account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneZaburzenia psychiczne 1 min.

Jak wygląda atak schizofrenii? Jakie objawy mu towarzyszą?

Olga Dąbska23.02.2023Aktualizacja: 23.02.2023

Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia na schizofrenię choruje około 21 milionów ludzi. W Polsce z chorobą tą zmaga się blisko 1 milion osób. Schizofrenia ma przebieg fazowy. Początkowe etapy – przedchorobowy i zwiastunów choroby – poprzedzają atak schizofrenii, po którym następuje faza remisji trwająca do momentu pojawienia się kolejnego ataku. Sprawdź, jak wygląda atak schizofrenii. Dowiedz się, jakie objawy mu towarzyszą.


jak-wyglada-atak-schizofrenii-objawy
unsplash.com

Polecane

androfobia-lek-przed-mezczyznami-objawy-i-przyczyny
Zdrowie psychiczne
1 min.
Androfobia (lęk przed mężczyznami) - objawy i przyczyny
29.10.2021
nullofobia-lek-przed-odrzuceniem-przyczyny-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Nullofobia (lęk przed odrzuceniem) - przyczyny, leczenie
28.10.2021
leki-czym-sa-jakie-sa-rodzaje-jak-je-pokonac
Zdrowie psychiczne
2 min.
Lęki - czym są? Jakie są rodzaje? Jak je pokonać?
30.07.2021
aichmofobia-strach-przed-iglami-przyczyny-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Aichmofobia (strach przed igłami) - przyczyny, leczenie
04.11.2021
Spis treści
  1. Schizofrenia – jak przebiega choroba?
  2. Zanim dojdzie do ataku schizofrenii
  3. Epizod schizofrenii – jakie objawy mu towarzyszą?

Schizofrenia – jak przebiega choroba?

Schizofrenia to przewlekła choroba psychiczna zaliczana do grupy psychoz. Jej powstanie może być związane m.in. z czynnikami genetycznymi (obciążony wywiad rodzinny w kierunku schizofrenii), czynnikami środowiskowymi (np. traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa), procesami socjologicznymi (np. mieszkanie w silnie zurbanizowanym otoczeniu), procesami neurobiologicznymi (np. zaburzenia w pracy neuroprzekaźników) i czynnikami psychologicznymi (np. osobowość schizotypowa, napady lękowe). Trudno jednoznacznie określić, co prowadzi do powstania schizofrenii. Zdecydowanie więcej wiadomo na temat przebiegu tego schorzenia.

Schizofrenia nie posiada ciągłego, niezmiennego przebiegu. Typowa jest dla niej obecność kolejno występujących po sobie faz. Należy jednak zaznaczyć, że przejście przez nie wszystkie nie oznacza, że nie rozpoczną się na nowo. Okazuje się, że cykle chorobowe mogą się powtarzać przez całe życie. Ich liczba, długość trwania i intensywność mogą być różne. Zdarza się, że jedna osoba przeżyje kilka ataków psychotycznych w ciągu życia i choroba zakończy się remisją, a druga osoba będzie zmagała się z nimi wielokrotnie w ciągu roku. Bez względu na przebieg choroby konieczne jest jej leczenie. Sprawdź, czym grozi nieleczona schizofrenia.

Zanim dojdzie do ataku schizofrenii

Schizofrenia może mieć różny początek – rozpocząć się nagle lub rozwijać się skrycie, nie budząc podejrzeń ze strony otoczenia, do momentu nagłego zaostrzenia czy postępującej degradacji. Przed wystąpieniem ataku schizofrenii u chorego można zaobserwować zwiastuny choroby, które będą sugerowały nadchodzącą psychozę. Wczesne rozpoznanie fazy prodromalnej daje możliwość szybkiej interwencji i uniknięcia epizodu schizofrenii albo zapewnienie jego łagodniejszego przebiegu i szybszego powrotu do dobrego poziomu funkcjonowania. Do objawów początkowych schizofrenii zalicza się m.in.:

  • trudność w nawiązywaniu społecznych relacji,

  • emocjonalny chłód,

  • izolowanie się,

  • nietypowe doznania percepcyjne, trudności z koordynacją wzrokowo-ruchową,

  • objawy dezorganizacji psychicznej – przede wszystkim zaburzenia obejmujące proces myślenia (trudności w zrozumieniu otaczającego świata i wypowiedzi innych osób), chaotyczne zachowania, które są nieadekwatne do sytuacji,

  • objawy lękowe podobne do nerwicowych,

  • niższy poziom inteligencji,

  • nadmierna wrażliwość,

  • objawy natrętne, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne,

  • deficyty poznawcze (uwagi, pamięci),

  • ekscentryczność,

  • dziwaczna treść wypowiedzi,

  • nieufność,

  • trudności wychowawcze.

Epizod schizofrenii – jakie objawy mu towarzyszą?

Podczas epizodu psychotycznego mogą się pojawić:

  • objawy pozytywne (tzw. wybiórcze),

  • objawy negatywne,

  • objawy ogólne.

Pozytywne objawy schizofrenii stanowią przede wszystkim omamy i urojenia. Te pierwsze inaczej nazywane są halucynacjami. Są to spostrzeżenia, których doświadcza chory, a które w rzeczywistości nie istnieją. Mogą być słuchowe, wzrokowe, węchowe, smakowe oraz somatyczne. Jednakże w przebiegu ataku schizofrenii najczęściej stwierdzane są te pierwsze. Chory może słyszeć różnego rodzaju dźwięki (np. stuki, gwizdy, świsty), własne myśli zanim je wypowie, a także głos bądź głosy, które zwracają się bezpośrednio do niego lub rozmawiają o nim, komentują jego myśli i zachowanie. 

Urojenia definiowane są jako zaburzenia treści myślenia polegające na błędnych sądach i fałszywych przekonaniach, które są odporne na wszelką argumentację i podtrzymywane mimo obecności dowodów wskazujących na ich nieprawdziwość. Badacze wyodrębnili kilka rodzajów urojeń: prześladowcze, ksobne (odniesienia), wielkościowe, hipochondryczne i oddziaływania. Jednakże w przebiegu ataku schizofrenii najsilniejsze z reguły są urojenia prześladowcze. Chory jest przekonany o nieustannym zagrożeniu ze strony mniej lub bardziej sprecyzowanych wrogich mu sił. Do objawów pozytywnych zaliczane są również pobudzenie psychoruchowe, formalne zaburzenia myślenia i wrogość.

Istnieją dwa rodzaje objawów negatywnych – pierwotne, określane także jako deficytowe, i wtórne, które stanowią reakcję na objawy pierwotne bądź na inne objawy negatywne niedeficytowe. Negatywne objawy towarzyszące atakowi schizofrenii to przede wszystkim:

  • sztywność emocjonalna, 

  • wycofanie się, 

  • utrudniony kontakt, 

  • bierność, 

  • apatia, czyli stan znacznie zmniejszonej wrażliwości na bodźce emocjonalne i fizyczne,

  • zaburzenia myślenia abstrakcyjnego, 

  • uboga treść wypowiedzi – chorymówi bardzo mało lub zawartość wypowiedzi jest uboga, kiedy pomimo chęci nie potrafi zaangażować się aktywnie w toczącą się rozmowę,

  • anhedonia, czyli niezdolność do spontanicznego przeżywania pozytywnych uczuć (np. radości, zadowolenia) –chory pamięta o tym, co dawniej sprawiało mu przyjemność, z czego potrafił się cieszyć, jest świadomy straty tych uczuć, nie potrafi jednak do nich powrócić,

  • zubożenie mimiki, 

  • nieuwaga,

  • zobojętnienie,

  • zachowanie katatoniczne – spadek aktywności, chory zastyga w dziwacznej pozie i może pozostawać w niej bardzo długo, przy próbach poruszenia go przeciwstawia się temu zdecydowanie, 

  • trudności prowadzenia aktywności społecznej,

  • zaniedbywanie higieny,

  • utrata chęci do wykonywania jakichkolwiek zajęć,

  • trudności w komunikacji interpersonalnej.

Atakowi schizofrenii towarzyszą również objawy ogólne, do których należą: lęk, niezwykłe treści myślowe, napięcie, zahamowanie, brak współpracy, manieryzmy i postawy oraz brak krytycyzmu. Należy podkreślić, że obraz kliniczny pierwszego ataku schizofrenii nie różni się zasadniczo od kolejnych ataków.

Źródła
  1. A. D. Cameron, Psychiatria, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2009.
  2. E. Kaniewska-Mackiewicz, Codzienne wyzwania osób z rozpoznaniem schizofrenii, „ZESZYTY NAUKOWE WSG seria: Edukacja – Rodzina – Społeczeństwo” 2022, t. 40, nr 7, s. 277–304.
  3. B. K. Puri, I. H. Treasaden, Psychiatria. Podręcznik dla studentów, Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2014. 
  4. A. Reber, Słownik psychologii, Wydawnictwo Scholar Sp. z o.o., Warszawa 2002.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
ofidiofobia-lek-przed-wezami-jak-ja-skutecznie-leczyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak pozbyć się lęku przed wężami?
26.05.2022
problemy-z-agresja-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie psychiczne
1 min.
Problemy z agresją - jakie są objawy? Co robić?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
melisa-na-sen-czy-pomaga-na-bezsennosc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Melisa na bezsenność i inne dolegliwości
17.09.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.