Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jakie są przyczyny powstania żylaków odbytu, kończyn dolnych, jąder?

Olga Dąbskalek. Wiktor Trela24.01.2022Aktualizacja: 23.03.2024

Przyczyny powstania żylaków mogą się nieco różnić w zależności od lokalizacji zmian. Niemniej niektóre czynniki – nadwaga, obciążenie genetyczne, mały ruch – predysponują do powstania większości żylnych patologii.


przyczyny-powstawania-zylakow-nog-odbytu-jader
pexels

Polecane

ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Spis treści
  1. Przyczyny żylaków jąder
  2. Przyczyny żylaków odbytu
  3. Przyczyny żylaków kończyn dolnych

Przyczyny żylaków jąder

„Żylaki jąder” to zwyczajowa nazwa stosowana na określenie żylaków powrózka nasiennego. To struktura anatomiczna o długości 15–20 cm, która zbudowana jest z licznych elementów, w tym m.in. z: nasieniowodu, tętnicy mięśnia dźwigacza jądra, splotu żylnego wiciowatego (składającego się z dwóch żył nasieniowodu i żył mięśnia dźwigacza jądra), nerwu biodrowo-pachwinowego. Żylaki powrózka nasiennego są uważane za jedną z najczęstszych przyczyn obniżenia parametrów nasienia. Występują u około 10–15% męskiej populacji. Stwierdza się je u około 40% niepłodnych mężczyzn.

Mechanizm powstawania żylaków powrózka nasiennego nie został do końca wyjaśniony. Najprawdopodobniej ma wieloczynnikowy charakter. Za jedną z potencjalnych przyczyn żylaków jąder uważa się nieprawidłowości anatomiczne zastawek żył jądrowych. To też częsta przypadłość osób z odwróconymi trzewiami, co na szczęście jest bardzo rzadką sytuacją. O odwróceniu trzewi mówi się wówczas, gdy występuje nieprawidłowe (po przeciwnych stronach – jak odbite w lustrze) położenie narządów w obrębie jamy brzusznej i klatki piersiowej.

Żylaki lewej żyły jądrowej występują nawet 10 razy częściej w porównaniu z żylakami po stronie prawej. Wiąże się to z anatomicznych warunków naczyniowych. Lewa żyła jądrowa kieruje się bowiem do lewej żyły nerkowej. Z kolei prawa żyła jądrowa kieruje się do żyły głównej dolnej. Zastój krwi w żyle jądrowej skutkuje rozwojem obrzęku worka mosznowego, dolegliwościami bólowymi okolicy krocza, podwyższeniem temperatury jądra, co ma destruktywny wpływ na plemniki. A to tylko wybrane objawy żylaków powrózka nasiennego.

Przyczyny żylaków odbytu

Hemoroidy są jedną z bardziej rozpowszechnionych patologii proktologicznych. Dokładne przyczyny żylaków odbytu nie zostały poznane. Wymienia się wiele czynników, które podnoszą ryzyko ich rozwoju. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • zaburzenia rytmu wypróżnień – długo utrzymujące się i częste zaparcia lub biegunka,

  • brak aktywności fizycznej,

  • długie przebywanie w pozycji siedzącej,

  • dieta uboga w błonnik,

  • nadwaga i otyłość,

  • przewlekły kaszel,

  • zaburzenia mięśni dna miednicy.

Przyczyną żylaków odbytu może być wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Do jego powstania predysponuje wodobrzusze, przedłużone parcie, obecność mas w jamie brzusznej. Żylaki odbytu często dotykają kobiety w ciąży – naczynia hemoroidalne powiększają się w wyniku ciśnienia wywieranego przez płód na jamę brzuszną i towarzyszących ciąży zmian hormonalnych. Do grupy ryzyka ich powstania należą też osoby w podeszłym wieku i obciążone genetycznie. Żylaki odbytu mogą stanowić powikłanie po operacjach okolic odbytu i krocza. Niekiedy są wynikiem wielokrotnych porodów siłami natury. Hemoroidy mogą rozwinąć się w wyniku innych chorób. Predysponują do nich zwłaszcza: guzy miednicy małej, marskość wątroby, wrodzony brak zastawek w żyłach trzewnych.

Jeśli zmagasz się z żylakami, a ich powiększanie się wywołuje coraz bardziej dokuczliwe objawy, koniecznie skonsultuj problem z lekarzem. A jeśli nie chcesz czekać w długich kolejkach na wizytę, zdecyduj się na Polisę Zdrowie Welbi – prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Już od 69 zł możesz mieć dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (lekarza rodzinnego, internisty, pediatry), nawet w ciągu 1 dnia, i 14 innych specjalistów z reguły w ciągu 3 dni. Zamów ofertę i sprawdź, co jeszcze możesz zyskać, opłacając miesięczną składkę.

Przyczyny żylaków kończyn dolnych

Do najczęstszych miejsc występowania żylaków zaliczamy kończyny dolne. Do czynników ryzyka tej jednostki chorobowej należą: nadmierna masa ciała, praca w pozycji stojącej i siedzącej, płaskostopie, podeszły wiek. Innymi opisanymi czynnikami ryzyka rozwoju żylaków są: wysoce przetworzona i uboga w błonnik dieta, mało aktywny tryb życia, niewłaściwie dobrana, zbyt ciasna odzież (pończochy, rajstopy). Ponadto czynnikami sprzyjającymi tworzeniu się żylaków kończyn dolnych mogą być: częste korzystanie z sauny i solarium, długotrwałe unieruchomienie, niewydolność serca, choroby krwi zwiększające jej krzepliwość.

Żylakom kończyn dolnych sprzyja obciążony wywiad rodzinny – udowodniono, że elastyczność ścian żył w nogach jest obniżona już u dzieci, w których rodzinach występowały żylaki. Sugerowany jest wpływ palenia papierosów, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych i hormonalnej terapii zastępczej. W przypadku żylaków i nadciśnienia pomocne jest leczenie naturalne. Wśród ziół obniżających poziom cholesterolu, usprawniających przepływ krwi, uszczelniających ściany naczyń krwionośnych wymienia się m.in. koszyczek arniki, wyciąg z kasztanowca, liść oczaru, kwiat nagietka.

Mówiąc o przyczynach żylaków nóg, nie można nie wspomnieć o ciąży. Szacuje się, że około 70–80% żylaków kończyn dolnych u ciężarnych pojawia się w I trymestrze. Ich powstanie mogą powodować zjawiska, takie jak relaksacja mięśni gładkich oraz rozluźnienie włókien kolagenowych, za które odpowiadają progesteron i estrogeny. Progesteron prowadzi do poszerzenia mięśniówki w ścianie naczyń krwionośnych. Poza tym przyczynia się do zatrzymywaniu wody w organizmie, a to z kolei podnosi ryzyko obrzęków i zwiększa obciążenie naczyń krwionośnych. Estrogeny podobnie jak progesteron powodują zatrzymywanie wody. Dodatkowo zwiększają krzepliwość krwi. Poza hormonami ryzyko żylaków u ciężarnych wiąże się m.in.: ze zmianami w składzie osocza, z zastojem żylnym na skutek ucisku rosnącej macicy na naczynia, ze zwiększeniem objętości krwi krążącej. Uważa się, że powtórna ciąża podnosi dwukrotnie ryzyko rozwoju żylaków kończyn dolnych.

Źródła
  1. D. Beck, The ASCRS textbook of colon and rectal surgery, Springer, New York 2011.
  2. P. Poluha, T. Jargiełło, M. Szajner i wsp., Leczenie żylaków powrózka nasiennego metodą wewnątrznaczyniową, „Postępy Nauk Medycznych” 2012, t. XXV, nr 5, s. 455–458.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.