account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Pierścień Schatzkiego – objawy i leczenie. Czym jest włóknista zmiana?

Emilia Kruszewska19.03.2024Aktualizacja: 19.03.2024

Pierścień Schatzkiego to włóknista tkanka umiejscowiona na styku przełyku z żołądkiem. Obecność pierścienia może przebiegać bezobjawowo, ale też być przyczyną zaburzeń połykania. Przyczyny tworzenia pierścienia Schatzkiego nie są jasne. Powstaniu zmiany może sprzyjać nasilony i nieleczony refluks żołądkowo-przełykowy.


pierscien-schatzkiego-objawy.-kogo-dotyka-ta-choroba
Pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Czym jest pierścień Schatzkiego?
  2. Dlaczego powstaje pierścień Schatzkiego? 
  3. Jak objawia się pierścień Schatzkiego?
  4. Do jakiego lekarza udać się z objawami choroby? 
  5. Jak wykryć pierścień Schatzkiego?
  6. Czy pierścień Schatzkiego wymaga leczenia?

Czym jest pierścień Schatzkiego?

Pierścień Schatzkiego to włóknista tkanka, umiejscowiona na styku przełyku i żołądka. Zmiana jest symetryczna i nieelastyczna, ma 2–3 mm grubości [1]. Pierścień Schatzkiego powoduje miejscowe zwężenie przełyku, co sprzyja powstawaniu dysfagii. Problem jest inaczej odczuwany przez każdego pacjenta, jednak u niektórych osób zwężenie jest tak duże, że powoduje całkowitą niedrożność przełyku w wyniku utknięcia nawet małego kęsa pokarmu. 

Dlaczego powstaje pierścień Schatzkiego? 

Przyczyny powstania pierścienia Schatzkiego nie są do końca jasne. Najbardziej prawdopodobnym czynnikiem odpowiedzialnym za obecność zmiany jest refluks żołądkowo-przełykowy. Eksperci wskazują, że choroba nawet w 90% przypadków prowadzi do zwężeń przełyku, które powstają w następstwie procesów zapalno-zwłóknieniowych [1]. Dzieje się tak z powodu częstej ekspozycji przełyku na sok żołądkowy. Wśród przyczyn powstania pierścienia Schatzkiego wskazuje się również na przepuklinę rozworu przełykowego.

Jak objawia się pierścień Schatzkiego?

Objawy pierścienia Schatzkiego rozwijają się stopniowo i ujawniają dość późno. Zwężenie przełyku powoduje przede wszystkim trudności w połykaniu pokarmów. Początkowo dolegliwości pojawiają się przy spożywaniu produktów stałych. Z czasem postępujące zwężenie przełyku utrudnia przełykanie pokarmów półpłynnych, a nawet płynnych. Próba połknięcia kęsa wywołuje również specyficzny ból w klatce piersiowej. Ten objaw powinien być dla ciebie alarmujący i skłonić do wizyty u lekarza. Pierścień Schatzkiego może powodować również chrypkę, która wynika z podrażnienia przełyku i może świadczyć o rozwoju stanu zapalnego. Zaburzenie czynności skurczowej przełyku wywołuje także kaszel, który przybiera postać przewlekłą. U niektórych pacjentów może rozwinąć się nawracająca zgaga i towarzyszące jej kłucie w klatce piersiowej.

Do jakiego lekarza udać się z objawami choroby? 

Objawy ze strony przewodu pokarmowego skonsultuj z lekarzem rodzinnym. Najpewniej otrzymasz skierowanie na badania obrazowe RTG i USG. W razie silnych dolegliwości lekarz rodzinny może zdecydować od razu o skierowaniu Cię do specjalisty gastrologa. 

W dysfunkcjach układu pokarmowego bardzo ważny jest szybki czas reakcji i wdrożenie leczenia. Jeśli chcesz mieć możliwość skonsultowania się z lekarzem specjalistą nawet w ciągu 3 dni roboczych od umówienia wizyty, kup Polisę Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenia zdrowotne, którego ofertę zamówisz na Welbi.

Już od 239 zł miesięcznie będziesz mieć możliwość skonsultowania się stacjonarnie lub online z gastroenterologiem, 38 innymi specjalistami, a także wykonania niezbędnych badań, w tym gastroskopii, w listy blisko 300 badań dostępnych w pakiecie OCHRONA GOLD.

Wypełnij formularz i porozmawiaj z doradcą TU Zdrowie, dostawcy usług w ramach polisy. Dowiedz się, co jeszcze możesz zyskać, wybierać to prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Jak wykryć pierścień Schatzkiego?

Ze względu na skąpe objawy lub postać bezobjawową pierścień Schatzkiego najczęściej wykrywany jest późno albo przypadkowo na skutek diagnozowania np. choroby refluksowej. Nie ma jednej uniwersalnej metody wykrywania zmiany, dlatego konieczne jest przeprowadzenie wielu badań. Podstawą diagnostyki okazuje się gastroskopia. Do badań uzupełniających zaliczamy RTG klatki piersiowej z kontrastem i tomografię klatki piersiowej. Lekarz może zlecić również badanie endoskopowe, które pozwoli nie tylko dokładnie ocenić wielkość zmiany, ale też funkcjonowanie górnego i dolnego zwieracza przełyku. 

Czy pierścień Schatzkiego wymaga leczenia?

Bezobjawowy pierścień Schatzkiego podlega obserwacji i ewentualnej terapii farmakologicznej z użyciem inhibitorów pompy protonowej (leki zmniejszające ilość wydzielanego kwasu solnego w żołądku). Jest ona stosowana szczególnie w przypadku istnienia stanu zapalnego przełyku. Objawowy pierścień Schatzkiego wymaga leczenia zabiegowego. W tym celu wykonywane jest mechaniczne poszerzanie zwężenia za pomocą balonu lub poszerzadła Maloneya. Zabieg poszerzania przeprowadzany jest stopniowo i w kilku sesjach. Musisz wiedzieć, że mechaniczne poszerzanie zwężenia przełyku jest uznawane za zabieg bezpieczny, ale z możliwością wystąpienia powikłań. Do najczęstszych należą: miejscowe krwawienie, ból w klatce piersiowej, nudności. Powikłania te mają charakter przejściowy i samoistnie ustępują po zakończeniu leczenia. W czasie rekonwalescencji pozabiegowej zalecane jest przejście na dietę płynną.

Źródła
  1. T. Kurowski, B. Ostrowski, M. Hartleb, Przyczyny niedrożności górnego odcinka przewodu pokarmowego, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2021, 17(2), s. 105–110.
  2. B. Czapla, Ocena skuteczności leczenia łagodnych zwężeń górnego odcinka przewodu pokarmowego, „Polska Platforma Medyczna”, 2022, s. 1–60.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.