account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Maślan sodu – co to jest? Poznaj właściwości i zastosowanie

Olga Dąbska10.11.2023Aktualizacja: 28.02.2024

Maślan sodu to związek chemiczny, który możesz kojarzyć ze zjełczałym masłem. Jednak w wielu badaniach naukowych udowodniono korzystny wpływ maślanu sodu na organizm. Specjaliści zwracają uwagę przede wszystkim na właściwości odżywiające nabłonek jelitowy, pomoc w utrzymaniu prawidłowego pH i obronę błony śluzowej jelita przed działaniem szkodliwych drobnoustrojów. Dowiedz się więcej na temat maślanu sodu i jego oddziaływania na zdrowie.


maslan-sodu-co-to-jest-dzialanie-wlasciwosci
Pixabay.com

Polecane

przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
jakie-jest-polozenie-serca-w-klatce-piersiowej
Zdrowie
2 min.
Jakie jest położenie serca w klatce piersiowej?
31.10.2021
sluch-absolutny-co-to-jest-jak-sprawdzic
Zdrowie
1 min.
Słuch absolutny - co to jest? Jak sprawdzić?
24.01.2022
wzmocnienie-organizmu-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak możesz wzmocnić swój organizm po antybiotyku?
30.05.2022
Spis treści
  1. Maślan sodu – co to jest?
  2. Maślan sodu – gdzie występuje?
  3. Właściwości maślanu sodu
  4. Zastosowanie maślanu sodu
  5. Maślan sodu – skutki uboczne i przeciwwskazania

Maślan sodu – co to jest?

Maślan sodu to związek chemiczny będący solą sodową kwasu masłowego, krótkołańcuchowy kwas tłuszczowy. Możesz kojarzyć go ze zjełczałym masłem czy z gorzkawym posmakiem serów. Do jego powstania dochodzi najczęściej w wyniku tzw. masłowej fermentacji skrobi. To proces, w którym do wodnego roztworu skrobi dodaje się bakterie Bacillus subtilis. Do bakterii produkujących maślan sodu zalicza się również m.in.: Clostridium spp., Eubacterium spp., Fusobacterium spp. W organizmie maślan sodu powstaje w jelicie grubym w wyniku fermentacji bakteryjnej treści pokarmowej. Źródłem maślanu sodu są też niestrawne węglowodany, takie jak: skrobia oporna, nieskrobiowe polisacharydy, inulina, laktoza. Maślan sodu, a dokładnie kwas mlekowy, znalazł zastosowanie w produkcji środków zapachowych, barwników oraz leków. Jego szerokie wykorzystanie w różnych gałęziach przemysłu związane jest z wieloma właściwościami. 

Maślan sodu – gdzie występuje?

Zastanawiasz się, gdzie znajduje się maślan sodu? Poza wytwarzaniem tego związku w procesach przemysłowych jest on szeroko rozpowszechniony w żywności. W szczególności wytwarzany jest z błonnika pokarmowego w jelitach. Jednymi z lepszych źródeł błonnika są: otręby pszenne, produkty z mąki pełnoziarnistej, rośliny strączkowe (fasola, groch), warzywa kapustne, jabłka. Błonnik zalecany jest na problemy z trawieniem. Maślan sodu znajdziesz w maśle, mleku (głównie owczym i kozim), twardych serach, śmietanie, jogurtach. Maślan sodu obecny jest w niektórych produktach fermentowanych, m.in. w sojowych, w kiszonych ogórkach czy kiszonej kapuście. Znajduje się również w składzie leków i suplementów diety. Niegdyś z uwagi na szybki metabolizm dostępny był tylko w formie wlewek doodbytniczych. Dziś dzięki rozwojowi farmacji ma postać środków doustnych. Produkowany jest w postaci mikrokapsułek, które umieszcza się w większych kapsułkach. W ten sposób nie zostanie wchłonięty w górnym odcinku przewodu pokarmowego, a bez trudu dotrze do jelita grubego. Znajdziesz go również w składzie żywności specjalnego przeznaczenia medycznego.

Właściwości maślanu sodu

Maślan sodu znany jest przede wszystkim z pozytywnego wpływu na układ pokarmowy. Specjaliści podkreślają dobroczynne działanie maślanu sodu na florę jelitową, która ma ogromny wpływ na Twoją odporność. Co więcej, związek ten uczestniczy w obronie błony śluzowej jelita przed inwazją chorobotwórczych drobnoustrojów. Wspiera utrzymanie integralności bariery jelitowej i równowagi mikrobiologicznej. Maślan sodu pośrednio może przyczynić się do redukcji masy ciała.

Na szczególną uwagę zasługuje działanie przeciwzapalne maślanu sodu, które opiera się na hamowaniu aktywności mediatorów stanu zapalnego. Pozwala ono na zastosowanie maślanu sodu w leczeniu nieswoistych chorób zapalnych i zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego. W przebiegu tych schorzeń dochodzi do znaczącego spadku produkcji maślanu sodu, w związku z czym konieczna jest jego podaż, co prowadzi do pobudzania wzrostu lub dojrzewania komórek nabłonka jelitowego. W konsekwencji dochodzi do odbudowy chorobowo zmienionej błony śluzowej jelita. Eksperci mówią również o skutecznym zastosowaniu maślanu sodu w profilaktyce nieswoistych zapaleń jelit.

Maślan sodu działa regeneracyjnie na ścianę przewodu pokarmowego. Odznacza się korzystnym wpływem na procesy troficzne, czyli odżywcze, skierowane wobec tkanek budujących układ pokarmowy. Odgrywa istotną rolę w utrzymaniu pH. Związek ten sprzyja uszczelnianiu błony śluzowej jelita. Liczne badania potwierdzają przeciwnowotworowy efekt jego działania – odpowiada on za zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworu jelita grubego poprzez indukowanie apoptozy, czyli śmierci przeobrażonych i nieprzeobrażonych linii komórek nowotworowych.

Zastosowanie maślanu sodu

Maślan sodu ma zastosowanie w przypadku takich schorzeń, jak:

  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego,

  • wrzody żołądka,

  • choroba Leśniowskiego-Crohna,

  • zakażenia jelit,

  • zapalenia jelita grubego po przebytej radioterapii,

  • zespół jelita drażliwego,

  • choroby nowotworowe układu pokarmowego,

  • zaburzenia wchłaniania w przewodzie pokarmowym,

  • niedobory pokarmowe,

  • choroba uchyłkowa,

  • choroba uchyłkowa jelita grubego,

  • przewlekłe zaparcia, biegunki, wzdęcia, dyspepsja,

  • stany po operacjach chirurgicznych w obrębie przewodu pokarmowego,

  • inne choroby jelita cienkiego i grubego.

Maślan sodu – skutki uboczne i przeciwwskazania

Specjaliści podkreślają, że maślan sodu jest bezpiecznym i dobrze tolerowanym lekiem. Jak dotąd nie odnotowano skutków ubocznych po zastosowaniu tego związku. Lekarze informują o możliwych reakcjach alergicznych, jakie rozwijają się niekiedy u osób wykazujących nadwrażliwość/alergię na składniki znajdujące się w preparatach z maślanem sodu. 

Mimo cennych właściwości leczniczych maślan sodu ma pewne przeciwwskazania do stosowania. Wymienia się wśród nich przede wszystkim:

  • nadwrażliwość/alergię na którykolwiek ze składników preparatu,

  • problemy z połykaniem,

  • wiek poniżej 7 lat,

  • okres ciąży i karmienia piersią.


W razie wątpliwości pamiętaj, że możesz skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Źródła
  1. S. Drzymała-Czyż, T. Banasiewicz, M. Biczysko i wsp., Maślany w nieswoistych zapaleniach jelit, „Family Medicine & Primary Care Review” 2011, t. 13, nr 2, s. 305–307.
  2. A. Kotunia, P. Pietrzak, P. Guilloteau i wsp., Kwas masłowy w przewodzie pokarmowym, „Przegląd Gastroenterologiczny” 2010, t. 5, nr 3, s. 117–122.
  3. D. Waśko‑Czopnik, Znaczenie maślanu sodu w leczeniu chorób czynnościowych i zapalnych jelit, „Gastroenterologia Praktyczna” 2018, t. 2, nr 39, s. 45–52.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.