account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieDiety 1 min.

Co jeść w diecie eliminacyjnej?

Sylwia Brodniewska 16.04.2024Aktualizacja: 16.04.2024

Wykluczenie niektórych produktów z jadłospisu często ma na celu wyeliminowanie źródła alergii lub nietolerancji pokarmowej. Niektórzy jednak rezygnują ze spożywania konkretnych produktów ze względów ideologicznych. Niezależnie od przyczyny dieta eliminacyjna jest restrykcyjna i nie dla każdego odpowiednia. Sprawdź, na czym polega i kto może po nią sięgnąć.


na-czym-polega-dieta-eliminacyjna-jadlospis
Pixabay.com

Polecane

dieta-na-zylaki-jaka-jest-optymalna-co-jesc
Odżywianie
1 min.
Dieta na żylaki - jaka jest optymalna? Co jeść?
24.01.2022
dieta-plynna-co-mozna-jesc-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Dieta płynna - co można jeść? Jakie daje efekty?
27.07.2021
plan-zywieniowy-bez-glutenu-i-nabialu-pobierz-darmowy-ebook
Odżywianie
1 min.
Plan żywieniowy bez glutenu i nabiału – ciesz się zdrowiem i piękną sylwetką
09.06.2022
osteoporoza-jaka-dieta-pomoze-wzmocnic-kosci
Odżywianie
1 min.
Osteoporoza - jaka dieta pomoże wzmocnić kości?
28.10.2021
Spis treści
  1. Kto powinien stosować dietę eliminacyjną?
  2. Zasady diety eliminacyjnej
  3. Co jeść na diecie bezglutenowej?
  4. Co jeść na diecie bez laktozy?

Kto powinien stosować dietę eliminacyjną?

Dieta eliminacyjna jest rozwiązaniem dla osób z alergią lub nietolerancją pokarmową. Wykluczenie konkretnych produktów lub grup produktowych ma na celu zmniejszenie dolegliwości. Na dietę eliminacyjną mogą przejść osoby, które chcą zrezygnować ze spożywania mięsa czy produktów odzwierzęcych. Ich powody najczęściej wynikają z ideologii, chęci zmiany świata czy miłości do zwierząt. Całkiem inaczej jest w przypadku osób cierpiących na alergie lub nietolerancje pokarmowe. W ich przypadku rezygnacja z konkretnych produktów jest konieczna.

Do najpopularniejszych diet eliminacyjnych należą:

Wykluczeniu z jadłospisu mogą również podlegać inne produkty, jak truskawki, orzechy, pomidory czy cytrusy. Jeśli miewasz dolegliwości, głównie ze strony układu pokarmowego, które pojawiają się po spożyciu konkretnych pokarmów, rozważ dietę eliminacyjną. Pamiętaj jednak, że musi być ona dobrze skomponowana, aby nie doprowadzić do powstania niedoborów witamin i minerałów.

Jeśli masz dolegliwości, takie jak biegunki, nudności, refluks czy zmiany skórne, to koniecznie rozważ wizytę u lekarza. Samodzielne komponowanie diety eliminacyjnej, bez diagnozy, nie jest dobrym pomysłem. Przed jej wprowadzeniem warto wykonać testy alergiczne skórne lub z krwi, badanie przeciwciał, oddechowy test wodorowy czy badania genetyczne. 

Zasady diety eliminacyjnej

W diecie eliminacyjnej podstawową zasadą jest wykluczenie z jadłospisu produktów, które powodują alergie lub nietolerancje. Jest to podstawowa metoda leczenia wielu schorzeń, np. celiakii, w której eliminacja glutenu jest jedynym sposobem leczenia. Zanim przejdziesz na dietę, warto omówić to z lekarzem.

Jeśli chcesz mieć łatwy i szybki dostęp do lekarza rodzinnego i nawet 39 innych specjalistów, kup Polisę Zdrowie Welbi. Wybierz jeden z 3 pakietów i korzystaj z usług medycznych tak, jak tego potrzebujesz. W ramach tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego będziesz mieć możliwość konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu w ciągu 24 godzin, a ze specjalistą przeważnie w ciągu 3 dni roboczych. Oprócz tego wykonasz w krótkim czasie i bez dodatkowych opłat badania laboratoryjne, obrazowe i czynnościowe ujęte na liście dla wybranego pakietu. Zamów ofertę i sprawdź, jak Polisa Zdrowie Welbi może wesprzeć się w procesie diagnostyki, leczenia i profilaktyce.

Dieta eliminacyjna wyklucza konkretne produkty, które należy zamienić innymi o podobnym działaniu. Odpowiedni dobór jest ważny, ponieważ zmniejsza ryzyko pojawienia się niedoborów. Niebezpieczne mogą się okazać niedobory żelaza, witamin, magnezu czy potasu. Dlatego ważne jest, aby dieta eliminacyjna miała dobrze skomponowany jadłospis. Dla wielu osób samodzielne skomponowanie takiej diety nie jest łatwe, ponieważ poza wykluczeniem konkretnych składników jadłospis powinien mieć konkretną kaloryczność, rozkład posiłków, a nawet godziny ich spożywania. 

Początkowo problemem może być robienie zakupów. Dieta eliminacyjna często wymaga całkowitej zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń, co wiąże się z sięganiem po inne produkty spożywcze niż dotychczas. Pomocne będzie czytanie etykiet lub skorzystanie z gotowego jadłospisu od dietetyka. Pamiętaj, że dieta eliminacyjna jest restrykcyjna i na początku mogą pojawić się różne dolegliwości, takie jak: ból głowy, ból brzucha czy wzdęcia. 

Co jeść na diecie bezglutenowej?

Dieta bezglutenowa jest obowiązkowa dla osób z celiakią czy nadwrażliwością na gluten. Wymaga całkowitej rezygnacji z produktów pszennych, żytnich, jęczmiennych, orkiszowych czy owsianych. Można je zastąpić innymi, np. jaglanymi, gryczanymi, z amarantusa czy z mąki kokosowej. Jeśli cierpisz na celiakię, sięgaj po artykuły z symbolem przekreślonego kłosa. Masz wtedy pewność, że będą one dla Ciebie bezpieczne.

Nie musisz całkowicie rezygnować z węglowodanów! Co w takim razie możesz jeść? Wszystko, to co wcześniej, ale przygotowane z produktów bezglutenowych. Możesz zrobić pizzę na spodzie z mąki gryczanej, kurczaka z warzywami i makaronem ryżowym, naleśniki z owocami czy domowej roboty pieczywo. Pamiętaj jednak, że gluten może znajdować się w produktach, które z natury go nie mają. Bywa składnikiem jogurtów, wędlin, czekolady czy nawet herbaty. 

Co jeść na diecie bez laktozy?

Uczulenie na laktozę jest coraz powszechniejsze, dlatego dietę wykluczającą ten składnik stosuje wiele osób. Laktoza znajduje się w produktach mlecznych, dlatego z jadłospisu należy wykluczyć mleko krowie i inne produkty przygotowywane z niego. U niektórych osób może wystąpić alergia krzyżowa, która wyklucza również spożywanie mleka owczego i koziego. 

Na diecie bez laktozy można jeść wszystkie produkty, które naturalnie jej nie zawierają, czyli: warzywa, owoce, mięso, kasze, ryż czy makaron. Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez mleka, możesz śmiało go zastąpić napojami roślinnymi – sojowym, migdałowym, kokosowym czy owsianym. Pamiętaj, że laktoza może występować w śladowych ilościach również w innych produktach, dlatego czytaj etykiety.

Źródła
  1. M. Domoradzki, W. Korpal, Diety eliminacyjne w alergiach pokarmowych, „Inżynieria Przetwórstwa Spożywczego”, 1/4–2017(21), s. 5–8.
  2. S. Mielnicka, Diety eliminacyjne w terapii wybranych schorzeń, „Journal of NutriLife”, 2020, 04, s. 1–3.
  3. D. Włodarek i wsp., Dietoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
ile-bialka-ma-jajko-co-warto-wiedziec
Odżywianie
1 min.
Czy jajka zawierają dużą ilość białka?
19.05.2021
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Popularne w kategorii Odżywianie
hummus-co-to-jest-jak-wyglada-jak-go-zrobic
Odżywianie
1 min.
Dlaczego warto jeść hummus?
26.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.