account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieUrazy 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Wskazania do mikrodiscektomii, przebieg zabiegu, rehabilitacja po zabiegu

Agata Oleszkiewiczlek. Agnieszka Żędzian23.04.2024Aktualizacja: 23.04.2024

Kiedy w wyniku nasilającego się bólu korzeniowego masz znaczne trudności z chodzeniem i innymi czynnościami, ratunkiem bywa mikrodiscektomia. To rodzaj operacji chirurgicznej, polegającej na usunięciu przepukliny uciskającej rdzeń kręgowy. Poznaj wskazania i przeciwwskazania do tego zabiegu!


mikrodiscektomia-wskazania-przeciwwskazania
Pixabay.com

Polecane

regeneracja-stawow-w-jaki-sposob-ja-wspomagac
Zdrowie
2 min.
Regeneracja stawów - w jaki sposób kompleksowo ją wspomagać?
24.01.2022
strzelajace-stawy-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Strzelające stawy - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Spis treści
  1. Na czym polega mikrodiscektomia?
  2. Kiedy mikrodiscektomia jest wskazana?
  3. Przeciwwskazania do mikrodiscektomii
  4. Jak przebiega mikrodiscektomia?
  5. Rehabilitacja po mikrodiscektomii
  6. Wskazania po zabiegu

Na czym polega mikrodiscektomia?

Stanowi ona rodzaj operacji chirurgicznej, której celem jest usunięcie przepukliny krążka międzykręgowego (tzw. wypadającego dysku), który wysunął się do kanału kręgowego i wywiera ucisk na nerwy rdzeniowe (odchodzące od rdzenia kręgowego). Za sprawą takiego ucisku możesz doświadczać zespołu nieprzyjemnych dolegliwości korzeniowych, a mikrodiscektomia sprawia, że przykre doznania neurologiczne, jak ból i parestezje, ustępują.

Mikrodiscektomia ze względu na to, że polega na wycięciu przepukliny i tym samym na uwolnieniu uwięźniętych nerwów, ma charakter wyłącznie objawowy. To operacyjna metoda leczenia objawowego. Dzięki niej możesz odczuć ulgę od przykrych doznań, ale nie oznacza ona zupełnego rozwiązania Twoich problemów z kręgosłupem, gdyż przepukliny lubią nawracać.

Po odbarczeniu ucisku korzeni nerwowych niezbędne jest dalsze leczenie. Jedną z ważnych metod jest rehabilitacja, w tym szczególnie odpowiednie ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa.

Kiedy mikrodiscektomia jest wskazana?

Mikrodiscektomia może zostać zaproponowana w sytuacji, kiedy obecność przepukliny, czyli odstającego poza naturalne granice wybrzuszenia dysku, została potwierdzona odpowiednimi badaniami.

Pamiętaj, że do diagnozy przepukliny jedna wizyta w pracowni radiologicznej w celu wykonania zdjęcia RTG danego odcinka kręgosłupa może nie wystarczyć. Zdarza się, że potrzebne jest również przeprowadzenie dodatkowych badań, np. tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, a także odbycie kilku spotkań z lekarzem neurologiem czy neurochirurgiem. Bywa bowiem, że wiele nieprawidłowości dotyczących kręgosłupa może powodować podobne do siebie objawy korzeniowe, np. guz nowotworowy. Badania pozwalają różnicować przyczyny problemów i dopasować odpowiedni tok leczenia.

Jeśli chcesz sobie zapewnić wsparcie w diagnozie i leczeniu a potem utrzymaniu dobrego stanu zdrowia, kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę można zamówić na Welbi. Polisa Zdrowie Welbi może dać Ci dostęp do konsultacji lekarskich ze specjalistami bez skierowania i z krótkim czasem oczekiwania (zwykle do 3 dni roboczych), a także badań, w tym obrazowych, takich jak rezonan magnetyczny czy tomografia komputerowa. Zamów ofertę pakietu OCHRONA GOLD i sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Mikrodiscektomia bywa wskazana nie tylko przy przepuklinie objawiającej się dolegliwościami korzeniowymi, takimi jak ból i drętwienia miejscowe czy promieniujące wzdłuż nogi (w przypadku problemów z kręgosłupem lędźwiowym) bądź ręki (w przypadku problemów z kręgosłupem szyjnym). Zdarza się, że operacja jest zalecana w sytuacji pojawienia się tzw. deficytów neurologicznych w kończynach górnych lub dolnych, czyli zaburzeń czucia lub ruchu, związanych z obecnością przepukliny. Wskazaniem do mikrodiscektomii jest brak postępów leczenia zachowawczego (obejmującego m.in. farmakoterapię i rehabilitację ruchową wraz z zabiegami fizykalnymi), trwającego co najmniej 3–4 tygodnie.

Przeciwwskazania do mikrodiscektomii

Lekarz może rozważać innego rodzaju metodę leczenia niż mikrodiscektomia z kilku powodów. Przede wszystkim operacja może być przeciwwskazana kiedy Twój ogólny stan zdrowia nie pozwala na przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Są nimi np. kłopoty naczyniowo-sercowe czy choroba infekcyjna z gorączką i osłabieniem organizmu. Mikrodiscektomia może także nie być Tobie zaproponowana jeśli objawy korzeniowe, których doświadczasz ustąpiły w ciągu kilku tygodni od rozpoczęcia leczenia zachowawczego.

Jak przebiega mikrodiscektomia?

Mikrodiscektomia lędźwiowa czy szyjna przebiega w znieczuleniu ogólnym w pozycji leżenia na brzuchu. Operacja prowadzona jest z pomocą podglądu RTG, który pozwala precyzyjnie zlokalizować poziom przepukliny. Po 2–2,5-centymetrowym nacięciu skóry i powięzi oraz rozchyleniu tkanek specjalnymi narzędziami lekarz ma dostęp do struktur kręgosłupa i może wykonać zabieg usunięcia przepukliny. Jeśli zachodzi taka konieczność, lekarz przy okazji może dokonać dodatkowych zabiegów, np. usunięcia osteofitów (narośli kostnych), które poza przepukliną mogły dodatkowo podrażniać włókna nerwowe. W ten sposób zostaje kompleksowo odbarczona okolica kręgosłupa, odsunięte wcześniej tkanki są zwolnione, a rana zszyta i zaopatrzona drenem ewakuacyjnym z pola operacyjnego na 1 lub 2 dni.

Rehabilitacja po mikrodiscektomii

Mikrodiscektomia to małoinwazyjna technika operacji, wykonywana najczęściej endoskopowo. Dzięki niewielkiemu przezskórnemu portalowi, który umożliwia dojście narzędzi chirurgicznych do chorej okolicy, powikłania pooperacyjne są mniejsze niż po klasycznym zabiegu. Mimo to po mikrodiscektomii wskazana jest rehabilitacja.

Aktywizacja ruchowa rozpoczyna się już nawet w tym samym dniu co zabieg, jeśli tylko stan neurologiczny i ogólny pacjenta na to pozwala. Rehabilitacja zaczyna się zwykle od wstawania z łóżka i spacerów po sali w asyście fizjoterapeuty. Docelowe ćwiczenia usprawniające kręgosłup mogą zostać Ci zaproponowane po zagojeniu się rany i zdjęciu szwów. Początkowo ćwiczenia mogą mieć charakter treningów wzmacniających, ogólnie mobilizujących plecy i inne okolice ciała do ruchu, ale z czasem nastawione są na wykonywanie złożonych czynności dnia codziennego, takich jak podnoszenie i przenoszenie przedmiotów w różnych pozycjach. Po 2–3 dniach możesz otrzymać wypis, w którym znajdziesz dodatkowe zalecenia pozabiegowe, a także przeciwwskazania.

Wskazania po zabiegu

Po mikrodiscektomii dobrze jest unikać pozycji i ruchów sprzyjających bolesności operowanej okolicy. Przeciwwskazane są zwłaszcza aktywności związane ze skłonami (głównie na prostych nogach) i z nagłymi skrętami tułowia, bieganiem i skakaniem.

Przez pierwsze tygodnie od zabiegu najlepiej oszczędzać plecy, a aktywność ruchową wykonywać ostrożnie. To okres, w którym możesz pozwolić sobie na długi odpoczynek w ciągu dnia, aby odciążać kręgosłup. Pamiętaj przy tym, aby kłaść się czy siadać w odpowiednich pozycjach. Stosuj podnóżek czy wałki lub zwinięty w rulon koc umieszczony pod kolanami i w okolicy szyi. Dzięki takim akcesoriom pozwolisz kręgosłupowi utrzymać naturalne jego krzywizny w bezpiecznych warunkach odciążenia.

Po kilku tygodniach Twój stan zdrowia powinien się na tyle poprawić (jeśli wszystko przebiega bez powikłań), że możesz myśleć nad powrotem do pracy. O tym jednak ostatecznie zdecyduje lekarz.

Przez miesiąc lub nawet półtora nie jest wskazane jeżdżenie samochodem w roli kierowcy. Co więcej, w dłuższych podróżach dobrze jest robić sobie krótkie postoje, aby wstać, przejść się na spacer czy wykonać kilka ćwiczeń. Fotel ustaw w lekkim pochyleniu, aby nie siedzieć zbyt pionowo.

Źródła
  1. N. Gołębiowska, Przegląd technik chirurgicznych stosowanych w leczeniu przepukliny międzykręgowej kręgosłupa lędźwiowego, „Studia Medyczne” 2018, nr 3.
  2. A. Janiszewska, Wyzwania fizjoterapii – wybrane zagadnienia, Tygiel, Lublin 2017.
  3. W. Koszewski, Leczenie zespołów bólowych kręgosłupa w przebiegu dyskopatii, „Lekarz POZ” 2015, nr 1.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
cwiczenia-na-kregoslup-szyjny
Zdrowie
1 min.
Trening i rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa
02.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.