Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.

Opuchnięte stawy w palcach u rąk – najczęstsze przyczyny

Agata Oleszkiewicz

29.10.2021

Aktualizacja: 30.09.2022

Opuchnięte stawy palców u rąk to nieprzyjemny stan, który może Cię dopaść w upalne dni, ale też być reakcją na nadmiar soli w organizmie. Niekiedy obrzęki stanowią objaw przewlekłych chorób, takich jak zwyrodnienie stawów czy zespół Quervaina. Sprawdź, co jeszcze może być ich przyczyną!


opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
pexels.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
pot-o-zapachu-cebuli-co-to-znaczy-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Pot o zapachu cebuli - co to znaczy? Przyczyny
24.01.2022
Spis treści
 1. Opuchnięty staw kciuka i innych palców
 2. Inne przyczyny opuchniętych stawów w palcach u rąk
 3. Niechorobowe przyczyny opuchniętych palców

Opuchnięty staw kciuka i innych palców

Opuchniętym stawom palców u rąk towarzyszy najczęściej zespół dodatkowych dolegliwości poza wysiękiem różnego stopnia, dzięki czemu możesz wstępnie rozpoznać przyczynę problemu. Do częstych objawów należą sztywność poranna, osłabienie siły mięśni i związane z tym trudności w chwytaniu, trzymaniu czy wykonywaniu precyzyjnych czynności dłonią.

Jeśli zauważysz u siebie ustępowanie dolegliwości w ciągu dnia po rozruszaniu chorego palca oraz zajęcie przez obrzęk więcej niż jednego palca, możesz podejrzewać zwyrodnienie stawów. To stan polegający na postępującej degeneracji struktur stawów i utracie przez nie funkcji amortyzujących. Szybszemu zużyciu aparatu ruchu sprzyja wiele czynników. Twoje ręce są szczególnie narażone, jeśli doznały wcześniej urazów lub walczysz w chorobami, takimi jak dna moczanowa. Ryzyko wzrasta również u osób otyłych i niepodejmujących aktywności fizycznej.

Uciążliwym bólem oraz obrzękiem zwłaszcza I i II palca ręki charakteryzuje się zespół Quervaina. To choroba z grupy entezopatii, czyli uszkodzeń dotyczących przyczepów ścięgnistych, spowodowana głównie długotrwałymi, nakładającymi się przeciążeniami fizycznymi i mikrouszkodzeniami struktur mięśni kciuka na skutek mocnych chwytów połączonych z odwiedzeniem ręki.

Opuchnięty staw palca wskazującego i kciuka to przypadłość młodych matek i sportowców, ale także możliwe powikłanie po operacji chirurgicznej obszaru nadgarstka. Ponadto spuchnięty staw palca u ręki stanowi powszechny objaw chorób autoimmunologicznych, np. RZS. Schorzenie wywołuje stan zapalny w obrębie torebki stawowej, który z kolei niekorzystnie oddziałuje na kondycję tworzących staw kości, powodując ich erozję. To dolegliwość, która może spotkać nie tylko Ciebie, ale też Twoje nastoletnie dziecko. Choć młodzieńcze zapalenie stawów charakteryzuje się nieco innym mechanizmem powstawania, objawy dotyczące palców są zbliżone. Inną, równie nieprzyjemną, chorobą autoimmunologiczną, która obciąża stawy, ale i wywołuje szereg dodatkowych dolegliwości, jest toczeń rumieniowaty układowy.

Inne przyczyny opuchniętych stawów w palcach u rąk

Wśród czynników sprzyjających powstawaniu obrzęków palców u rąk wymienia się problemy hormonalne, zwłaszcza wśród kobiet. Części z nich nie musisz się obawiać, ponieważ stanowią fizjologiczną odpowiedź organizmu, np. na fazy cyklu miesięcznego. Widoczne opuchnięcia zarówno w palcach, jak i w okolicach bioder oraz ogólne wrażenie ciężkości i przybrania na wadze najczęściej pojawia się przed miesiączką. Stan bywa także określany jako nadmiar wody w organizmie, chociaż zatrzymanie wody powstaje również w wyniku wielu innych złożonych procesów. O ile naturalne wahania hormonów nie powinny wzbudzać w Tobie niepokoju, o tyle czasem bywa tak, że obrzęki utrzymują się niezależnie od menstruacji. Wówczas możesz podejrzewać np. niedoczynność tarczycy. Zaburzenia pracy narządu niekorzystnie wpływają na metabolizm organizmu ze względu na niewystarczające ilości wydzielanej przez niego tyroksyny. Opuchnięte palce u rąk są efektem gromadzenia się płynów, zwłaszcza wody, ale obrzęki możesz także wówczas dostrzec na twarzy. Ponadto w wyniku niedoczynności tarczycy pojawia się zespół towarzyszących dolegliwości, jak senność, zmęczenie czy wypadanie włosów.

Niechorobowe przyczyny opuchniętych palców

Jeśli zauważysz u siebie spuchnięty staw jednego palca czy dwóch, nie wpadaj od razu w panikę. Nie zawsze bowiem dolegliwości tego typu świadczą o chorobach czy zbliżającej się menstruacji. Wykonaj raczej miejscowe zimne okłady na opuchliznę, szczególnie kiedy w przeddzień doszło do kontuzji sportowej czy niefortunnego upadku. Spuchnięcie często pojawia się jako reakcja na nadwyrężenie ręki. Do mechanicznego uszkodzenia mięśni i innych tkanek miękkich dłoni dochodzi najczęściej po gwałtownym lub nieumiejętnym podnoszeniu ciężkich przedmiotów oraz w przebiegu wykonywania długotrwałych i powtarzających się czynności, które powodują wewnętrzne mikrourazy. Niebezpieczeństwo opuchnięcia palców zwiększa się nie tylko podczas pracy fizycznej w domu czy w ogrodzie. Narażasz się na wysięk stawowy, jeśli długo i często piszesz na klawiaturze, obsługujesz myszkę komputerową czy grasz na instrumencie. To tylko część aktywności wymagających przyjęcia nienaturalnej pozycji ręki, które nadmiernie obciążają stawy i mięśnie palców u rąk.

Źródła
 1. M.D. Miller, Ortopedia, Edra Urban & Partner, Wroclaw 2020.
 2. M. Majdan, Choroba zwyrodnieniowa stawów, PZWL, Warszawa 2019.
 3. S. Cohen, Tarczyca. Diagnoza i leczenie, Aba, Warszawa 2020
 4. T. Trumble, Ręka, łokieć, ramię, Urban & Partner, Wrocław 2020.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

co-oznacza-obrzek-nog-u-starszej-osoby
Zdrowie
1 min.
Obrzęk nóg u osoby starszej – jakie są jego przyczyny?
09.05.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
zaburzenia-hormonalne-a-bole-glowy
Zdrowie
1 min.
Zaburzenia hormonalne a bóle głowy - jak przebiega migrena hormonalna
30.11.2021
polipy-odbytu-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Polip odbytu – jak się objawia i jak można go wyleczyć?
17.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.