account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieZaburzenia odżywiania 1 min.

Co powoduje napady wilczego głodu?

Olga Dąbska30.07.2021Aktualizacja: 22.10.2023

Napady głodu mogą mieć liczne podłoża. Najczęściej za ich powstanie odpowiadają błędy żywieniowe. Dolegliwość ta wpisuje się w obraz kliniczny zaburzeń odżywiania. Napady głodu mogą być reakcją na stres czy zmiany hormonalne. Wiążą się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, dlatego powinny być zwalczane. W tym celu konieczne jest leczenie podstawowej choroby i zdrowe odżywianie się.


napady-glodu-skad-sie-biora-jak-sobie-z-nimi-radzic
unsplash.com

Polecane

zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
ile-bialka-ma-jajko-co-warto-wiedziec
Odżywianie
1 min.
Czy jajka zawierają dużą ilość białka?
19.05.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
Spis treści
  1. Czym są napady głodu i jakie mogą być ich konsekwencje?
  2. Ataki głodu w bulimii i kompulsywnym objadaniu się
  3. Atak głodu a błędy żywieniowe
  4. Ataki głodu – co je powoduje?

Czym są napady głodu i jakie mogą być ich konsekwencje?

Zaburzenia odżywiania są plagą naszych czasów. Zalicza się je do grupy chorób cywilizacyjnych. To zespół zaburzeń związanych z nieprawidłowymi zachowaniami żywieniowymi. Jedne z najbardziej znanych spośród nich to kompulsywne objadanie się, anoreksja i bulimia. Zaburzenia odżywiania są szczególnie rozpowszechnione u dzieci i młodzieży. Nierzadko cierpią na nie osoby, których zawód związany jest z utrzymaniem szczupłej sylwetki.

Napady głodu to jeden z głównych objawów części zaburzeń odżywiania, choć nie tylko. Wiedza na ten temat jest bardzo ważna, gdyż objadanie się pod wpływem ataków głodu ma negatywny wpływ na stan zdrowia. Wśród możliwych konsekwencji napadów głodu wymienia się problemy z trawieniem, nieprawidłową tolerancję glukozy i nadmierny przyrost masy ciała. Po spożyciu obfitego posiłku nierzadko pojawia się zgaga, nieprzyjemne uczucie ciężkości, odbijanie, nadmierne gazy, nudności. Podczas ataku głodu je się szybko, co sprzyja połykaniu dużej ilości powietrza. Stan ten określa się jako aerofagia, która objawia się gazami i wzdęciami.

Ataki głodu w bulimii i kompulsywnym objadaniu się

Przypadłościami, dla których objawem charakterystycznym są napady głodu, są bulimia i kompulsywne objadanie się. Bulimia to zaburzenie odżywiania, za które odpowiadają przeważnie często podejmowane próby odchudzania. Wprowadzenie ograniczeń żywieniowych, a zwłaszcza zredukowanie podaży węglowodanów, stanowi podstawę do powstawania napadów głodu. Po napadzie wilczego głodu chory na bulimię ma silne poczucie winy oraz odczuwa lęk przed wzrostem wagi, w związku z czym podejmuje działania zapobiegające przytyciu. Może to być prowokowanie wymiotów, stosowanie substancji przeczyszczających, intensywna aktywność fizyczna.

Napady wilczego głodu to też kluczowy symptom kompulsywnego objadania się. Przypadłość ta określana jest też jako wewnętrzny przymus nadmiernego jedzenia. Chore na nie osoby jedzą, mimo że nie czują głodu. Napad głodu zachodzi przeważnie w samotności. Po nim chory odczuwa głębokie poczucie winy, braku kontroli. W odróżnieniu od bulimii nie podejmuje jednak po ataku głodu zachowań kompensacyjnych. Inne jest też podłoże choroby. Kompulsywne objadanie się stanowi zazwyczaj reakcję na złość, strach, smutek czy sposób na wypełnienie pustki.

Napady głodu pojawiające się w przebiegu zaburzeń odżywiania leczone mogą być poprzez:

  • psychoterapię, zazwyczaj podejście poznawczo-behawioralne,

  • farmakoterapię, zazwyczaj leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI,

  • leczenie dietetyczne, czyli wykształcenie prawidłowych nawyków żywieniowych, dostarczenie odpowiedniej ilości kilokalorii, uzupełnienie niedoborów pokarmowych,

  • Hospitalizację w cięższych przypadkach.

Atak głodu a błędy żywieniowe

Ataki głodu mogą wynikać z prowadzonego stylu życia. Szybkie tempo życia i nadmiar obowiązków sprawiają, że zachowania żywieniowe odbiegają od prawidłowych. Posiłki spożywa się w pośpiechu, śniadania są niewielkie albo nie ma ich wcale, przerwy między posiłkami są długie i nieregularne. Organizm w związku z tym nie otrzymuje na czas odpowiedniej ilości energii i stara się nadrobić jej braki nadmierną ilością spożytych naraz kalorii. Na napady głodu narażone są też osoby stosujące niewłaściwe, źle zbilansowane diety.

Zgodnie z zaleceniami żywieniowymi w ciągu dnia powinno się przyjmować 4–5 posiłków, które spożywane powinny być o względnie stałych porach i w rozsądnych odstępach czasu. Nie można pomijać śniadań. To podstawowy posiłek, który determinuje w znacznej części metabolizm na cały dzień. Posiłki powinny być przyjmowane w spokoju, na siedząco, a każdy kęs dokładnie przerzuty. Ważne jest zredukowanie mało odżywczych przekąsek. Na Welbi możesz zapoznać się z informacjami o tym, jak ograniczyć słodycze.

Ataki głodu – co je powoduje?

Przyczyną ataków głodu może być stres. Towarzyszy mu wzmożona produkcja noradrenaliny, czyli neuroprzekaźnika zwiększającego apetyt na węglowodany. Aby zapobiec objadaniu się w stresie, warto podejmować konstruktywne sposoby radzenia sobie z nim. Pomocna w walce ze stresem okazuje się: medytacja, joga, ćwiczenia oddechowe, aktywność fizyczna, muzykoterapia. Za wzmożony apetyt odpowiadać mogą wahania hormonalne, stąd doświadczają go niektóre kobiety podczas miesiączki czy na początkowym etapie ciąży. Przyczyną ataków głodu może być też pragnienie. Spragniony organizm daje bowiem podobne objawy co głodny. Dlatego bardzo ważne jest nawadnianie się. Zaleca się spożycie średnio 2 l płynów dziennie.

Ataki wilczego głodu stanowią jeden z objawów cukrzycy. Towarzyszący tej chorobie spadek glikemii, czyli poziomu cukru we krwi, powoduje nieodpartą potrzebę zjedzenia czegoś. Napady głodu stanowić mogą konsekwencję uszkodzenia zlokalizowanego w mózgu ośrodka głodu i sytości. Stan taki rozwinąć się może w wyniku urazu mechanicznego, w przebiegu guza mózgu, czy stanowić powikłanie po przebytej operacji neurochirurgicznej. Oprócz ataków głodu zdarza się, że chorzy mogą stale doświadczać potrzeby posilania się.

Źródła
  1. E. Kędra, Zaburzenia odżywiania – znak naszych czasów, „Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne” 2011, nr 1, s. 169-175.
  2. M. Pilska, M. Jeżewska-Zychowicz, Psychologia żywienia – wybrane zagadnienia, Wyd. SGGW, Warszawa 2008.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
syrop-z-nawloci-jakie-ma-wlasciwosci-i-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Syrop z nawłoci – właściwości i zastosowanie
19.05.2021
sok-z-buraka-jak-go-zrobic-sprawdzony-przepis
Odżywianie
2 min.
Sok z buraka - jak go zrobić? Sprawdzony przepis
28.10.2021
ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
Popularne w kategorii Odżywianie
ocet-winogronowy-wlasciwosci-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Ocet winogronowy - właściwości, zastosowanie
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.