account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Noradrenalina – działanie i funkcje w organizmie człowieka

Marta Skrzypek

lek. Wiktor Trela

20.03.2023

Aktualizacja: 25.06.2023

Noradrenalina jest zarówno hormonem, jak i neuroprzekaźnikiem. Wpływa na różne procesy w organizmie, na przykład na wzrost ciśnienia tętniczego lub stymulację rozkładu tkanki tłuszczowej. Noradrenalina jako lek wykorzystywana jest w leczeniu zamkniętym do leczenia niedociśnienia.


noradrenalina-za-co-odpowiada-dzialanie
unsplash.com

Polecane

jak-dbac-o-uklad-oddechowy-co-jest-wazne
Zdrowie
1 min.
Jak należy dbać o układ oddechowy? Zasady profilaktyki
14.05.2021
przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
jak-dbac-o-uklad-krwionosny-co-jest-wazne
Zdrowie
1 min.
Jak należy dbać o układ krwionośny? Zasady profilaktyki
14.05.2021
jak-obnizyc-cisnienie-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie
2 min.
Jak obniżyć ciśnienie? Sprawdź domowe sposoby walki z nadciśnieniem
19.05.2021
Spis treści
 1. Co to jest noradrenalina i za co odpowiada?
 2. Noradrenalina – badania
 3. Objawy nadmiaru lub niedoboru noradrenaliny
 4. Noradrenalina jako lek

Co to jest noradrenalina i za co odpowiada?

Noradrenalina (zwana także norepinefryną) to hormon wytwarzany przez korę nadnerczy oraz zakończenia nerwowe układu współczulnego (zwanego również układem sympatycznym). Należy do grupy hormonów określanych aminami katecholowymi, do których należą także adrenalina i dopamina. Noradrenalina we współpracy z adrenaliną przygotowuje organizm do natychmiastowej odpowiedzi i szybkiego działania, a także do mobilizacji organizmu i wprowadzania go w stan gotowości do walki lub ucieczki.

Co się dzieje pod wpływem stymulacji narządów przez noradrenalinę? Pośród różnych zjawisk wymienić można:

 • wzrost ciśnienia tętniczego,

 • rozszerzenie źrenic,

 • nasilenie rozkładu tkanki tłuszczowej,

 • zwiększenie poziomu glukozy we krwi,

 • zmniejszenie ukrwienia układu pokarmowego i spowolnienie motoryki jelit,

 • zwiększenie napływu krwi do mięśni szkieletowych.

Noradrenalina – badania

Badanie stężenia noradrenaliny w osoczu jest niezwykle przydatne w diagnostyce nowotworów, które wydzielają katecholaminy, oraz w nadciśnieniu tętniczym. Adrenalina, noradrenalina oraz dopamina należą do grupy amin katecholowych (katecholamin), które są produkowane przez komórki kory nadnerczy. Wszystkie trzy w zasadzie wpływają na wszystkie tkanki i wraz z pozostałymi hormonami regulują wiele procesów fizjologicznych ludzkiego organizmu. Adrenalina i noradrenalina ściśle ze sobą współpracują, działają na zwężanie naczyń krwionośnych, co reguluje ciśnienie krwi. Regulują także poziom glukozy – stymulują rozkład glikogenu do glukozy i zmniejszają wychwyt glukozy przez tkankę tłuszczową i mięśnie.

Badania poziomu stężenia noradrenaliny w organizmie wykonuje się głównie w diagnostyce rzadkich, ale zazwyczaj nowotworów, takich jak guzy chromochłonne nadnerczy. Próbkami do badania poziomu noradrenaliny w organizmie mogą być mocz z 24-godzinnej zbiórki lub krew.

Jak się przygotować do badania? Na pobranie krwi należy zgłosić się na czczo, czyli nie jeść nic przez 6 godzin. Stężenie noradrenaliny związane jest ze stylem życia, a więc na kilka dni przed badaniem należy wystrzegać się alkoholu oraz innych używek, a także w miarę możliwości unikać stresujących sytuacji. Jeśli pacjent przyjmuje jakiekolwiek leki, które mogą upośledzić wynik badania, powinien skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Objawy nadmiaru lub niedoboru noradrenaliny

Zarówno nadmiar, jak i niedobór noradrenaliny w organizmie może mieć poważne konsekwencje, związane z układem nerwowym, krwionośnym i psychiką.

Nadmiar noradrenaliny lub innych amin katecholowych ma niekiedy związek z występowaniem rzadkiego nowotworu. Objawami mogą być:

 • nadciśnienie tętnicze, które nie ustaje pomimo wprowadzonego leczenia,

 • silne pocenie się,

 • nagłe, gwałtowne i silne bóle głowy,

 • drżenie rąk i całego ciała,

 • kołatanie serca.

Warto pamiętać, że zbyt wysoki poziom noradrenaliny oraz powyższe objawy mogą mieć związek ze stylem życia: przewlekłym stresem, piciem alkoholu, paleniem papierosów, kiepską dietą. Wówczas następuje podwyższony poziom kortyzolu we krwi, czyli hormonu stresu. Dlatego ważna jest konsultacja ze specjalistą i odpowiednia diagnostyka.

Zaburzenie stężenia noradrenaliny w szczelinach synpatycznych neuronów mózgu jest związane głównie z występowaniem depresji. Objawy to przede wszystkim:

 • niepokój,

 • brak energii,

 • ospałość,

 • bóle głowy,

 • trudności w zasypianiu,

 • problemy z koncentracją,

 • smutek.

Noradrenalina jako lek

Sama noradrenalina jest wykorzystywana jako lek, ale wyłącznie w stanach zagrożenia życia; wskazaniem jest wstrząs. We współczesnej medycynie wykorzystuje się jednak częściej preparaty, które wpływają na receptory adrenergiczne. Jako przykłady można wymienić:

 • preparaty stosowane do leczenia astmy, rozluźniające komórki mięśniowe w drogach oddechowych,

 • beta-blokery stosowane u pacjentów z migotaniem przedsionków lub zaburzeniami rytmu serca,

 • alfa-blokery stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego,

 • leki wpływające na przekaźnictwo noradrenergiczne w układzie nerwowym, które mają szerokie zastosowanie w psychiatrii (np. podczas leczenia depresji).

Preparaty zwiększające stężenie noradrenaliny w synapsach stosowane są często w przypadku stwierdzonego ADHD, w którym występuje deficyt poziomu noradrenaliny w strukturach układu nerwowego.

Źródła
 1. W.A. Tank, D. Lee Wong, Peripheral and central effects of circulating catecholamines, Comprehensive Physiology, 5:1-15.
 2. B.M. Curtis, J.H. O’Keefe, Autonomic Tone as a Cardiovascular Risk Factor: The Danger of Chronic Fight or Flight, 77(1): 45-54.
 3. J. Wałocha, Anatomia prawidłowego człowieka. Ośrodkowy układ nerwowy, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2013.
Author Marta Skrzypek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
jakie-badania-hormonalne-moze-zlecic-ginekolog
Zdrowie
1 min.
Jakie badania hormonalne może zlecić ginekolog?
30.11.2021
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Pakiety medyczne

  Kim jesteśmy

  Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.