account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Osteodystrofia nerkowa – co to za choroba? Jakie daje objawy?

lek. Agnieszka Żędzian23.01.2024Aktualizacja: 25.01.2024

Osteodystrofia nerkowa jest jednym z powikłań przewlekłej choroby nerek, szczególnie w fazie niewydolności, czyli najbardziej zaawansowanego stadium schorzenia. W przebiegu osteodystrofii występują zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej. W konsekwencji dochodzi do zmian w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego. Dowiedz się, jakie są objawy osteodystrofii nerkowej i jakie badania wykonać w celu jej rozpoznania.


osteodystrofia-nerkowa-co-to-za-choroba-objawy
Pixabay.com

Polecane

bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
skurcze-miesni-jakie-sa-przyczyny-neurologiczne
Zdrowie
1 min.
Skurcze mięśni - jakie są przyczyny neurologiczne?
29.10.2021
Spis treści
  1. Czym jest osteodystrofia nerkowa?
  2. Przyczyny osteodystrofii
  3. Objawy osteodystrofii nerkowej
  4. Jakie badania wykonać?
  5. Na czym polega leczenie osteodystrofii nerkowej?

Czym jest osteodystrofia nerkowa?

Osteodystrofia nerkowa jest terminem stosowanym do opisania zaburzeń biochemicznych i nieprawidłowości ze strony układu kostno-szkieletowego u osób zmagających się z przewlekłą chorobą nerek lub z niewydolnością tego narządu. U osób zdrowych współczynnik filtracji kłębuszkowej (GFR) wynosi co najmniej 90 ml/min/1,73 m2 [1]. Wskaźnik ten jest obliczany na podstawie płci, masy ciała, wieku i stężenia kreatyniny we krwi. Służy on do oceny funkcjonowania nerek. Na podstawie wartości GFR wyróżnia się 5 stadiów przewlekłej choroby nerek [1]:

  • G1 – poziom GFR jest prawidłowy (GFR ≥ 90 ml/min/1,73 m2); zwykle obecne są nieprawidłowości w badaniu ogólnym moczu i albuminuria (obecność > 30 mg albuminy w dobowej zbiórce moczu),

  • G2 – GFR 60–89 ml/min/1,73 m2,

  • G3 – GFR 30–59 ml/min/1,73 m2,

  • G4 – GFR 15–29 ml/min/1,73 m2,

  • G5 – GFR < 15 ml/min/1,73 m2; stadium to określane jest mianem niewydolności nerek.

Gdy poziom GFR zmniejsza się poniżej 60 ml/min/1,73 m2, dochodzi do zaburzeń w obrębie gospodarki wapniowo-fosforanowej, nadmiaru parathormonu (hormonu wydzielanego przez przytarczyce) i zmian w układzie kostnym.

Przyczyny osteodystrofii

Główną przyczyną osteodystrofii nerkowej jest wtórna nadczynność przytarczyc, spowodowana zaburzeniem czynności nerek. Przytarczyce są (zwykle) czterema niewielkimi gruczołami zlokalizowanymi za tarczycą. Wydzielają parathormon (PTH) – hormon, którego jedną z funkcji jest uwalnianie wapnia z kości. Nadczynność przytarczyc u osób z przewlekłą chorobą nerek jest m.in. konsekwencją:

  • zmniejszonego wydalania fosforanów z moczem, a w efekcie wzrostu ich stężenia we krwi. Wysoki poziom fosforanów pobudza przytarczyce do wydzielania PTH,

  • nadmiernego usuwania wapnia z moczem i zmniejszenia stężenia wapnia we krwi, czego konsekwencją jest nadmierne wydzielanie PTH.

Z czasem w przytarczycach dochodzi do przerostu gruczołu i pojawienia się guzków autonomicznych (niepodlegających kontroli) wydzielających PTH. W efekcie dochodzi do hiperkalcemii (podwyższenia poziomu wapnia we krwi) oraz zwiększenia częstości złamań patologicznych.

Objawy osteodystrofii nerkowej

Niekiedy osteodystrofia nerkowa nie wywołuje u chorego żadnych objawów. Częściej jednak powoduje występowanie bólu kości lub złamań patologicznych. Złamania te powstają w wyniku działania siły, która u zdrowej osoby nie skutkowałaby pęknięciem kości. Nadmierne odkładanie się wapnia w naczyniach krwionośnych zwiększa również ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu. Przedmiotem badań naukowców pozostaje także związek osteodystrofii nerkowej z występowaniem zespołu cieśni nadgarstka. Jeżeli zmagasz się z osteodystrofią nerkową, być może doświadczasz również objawów przewlekłej choroby nerek, np. bólu głowy, wymiotów, świądu skóry czy zaburzeń w oddawaniu moczu.

Zmagasz się z przewlekłą chorobą nerek i pojawiły się u Ciebie bóle kości? Zgłoś się do nefrologa, czyli specjalisty chorób nerek i ich powikłań.

Jakie badania wykonać?

Złotym standardem rozpoznawania osteodystrofii nerkowej jest biopsja kości. Jest jednak dość rzadko wykonywana. Diagnozę stawia się na podstawie zgłaszanych przez chorego objawów, wyników badań radiologicznych i oznaczeń z krwi. Do najważniejszych w diagnostyce osteodystrofii nerkowej badań należą:

  • stężenie parathormonu,

  • poziom witaminy D,

  • aktywność fosfatazy zasadowej (ALP).

W diagnostyce różnicowej nefrolog uwzględnia m.in.: osteoporozę, osteopenię, osteomalację i chorobę Pageta. 

Na czym polega leczenie osteodystrofii nerkowej?

Głównym celem leczenia osteodystrofii nerkowej jest zatrzymanie postępu choroby poprzez utrzymywanie prawidłowego poziomu wapnia, fosforanów, witaminy D i parathormonu we krwi. W terapii stosuje się najczęściej:

  • witaminę D2 w wysokich dawkach (20 tys. jednostek dziennie) u pacjentów, u których jej poziom nie przekracza 30 ng/ml; wskazane jest także spożywanie pokarmów, które są bogatym źródłem witaminy D,

  • cynakalcet – lek zwiększający czułość receptorów dla wapnia w przytarczycach; obniża wysoki poziom parathormonu,

  • dietę z ograniczoną ilością fosforanów (mięsa, podrobów, jaj, serów, roślin strączkowych),

  • u osób dializowanych modyfikuje się poziom wapnia w płynie dializacyjnym tak, aby stężenie wapnia we krwi chorego znajdowało się jak najbliżej górnej granicy normy,

  • u pacjentów z ciężką nadczynnością przytarczyc wykonuje się niekiedy ich chirurgiczne usunięcie.

Jak widzisz, osteodystrofia nerkowa jest chorobą, której nie wolno bagatelizować. Jeśli podejrzewasz, że może dotyczyć także Ciebie, zgłoś się na konsultację do nefrologa i wykonaj niezbędne badania. Im wcześniej specjalista postawi diagnozę, tym szybciej będzie mógł rozpocząć leczenie.

Jeśli nie chcesz czekać w długich kolejkach, poznaj Polisę Zdrowie Welbi, czyli prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. Od 239 zł miesięcznie w ramach najbardziej rozbudowanego pakietu OCHRONA GOLD możesz uzyskać dostęp do:

  • e-konsultacji i wizyt stacjonarnych z lekarzami POZ z czasem oczekiwania nie dłuższym niż 1 dzień,

  • e-konsultacji i wizyt stacjonarnych z lekarzami aż 39 specjalizacji, w tym z nefrologiem,

  • blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych,

  • 4 wizyt domowych w roku,

  • 2 konsultacji z psychologiem lub psychiatrą w roku,

  • zabiegów rehabilitacyjnych po złamaniach i zwichnięciach,

  • szczepienia ochronnego przeciwko grypie sezonowej,

  • profilaktycznego przeglądu zdrowia raz do roku.

Wypełnij formularz i porozmawiaj z konsultantem. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. Bindroo S., Rodriguez B., Challa H., Renal Failure, „StatPearls”, 2022, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519012/.
  2. Shah A., Aeddula N., Renal Osteodystrophy, „StatPearls”, 2022, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560742/.
  3. Muppidi V., Meegada S., Rehman A., Secondary Hyperparathyroidism, „StatPearls”, 2023, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557822/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
oczyszczanie-nerek-co-jest-dobre-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Oczyszczanie nerek - co jest dobre? Domowe sposoby
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.