account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Ból głowy – najczęstsze przyczyny i metody leczenia

lek. Agnieszka Żędzian

13.12.2023

Aktualizacja: 13.12.2023

Ból głowy jest dolegliwością, która potrafi istotnie obniżyć jakość życia. Aby go skutecznie leczyć, trzeba znać jego przyczynę. Prawdopodobną etiologię dolegliwości można często określić na podstawie samych objawów, w tym lokalizacji bólu głowy i towarzyszących symptomów. Przeczytaj, jakie są najczęstsze przyczyny bólu głowy i jak sobie z nim radzić!


najczestsze-przyczyny-bolu-glowy-i-jak-sobie-radzic
Pixabay.com

Polecane

jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
 1. Ból głowy – co to jest?
 2. Ból głowy – rodzaje
 3. Jakie są przyczyny bólu głowy?
 4. Napięciowy ból głowy
 5. Migrena
 6. Klasterowy ból głowy
 7. Metody leczenia bólu głowy

Ból głowy – co to jest?

Ból głowy jest dolegliwością, z którą spotyka się w ciągu życia większość osób. Może pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej dotyka osób między 25. a 40. rokiem życia, częściej kobiet niż mężczyzn. Ból głowy ma najczęściej charakter łagodny. Niekiedy bywa jednak objawem groźnych chorób, dlatego w przypadku jego wystąpienia warto skonsultować się z lekarzem.

Zastanawiasz się, dlaczego głowa boli? Wbrew częstemu przekonaniu w mózgu nie występują nocyceptory (receptory bólowe). Ból głowy jest rezultatem pobudzenia receptorów bólowych w strukturach sąsiadujących – naczyniach krwionośnych, oponach mózgowo-rdzeniowych, mięśniach czy nerwach rdzeniowych i czaszkowych.

Ból głowy – rodzaje

Na podstawie wielu badań naukowych, eksperci dokonali podziału bólów głowy na kilka typów:

 • pierwotne bóle głowy, w tym migrena, napięciowy i klasterowy ból głowy;

 • wtórne bóle głowy, będące objawem innych schorzeń, np. chorób naczyń krwionośnych czy urazu głowy;

 • neuropatie nerwów czaszkowych, w tym neuralgia nerwu trójdzielnego.

Jeżeli chcesz poznać przyczynę silnego bólu głowy, zgłoś się na konsultację lekarską. W zależności od podejrzewanej etiologii schorzenia, lekarz rodzinny może skierować Cię do innego specjalisty – neurologa, okulisty, a niekiedy do psychiatry. W ustaleniu przyczyny bólu głowy u dziecka pomoże Ci pediatra.

Jakie są przyczyny bólu głowy?

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn bólu głowy. Według ekspertów w 96% przypadków dolegliwości mają charakter łagodny i samoograniczający. Ich przyczyną jest najczęściej napięciowy ból głowy, rzadziej migrena i klasterowy ból głowy. Niekiedy dolegliwości bólowe pojawiają się w przebiegu infekcji (np. ostrego zapalenia zatok, grypy), chorób okulistycznych (jaskry, wady wzroku), a nawet pod wpływem stresu. Bywa jednak, iż ból głowy jest sygnałem toczącego się procesu chorobowego, który może zagrażać zdrowiu i życiu, jak na przykład:

 • udaru krwotocznego mózgu,

 • nadciśnienia tętniczego złośliwego,

 • nadciśnienia wewnątrzczaszkowego,

 • guzów, ropni czy torbieli wewnątrzczaszkowych,

 • zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub mózgu,

 • zatrucia ołowiem,

 • uszkodzeniem naczyń krwionośnych mózgu,

 • nadużywania leków.

Napięciowy ból głowy

Napięciowe bóle głowy nie są tak nasilone jak migrena, ale występują od niej znacznie częściej. Epizody bólu pojawiają się z różną częstotliwością i zwykle trwają kilka godzin. Jeżeli odczuwasz ucisk w obrębie głowy, który obejmuje szyję i kark, być może zmagasz się właśnie z bólem napięciowym. Przyczyną napięciowego bólu głowy bywa stres i nieprawidłowe ułożenie ciała, np. podczas snu. Jest całkowicie niegroźny, ale znacznie pogarsza jakość życia. Jeśli dolegliwości często nawracają, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. Pomoże Ci on w ustaleniu odpowiedniego leczenia.

Migrena

Migrena występuje u 2–15% populacji, trzykrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Jest jedną z najczęstszych przyczyn silnego bólu głowy. Migrena bywa poprzedzona objawami prodromalnymi, m.in. zaburzeniami czucia czy widzenia. W przypadku ich wystąpienia przed napadem bólu głowy mówi się o migrenie z aurą. Dolegliwości bólowe trwają od kilku godzin do kilku dni. Towarzyszą im nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięk. Leczeniem choroby zajmuje się specjalista neurologii. W przypadku ataku migreny w ciąży konieczna jest również konsultacja ginekologiczna.

Klasterowy ból głowy

Klasterowy ból głowy ma bardzo charakterystyczny przebieg. Napady silnego bólu obejmującego połowę twarzy powtarzają się kilka razy dziennie i trwają zwykle kilkadziesiąt minut. W trakcie bólu pojawić się może zaczerwienienie spojówki oka, nadmierne łzawienie i uczucie zatkanego nosa po jednej stronie. Klasterowy ból głowy występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Metody leczenia bólu głowy

Zastanawiasz się, jak radzić sobie z bólem głowy? Leczenie jest zależne od przyczyny występowania dolegliwości. Powinno być one ustalone z lekarzem, po omówieniu dolegliwości, badaniu fizykalnym i wykonaniu ewentualnych badań dodatkowych. Postępowanie terapeutyczne obejmuje najczęściej:

 • farmakoterapię – podawanie leków przeciwzapalnych (np. ibuprofenu), przeciwbólowych (m.in. paracetamolu), a w przebiegu migreny również tryptanów;

 • tlenoterapię – oddychanie 100% tlenem jest najskuteczniejszą metodą przerywania napadu klasterowego bólu głowy.

Zmniejszenie częstotliwości i nasilenia bólu głowy bywa możliwe również dzięki psychoterapii, technikom relaksacyjnym (yoga, Tai-chi, medytacja) czy akupunkturze. Konieczne jest jednak wcześniejsze wykluczenie wtórnego charakteru dolegliwości.

Źródła
 1. Baraness; L., Baker A., Acute Headache, “StatPearls”, 2022, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554510/.
 2. Murphy C., Hameed S., Chronic Headaches, “StatPearls”, 2022, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559083/. 
 3. Steiner T., Fontebasso M., Headache, “BMJ”, 2002, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1124385/. 
 4. Kuruvilla D., Wells R., Evidence Based Integrative Treatments for Headache, “Headache. The Journal of Head and Face Pain”, 2019, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6629253/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-grzbietu-srodstopia-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Fitness
1 min.
Ból grzbietu śródstopia - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Pakiety medyczne

  Kim jesteśmy

  Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.