account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneEmocje i stres 1 min.

Medytacja spokoju i wdzięczności – dlaczego warto ją praktykować?

Alicja Skibińska08.11.2022Aktualizacja: 18.10.2023

Medytacja transcendentalna to jeden z rodzajów medytacji, który w ostatnim czasie stał się prawdziwym przebojem. Dlaczego warto jej spróbować?


medytacja transcendentalna
pexels

Polecane

hejt-czym-jest-jak-sobie-z-nim-poradzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Hejt – czym jest i jakie ma konsekwencje? Jak sobie radzić z hejtem?
19.05.2021
hipokryta-kto-to-jest-po-czym-mozna-go-rozpoznac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Hipokryta - kto to jest? Po czym można go rozpoznać?
30.07.2021
jakie-sa-charaktery-co-warto-o-nich-wiedziec
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jakie są charaktery? Co warto o nich wiedzieć?
30.07.2021
zlosc-jak-sobie-z-nia-radzic-na-czym-polega-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Skąd bierze się złość i jak można sobie z nią konstruktywnie radzić?
19.05.2021
Spis treści
  1. Transcendentalna medytacja – co to właściwie jest?
  2. Jakie korzyści daje medytacja transcendentalna?
  3. Medytacja transcendentalna – właściwa technika
  4. Medytacja transcendentalna – jak zacząć?
  5. Jakie są mantry w medytacji transcendentalnej?

Transcendentalna medytacja – co to właściwie jest?

Medytacja to stan całkowitej koncentracji na tym, co dzieje się „tu” i „teraz”, bez prób zajmowania się kilkoma rzeczami naraz lub wybiegania myślami w przeszłość czy w przyszłość. Dzięki jej regularnemu praktykowaniu możesz nauczyć się uważności w życiu codziennym, co z pewnością zaowocuje większym spokojem i lepszym radzeniem sobie z sytuacjami kryzysowymi.

Medytacja transcendentalna (TM) to technika medytacji stworzona przez Maharishiego Mahesha Yogiego w latach sześćdziesiątych XX w. i opierająca się przede wszystkim na powtarzaniu mantr. Jej nazwa nawiązuje do stanu, jaki można osiągnąć podczas praktyki. Mówi się, że ciało i umysł wchodzą wówczas w stan głębokiego relaksu, nazywanego transcendencją. Taki stan uruchamia w organizmie siły zdolne do jego regeneracji, a nawet leczenia.

Główną korzyścią z medytacji, jaką zauważają nawet osoby praktykujące ją od niedawna, jest możliwość zatrzymania się w codziennym pędzie. Uważność pozwala spojrzeć na swoje problemy, myśli, przekonania i emocje z dystansu, co zwiększa odporność psychiczną i pomaga w radzeniu sobie z różnymi wyzwaniami życia codziennego.

Jakie korzyści daje medytacja transcendentalna?

Medytacja transcendentalna to przede wszystkim bardzo skuteczna technika relaksu, która uspokaja i jednocześnie pozwala w pełni oderwać myśli od bieżących problemów. Wyciszony organizm głęboko odpoczywa, oddech staje się delikatniejszy, mięśnie są odprężone, a narządy wewnętrzne otrzymują więcej krwi i tlenu. Według badań regularne stosowanie medytacji transcendentalnej skutkuje poprawą pamięci, ogólnego funkcjonowania mózgu i układu sercowo-naczyniowego, obniżeniem poziomu lęku, niepokoju, ciśnienia i cholesterolu, a także polepszeniem jakości snu.

Szczególnie dobre efekty można zaobserwować w obszarze funkcjonowania poznawczego i psychologicznego. Osoby, które regularnie praktykują medytację transcendentalną, mogą poszczycić się większą jasnością umysłu, wyższą kreatywnością i zdolnościami twórczymi, umiejętnością koncentracji uwagi i czujnością, przy jednoczesnym wyciszeniu i uspokojeniu układu nerwowego. Mają również bardziej satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi. Dzięki temu doświadczają też mniej problemów emocjonalnych oraz są bardziej stabilne psychicznie.

Niektóre badania wykazują, że medytacja koreluje ze spowolnieniem procesów starzenia. Dzieje się tak m.in. dzięki ograniczeniu stresu, a także zmniejszeniu zapotrzebowania na używki, takie jak alkohol czy tytoń. Warto o tym pamiętać, ponieważ według lekarzy aż 80–90% różnego typu problemów zdrowotnych może wynikać z doświadczania chronicznego stresu, który jest obecnie prawdziwą plagą.

Medytacja transcendentalna – właściwa technika

Jak rozpocząć przygodę z medytacją transcendentalną? Jeśli nigdy nie medytowałaś, z pewnością wydaje ci się to dużym wyzwaniem. Na co dzień prawdopodobnie masz do czynienia z wieloma rozpraszaczami i często próbujesz zajmować się kilkoma rzeczami jednocześnie, przez co całkowite skoncentrowanie się na sobie i swoim wnętrzu może ci się jawić jako bardzo trudne. Dlatego na początku praktykowania medytacji transcendentalnej należy uzbroić się w cierpliwość i życzliwość dla siebie. Nikt nie staje się mistrzem mindfulness od razu – wszystko wymaga praktyki i treningu, które pozwolą zastąpić tworzone latami nawyki nowymi.

Medytacja transcendentalna – jak zacząć?

Podstawową zasadą podczas medytacji jest brak stresu i presji. Pamiętaj, że robisz to dla siebie i nikt cię nie ocenia. Na początku prawdopodobnie twój umysł będzie wręcz zalewany myślami. Postaraj się im przyglądać i je odpuszczać, bez oceny. Z czasem nauczysz się je ignorować.

Na starcie warto też stawiać na krótkie sesje medytacyjne. Początkowo nawet kilka minut może się okazać dużym wyzwaniem. Dopiero po pewnym czasie zacznij stopniowo wydłużać czas spędzany na medytacji.

Aby nie dokładać sobie dodatkowych przeszkód, zaplanuj sesje medytacyjne na najbardziej dogodny dla siebie czas, kiedy nikt nie będzie ci przeszkadzał. Wybierz spokojne miejsce i przez kilka chwil skup się tylko na sobie. Jeśli nie masz takiej możliwości w domu lub zwyczajnie ciężko ci się zmobilizować, być może najlepszym rozwiązaniem będzie zapisanie się na zajęcia w grupie.

Jakie są mantry w medytacji transcendentalnej?

Charakterystyczną cechą medytacji transcendentalnej, która odróżnia ją od innych rodzajów medytacji, jest koncentracja na mantrach. Mantra to zbitek dźwięków wywodzący się z tradycji hinduskiej i buddyjskiej. Ma na celu pomoc w skoncentrowaniu się na medytacji, zakotwiczeniu się w teraźniejszości i oczyszczeniu umysłu z innych myśli. „Man” oznacza ‘umysł’, „tra” – ‘wznoszenie się’. Mantry mają zatem umożliwiać wzniesienie się ponad świat materialny, ku transcendencji.

Istotną kwestią jest to, że wybrana przez ciebie mantra nie powinna nic znaczyć. Znane ci słowo mogłoby cię rozproszyć i doprowadzić do gonitwy myśli. Być może próbowałabyś rozwikłać jego sens lub zainicjowałoby ono sekwencję skojarzeń. Poza tym warto sięgnąć po już istniejącą, sprawdzoną mantrę o udowodnionym, pozytywnym działaniu. Z pewnością wiesz, że istnieją dźwięki, które wpływają na człowieka kojąco, i takie, które wywołują nieprzyjemne doznania poprzez to, w jaki sposób odczytują je mózg i układ nerwowy.

Mantry to zwykle jednosylabowe dźwięki zapisane w transkrycie. Nie da się ich przetłumaczyć. Mogą to być np. sylaby: „om”, „dum”, „hrim” czy „klim”. Medytacja transcendentalna polega na spokojnym powtarzaniu mantry na głos lub w myślach. Wypróbuj każde z tych rozwiązań i wybierz to, które działa najlepiej w twoim przypadku.

Źródła
  1. U. Ott, Wdzięczność. Medytacja dla sceptyków. Naukowo udowodnione korzyści neurobiologiczne, tłum. A. Chomik, Studio Astropsychologii, Białystok 2019.
  2. B. Roth, Siła spokoju. Potęga transcendentalnej medytacji, tłum. T. Tyszowiecka, Illuminatio, Białystok 2018.
Author Alicja Skibińska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

mowienie-przez-sen-jakie-sa-przyczyny-jak-przestac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Mówienie przez sen - jakie są przyczyny? Jak przestać?
27.07.2021
choleryk-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-i-z-nim-zyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Choleryk - kto to jest? Jak go rozpoznać i z nim żyć?
28.10.2021
sangwinik-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-cechy-osobowosci
Zdrowie psychiczne
2 min.
Sangwinik - kto to jest? Jak go rozpoznać? Cechy osobowości
28.10.2021
zespol-aspergera-u-doroslych-objay-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Zespół Aspergera u dorosłych – jakie są jego objawy i leczenie?
29.07.2022
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
medytacja-transcendentalna-co-to-jest
Zdrowie psychiczne
1 min.
Czym jest medytacja transcendentalna i jakie płyną z niej korzyści?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.