account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieZdrowie seksualne 1 min.

Kiedy wykonuje się labioplastykę? To problem natury estetycznej czy zdrowotnej?

Magdalena Drąg27.09.2023Aktualizacja: 27.09.2023

Labioplastyka to stosunkowo mało inwazyjny zabieg, polegający na modyfikacji warg sromowych mniejszych. Może dać Ci większą satysfakcję z okolic intymnych, ale też poprawić znacznie jakość życia, a szczególnie wygodę uprawiania sportów.


na-czym-polega-labioplastyka
Adobe Stock

Polecane

ile-trwa-okres-jakie-sa-normy-co-warto-wiedziec
Seks
2 min.
Ile trwa okres? Jakie są normy? Co warto wiedzieć?
21.01.2022
poped-seksualny-jak-go-zmniejszyc-lub-zwiekszyc
Seks
1 min.
Czy popęd seksualny można kontrolować? Lista czynników, które wpływają na libido
19.05.2021
jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
niedobor-progesteronu-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Seks
1 min.
Niedobór progesteronu - jakie są przyczyny i objawy?
21.01.2022
Spis treści
  1. Czym jest labioplastyka?
  2. Przygotowanie do wykonania plastyki warg sromowych
  3. Jak przeprowadza się korektę warg sromowych?
  4. Pielęgnacja okolic intymnych po zabiegu
  5. Czy labioplastyka może dawać powikłania?
  6. Cena plastyki warg sromowych 

Czym jest labioplastyka?

Labioplastyka to procedura chirurgiczna, która polega na zmianie kształtu, często skróceniu, poprawie kształtu i estetyki warg sromowych. Najczęściej operuje się wargi sromowe mniejsze, wtedy zabieg nazywa się labiominoroplastyką, w odróżnieniu od plastyki warg sromowych większych, czyli labiomajoroplastyki. Procedura ma na celu poprawę jakości życia pacjentek, ale również polepszenie ich samopoczucia i stanu psychicznego. O problemie można porozmawiać już na pierwszej wizycie u ginekologa.

Przerost warg sromowych mniejszych to problem dotykający wiele kobiet, który oprócz niezadowolenia z wyglądu może powodować dyskomfort podczas stosunku czy nawet codziennej aktywności, takiej jak siadanie na krześle. Dzieje się tak, gdy wargi sromowe, które wystają spod bielizny, są podrażniane i narażane na otarcie oraz powstawanie ran i obrzęków. Za duże wargi sromowe mogą być przyczyną nawracających infekcji intymnych. Szczególne dolegliwości zgłaszają pacjentki biegające, uprawiające jazdę konną czy jazdę na rowerze. 

Zwykle operuje się przerośnięte, zdeformowane lub asymetryczne wargi sromowe, które zmieniły wygląd w procesie starzenia i pod wpływem zmian hormonalnych. Po porodzie czy po urazach okolic intymnych wargi sromowe mogą ulec rozciągnięciu lub być zniekształcone. Jeśli masz taki problem, skonsultuj się z ginekologiem. Poczucie bycia piękną jest dla kobiety ważne, dlatego podobnie jak w innych zabiegach medycyny estetycznej, na przykład w blefaroplastyce, Twoje niezadowolenie z wyglądu danej okolicy ciała może być jedynym wskazaniem do zabiegu.

Do każdego zabiegu chirurgicznego istnieją przeciwwskazania, tak samo w przypadku zabiegów ginekologii estetycznej. Powinnaś być w dobrym ogólnym stanie zdrowia, by zostać zakwalifikowana do tej procedury, bez infekcji czy poważnych chorób układowych. Labioplastyka nie może być wykonana w ciąży, połogu, podczas karmienia piersią, krwawienia z dróg rodnych (miesiączki), u pacjentek z zaburzeniami krzepnięcia krwi, podczas aktywnych infekcji w okolicy sromu i pochwy.

Zabiegu nie wykonuje się u pacjentek cierpiących na cukrzycę i choroby autoimmunologiczne, nowotwory w obrębie narządów płciowych czy z nieprawidłowym wynikiem badania cytologicznego komórek szyjki macicy. Przeciwwskazaniami do korekty warg sromowych są również: uczulenie na któryś z leków podawanych podczas znieczulenia, leczenie antybiotykami, chemioterapia i radioterapia. 

Przygotowanie do wykonania plastyki warg sromowych

Ginekolog zbierze wywiad, zbada i oceni wykonane badania dodatkowe, takie jak cytologia i badania laboratoryjne (sprawdzi hemostazę, czyli krzepnięcie i morfologię krwi). Omówi Twoje motywacje do korekty warg sromowych i możliwe powikłania zabiegu oraz wytłumaczy, na czym on dokładnie polega. Ginekolog kwalifikuje do labioplastyki, a jeśli występują przeciwwskazania, zabieg może zostać odroczony do czasu ich usunięcia.

Po ustaleniu daty wykonania procedury dostaniesz zalecenia. Będą one uwzględniały na przykład to, byś na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem zaprzestała przyjmowania preparatów z witaminą E oraz leków na bazie aspiryny, która znajduje się w lekach przeciwbólowych, przeciwpłytkowych i przeciwgrypowych. Jeśli palisz tytoń, powinnaś ograniczyć palenie do maksymalnie 3 papierosów dziennie na 3 dni przed korektą warg sromowych. 

Jeśli zdecydujesz się na wykonanie procedury w znieczuleniu ogólnym, powinnaś pozostać na czczo (bez jedzenia i przyjmowania płynów) na 6 godzin przed planowaną labioplastyką.

Jak przeprowadza się korektę warg sromowych?

Zabieg wykonuje się laserem bądź cięciem chirurgicznym za pomocą skalpela, najczęściej po zastosowaniu znieczulenia miejscowego na obszarze poddawanym procedurze. Metodę operacyjną wybierze lekarz po konsultacji z Tobą, w zależności od rodzaju problemu czy wielkości warg sromowych. Stosując metodę laserową, można ten zabieg przeprowadzić szybciej i zminimalizować utratę krwi dzięki koagulowaniu tkanek. Korekta warg sromowych trwa od 60 do 120 minut, czas zależy od warunków anatomicznych i doświadczenia chirurga bądź ginekologa. W wyjątkowych sytuacjach pacjentki są operowane w znieczuleniu ogólnym. Jeśli będziesz czuła się dobrze, po 2 godzinach będziesz mogła wrócić do domu (w przypadku znieczulenia ogólnego obserwacja trwa kilka godzin dłużej).

Plastykę warg sromowych mniejszych można połączyć z wypełnieniem warg sromowych większych tkanką tłuszczową, preparatem na bazie kwasu hialuronowego, jeśli te straciły swoją sprężystość i jędrność. Jednocześnie można wykonać hymenotomię, która polega na nacięciu błony dziewiczej.

Pielęgnacja okolic intymnych po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu i w ciągu kolejnych 2 dni możesz skarżyć się na nieduże dolegliwości bólowe, które mogą być kontrolowane za pomocą doustnych leków przeciwbólowych dostępnych w aptekach bez recepty. W ciągu 12–24 godzin może wystąpić niewielkie plamienie z brzegów rany. Naturalny jest delikatny obrzęk zarówno w obrębie warg sromowych mniejszych, jak i większych. Opuchlizna może utrzymywać się 4–6 tygodni, a zazwyczaj jest obecna przez 2–3 tygodnie. Dla wygody pacjentki zwykle zakłada się szwy za pomocą rozpuszczalnych nici chirurgicznych, których nie trzeba zdejmować. Po 7 dniach od zabiegu zalecana jest kontrola u lekarza, który przeprowadzał zabieg.

Po zabiegu należy ograniczyć większą aktywność fizyczną. Lekarze nie zalecają opalania w solarium, korzystania z basenów, zbiorników wodnych i saun aż do całkowitego wygojenia się rany. Przez 4–6 tygodni, w zależności od rozległości zabiegu czy efektywności procesu gojenia, zaleca się abstynencję seksualną. Wszelkie zalecenia pozabiegowe ustal z ginekologiem lub chirurgiem, który będzie Cię operował.

Zwykle do pełnej aktywności pacjentki wracają w ciągu kilku dni, a do tego czasu lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie, jeśli będzie taka potrzeba. Do pełnej aktywności seksualnej można powrócić po mniej więcej miesiącu od korekty warg sromowych.

Czy labioplastyka może dawać powikłania?

Jak każda procedura chirurgiczna, labioplastyka ma swoje powikłania, które na szczęście występują rzadko. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do poprawności procesu gojenia, powinnaś się skontaktować z lekarzem.

Niepożądanymi stanami po operacji warg sromowych są: krwiak, wolne gojenie, częściowe rozejście się brzegów rany, które może wymagać powtórnego zszycia. Alarmująca jest podwyższona temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza, która może być pierwszym objawem infekcji operowanego miejsca. 

Cena plastyki warg sromowych 

Labioplastyka ma na celu poprawę komfortu życia codziennego oraz seksualnego. Zabieg nie jest refundowany, a jego cena oscyluje w granicach 4500–5500 złotych.

Źródła
  1. G.H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  2. T. Zieliński, J. Kruk-Jeronim, Hypertrophy of labia minora – pathomorphology and surgical treatment, „Ginekologia Polska” 2010, 81(4).
  3. M. Özer, I. Mortimore, E.P. Jansma, M.P. Mullender, Labiaplasty: motivation, techniques, and ethics, „Nature Reviews Urology” 2018, 15(3).
Author Magdalena Drąg picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.