Zaloguj się

Umów teleporadę
OdżywianieDiety 1 min.

Pieczarki – jak najlepiej wykorzystać te grzyby?

Paulina Bulek

30.03.2023

Aktualizacja: 01.05.2023

Pieczarki to jedne z najpopularniejszych grzybów, które wykorzystuje się w kuchni. Są dostępne przez cały rok w polskich sklepach. Ich hodowla jest bardzo powszechna i dobrze rozwinięta w naszym kraju. Najczęściej w sprzedaży dostępne są dwie odmiany pieczarek: mniejsza pieczarka dwuzarodnikowa, która jest bardziej popularna, oraz nieco większa i ciemniejsza pieczarka portobello, którą coraz częściej można spotkać w sklepach.


pieczarki-jak-wygladaja-rodzaje
pixabay.com

Polecane

jakie-sa-efekty-spozywania-regularnych-posilkow
Odżywianie
1 min.
Poznaj efekty regularnego spożywania posiłków
25.05.2022
dieta-dobra-dla-zebow-co-jesc-a-czego-unikac
Odżywianie
1 min.
Dieta dobra dla zębów – co jeść, a czego unikać, żeby mieć zdrowe zęby
04.11.2021
plan-zywieniowy-bez-glutenu-i-nabialu-pobierz-darmowy-ebook
Odżywianie
1 min.
Plan żywieniowy bez glutenu i nabiału – ciesz się zdrowiem i piękną sylwetką
09.06.2022
osteoporoza-jaka-dieta-pomoze-wzmocnic-kosci
Odżywianie
1 min.
Osteoporoza - jaka dieta pomoże wzmocnić kości?
28.10.2021
Spis treści
 1. Jak wyglądają pieczarki? Jakie mają odmiany?
 2. Czy należy obierać i myć pieczarki?
 3. Jak przygotowywać i przechowywać pieczarki?
 4. Czy można samodzielnie uprawiać pieczarki?

Jak wyglądają pieczarki? Jakie mają odmiany?

Grzyby jadalne kojarzą się głównie z tymi, które można znaleźć w lesie. Najpopularniejsze grzyby leśne to:

Pieczarki są grzybami głównie hodowlanymi i bardzo rzadko można je znaleźć w naturze. Czasami rosną na polach, łąkach i w lasach. Istnieje około 300 gatunków pieczarek i nie wszystkie są jadalne. Zbierając w terenie pieczarki, trzeba być bardzo ostrożnym, gdyż można natrafić na pieczarki trujące, takie jak:

 • pieczarka karbolowa,

 • pieczarka szarołuskowa,

 • pieczarka płaska.

Łatwo pomylić młodą pieczarkę z muchomorem jadowitym, gdyż oba grzyby mają jasne blaszki. Dopiero gdy pieczarka dojrzewa, jej blaszki ciemnieją.

Najbardziej popularną odmianą pieczarek hodowlanych są pieczarki dwuzarodnikowe. Mają one jasne kapelusze, których średnica waha się od 2 do 15 cm. Kapelusze pieczarek hodowlanych są białe, natomiast tych występujących w naturze – białe, szare, beżowe i brązowe. Młode pieczarki mają jasne blaszki, ale dojrzałe – zawsze w kolorze brązowym. U dorosłych osobników blaszki nie przyrastają do trzonu grzyba. Najczęściej miąższ pieczarek jest biały. Czasami może stać się ciemniejszy, gdy zostanie uszkodzony.

Pieczarki są grzybami przynoszącymi wiele korzyści dla zdrowia. Obniżają poziom glukozy we krwi i zwiększają produkcję insuliny. Mają też właściwości antynowotworowe i poprawiają pracę układu sercowo-naczyniowego. Zauważa się też, że grzyby te działają przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

Czy należy obierać i myć pieczarki?

Pieczarki, które kupujemy w sklepach, pochodzą z hodowli. Najczęściej nie wymagają one tak intensywnego czyszczenia, jak grzyby, które zbieramy w lesie. Sklepowe pieczarki wystarczy umyć i oczyścić z resztek ziemi. Część osób obiera pieczarki ze skórki. Nie jest to konieczne. Można jeść je ze skórką.

Jak przygotowywać i przechowywać pieczarki?

Pieczarki są grzybami, które można przygotowywać na bardzo wiele sposobów. Do najpopularniejszych należą: gotowanie, duszenie i smażenie. Grzyby te są chętnie wykorzystywane jako baza do sosów, zup, gulaszy i różnego rodzaju potrawek. Można wykorzystywać je do pizzy i sałatek. Nadają się do grillowania. Warto je też zapiekać w piekarniku. Pieczarki nadają się do spożywania na surowo. W takiej formie często wykorzystuje się je do sałatek.

Pieczarki można marynować. Do tego celu przygotowuje się zalewę octową. Pieczarki w tej formie można spożywać samodzielnie, a także jako dodatek do innych dań. Dzięki marynowaniu pieczarki mogą być dłużej przechowywane. Jest to też dobry sposób na ocalenie nadmiarowej ilości grzybów, których nie wykorzystało się do innych dań.

Pieczarki nadają się do suszenia. Bardzo dobrze sprawdzają się jako przyprawa do zup i sosów, jeśli po ususzeniu zostaną zmielone na proszek.

Nadmiar pieczarek można zamrozić. Najlepiej będzie je pokroić, a następnie przesmażyć. Warto jednak przygotowywać je na bieżąco, gdyż świeże są smaczniejsze. Nadają się wówczas do spożycia przez mniej więcej 3–4 dni. Ważne jest ich szybkie skonsumowanie lub poddanie odpowiedniemu przetworzeniu, by można było się nimi cieszyć dłużej.

Czy można samodzielnie uprawiać pieczarki?

Pieczarki, podobnie jak boczniaki, można wyhodować samodzielnie w zaciszu własnego ogrodu lub piwnicy. Są łatwe w hodowli, mają małe wymagania, dlatego każdy z pewnością poradzi sobie z ich uprawą. Stanowisko uprawy pieczarek można umieścić w garażu, piwnicy, a nawet w kuchni. Najważniejsze dla pieczarek są dostęp do światła i temperatura otoczenia od 12 do 24 stopni Celsjusza.

Warto skorzystać z gotowych zestawów do uprawy pieczarek. Są one wyposażone w odpowiednie podłoże i dobrze przygotowaną grzybnię. Nie sprawiają kłopotu z przygotowaniem stanowiska, tak jakby chciało się je wykonać samodzielnie. Taki zestaw zawiera też miniszklarenkę do uprawy pieczarek. Należy postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. W przygotowanym miejscu rozsypuje się załączone podłoże i grzybnię, a następnie zwilża się je wodą. Po kilku dniach pojawi się nalot, który trzeba równomiernie rozłożyć po całym podłożu. Do tego celu można wykorzystać malutkie grabki ogrodnicze lub zwykły widelec. Należy dbać o to, by podłoże było wilgotne. Po mniej więcej 20 dniach pojawią się pierwsze zbiory pieczarek. Gotowy zestaw zapewnia nawet 3-krotny plon.

Źródła
 1. F. Atila i in., The nutritional and medical benefits of Agaricus Bisporus: A review, „Journal of Microbiology, Biotechnology and Food Sciences” nr 3, 2017.
 2. K. Szudyga, J. Maszkiewicz, Uprawa pieczarek, Hortpress, 1995.
 3. N. Sakson, Pieczarka. Uprawa intensywna, PWRiL, 2013.
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

elektrolity-domowej-roboty-jak-i-z-czego-je-zrobic
Odżywianie
1 min.
Elektrolity domowej roboty - jak i z czego je zrobić?
29.10.2021
ocet-winogronowy-wlasciwosci-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Ocet winogronowy - właściwości, zastosowanie
24.01.2022
detoks-cukrowy-co-jesc-jak-go-przeprowadzic
Odżywianie
1 min.
Detoks cukrowy - co jeść? Jak go przeprowadzić?
29.10.2021
ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
Popularne w kategorii Odżywianie
przepisy-na-grzyby-marynowane-w-occie-smazone
Odżywianie
1 min.
Sposoby na potrawy z grzybów
03.06.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.