account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Miedniczka nerkowa – co to jest? Przyczyny poszerzenia miedniczki nerkowej

Olga Dąbska22.04.2024Aktualizacja: 22.04.2024

Miedniczka nerkowa to element budujący początek dróg moczowych. Jej zadaniem jest odprowadzenie moczu z nerek do moczowodu. Poszerzenie miedniczki nerkowej to niepożądany stan. Sprawdź, co może go powodować. Dowiedz się, na podstawie jakich badań lekarz ustala przyczyny poszerzenia miedniczki nerkowej.


miedniczka-nerkowa-co-warto-o-niej-wiedziec
Pixabay.com

Polecane

kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
 1. Miedniczka nerkowa – co to jest?
 2. Powiększona miedniczka nerkowa – przyczyny
 3. Odmiedniczkowe zapalenie nerek
 4. Rozpoznawanie przyczyn powiększenia miedniczki nerkowej
 5. Leczenie powiększonych miedniczek nerkowych
 6. Zapewnij sobie wsparcie w powrocie do zdrowia

Miedniczka nerkowa – co to jest?

Miedniczka nerkowa jest początkowym odcinkiem dróg moczowych. Zbudowana jest z błony zewnętrznej-łącznotkankowej, błony mięśniowej, błony śluzowej. Narząd ten posiada z reguły lejkowaty lub workowaty kształt. Szerokość miedniczki nerkowej nie powinna przekraczać 20 mm. Górna jej część umiejscowiona jest we wnęce nerki, a zwężając się, przechodzi w moczowód. Znajduje się na wysokości przestrzeni pomiędzy wyrostkami żebrowymi I i II kręgu lędźwiowego. 

Miedniczka nerkowa stanowi zbiornik moczu, który odprowadzany jest z rdzenia nerki. Funkcją miedniczki nerkowej jest odprowadzanie moczu z nerki do moczowodu. Stąd jest prowadzony do pęcherza moczowego i cewki moczowej, a następnie wydalany.

Powiększona miedniczka nerkowa – przyczyny

Poszerzenie miedniczki nerkowej to stan niepożądany. Bywa związany z nieprawidłowością rozwojową, taką jak np.:

 • zwężenie połączenia miedniczkowo-moczowodowego,

 • ureterocele, czyli wrodzona wada układu moczowego charakteryzująca się zwężeniem moczowodu w miejscu ujścia do pęcherza,

 • torbielowate poszerzenie odcinka moczowodu ponad miejscem zwężenia,

 • refluks pęcherzowo-moczowodowy. To rzadka wada rozwojowa polegająca na poszerzeniu układu kielichowo-miedniczkowego na skutek niepełnego rozwoju układu moczowego. Może występować po jednej lub po obu stronach i częściej dotyczy płodów płci męskiej.

Zazwyczaj jednak poszerzenie miedniczki nerkowej jest wynikiem nabytej przeszkody w odpływie moczu z nerki. Często jest wynikiem kamicy nerkowej, choroby nowotworowej, martwicy brodawek nerkowych, choroby pasożytniczej czy infekcji. Tzw. odmiedniczkowe zapalenie nerek jest zazwyczaj konsekwencją nieleczonych lub źle leczonych infekcji dolnych dróg moczowych. Wywołane jest w większości przypadków zakażeniem bakterią z gatunki Escherichia coli. Do grupy ryzyka zapalenia miedniczek nerkowych należą osoby z: 

 • cukrzycą, 

 • dną moczanową, 

 • powiększeniem prostaty,

 • kamicą nerkową, 

 • chorobą refluksową. 

Dodatkowo z takimi przypadłościami walczą pacjenci po długotrwałym cewnikowaniu lub przebyciu zabiegów na drogach moczowych.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek

Odmiedniczkowe zapalenie nerek ma charakter ostry lub przewlekły. Postaci przewlekłej towarzyszy mało dolegliwości lub nie ma ich wcale, do momentu aż dojdzie do nieodwracalnego uszkodzenia nerek. Do zapalenia przewlekłego dochodzi w wyniku powstania blizn w nerce po nieleczonym lub zbyt późno leczonym ostrym odmiedniczkowym zapaleniu nerek. 

W ostrym odmiedniczkowym zapaleniu nerek obserwuje się takie objawy, jak:

 • podwyższona temperatura ciała,

 • ból na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa, promieniujący do pachwiny,

 • parcie na pęcherz, pieczenie i ból podczas oddawania moczu, krwiomocz,

 • nudności, wymioty,

 • ogólne osłabienie,

 • wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Rozpoznawanie przyczyn powiększenia miedniczki nerkowej

Z jakimikolwiek dolegliwościami ze strony układu moczowego zgłoś się do urologa lub nefrologa. Diagnostyka przyczyn powiększenia miedniczki nerkowej rozpoczyna się od szczegółowo przeprowadzonego wywiadu medycznego i badania przedmiotowego, które skupia się na jamie brzusznej. Lekarz zleca badanie ogólne moczu oraz badania laboratoryjne. Dzięki nim udaje się określić czynność wydalniczą nerek – oznacza się stężenie mocznika i kreatyniny w surowicy. Przeprowadza się posiew moczu, aby sprawdzić, czy dolegliwości są spowodowane przez bakterie i jakie gatunki są obecne. To pozwala dobrać odpowiednie antybiotyki. Lekarz zleci też morfologię krwi i oznaczenie wskaźników stanu zapalnego – OB (odczyn Biernackiego) i CRP (białko C-reaktywne). 

Szczegółowych informacji dostarczają badania obrazowe. W pierwszej kolejności wykonywana jest ultrasonografia. Stwierdzenie nieprawidłowości w tym badaniu jest wskazaniem do urografii i tomografii komputerowej. Badania te pozwolą na ustalenie przyczyny powiększonej miedniczki nerkowej i zaplanowanie procesu leczenia. 

Leczenie powiększonych miedniczek nerkowych

Terapia opracowywana jest indywidualnie do potrzeb pacjenta. Jej podjęcie jest konieczne, ponieważ nieprawidłowe działanie układu moczowego wiąże się z szeregiem powikłań – od nietrzymania moczu, po zatrucie organizmu. W odmiedniczkowym zapaleniu nerek stosowana jest antybiotykoterapia i odpowiednie nawodnienie organizmu, po to aby nasilić wypłukiwanie bakterii z układu moczowego. Choremu trzeba zapewnić odpoczynek – powinien ograniczyć wzmożoną aktywność fizyczną. Ważne jest regularne opróżnianie pęcherza moczowego i dbanie o higienę osobistą. Niekiedy podawane są dodatkowe leki, np. środki przeciwgorączkowe, zakwaszające mocz czy obniżające ciśnienie tętnicze.

 • Poznaj zioła na pęcherz. Dowiedz się, które rośliny pomogą w dolegliwościach dyzurycznych

Zapewnij sobie wsparcie w powrocie do zdrowia

Rozpoznanie i leczenie przyczyn poszerzenia miedniczki nerkowej wymaga wykonania licznych badań i konsultacji lekarskich. Zapewnij sobie łatwy i szybki dostęp do opieki medycznej, zwłaszcza jeśli jesteś w grupie ryzyka lub jeśli potrzebujesz wsparcia w powrocie do zdrowia.

Kup pakiet OCHRONA GOLD prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę można zamówić na Welbi. Dzięki niemu możesz zyskać m.in.:

 • możliwość konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu w ciągu 24 godzin od rezerwacji wizyty,

 • możliwość konsultacji (e-konsultacji lub w formie wizyty stacjonarnej) z 39 specjalistami, w tym neurologiem i urologiem, bez skierowania,

 • dostęp do łącznie blisko 300 badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, w tym ogólnego badania moczu, stężenia mocznika i kreatyniny posiewu moczu, USG nerek czy tomografii komputerowej nerek i nadnerczy,

 • opiekę w nowoczesnych placówkach medycznych współpracujących z ubezpieczycielem na terenie całego kraju (prawie 3500 placówek),

 • 4 wizyty domowe w roku.

Zamów na Welbi ofertę pakietu OCHRONA GOLD i sprawdź, z jakich innych usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach składki od 239 zł miesięcznie.


Źródła
 1. A. Bochenek, M. Reicher, Anatomia człowieka, tom II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
 2. Słownik tematyczny. Biologia, cz. 2, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2011.
 3. A. Szmigielska, G. Krzemień, M. Bombińska i wsp., Wodonercze czy kielichonercze – diagnostyka różnicowa zastoju moczu w układzie moczowym, “ Annales Academiae Medicae Silesiensis” 2017, nr 71, s. 62-65.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
oczyszczanie-nerek-co-jest-dobre-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Oczyszczanie nerek - co jest dobre? Domowe sposoby
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.