że każdy może sobie pozwolić na efektywne zabiegi pielęgnacyjne w domowym zaciszu.

Truskawki mają doskonały wpływ na cerę trądzikową. Dzięki zawartości kwasów owocowych oraz witaminy C delikatnie złuszczają naskórek, oczyszczają go z sebum i nadmiaru łoju. Powoduje to, że blizny potrądzikowe i przebarwienia będą mniej widoczne. Witaminy i minerały zawarte w owocach odżywiają skórę, odbudowują jej naturalną barierę, wygładzają i rozświetlają.

Substancje zawarte w truskawkach mogą pomóc też na inne problemy skórne. Doskonale radzą sobie z objawami egzemy, świądem skóry, a nawet poparzeniami słonecznymi. Jeśli więc kąpiel słoneczna skończyła się pieczeniem i podrażnieniem skóry, maseczka z truskawek powinna ukoić ból. Te owoce znane są także ze swoich właściwości antyoksydacyjnych. Oznacza to, że ich regularne stosowanie w kosmetyce zapobiega namnażaniu się wolnych rodników, co opóźnia procesy starzenia. Zmarszczki stają się płytsze, a cera gładsza i jaśniejsza. Zabiegi z użyciem truskawek nie powodują dyskomfortu i uczucia ściągnięcia. Skóra jest ukojona i nawilżona.

Maseczka z truskawek może być stosowana nie tylko na twarz, ale także na włosy i skórę głowy. Truskawki znane są z działania antybakteryjnego i wirusobójczego. Dzięki temu oczyszczą Twoje włosy, a także zlikwidują namnażające się bakterie, pierwotniaki i grzyby. Ma to największe znaczenie w przypadku łupieżu. Za pomocą truskawek możesz wykonać nawilżanie włosów w domu. Efekty będą jak po wizycie u profesjonalnego fryzjera.

Jak samodzielnie zrobić maseczkę z truskawek?

Wykonanie maseczki na bazie truskawek jest bardzo proste. Wystarczy rozgnieść je widelcem i nałożyć na twarz, włosy lub skórę głowy – w zależności od potrzeb. Jeśli chcesz wzmocnić efekt albo dostosować go do swoich potrzeb, możesz wzbogacić maseczkę o inne produkty, np. sok z cytryny, miód, olej kokosowy lub śmietanę. W przypadku cery trądzikowej najlepiej sprawdzi się kombinacja truskawki i cytryny. Zawarte w nich kwasy złuszczają martwy naskórek i pozostawiają skórę gładką i odżywioną. Jeśli natomiast masz odwrotny problem – skóra jest szara i przesuszona, dodaj jogurt naturalny lub śmietanę. Taka mikstura doskonale nawilży i rozświetli Twoją skórę.

Dla kogo maseczka z truskawek?

Dzięki wielu właściwościom maseczka z truskawek to doskonałe rozwiązanie dla każdego typu skóry i włosów. Należy jedynie uważać w przypadku cery wrażliwej, bowiem zawarte w owocach kwasy mogą ją podrażnić. Maseczki na bazie truskawek to doskonała alternatywa dla produktów drogeryjnych. Wspomogą także farmakologiczną walkę z trądzikiem, egzemą bądź poparzeniami słonecznymi. Oczyszczą tłustą cerę, a suchą nawilżą.

Jeśli jesteś fanem naturalnych kosmetyków i filozofii zero waste, wprowadź do swojej codziennej pielęgnacji kosmetyki z truskawek. Ich regularne stosowanie gwarantuje efekt jak po wizycie w salonie kosmetycznym. Ich dodatkową zaletą jest wielofunkcyjność i cena. Najlepiej korzystać z nich w sezonie, choć mrożone truskawki także można stosować do pielęgnacji. To jak je wykorzystasz, zależy tylko od Ciebie.

Źródła
  1. I. Lenartowicz, Skin doctor. Biblia zdrowej cery, Chilli Books, Kraków 2018.
  2. Domowe kosmetyki na skórę i włosy zrób je sam. 137 przepisów na naturalne i dostosowane do Twojego ciała środki pielęgnacyjne, red. I. Kloskowska, Vital, Białystok 2020.
  3. M. Tyszko, Pielęgnacja naturalna, Natuli, Szczecin 2014.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Konsultacja z ortopedą online nawet w ciągu 1 h

Umów teleporadę
Ortopeda-online

Najchętniej czytane

kozieradka-na-zmarszczki-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Kozieradka na zmarszczki - jakie daje efekty?
24.01.2022
kapiele-siarkowe-jakie-maja-wlasciwosci-zdrowotne
Fitness
2 min.
Kąpiele siarkowe - jakie mają właściwości zdrowotne?
28.10.2021
kapiel-solankowa-dzialanie-wlasciwosci-wskazania
Fitness
1 min.
Kąpiel solankowa - działanie, właściwości, wskazania
30.07.2021
zywokost-na-zmarszczki-nalewka-olej-jak-dziala
Fitness
1 min.
Jakie działanie ma żywokost? Czy pomaga na zmarszczki?
03.06.2022
Popularne w kategorii Fitness
oklady-z-cebuli-na-co-pomagaja-jak-stosowac
Fitness
1 min.
Okłady z cebuli - na co pomagają? Jak stosować?
24.01.2022
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.