account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Jak i dlaczego warto spożywać miętę pieprzową?

Bartosz Kulczyński24.01.2022Aktualizacja: 24.01.2022

W żywieniu człowieka ważne miejsce zajmują rośliny lecznicze. Są one źródłem związków bioaktywnych, które wykazują szeroki, korzystny wpływ na nasz organizm. Do grupy tych produktów należy zaliczyć miętę pieprzową. Regularne jej stosowanie może wzmocnić nasze zdrowie.


mieta-pieprzowa-wlasciwosci-zastosowanie
pixabay.com

Polecane

nalewka-z-aloesu-zastosowanie-i-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Nalewka z aloesu – zastosowanie i właściwości
19.05.2021
nadmiar-zelaza-objawy-skorne-i-neurologiczne
Odżywianie
1 min.
Nadmiar żelaza - objawy skórne i neurologiczne
21.01.2022
woda-oligocenska-jakie-ma-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Co to jest woda oligoceńska? Poznaj jej pochodzenie i właściwości
19.05.2021
jaki-kefir-jest-najzdrowszy-i-kiedy-powinno-sie-go-pic
Odżywianie
1 min.
Czy kefir jest zdrowy? W jaki sposób należy go pić?
25.05.2022
Spis treści
  1. Mięta pieprzowa - co to jest?
  2. Mięta pieprzowa - wartość odżywcza
  3. Mięta pieprzowa - zawartość witamin i składników mineralnych
  4. Obecność związków bioaktywnych
  5. Mięta pieprzowa - właściwości
  6. Mięta pieprzowa jako składnik leków i suplementów diety
  7. Mięta pieprzowa - działanie na jelita
  8. Właściwości hepato- i nefroprotekcyjne mięty pieprzowej
  9. Działanie przeciwbakteryjne mięty pieprzowej
  10. Mięta pieprzowa - zastosowanie

Mięta pieprzowa - co to jest?

Mięta pieprzowa to wieloletnie, silnie aromatyczne zioło należące do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Roślina ta jest uprawiana w klimacie umiarkowanym, w Europie, Azji i w USA. Surowiec zielarski stanowią liście mięty. Od setek lat ta część rośliny jest stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej jako środek wspomagający leczenie grypy, bólów głowy i gardła, gorączki i zaczerwienienia oczu.

Mięta pieprzowa - wartość odżywcza

Liść mięty pieprzowej składa się głównie z wody, której zawartość kształtuje się na poziomie ok. 78-79%. Wobec tego mięta pieprzowa jest surowcem niskokalorycznym. Jej wartość energetyczna wynosi zaledwie 70 kcal/100 g. Spośród składników energetycznych w najwyższych ilościach obecne są węglowodany - 14,9 g/100 g. Liście mięty zawierają niewiele białka (3,75 g/100 g) i tłuszczów (0,94 g/100 g). Mięta jest stosunkowo dobrym źródłem błonnika pokarmowego, którego poziom wynosi 8 g/100 g.

Mięta pieprzowa - zawartość witamin i składników mineralnych

Mięta ma wiele składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj potas (569 mg/100 g), który wpływa korzystnie na obniżenie ciśnienia tętniczego. Dodatkowo mięta zawiera żelazo (5,08 mg/100 g), które jest niezbędne do produkcji hemoglobiny i transportowania tlenu w organizmie. Co więcej, w mięcie jest również mangan (1,18 mg/100 g) i wapń (242 mg/100 g), czyli związki niezbędne do budowy kości. Roślina ta zawiera też wiele witamin, choć ich poziom nie jest zbyt wysoki. W liściach mięty znajdują się m.in. witamina C (31,8 mg/100 g) i kwas foliowy (114 µg/100 g). Witamina C jest składnikiem ważnym dla wzmocnienia odporności. Dodatkowo ma silne właściwości przeciwutleniające i przeciwnowotworowe. Z kolei kwas foliowy jest związkiem niezbędnym w trakcie ciąży, ponieważ odpowiada za prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu.Charakteryzując wartość odżywczą mięty pieprzowej, należy mieć na uwadze fakt, że garść liści tej rośliny waży ok. 10 g.

Obecność związków bioaktywnych

Mięta pieprzowa zawiera liczne związki chemiczne o wysokiej aktywności biologicznej. Wśród nich można wymienić flawanony takie jak: naringenina, hesperetyna, eriodiktiol. Dodatkowo naukowcy stwierdzili obecność flawonów, w tym np. apigeniny, luteoliny i diosmetyny. Do składników bioaktywnych mięty można zaliczyć też kwas kawowy, kwas chlorogenowy i kwas rozmarynowy. Z kolei głównymi składnikami olejku eterycznego znajdującego się w mięcie pieprzowej są mentol i menton. Wspomniane związki fenolowe, jak również olejek eteryczny, mają działanie hamujące szkodliwą aktywność wolnych rodników. Dodatkowo działają one antybakteryjnie.

Mięta pieprzowa - właściwości

Liście mięty pieprzowej znajdują szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Są zalecane do stosowania przez osoby zmagające się z ostrym i przewlekłym nieżytem żołądka. Miętę wykorzystuje się również jako domowy sposób na nudności i wzdęcia. Olejek eteryczny pozyskiwany z liści jest bardzo często zalecany w przypadku nieżytu dróg oddechowych i zapalenia błony śluzowej jamy ustnej. Z kolei zewnętrznie mięta pieprzowa jest stosowana w leczeniu bólu mięśni i nerwobólów.

Mięta pieprzowa jako składnik leków i suplementów diety

Wyciągi z mięty pieprzowej są składnikami wielu komercyjnych preparatów żółciopędnych, a także leków dla osób cierpiących na dolegliwości żołądkowo-jelitowe i problemy z drogami żółciowymi, a także zmagających się z chorobami wątroby. Liście mięty można też znaleźć w lekach nasennych i uspokajających oraz w środkach dla osób z dolegliwościami ze strony górnych dróg oddechowych.

Mięta pieprzowa - działanie na jelita

Mięta pieprzowa może być też ważnym elementem diety w zespole jelita drażliwego (IBS). Naukowcy zaobserwowali, że olejek miętowy łagodzi objawy tej choroby, w tym bóle brzucha.

Właściwości hepato- i nefroprotekcyjne mięty pieprzowej

Badania naukowe dowiodły, że stosowanie mięty pieprzowej może chronić wątrobę i nerki przed szkodliwym działaniem niektórych substancji. Naukowcy zauważyli na przykład, że podawanie mięty pieprzowej może w pewnym stopniu zapobiegać uszkodzeniom wspomnianych narządów wywołanym tetrachlorkiem węgla. Autorzy badań dowiedli, że stosowanie ekstraktu z mięty spowodowało zmniejszenie utleniania lipidów (tzw. peroksydacji), jak również przyczyniło się do korzystnego wyrównania poziomu enzymów przeciwutleniających, takich jak: dysmutaza ponadtlenkowa, katalaza i peroksydaza glutationowa.

Działanie przeciwbakteryjne mięty pieprzowej

Badania potwierdziły, że mięta pieprzowa wykazuje też zdolność do hamowania rozwoju wielu gatunków bakterii.Naukowcy wykazali jej skuteczność wobec takich drobnoustrojów jak Staphylococcus aureus i Helicobacter pylori.

Mięta pieprzowa - zastosowanie

Mięta pieprzowa jest szeroko stosowana na świecie. Zajmuje ważne miejsce w aromaterapii. W sprzedaży występuje głównie w formie liści i herbatek do zaparzania lub ekstraktów w postaci kapsułek. Aby samodzielnie przygotować miętę pieprzową do picia, wystarczy zalać ok. 15 świeżych listków 1 szklanką wrzącej wody. Liście najlepiej zaparzać pod przykryciem przez mniej więcej 15 minut. Po tym czasie do naparu można dodać np. sok z cytryny. Roślina ta jest również składnikiem past do zębów i płynów do płukania ust.

Źródła
  1. Mahendran G. i in., Ethnomedicinal, phytochemical and pharmacological updates on peppermint (Mentha × piperita L.) - a review, „Phytotherapy Research” 2020, str. 1-51.
  2. Khanna R. i in., Peppermint oil for the treatment of irritable bowel syndrome: a systematic review and meta-analysis, „Journal of Clinical Gastroenterology” 2014, nr 48, str. 505-512.
  3. Rich G. i in., A randomized placebo-controlled trial on the effects of Menthacarin, a proprietary peppermint - and caraway-oil-preparation, on symptoms and quality of life in patients with functional dyspepsia, „Neurogastroenterology and Motility” 2017, nr 29.
Author Bartosz Kulczyński picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
otreby-pszenne-przepis-na-sniadania-i-ciasteczka
Odżywianie
1 min.
Otręby pszenne w diecie – właściwości i przepisy.
31.05.2022
Popularne w kategorii Odżywianie
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.