Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
Zdrowie psychiczneZaburzenia psychiczne 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

„Męska” schizofrenia – co ją charakteryzuje?

Paulina Cywka

lek. Wiktor Trela

19.02.2023

Aktualizacja: 19.02.2023

Schizofrenia to wielowymiarowe schorzenie, które może się manifestować na rozmaite sposoby. Jednym z czynników różnicujących przebieg choroby jest płeć. Zaburzenia, z którymi zmagają się kobiety, mogą mieć nieco odmienną postać. A jak wygląda kliniczny obraz „męskiej” schizofrenii? Po czym można ją rozpoznać? Sprawdź.


objawy-schizofrenii-u-mezczyzn-jakie
pixabay.com

Polecane

leki-czym-sa-jakie-sa-rodzaje-jak-je-pokonac
Zdrowie psychiczne
2 min.
Lęki - czym są? Jakie są rodzaje? Jak je pokonać?
30.07.2021
dziwne-fobie-ktore-sa-najdziwniejsze-co-warto-wiedziec
Zdrowie psychiczne
2 min.
Dziwne fobie - które są najdziwniejsze? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
osobowosc-anankastyczna-czym-sie-charakteryzuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Czym charakteryzuje się osobowość anankastyczna?
19.05.2021
leki-nocne-u-dzieci-u-doroslych-jak-sobie-radzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Lęki nocne - u dzieci, u dorosłych. Jak sobie radzić?
31.10.2021
Spis treści
 1. Schizofrenia – częstość występowania
 2. Obraz kliniczny „męskiej” schizofrenii
 3. Jak łagodzić objawy schizofrenii u mężczyzn?

Schizofrenia – częstość występowania

Schizofrenia to jedno z najczęściej występujących schorzeń. Cierpi na nią ok. 1% społeczeństwa. Specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) alarmują, że z roku na rok liczba chorych będzie rosnąć. W Polsce ze wspomnianym problemem zmaga się już prawie 400 tysięcy ludzi. Zaburzenie dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet, ale panowie statystycznie zaczynają chorować wcześniej niż przedstawicielki płci pięknej.

Obraz kliniczny „męskiej” schizofrenii

Mężczyźni cierpiący na schizofrenię chorują nieco inaczej niż kobiety. Na czym polegają wspomniane różnice? Pacjenci otrzymują mniejsze wsparcie społeczne, przez co napotykają większe trudności w codziennym funkcjonowaniu. Odczuwać mogą też bardziej nasilone objawy negatywne, zwane ubytkowymi. Za ich powstawanie odpowiadają zaburzenia równowagi biochemicznej w organizmie, a dokładniej rzecz ujmując, obniżona aktywność układu dopaminergicznego. Mowa tu między innymi o symptomach takich jak:

 • Zblednięcie afektu – pacjent ma trudności w przeżywaniu oraz wyrażaniu emocji, a także rozumieniu uczuć osób z otoczenia. Nie reaguje nawet na trudne i smutne doświadczenia (na przykład śmierć członka rodziny). Zachowuje się tak, jakby nic go nie obchodziło. 

 • Zmniejszenie energii życiowej i motywacji do działania – chory nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków domowych lub zawodowych. Zaczyna coś robić, ale na ogół nie kończy swojego przedsięwzięcia. W skrajnych przypadkach może dojść do sytuacji, w której pacjent przestaje dbać o zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb związanych z zaspokajaniem głodu czy utrzymaniem odpowiedniego poziomu higieny. Nie przygotowuje sobie posiłków. Nie myje się i nie zmienia brudnych ubrań. 

 • Anhedonia – chory zaprzestaje wykonywania czynności, które kiedyś sprawiały mu przyjemność. Rezygnuje z rozwijania swoich zainteresowań i pasji. Ma obniżoną zdolność do przeżywania radości. Nie pamięta już o tym, co lubi robić, i nie jest w stanie przypomnieć sobie zwyczajowych zajęć.

 • Alogia – wypowiedzi pacjenta są lakoniczne i ubogie w treści. Chory chce prowadzić rozmowę, ale nie potrafi się w nią zaangażować. Odpowiada na zadawane pytania w sposób krótki i bardzo konkretny. Nie sili się na tworzenie opisów sytuacji czy emocji. 

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że osoby cierpiące na schizofrenię są narażone na rozwój pełnoobjawowej psychozy. Czym charakteryzuje się ten stan? Przede wszystkim zmienionym postrzeganiem rzeczywistości. Chory doznaje różnego rodzaju urojeń. Często mają one charakter prześladowczy. Pacjentowi wydaje się, że padł ofiarą spisku i jest stale obserwowany. Ma poczucie zagrożenia. Wykazuje dużą nieufność nawet wobec osób z najbliższego otoczenia. Bardzo często wspomnianym zaburzeniom towarzyszą napady lękowe oraz różne dziwaczne zachowania, na przykład zasłanianie okien, niszczenie sprzętów elektronicznych (traktowanych jako narzędzia inwigilacji), zrywanie kontaktów z przyjaciółmi i znajomymi, ryglowanie drzwi itp. 

Nierzadko razem z urojeniami występują pseudohalucynacje (omamy rzekome), czyli doznania umiejscowione wewnątrz ludzkiego ciała. Dobrym przykładem wspomnianych zaburzeń postrzegania są głosy. Chory słyszy je w swojej głowie. Mogą one komentować jego zachowania lub nakazywać mu pewne działania. Chory nierzadko słyszy, że jest beznadziejny i powinien popełnić samobójstwo.

Jak łagodzić objawy schizofrenii u mężczyzn?

Leczenie schizofrenii w przypadku kobiet i mężczyzn przebiega bardzo podobnie. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na złagodzenie lub zniwelowanie opisanych wyżej symptomów jest farmakoterapia. Lekarz psychiatra przepisuje pacjentowi leki przeciwpsychotyczne (neuroleptyki), które pomagają choremu w powrocie do normalnego funkcjonowania. Bardzo ważnym elementem leczenia schizofrenii jest również terapia zajęciowa.

Należy pamiętać, że wspomniana kuracja to proces długotrwały. Neuroleptyki trzeba przyjmować systematycznie, nawet po ustąpieniu objawów schizofrenii. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko nawrotów choroby. Niestety zażywanie neuroleptyków może powodować różne skutki uboczne, na przykład sztywność mięśni, spowolnienie ruchów czy drżenie kończyn.

Źródła
 1. American Psychiatric Association, Zaburzenia należące do spektrum schizofrenii i inne zaburzenia psychotyczne DSM-5 Selections, red. wydania polskiego J. Wciórka, EDRA Urban & Partner Sp. z o.o., Wrocław 2018.
 2. Broszura informacyjna, Mój cień schizofrenia. Ważne informacje na temat schizofrenii i objawów negatywnych, Recordati Pharma GmbH, Ulm 2019.
 3. K. Domowicz, K. Górna, P. Wójciak i in., Ocena nasilenia objawów negatywnych u mężczyzn i kobiet z rozpoznaniem schizofrenii z zastosowaniem polskiej wersji Krótkiej Skali Objawów Negatywnych oraz Skali Samooceny Objawów Negatywnych, „Neuropsychiatria i Neuropsychologia”, t. 13, nr 4, s. 121–127.
 4. P. Gałecki, A. Szulc, Psychiatria, EDRA Urban & Partner Sp. z o.o., Wrocław 2018.
 5. M. Glinowiecki, Schizofrenia w rodzinie a system wsparcia społecznego. Analiza socjologiczna, Praca doktorska przygotowana pod kierunkiem prof. dr hab. Anny Kwak, Warszawa 2017. 
 6. Informator edukacyjny Miejskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Miasta Lublin na lata 2012–2015 „Co warto wiedzieć o schizofrenii…?”.
 7. E. Kaniewska-Mackiewicz, Codzienne wyzwania osób z rozpoznaniem schizofrenii, „Edukacja – Rodzina – Społeczeństwo. Zeszyty Naukowe WSG”, t. 40, nr 7, s. 277–304.
 8. A. Kępiński, Schizofrenia, Wydawnictwo Sagittarius, Warszawa 1992.
 9. G. Leszczyński, Schizofrenia jako przyczyna niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich, „Łódzkie Studia Teologiczne”, nr 21, s. 153–167.
 10. Materiały informacyjne kampanii społecznej „Nie tracę siebie w schizofrenii”.
 11. Rozmowa z dr. n. med. specjalistą psychiatrą i psychoterapeutą, Maciejem Klimarczykiem, https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,schizofrenia---objawy--przyczyny-i-leczenie-choroby,artykul,1647421.html (dostęp: listopad 2022).
 12. Rozmowa z dr. n. med. Pawłem Wójciakiem, https://pulsmedycyny.pl/ekspert-o-objawach-negatywnych-w-schizofrenii-bardziej-narazeni-sa-mezczyzni-1162933 (dostęp: listopad 2022).

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
nadpobudliwosc-objawy-u-dzieci-i-doroslych
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jak objawia się nadpobudliwość u dzieci i dorosłych?
19.05.2021
platoniczny-zwiazek-co-to-jest-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
1 min.
Platoniczny związek - co to jest? Na czym polega?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
gynofobia-lek-przed-kobietami-przyczyny-leczenie
Zdrowie psychiczne
2 min.
Gynofobia (lęk przed kobietami) - przyczyny, leczenie
04.11.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.