account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

O czym świadczy metaliczny posmak w ustach?

Redakcjalek. Wiktor Trela01.05.2024Aktualizacja: 01.05.2024

Metaliczny posmak w ustach może być uciążliwym i nieprzyjemnym objawem. Wielu ludzi doświadcza tego uczucia, które może wpływać na przyjemność jedzenia i codziennych czynności. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn tego zjawiska. Od problemów z higieną jamy ustnej przez trawiące organizm choroby po stosowane leki. Dowiedz się więcej na temat różnych czynników, które mogą prowadzić do metalicznego posmaku oraz sposobach jego wyeliminowania.


metaliczny-posmak-w-ustach-przyczyny
Unsplash.com

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
Spis treści
  1. Jak zdefiniować metaliczny posmak w ustach?
  2. Jakie są przyczyny metalicznego posmaku w ustach?
  3. Jak pozbyć się metalicznego posmaku w ustach?

Jak zdefiniować metaliczny posmak w ustach?

Metaliczny posmak w ustach, nazywany również dysgeuzją, jest nieprzyjemnym wrażeniem, które powoduje, że jedzenie i picie smakują metalem. Możesz mieć wówczas wrażenie, jakby z ust wyjęty został przed chwilą aluminiowy sztuciec. To zjawisko może być sporadyczne lub przewlekłe, w zależności od przyczyny, która je wywołuje.

Choć metaliczny posmak w ustach może być objawem poważnej choroby, w większości przypadków nie jest to powód do niepokoju. Warto jednak skonsultować swoje obawy z lekarzem, aby przez zaniechanie nie zbagatelizować ważnego chorobowego symptomu.

Jakie są przyczyny metalicznego posmaku w ustach?

Istnieje wiele czynników, które mogą powodować metaliczny posmak. Przede wszystkim, problem ten może wynikać z nieprawidłowej higieny jamy ustnej i obecności ubytków. Jeśli nie szczotkujesz regularnie zębów i języka ani nie używasz nici dentystycznej – na zębach i dziąsłach gromadzą się bakterie, co może powodować nieprzyjemny posmak. Z tego powodu objaw ten jest też częstym towarzyszem osób noszących aparaty ortodontyczne i protezy, których utrzymanie w czystości wymaga sporego wysiłku.

Kolejną przyczyną metalicznego posmaku w ustach może być ciąża. Wiele kobiet zgłasza zmiany w odczuwaniu smaku w okresie trzech trymestrów (zwłaszcza w ciągu pierwszych trzech miesięcy). Wynika to z trwających zmian hormonalnych w organizmie.

Problemy z górnymi drogami oddechowymi, takie jak katar, kaszel czy zapalenie migdałków, mogą również wywołać metaliczny posmak. Objawem towarzyszącym jest wówczas zwykle nieprzyjemny zapach z ust. Inną potencjalną przyczyną jest grzybica. Infekcja może powodować zmiany w jamie ustnej, takie jak biały nalot na języku i policzkach, a także omawiany nieprzyjemny posmak.

Przyjmowanie niektórych leków może wpływać na wrażenia smakowe. Przede wszystkim antybiotyki, leki przeciwhistaminowe, moczopędne i regulujące ciśnienie krwi mogą wywoływać ten objaw. 

Również pacjenci poddawani terapii antynowotworowej często zgłaszają metaliczny posmak w ustach. Podobne wrażenie wywołują też choroby takie jak: cukrzyca, choroby nerek, wątroby i neurologiczne.

Obserwujesz u siebie dziwne wrażenia smakowe lub węchowe? Skonsultuj symptomy z lekarzem, który przeprowadzi diagnostykę i zaleci odpowiednie postępowanie. Zapewnij sobie wsparcie! Możesz mieć dostęp do lekarzy rozmaitych specjalizacji bez konieczności czekania w długich kolejkach. Zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Po opłaceniu pierwszej składki będziesz mieć możliwość uzyskania porady, omówienia wyników badań, a także otrzymania recepty i skierowania na dalszą diagnostykę. Prywatna opieka medyczna, której ofertę można zamówić na Welbi, to m.in.:

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD),

  • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, laboratoryjnej i czynnościowej,

  • wizyty u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

  • opiekę w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski,

  • coroczny przegląd zdrowia w wersji dla kobiet i mężczyzn (w pakiecie OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD).

  • inne korzyści w zależności od pakietu.

Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Jak pozbyć się metalicznego posmaku w ustach?

Skuteczne pozbycie się metalicznego posmaku w ustach zależy od jego przyczyny. Jeśli problem wynika z zaniedbanej higieny – zwiększ częstotliwości mycia zębów, czyszczenia języka i używania nici dentystycznej. Regularne wizyty u stomatologa mogą również pomóc w utrzymaniu zdrowej jamy ustnej.

W przypadku ciąży metaliczny posmak zazwyczaj ustępuje wraz z końcem pierwszego trymestru. Ważne jest, aby utrzymywać odpowiednią higienę jamy ustnej i stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego.

Jeśli objaw wynika z problemów z górnymi drogami oddechowymi, konieczne jest leczenie infekcji, która je wywołała. Wizyta u lekarza może pomóc zidentyfikować przyczynę i wdrożyć odpowiednią terapię.

W przypadku grzybicy jamy ustnej – stosuj leki przeciwgrzybicze. Przyjmuj je zgodnie z zaleceniem. Nie przerywaj terapii, tylko dlatego, że objaw ustał.

Jeśli metaliczny posmak w ustach jest spowodowany przyjmowaniem leków, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem. Może on zmienić dawkę lub rodzaj leku, aby złagodzić przykre odczucia. Jeśli metaliczny posmak stanowi efekt stosowanych suplementów, warto skonsultować z lekarzem lub dietetykiem w celu ustalenia optymalnej diety.

Ważne jest, aby pamiętać, że metaliczny posmak w ustach może mieć wiele różnych przyczyn. Jeśli problem jest przewlekły lub powoduje znaczące zakłócenie codziennego życia – skonsultuj się z lekarzem. Przeprowadzi on diagnostykę i zaleci odpowiednie postępowanie, dzięki któremu przykre dolegliwości ustąpią.

Źródła
  1. K. Herman, M. Korczyński, M. Janeczek i in., Wpływ metali toksycznych na tkanki jamy ustnej, „Journal of Education, Health and Sport” 2017, nr 7(1), s. 209–220.
  2. A. Tokajuk, M. Kisiel, J. Tokajuk i in., https://ppm.umb.edu.pl/docstore/download/UMB88508fe3873f4c0d95e2420086862b6f/0000051410-wcag.pdf?entityType=article, [dostęp: 19. 09.2024].
  3. H. Sienkiewicz-Jarosz, P. Bieńkowski, Neurologiczne aspekty zaburzeń smaku, „Neurologia po Dyplomie” 2012, t. 7, nr 5, s. 61–68.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchlizna-po-wyrwaniu-zęba-ile-czasu-schodzi
Zdrowie
1 min.
Jak długo utrzymuje się opuchlizna po wyrwaniu zęba i jak można ją złagodzić?
31.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.