account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Osteopatia – co to jest i jakie ma zastosowanie?

Olga Dąbska28.11.2023Aktualizacja: 08.02.2024

Osteopatia to metoda terapeutyczna mająca na celu diagnostykę i leczenie chorób układu ruchu, układu współczulnego i narządów wewnętrznych. Głównym założeniem osteopatii jest wprowadzenie w ciele balansu, żeby organizm sam wszedł w proces leczniczy. Sprawdź, jakie techniki wykorzystuje osteopata.


osteopatia-co-to-takiego-w-czym-pomaga
Pixabay.com

Polecane

zab-madrosci-kiedy-i-jak-dlugo-rosnie
Zdrowie
1 min.
Ząb mądrości – czy trzeba go usuwać? Objawy i powikłania
19.05.2021
jakie-sa-rodzaje-nowotworow-co-warto-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Rodzaje nowotworów łagodnych i złośliwych
14.05.2021
jak-wzmocnic-serce-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Jak wzmocnić serce po chemioterapii, przy arytmii, po zawale? Dieta, ćwiczenia, naturalne sposoby
19.05.2021
jak-dbac-o-uklad-krwionosny-co-jest-wazne
Zdrowie
1 min.
Jak należy dbać o układ krwionośny? Zasady profilaktyki
14.05.2021
Spis treści
  1. Osteopatia – co to jest?
  2. Główne założenia osteopatii
  3. Jakie choroby leczy osteopatia?
  4. Jak leczy się w centrum osteopatii?

Osteopatia – co to jest?

Osteopatia to metoda terapeutyczna zaliczana do paramedycyny, która opiera się na różnorakich formach dotyku i ucisku tkanek mięśniowych lub pośrednio kości przy użyciu dłoni osteopaty. Wykorzystuje ona serię technik manualnych, które mogą być połączone z innym leczeniem czy ze zmianami dotyczącymi stylu życia. Pojęcie osteopatii składa się z dwóch starogreckich słów: osteon oznaczającego kości i pathos oznaczającego cierpienie. Za twórcę osteopatii uważa się amerykańskiego lekarza Andrew Taylora Stilla. W 1892 roku założył on w Kirksville w stanie Missouri American School of Osteopathy (obecnie: Kirksville College of Osteopathic Medicine) jako pierwszą w historii placówkę szkolenia w tej dziedzinie. W 1917 roku w Londynie John Martin Littlejohn, uczeń Stilla, otworzył British School of Osteopathy Istnieje ona do dzisiaj, choć zmieniła nazwę na University College of Osteopathy. Osteopatami w Polsce mogą zostać lekarze lub fizjoterapeuci po ukończeniu dodatkowych szkoleń. Instytucją zrzeszającą osteopatów w naszym kraju jest Towarzystwo Osteopatów Polskich (TOP), przynależące do Europejskiej Federacji Osteopatów (EFO).

Główne założenia osteopatii

Do powstania osteopatii doprowadziły poszukiwania nowego rozumienia zdrowia i choroby człowieka traktowanego jako jedność ciała, umysłu i duszy zdolnych do samouzdrawiania. Andrew Taylor Still opisywał osteopatię jako umiejętność wyczuwania dotykiem dłoni ograniczeń ruchowych w tkance organizmu pacjenta i ponowne uzyskanie lepszej ruchomości tkanki, a przez to umożliwienie wyzdrowienia. Oznacza to, że osteopatia zawiera koncepcję jedności struktury (anatomia) i funkcji (fizjologia) poszczególnej jednostki, w której pacjent, a nie choroba, jest w centrum zainteresowania. 

Główne zasady osteopatii są następujące:

  • Ciało ma mechanizmy samoregulujące, ukierunkowane na samouzdrawianie.

  • Struktura i funkcja są współzależne na każdym poziomie.

  • Istota ludzka jest dynamiczną jednostką funkcjonalną, na której zdrowie wpływa zarówno ciało, jak i umysł.

  • Osteopatia składa się z trzech nierozdzielnych partii leczenia: ciemieniowej (kości, tkanka łączna, mięśnie), trzewiowej (narządy wewnętrzne), czaszkowo-krzyżowej (mózg, centralny układ nerwowy, opony rdzenia kręgowego).

Jakie choroby leczy osteopatia?

Trudno jednoznacznie określić, z jakimi dolegliwościami można zgłaszać się do osteopaty. Osteopatia skupia się bowiem na pacjencie, a nie na chorobie. Zgodnie z założeniami tej metody usunięcie czynnika generującego problem zdrowotny sprawi, że ciało wyleczy się samo. Można jednak zwrócić uwagę na to, że osteopaci specjalizują się w diagnostyce i leczeniu zaburzeń układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego.

Zatem z pomocy osteopaty mogą skorzystać osoby zmagające się z problemami ze strony kręgosłupa, z wadami postawy, dyskopatią, rwą kulszową, urazami lub przeciążeniami układu ruchu, ze zmianami zwyrodnieniowymi, bólem kolan. Osteopatia może też wspomagać leczenie osteoporozy. Dowiedz się więcej na temat badań na osteoporozę i objawów osteoporozy. Osteopatia może być pomocna przy bólach i zawrotach głowy, stanach zapalnych zatok, problemach ze słuchem czy wzrokiem. Wspomnieć trzeba o osteopatii ginekologicznej skierowanej do kobiet ze schorzeniami narządów rodnych i problemami urologicznymi. Osteopatia bywa stosowana również przy problemach z układem pokarmowym, sercowo-naczyniowym czy oddechowym. Podejście to może sprzyjać odbudowie odporności, poprawie nastroju, zwalczaniu depresji czy zaburzeń lękowych. Do osteopaty warto zgłosić się ze specyficznymi dolegliwościami u dzieci, takimi jak: kolki, wymioty, trudności z karmieniem, zaburzony odruch ssania, opóźniony rozwój, powtarzające się zapalenie ucha.

Jak widzisz, zwolennicy tej metody zgłaszają się do osteopaty z różnorakimi problemami, ale pamiętaj, że tego typu „terapia” nie może w żadnym przypadku zastępować leczenia konwencjonalnego. Dotyczy to zwłaszcza nagłego pogorszenia stanu zdrowia, ale i dolegliwości występujących przewlekle i w każdej sytuacji u dzieci. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów zdrowotnych w pierwszej kolejności zgłoś się do lekarza. Szybką i profesjonalną konsultację uzyskać możesz w ramach teleporady.

Jak leczy się w centrum osteopatii?

Zwolennicy osteopatii twierdzą, że stanowi ona szansę na wyleczenie bez leków, bez zabiegów, czyli ingerencji w ciało. Jeśli zdecydujesz się na wizytę u osteopaty, to możesz się spodziewać, że przeprowadzi on najpierw szczegółowy wywiad. Następnie wykona badanie fizykalne – oględziny i wstępne badanie manualne. W razie potrzeby zostaniesz skierowany na badania dodatkowe, w tym zwłaszcza obrazowe, takie jak RTG czy rezonans magnetyczny.

Podczas badania osteopata skupia się na znalezieniu przyczyny problemu zdrowotnego, jego pochodzeniu i wpływie na funkcjonowanie organizmu, uwzględniając przede wszystkim takie czynniki, jak: neurologiczny, limfatyczny, krążeniowy, hormonalny czy mechaniczny.

Po postawieniu rozpoznania rozpoczyna się etap leczenia. W osteopatii wykorzystuje się odpowiednie techniki manualne, które wpływają na biomechanikę ciała, motywując w ten sposób organizm do samoleczenia. Osteopaci posługują się wyłącznie dłońmi, aby poprawić mobilność wszystkich struktur w organizmie, usunąć blokady i uwolnić zamkniętą energię, umożliwić cyrkulację i pobudzić siły pomagające w samowyleczeniu organizmu. Wśród technik wykorzystywanych przez osteopatów wymienia się m.in.: manipulacje powięzi, terapię czaszkowo-krzyżową, techniki energetyzacji mięśni, terapie miękkotkankowe, manipulacje mięśniowo-powięziowe oraz terapię punktów spustowych, techniki równoważenia napięć więzadłowych – BLT, struktur nerwowo-naczyniowych, techniki Strain-Counterstrain.

Zadaniem osteopaty jest również promocja zdrowego stylu życia, a zatem unikanie czynników zaburzających zdrowie i popularyzowanie m.in. zdrowej diety, form aktywności np. ćwiczenia na kolana, sposobów na stres. Należy jednak podkreślić, że osteopatia nie powinna być traktowana jako alternatywa dla klasycznej medycyny czy fizjoterapii – ma być jedynie ich uzupełnieniem.

Źródła
  1. M. Merkel, S. Kosik, Ćwiczenia osteopatyczne, Wydawnictwo Vital, Białystok 2018.
  2. T. Pfitzer, M. Lechner, Osteopatia w domu, Wydawnictwo Vital, Białystok 2021.
  3. M. Szkolnicki, Terapia osteopatyczna w zaburzeniach nerwowych i hormonalnych, Edra Urban & Partner, Wrocław 2021.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.