account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Otoplastyka – co warto wiedzieć o korekcie uszu?

Sylwia Brodniewska 20.07.2023Aktualizacja: 20.07.2023

Odstające uszy mogą być przyczyną kompleksów. Otoplastyka to zabieg, który w krótkim czasie pozwala pozbyć się tego defektu. Nie wymaga hospitalizacji, a jego efekty są trwałe do końca życia. Dowiedz się, na czym polega zabieg korekcji uszu i kto powinien się na niego zdecydować.


na-czym-polega-otoplastyka
Unsplash.com

Polecane

jak-zapobiec-grzybicy-na-czym-polega-profilaktyka
Zdrowie
2 min.
Jak zapobiec grzybicy? Na czym polega profilaktyka?
24.01.2022
jak-dbac-o-uklad-krwionosny-co-jest-wazne
Zdrowie
1 min.
Jak należy dbać o układ krwionośny? Zasady profilaktyki
14.05.2021
sluch-fonematyczny-co-to-jest-cwiczenia-badanie
Zdrowie
1 min.
Słuch fonematyczny - co to jest? Ćwiczenia, badanie
24.01.2022
jaka-jest-prawidlowa-temperatura-ciala-czlowieka
Zdrowie
1 min.
Jaka jest prawidłowa temperatura ciała człowieka?
30.10.2021
Spis treści
 1. Co to jest otoplastyka?
 2. Na czym polega zabieg?
 3. Efekty otoplastyki
 4. Przeciwwskazania do zabiegu otoplastyki
 5. Zalecenia pooperacyjne

Co to jest otoplastyka?

Otoplastyka bardziej jest znana jako korekcja odstających uszu. Choć ich wygląd nie zależy od nas, bywają przyczyną wielu kompleksów. Jedynym sposobem poprawy go jest operacja. Wygląd uszu zależy od grobelki, czyli niewielkiej części chrząstki, znajdującej się w środkowej części małżowiny usznej. 

Problem odstających uszu jest źródłem kompleksów nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci, dlatego z wykonaniem zabiegu nie należy zwlekać. Można przeprowadzić otoplastykę u dzieci między 8. a 14. rokiem życia, u młodzieży oraz u dorosłych. Przed przystąpieniem do zabiegu konieczna jest konsultacja lekarska.

Korekta odstających uszu to niejedyne wskazanie do przeprowadzenia zabiegu otoplastyki. Można go wykonać również w przypadku:

 • zbyt dużych płatków usznych,

 • niezadowalającego kształtu uszu,

 • zerwanej dziurki po kolczyku,

 • tzw. ucha zapaśnika – zniekształconego pod wpływem urazu,

 • asymetrii małżowin usznych.

Jeśli nie ma żadnych wskazań medycznych, decyzję o zabiegu można podjąć samodzielnie, kierując się tym, czy odstające uszy są powodem kompleksów, czy też nie. Podobnie jak w wielu innych zabiegach medycyny estetycznej, np. w labioplastyce, plastyce brzucha czy rynoplastyce (zmiana kształtu nosa).

Na czym polega zabieg?

Otoplastyka wymaga wcześniejszej konsultacji lekarskiej i przeprowadzenia badań. Operacja, podobnie jako blefaroplastyka (czyli plastyka powiek), najczęściej odbywa się w znieczuleniu miejscowym – pacjent jest świadomy, ale nie odczuwa bólu. U mniejszych dzieci lekarz może podjąć decyzję o znieczuleniu ogólnym. W przypadku znieczulenia miejscowego nie ma konieczności pobytu w szpitalu. Znieczulenie ogólne wymaga przynajmniej 24-godzinnej obserwacji w warunkach szpitalnych. Zabieg trwa krótko, zazwyczaj 2–3 godziny. Na małżowinach usznych chirurg zaznacza linie cięcia, wzdłuż których przeprowadza otoplastykę.

Po zabiegu zakładany jest sterylny opatrunek. Obejmuje on nie tylko małżowiny uszne, ale również całą głowę. Po upływie 2 dni należy zmienić opatrunek. Wizyta kontrolna oraz zdjęcie szwów najczęściej odbywa się po upływie 7–10 dni od zabiegu. Blizny są niewidoczne, ponieważ są ukryte między uszami a czaszką. Przez pierwsze kilkanaście dni zaleca się noszenie opaski uciskowej, potem należy ją zakładać codziennie na noc.

Przez kilka dni po zabiegu mogą pojawiać się dolegliwości, takie jak: obrzęk, ból głowy czy ból ucha. Mogą wystąpić krwiaki, a miejsce cięcia może być zaczerwienione oraz gorące i tkliwe w dotyku. Może pojawić się swędzenie uszu, w szczególności u dzieci. Dolegliwości najczęściej mijają samoistnie po upływie kilkunastu dni, jednak jeśli nie możesz sobie poradzić z bólem, pomocne mogą być środki przeciwbólowe dostępne bez recepty w aptece. 

Efekty otoplastyki

Zabieg korekcji uszu daje widoczne efekty. Chrząstka małżowiny może natomiast formować się przez 3–6 miesięcy. Efekty są trwałe i utrzymują się do końca życia, o ile w początkowym okresie pacjent będzie uważał na urazy. Powstałe efekty są kwestią indywidualną, czyli u każdego mogą wyglądać inaczej. Wpływa na to kilka czynników, takich jak: wiek, stan zdrowia czy styl życia. Gojenie przebiega szybciej u młodszych pacjentów, stosujących zdrową dietę i prowadzących higieniczny tryb życia. Istotne jest także przestrzeganie zaleceń lekarskich, terminowe zgłaszanie się na wizyty kontrolne i zabezpieczenie świeżych ran przed zakażeniem. 

Przeciwwskazania do zabiegu otoplastyki

Z uwagi na to, że jest to zabieg chirurgiczny, wykonywany ze znieczuleniem, istnieją przeciwwskazania do niego. Względne przeciwwskazania to takie, które są nimi w określonych sytuacjach i decyduje o tym lekarz. Należą do nich:

 • cukrzyca,

 • stany zapalne skóry,

 • infekcja lub przeziębienie,

 • stosowanie niektórych leków,

 • skłonność do tworzenia się bliznowców,

 • zaburzenia psychiczne lub choroby psychiczne.

Istnieją również przeciwwskazania bezwzględne – takie, które wykluczają przeprowadzenie zabiegu. W przypadku kiedy ustaną, a stan zdrowia pozwoli, można wykonać otoplastykę. Jeśli masz tendencję do pojawiania się czyraków ucha, to warto to omówić z lekarzem, aby ustalić dalsze postępowanie. Do przeciwwskazań bezwzględnych należą:

 • ciąża i karmienie piersią,

 • choroby nowotworowe,

 • niektóre choroby autoimmunologiczne,

 • aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe,

 • zaburzenia krzepnięcia krwi,

 • przerwanie ciągłości naskórka w miejscu zabiegu.

Przed zabiegiem lekarz przeprowadza wywiad medyczny, aby wykluczyć przeciwwskazania i zaproponować najlepsze rozwiązanie.

Zalecenia pooperacyjne

Zalecenia pooperacyjne otrzymasz od lekarza, który będzie przeprowadzał zabieg. Dla uzyskania najlepszego efektu i przyspieszenia gojenia warto się do nich dostosować. Korekcja uszu nie jest bardzo inwazyjnym zabiegiem, ale należy przez pierwsze tygodnie zrezygnować z uprawiania sportu, a później wkładać uciskową opaskę. Przez pierwsze dni należy dużo wypoczywać, nie dźwigać ciężkich rzeczy i nie przeciążać organizmu. Trzeba unikać przewiania ucha, ponieważ może to utrudniać gojenie i powodować dolegliwości bólowe.

Po zabiegu zaleca się zmianę sposobu spania. Konieczne będzie spanie na podwyższeniu, czyli pod głowę należy podłożyć 2–3 poduszki. Najlepsza pozycja to ta na plecach, aby dodatkowo nie uciskać uszu. Przez kilka dni nie powinno się również myć włosów i zdejmować opatrunków. 

Brak stosowania się do zaleceń, w szczególności higienicznych, może prowadzić do powikłań, np. zakażenia rany, krwiaków czy wolnego gojenia się.

Źródła
 1. W. Noszczyk, Chirurgia repetytorium, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2014.
 2. H. Witmanowski, A. Jundziłł, Chirurgia plastyczna, PZWL, Warszawa 2019.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
wszy-skad-sie-biora-wyglad-objawy
Zdrowie
1 min.
Wszy – skąd się biorą, jak wyglądają i jak się nimi zarazić?
31.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.