account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieDiety 1 min.

Na czym polega metoda BLW? Co dawać dziecku jeść?

Sylwia Brodniewska 16.04.2024Aktualizacja: 16.04.2024

Rozszerzenie diety u dziecka to ważne wydarzenie. Warto przejść przez nie z głową i bezpiecznie. Jednym z popularniejszych sposobów jest metoda BLW. Pomija ona etap spożywania samych papek na rzecz różnorodnych produktów o ciekawej konsystencji, zapachu czy wyglądzie. Dowiedz się, jak przygotować dziecko do samodzielnego jedzenia.


metoda-blw
Pixabay.com

Polecane

czym-zastapic-jajko-w-diecie-popularne-zamienniki
Odżywianie
1 min.
Czym można zastąpić jajko? Najlepsze sposoby
19.05.2021
hummus-co-to-jest-jak-wyglada-jak-go-zrobic
Odżywianie
1 min.
Dlaczego warto jeść hummus?
26.05.2022
co-jesc-przy-biegunce-zalecenia-dietetyczne
Odżywianie
2 min.
Co jeść przy biegunce? Zalecenia dietetyczne
24.01.2022
dieta-antycellulitowa-co-jesc-a-czego-lepiej-unikac
Odżywianie
2 min.
Dieta antycellulitowa - co jeść, a czego lepiej unikać?
30.07.2021
Spis treści
  1. Co to jest BLW?
  2. Wprowadzenie do metody BLW
  3. Jak karmić metodą BLW?
  4. Jak przygotować jedzenie metodą BLW?

Co to jest BLW?

BLW (ang. baby led weaning) to jedna z popularniejszych metod rozszerzania diety niemowlaka. Jej celem jest odstawienie dziecka od spożywania pokarmów mlecznych, czyli mleka matki lub modyfikowanego, na rzecz produktów w swoich naturalnych formach i konsystencjach. Metoda ta mocno ogranicza etap spożywania przez dziecko papek. Za to może ono sięgać po inne produkty, na które ma ochotę. W BLW chodzi o to, aby dziecko miało możliwość eksperymentowania z jedzeniem. Około siódmego miesiąca życia u niemowlaka mocno rozwija się etap poznawania świata. Jest on ciekawy różnych smaków, kształtów czy zapachów, co można wykorzystać w kuchni. Metoda BLW pozwala również na wykrycie alergii pokarmowych u niemowlaka. Często jest to pomocne w tworzeniu odpowiedniej diety dla dziecka.

Wprowadzenie do metody BLW

Metoda BLW ma bardzo szerokie grono zwolenników. Warto jednak wiedzieć, jak zacząć rozszerzanie diety. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, co oznacza, że wprowadzenie nowego sposobu żywienia może mieć miejsce w różnych miesiącach jego życia. Zazwyczaj niemowlak jest gotowy na samodzielne jedzenie posiłków po ukończeniu 6. miesiąca życia. To również moment, kiedy większość niemowląt ma pierwsze ząbki. Jeśli jednak widzisz, że Twoje dziecko nie poradzi sobie z samodzielnym jedzeniem, poczekaj na lepszy moment. W przypadku nieprawidłowości w budowie jamy ustnej, takich jak rozszczep podniebienia, należy skonsultować się z lekarzem. 

Dziecko potrzebuje regularnych badań i wizyt lekarskich. Jeśli chcesz mieć możliwość konsultacji z pediatrą i lekarzem rodzinnym w ciągu 24 godzin, kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę można zamówić na Welbi. W ramach wybranego pakietu dostępni są również inni specjaliści, w tym dziecięcy. Oprócz tego, opłacając miesięczną składkę, w krótkim czasie można wykonać badania laboratoryjne, obrazowe i czynnościowe, takie jak morfologia krwi czy testy uczuleniowe (sprawdź zakres dostępnych usług w katalogu Świadczeń). Zamów na Welbi ofertę tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego i sprawdź, z jakich usług i na jakich zasadach można korzystać w ramach wybranego pakietu.


Ważną zasadą BLW jest umiejętność samodzielnego siedzenia dziecka. Może ono być podparte w krzesełku lub siedzieć na kolanach rodzica. Nie powinno natomiast leżeć, ponieważ może to grozić zakrztuszeniem się. Pierwszy stały posiłek należy wprowadzić, kiedy dziecko jest jeszcze karmione mlekiem. Najpierw niemowlak jest karmiony piersią lub butelką, a po upływie ok. 60 minut otrzymuje nowy posiłek, np. różyczkę brokuła czy kilka słupków ugotowanej marchewki. 

Nie eliminuj samodzielnie mleka z diety dziecka. To ono powinno zdecydować, kiedy jest czas na całkowitą zamianę produktów mlecznych na inne. Istnieje wiele schematów wprowadzenia BLW, natomiast musisz samodzielnie zdecydować, który z nich będzie dla Was najlepszy. Pamiętaj, aby dopasować rodzaj jedzenia do dziecka. Jeśli ma ono jakiekolwiek alergie, np. uczulenie na nabiał czy gluten, nie podawaj mu produktów zawierających te alergeny.

Jak karmić metodą BLW?

Metoda BLW pozwala dziecku poznawać nowe kształty i smaki, pomaga poznawać świat różnymi zmysłami, uczy prawidłowego łaknienia i rozdrabniania pokarmów. Dziecko ma możliwość smakowania wielu produktów, które są inne w smaku, różnią się konsystencją, kolorem i zapachem. Podawane jedzenie powinno być miękkie, dlatego konieczna jest obróbka termiczna. Możesz ugotować je w wodzie lub na parze. Konsystencja tych produktów powinna pozwalać dziecku na rozgniecenie ich dziąsłami lub językiem o podniebienie. Zbyt twarde jedzenie może spowodować zadławienie. Poczekaj z nim do momentu, gdy dziecko będzie już samodzielnie jadło miękkie produkty.

Aby ułatwić jedzenie, pokrój produkty w słupki. Mogą to być: marchewka, batat, pietruszka. Dziecku będzie łatwiej chwycić je dłonią i włożyć do buzi. Pamiętaj, że dla najmłodszych samodzielne jedzenie jest czymś nowym i interesującym. Podczas rozszerzania diety tą metodą dziecko może chcieć miażdżyć jedzenie, rozrzucać je i rozgniatać. To zupełnie normalne. Pozwól mu na to. Pierwsze tygodnie BLW to głównie zabawa, podczas której tylko niewielka ilość jedzenia trafia do żołądka dziecka. 

Dziecko początkowo będzie jadło powoli, oglądając swoje jedzenie. Nie pośpieszaj go, niech robi to w swoim tempie. Nie zmuszaj go także do jedzenia, jeśli już nie chce. BLW pozwala na błędy. Pewnie nieraz dziecko się zakrztusi, ale dzięki temu doświadczeniu nauczy się samodzielnie jeść. Warto jeść posiłki wspólnie. Dzieci bardzo szybko uczą się od dorosłych ich nawyków żywieniowych, dzięki czemu o wiele szybciej załapują, o co chodzi w samodzielnym jedzeniu. Ponadto wspólne posiłki budują więź, co wpływa na rozwój emocjonalny dziecka. 

Jak przygotować jedzenie metodą BLW?

Początkowo wprowadzaj tylko jeden stały posiłek w ciągu dnia. Śniadanie BLW może być dobrym pomysłem na poznanie nowych smaków. Pierwsze posiłki powinny składać się z warzyw i owoców. Najlepiej, jeśli będą one pokrojone na słupki. Jeśli są zbyt twarde, jak marchewka, pietruszka czy dynia, należy je ugotować lub upiec w piekarniku. Miękkie, jak ogórek, możesz podawać w surowej formie. Nie stosuj soli do przyprawiania, ewentualnie możesz dodać niektóre przyprawy, np.: oregano, tymianek czy w późniejszym czasie cynamon. Poprawiają one smak potraw i mogą zachęcić do spożywania stałych pokarmów. 

W pierwszych tygodniach karmienia BLW możesz przygotowywać zupy kremy. Wykorzystuj do tego sezonowe warzywa, które następnie zmiksujesz. Możesz je podawać z chlebem namoczonym w zupie. Możesz również przygotować owsiankę ze zmiksowanymi owocami. Są to dobre dania do nauki jedzenia łyżką. Początkowo możesz pomóc dziecku w trzymaniu i nabieraniu potraw, jednak metoda BLW ma na celu naukę samodzielnego jedzenia.

Źródła
  1. H. Szajewska, P. Socha, A. Horvath i in., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, „Standardy Medyczne. Pediatria” 2021, t. 18, s. 321–338.
  2. H. Szajewska, A. Horvath (red.), Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, Kraków 2014.
  3. G. Rapley, T. Murkett, Baby-led weaning: helping your baby to love good food, Reino Unido: Vermilion, 2008.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
otreby-pszenne-przepis-na-sniadania-i-ciasteczka
Odżywianie
1 min.
Otręby pszenne w diecie – właściwości i przepisy.
31.05.2022
Popularne w kategorii Odżywianie
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.