account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Ząbkowanie – jak przebiega i ile trwa?

Marta Drzazga14.08.2023Aktualizacja: 17.08.2023

Ząbkowanie to naturalny etap rozwoju każdego niemowlęcia, które przygotowuje się do spożywania stałych pokarmów. Wyrzynanie się zębów mlecznych trwa zazwyczaj od 6. do 24. miesiąca życia dziecka. Nie bez powodu jest ono zmorą rodziców – dzieci w tym czasie są bardziej marudne i gorzej sypiają. Na szczęście jest wiele metod, aby skutecznie złagodzić omawiane dolegliwości. Sprawdź, jak rozpoznać rozpoczynające się ząbkowanie i na co zwrócić szczególną uwagę w tym czasie.


zabkowanie-kiedy-sie-zaczyna-ile-trwa
Pixabay.com

Polecane

jakie-jest-polozenie-serca-w-klatce-piersiowej
Zdrowie
2 min.
Jakie jest położenie serca w klatce piersiowej?
31.10.2021
wszy-skad-sie-biora-wyglad-objawy
Zdrowie
1 min.
Wszy – skąd się biorą, jak wyglądają i jak się nimi zarazić?
31.05.2022
wzmocnienie-organizmu-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak możesz wzmocnić swój organizm po antybiotyku?
30.05.2022
jak-obnizyc-cisnienie-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie
2 min.
Jak obniżyć ciśnienie? Sprawdź domowe sposoby walki z nadciśnieniem
19.05.2021
Spis treści
  1. Ząbkowanie – kiedy się zaczyna i ile trwa?
  2. Kolejność ząbkowania – jak wygląda kalendarz?
  3. Objawy i dolegliwości towarzyszące ząbkowaniu
  4. Co na ząbkowanie? Metody łagodzenia bólu
  5. Ząbkowanie – na co uważać?

Ząbkowanie – kiedy się zaczyna i ile trwa?

Ząbkowanie to potoczna nazwa wyrzynania się zębów mlecznych u niemowląt i małych dzieci. Przez ten etap musi przejść każde dziecko, choć nie zawsze ten proces przebiega według tego samego schematu. Różnice mogą dotyczyć nie tylko tempa, w jakim zęby przebijają dziąsła, lecz także dolegliwości, które temu towarzyszą. Przyjęło się jednak, że okres ząbkowania trwa od 6. do 24. miesiąca życia dziecka. Rozpoczyna się więc w okresie niemowlęcym i kończy się, gdy dziecko wypowiada już pierwsze słowa. Mimo że nie istnieją tu sztywne ramy czasowe, można stwierdzić, że większość dzieci w wieku 2,5 roku ma już kompletne mleczne uzębienie (20 zębów). Czas wyrzynania się pojedynczego ząbka to osobny temat. Zazwyczaj trwa to od 1 do 7 dni, choć i tutaj pojawiają się rozbieżności.

Kolejność ząbkowania – jak wygląda kalendarz?

Ramy czasowe ząbkowania mają charakter orientacyjny, jednak warto znać kolejność wyrzynania się mleczaków, aby rozpoznać związane z tym dolegliwości. Kalendarz zazwyczaj wygląda następująco:

  • 4–7 miesięcy – dwa środkowe siekacze na dole;

  • 8–16 miesięcy – dwa środkowe siekacze na górze;

  • 9–16 miesięcy – wszystkie siekacze boczne (na dole i na górze);

  • 13–19 miesięcy – pierwsze zęby trzonowe;

  • 16–23 miesiące – kły na dole i na górze;

  • 23–31 miesięcy – drugie zęby trzonowe.

Rodzice są często przekonani, że brak zębów wyklucza jedzenie pokarmów, które nie mają papkowatej konsystencji. Okazuje się jednak, że niemowlę może swobodnie rozdrobnić miękkie warzywa, używając do tego jedynie dziąseł.

Objawy i dolegliwości towarzyszące ząbkowaniu

Wyrzynanie się zębów mlecznych daje wiele uciążliwych objawów. Maluch staje się niespokojny i płaczliwy, mimo że wszystkie jego potrzeby są na bieżąco zaspokajane. Jego dziąsła są rozpulchnione, a z ust wydobywa się większa niż zazwyczaj ilość śliny. Do tego mogą dojść również inne objawy, takie jak katar, podwyższona temperatura ciała czy biegunka – ten ostatni objaw łatwo pomylić np. z alergią pokarmową u niemowlaka. Dolegliwości towarzyszące ząbkowaniu mogą różnić się od siebie, jednak rzadko się zdarza, żeby etap ten przebiegał bezobjawowo.

Swędzenie dziąseł charakterystyczne dla okresu ząbkowania sprawia, że dziecko częściej niż zwykle gryzie zabawki lub smoczek i wkłada palce do ust. Zdarza się jednak, że rodzice mylą objawy zwykłej infekcji z ząbkowaniem. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem pediatrą, który oceni stan jamy ustnej i da odpowiednie zalecenia.

Co na ząbkowanie? Metody łagodzenia bólu

Aby ulżyć niemowlęciu podczas bolesnego ząbkowania, które może być równie dokuczliwe jak zajady, sięgnij po domowe sposoby:

  • Kup silikonową szczoteczkę (nakładkę na palec) i regularnie masuj nią dziąsła ząbkującego dziecka.

  • Włóż ulubionego gryzaka do lodówki i podaj go dziecku w schłodzonej wersji. Zimne materiały i tworzywa pomagają łagodzić ból. Pamiętaj jednak o zachowaniu podstawowych zasad higieny.

  • Jeśli maluch spożywa już stałe pokarmy, podawaj je w niższych temperaturach. U starszych dzieci doskonale sprawdzą się schłodzone owoce.

  • Przygotuj napar z rumianku, ostudź go przynajmniej do temperatury pokojowej i nasącz nim tetrową pieluszkę. Daj ją dziecku do pogryzienia/possania.

Jeśli to nie pomaga, sięgnij po preparaty z apteki w formie żelu lub sprayu przeznaczonego do stosowania miejscowego. Działają przeciwbólowo i szybko łagodzą dziecięce dolegliwości. Niektórzy proponują również środki homeopatyczne lub ziołowe. Gdy ząbkowaniu towarzyszy gorączka, sięgnij po paracetamol lub ibuprofen w dawce dostosowanej do wieku dziecka. Stosowanie tych środków skonsultuj z lekarzem pediatrą.

Ząbkowanie – na co uważać?

Rodzice ząbkujących dzieci muszą zwrócić szczególną uwagę na higienę. W tym okresie maluch bierze do buzi wiele przedmiotów, w tym także swoje ręce. Zadbaj więc, aby były one czyste. Niedostateczna higiena sprzyja przenoszeniu się wirusów, bakterii i grzybów, które łatwo wnikają do organizmu dziecka poprzez podrażnione dziąsła. Zakażenie grzybicze prowadzi m.in. do powstawania pleśniawek, które – jeśli nie są odpowiednio leczone – mogą zająć układ pokarmowy i oddechowy.

Pielęgnację jamy ustnej warto rozpocząć wraz z pojawieniem się pierwszego ząbka, aby wypracować dobre nawyki i uniknąć problemów wynikających z nieprawidłowej higieny jamy ustnej (np. próchnicy lub bólu zęba).

Źródła
  1. H. Murkoff, Pierwszy rok życia dziecka, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2022.
  2. R. Rokicka-Milewska (red.), ABC chorób wieku dziecięcego, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2011.
  3. S. Cave i in., Twoje niemowlę tydzień po tygodniu, Wydawnictwo K.E. Liber, Warszawa 2011.
  4. D. Olczak-Kowalczyk i in., Wybrane zagadnienia związane z wyrzynaniem zębów mlecznych, „Nowa Stomatologia”, (2) 2011, http://www.nstomatologia.pl/wp-content/uploads/2014/10/ns_2011_073-076.pdf [dostęp 05.2023].
  5. H. Boguszewska-Gutenbaum H. i in., Symptomy ogólne i miejscowe związane z wyrzynaniem zębów mlecznych, „Nowa Stomatologia”, (4) 2014, s.127–130.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.