account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Objawy osteoporozy – poznaj symptomy tej podstępnej choroby

Olga Dąbska30.07.2021Aktualizacja: 10.04.2024

Objawy osteoporozy dają o sobie znać, kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Przez długi czas pozostaje w stanie utajonym, nie dając żadnych symptomów. Chory nierzadko dowiaduje się o osteoporozie, kiedy dochodzi u niego do złamania. Sprawdź, gdzie najczęściej pojawiają się złamania osteoporotyczne.


osteoporoza-jakie-sa-charakterystyczne-objawy
unsplash.com

Polecane

ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
Spis treści
  1. Osteoporoza – co to takiego?
  2. Pierwsze objawy osteoporozy
  3. Złamania kręgów jako objaw osteoporozy
  4. Jakie mogą być konsekwencje osteoporotycznych złamań kręgów?
  5. Jakie są objawy osteoporozy?

Osteoporoza – co to takiego?

Słowo „osteoporoza” wywodzi się z języka greckiego od wyrazu osteon, co oznacza „kość” oraz języka łacińskiego od wyrazu porus, co tłumaczy się jako „dziura”, „ubytek”. Osteoporoza to choroba układu kostnego, która najmocniej rozpowszechniona jest w populacji osób w wieku podeszłym, a szczególnie kobiet. Charakteryzuje się kruchością kości. Do jej powstania predysponują też uwarunkowania genetyczne, inne choroby, np. zaburzenia na tle endokrynologicznym czy niedobory wapnia. Najlepsze źródła wapnia w diecie stanowią: produkty nabiałowe (np. mleko, sery, jogurty, kefiry, maślanki), warzywa strączkowe, ryby, orzechy, nasiona chia, siemię lniane, ziarna słonecznika, kasze. Jednakże sam wapń nie wystarczy, aby został dobrze wchłonięty. Należy dostarczyć organizmowi odpowiednie ilości fosforu i witaminy D, czyli tzw. witaminy na kości.

Pierwsze objawy osteoporozy

Osteoporoza to choroba o podstępnym przebiegu. Na początkowym etapie powoduje bezbolesne pogarszanie stanu układu kostnego. Dochodzi do nasilającej się destrukcji masy kostnej. Pierwszym objawem osteoporozy są z reguły złamania osteoporotyczne, które niestety stanowią już o zaawansowanym stadium choroby. Biorąc pod uwagę częstość występowania, złamania dotyczą: kręgosłupa, bliższego końca kości udowej, bliższego odcinka kości przedramienia, bliższego końca kości ramiennej, bliższego końca kości piszczelowej, żeber, miednicy. Te objawy osteoporozy nazywane są alternatywnie złamaniami niskoenergetycznymi. Dochodzi do nich w wyniku lekkiego urazu, który w przypadku osób zdrowych nie spowodowałby tak poważnych konsekwencji. Z uwagi na początkowo bezobjawowy przebieg bardzo ważne są profilaktyczne badania na osteoporozę wśród osób z grupy podwyższonego ryzyka.

Polecamy

kto-leczy-osteoporoze-kto-jest-w-grupie-ryzyka
Telemedycyna

Do jakiego lekarza udać się z osteoporozą? Czy warto skorzystać z e-wizyty?

Osteoporoza to choroba szkieletu, w której dochodzi do osłabienia kości oraz zmniejszenia ich gęstości mineralnej, a w konsekwencji do patologicznych złamań. Pomimo tego, że to choroba bardzo powszechna (szacuje się, że na świecie dotyka 22,1% kobiet oraz 6,1% mężczyzn powyżej 50. roku życia), większość pacjentów nie jest leczona farmakologicznie. Jeżeli podejrzewasz, że możesz chorować na osteoporozę albo masz już diagnozę, warto skonsultować się z lekarzem.

Redakcja02.12.2021

Złamania kręgów jako objaw osteoporozy

Nierzadko pierwszą oznaką osteoporozy jest złamanie kręgów. Należy jednak zaznaczyć, że obraz kliniczny choroby w tym przypadku jest bardzo różny. Determinowany jest bowiem rozległością i ilością uszkodzeń. Chory doświadczyć może objawów osteoporozy o różnej intensywności. Może to być delikatnie odczuwalny dyskomfort podczas przyjmowania pozycji stojącej, siedzącej czy schylania się w przód. Ale może to być i ostry ból w obrębie kręgosłupa piersiowo-lędźwiowego lub okolicy środkowo-dolnej kręgosłupa piersiowego, który odczuwany jest w czasie wykonywania codziennych aktywności i w spoczynku. Kompresyjne złamania kręgów mogą pozostać nierozpoznane. Szacuje się, że nawet 60% złamań w obrębie kręgosłupa nie daje żadnych dolegliwości. Stąd też do rozpoznania osteoporozy może dojść nie przy pierwszym, ale dopiero kolejnym złamaniu.

Jakie mogą być konsekwencje osteoporotycznych złamań kręgów?

Złamania kręgów mogą się przyczynić do zmniejszenia wzrostu o średnio 2–4 cm i ograniczenia ruchomości kręgosłupa. Ich konsekwencją są też zmiany postawy – dojść może do zniekształcenia szkieletu w postaci tzw. wdowiego garbu. Stan ten charakteryzuje się pogłębieniem kifozy kręgosłupa, czyli łukowatym wygięciem kręgosłupa w stronę grzbietową. Ten objaw osteoporozy nie pozostaje bez wpływu na funkcjonowanie organizmu, stanowi przyczynę zaburzeń pracy ważnych dla życia narządów. W rezultacie pojawić się mogą dolegliwości ze strony układu pokarmowego, oddechowego i krążenia. Złamania kręgosłupa w odcinku lędźwiowym skutkować mogą przemieszczeniem i uciskiem narządów jamy brzusznej. Wówczas osteoporoza objawia się dodatkowo zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi w postaci szybkiego uczucia sytości, wzdęć, nudności, bólu, trudności z wypróżnianiem. Z kolei złamanie kręgów w odcinku piersiowym może powodować zaburzenia pracy serca, duszność, rozedmę płuc, chorobę niedokrwienną. Zmiana postawy w wyniku złamań osteoporotycznych kręgów wpływa też na samopoczucie chorego, obniża jego samoocenę.

Jakie są objawy osteoporozy?

Jednym z najbardziej kojarzonych z osteoporozą objawem jest złamanie bliższego końca kości udowej. Wyróżnia się następujące rodzaje złamań: szyjki i okolicy międzykrętarzowej. To one wiążą się z ryzykiem najpoważniejszych powikłań. W ich wyniku może dojść do zaburzeń pracy układu naczyniowo-sercowego w postaci zmian zakrzepowo-zatorowych. Chory doświadcza przewlekłego bólu uniemożliwiającego prawidłowe funkcjonowanie. Dodatkowo notuje się większe ryzyko zmian zakaźnych, dłuższego unieruchomienia i związanej z tym niesamodzielności, ograniczenia sprawności fizycznej, a nawet trwałej niepełnosprawności. Ta z kolei powoduje w wielu przypadkach depresję, wycofanie społeczne, niechęć do życia. Złamanie bliższego końca kości udowej po jednej stronie ciała podnosi prawdopodobieństwo zaistnienia takiego urazu po stronie przeciwnej. Do złamań bliższego końca kości udowej dochodzi z reguły w przebiegu tzw. osteoporozy starczej.

Jeśli ze względu na wiek i trwającą menopauzę obawiasz się rozwoju osteoporozy i chcesz zyskać wsparcie w diagnostyce i leczeniu choroby, sprawdź, co możesz zyskać dzięki Polisie Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne może dać Ci dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów (w tym ortopedy) oraz do wielu badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (nawet blisko 300 badań w najbardziej rozbudowanym pakiecie OCHRONA GOLD), np. RTG, rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Wypełnij formularz i otrzymaj ofertę – dowiesz się, co możesz zyskać, wybierając prywatną opiekę medyczną od TU Zdrowie.

Źródła
  1. K. Buczkowski, S. Chlabicz, W. Horst-Sikorska i wsp., Osteoporoza. Postępowanie profilaktyczne, diagnostyczne i lecznicze. Wytyczne dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2012, t. 6, nr 4, s. 153–160.
  2. M. Jarosz, B. Bułhak-Jachymczyk, Normy żywieniowe człowieka. Podstawy prewencji otyłości i chorób niezakaźnych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
  3. M.B. Zemel, Role of calcium and dairy products in energy partitioning and weight management, „American Journal of Clinical Nutrition” 2004, t. 79, nr 5, s. 907–912.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
termolezja-co-to-jest-jakie-sa-skutki-uboczne
Fitness
1 min.
Termolezja - co to jest? Jakie są skutki uboczne?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.