account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieUrazy 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Ból w plecach – rodzaje, przyczyny, sposoby leczenia

Agata Oleszkiewiczlek. Agnieszka Widera19.05.2021Aktualizacja: 11.04.2024

Dolegliwość, jaką jest ból pleców, obejmuje szereg problemów – od postępujących zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, przez nawracającą rwę kulszową i zespoły korzeniowe, aż po ostre przeciążenia i zmęczenie mięśni grzbietu. Sprawdź, co może wywoływać ból pleców, i poznaj metody jego zwalczania.


Ból pleców nie zawsze związany jest z zaburzeniami pracy kręgosłupa. Nieprzyjemny stan może stanowić powikłanie wielu chorób w okolicy obręczy biodrowej i barkowej, a nawet narządów klatki piersiowej i brzucha. W walce z dolegliwościami stosuje się wiele metod.

bol-plecow-jakie-sa-rodzaje-i-przyczyny-jak-leczyc
pixabay.com

Polecane

cwiczenia-na-dyskopatie-szyjna-jakie-sa-wskazane
Zdrowie
1 min.
Ćwiczenia na dyskopatię kręgosłupa szyjnego – zasady, przykładowy zestaw, praktyczne wskazówki
03.06.2022
zapalenie-sciegna-achillesa-leczenie-domowe
Fitness
1 min.
Jak wyleczyć w domu zapalenie ścięgna Achillesa?
19.05.2021
cwiczenia-na-kregoslup-szyjny
Zdrowie
1 min.
Trening i rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa
02.06.2022
wypadajacy-dysk-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Wypadający dysk – jakie są przyczyny i objawy tej przypadłości?
19.05.2021
Spis treści
  1. Ból pleców – przyczyny bezpośrednie
  2. Ból pleców – przyczyny pośrednie
  3. Jak zwalczać ból pleców?

Ból pleców – przyczyny bezpośrednie

Ból pleców najczęściej pojawia się w wyniku bezpośrednich zaburzeń strukturalno-czynnościowych kręgosłupa i układu kostno-stawowo-mięśniowego obręczy biodrowej i barkowej. Zaliczają się do nich zmiany zwyrodnieniowe, deformacje i uszkodzenia krążków międzykręgowych czy ucisk korzeni nerwowych biegnących wzdłuż kanału kręgowego, a także gałęzi rozchodzących się na obwód. W zależności od przyczyny ból pleców różni się charakterem, przebiegiem i lokalizacją. Jednym z bardziej powszechnych jest ból z prawej strony u góry bądź promieniujący w lewym kierunku. Zjawisko tego typu stanowi przesłankę do diagnostyki zespołu korzeniowego lub zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym. Dolegliwość może być także kojarzona z nadmiernym napięciem mięśni ramion i karku w wyniku nieprawidłowej postawy. Długotrwałe przybieranie zgarbionej pozycji podczas pracy i nauki oraz przeciążenia powstałe podczas nieprawidłowego podnoszenia i przenoszenia ciężkich przedmiotów sprzyjają osłabieniu mięśni grzbietu w odcinku piersiowym. W efekcie może pojawić się ból pleców między łopatkami. Ból z tyłu pleców na wysokości płuc obserwuje się również w przebiegu chorób kręgosłupa na tle zmian wytwórczych, takich jak osteofity, a także nadmiernego napięcia powięziowego, czyli tzw. punktów spustowych. Równie uciążliwy co ból pleców w górnych odcinkach bywa ból pleców na dole. Dolegliwości w tej okolicy grzbietu najczęściej stanowią powikłanie zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, zmian osteoporotycznych i stanów zapalnych korzeni nerwowych. W przebiegu tego typu dolegliwości najczęściej poza bólem pojawiają się trudności w chodzeniu, uczucie mrowienia lub drętwienia kończyny dolnej czy jej niedowład.

Ból pleców – przyczyny pośrednie

Ból pleców może mieć przyczyny niezwiązane z kręgosłupem. Wówczas źródła dolegliwości zwykle dopatruje się w chorobach sercowo-naczyniowych, internistycznych, urologicznych, ginekologicznych czy nowotworowych. Ból pleców po lewej stronie u góry, promieniujący do obojczyka i ramienia w towarzystwie nudności, duszności czy pieczenia w klatce piersiowej, może zwiastować zawał serca. Z kolei ból w dole pleców występuje często w przebiegu zapalenia pęcherzyka żółciowego i trzustki, silnych zaparć, nadwrażliwości jelit, chorób przydatków, zespołu bolesnego miesiączkowania, kolki nerkowej i infekcji nerek. Ból z tyłu pleców na wysokości żeber, promieniujący w przestrzeniach międzyżebrowych w kierunku ściany brzucha, często świadczy o neuralgii międzyżebrowej. Nerwobóle pleców mogą mieć charakter pourazowy, toksyczny, metaboliczny bądź być efektem chorób, np. boreliozy i półpaśca. Bóle pleców nierzadko towarzyszą otyłości, przewianiu, a także pojawiają się w ciąży. Kobiety spodziewające się dziecka w wyniku ucisku powiększającej się macicy na okoliczne narządy, zmiany środka ciężkości, hiperlordozy i przyrostu masy ciała najczęściej skarżą się na dolegliwości ze strony odcinka lędźwiowego w III trymestrze. To zupełnie naturalne zjawisko, które najczęściej samoistnie ustępuje po porodzie. Niepokój może jednak wzbudzać silny ból pleców w ciąży w towarzystwie nudności, krwawienia z dróg rodnych, gorączki czy dolegliwości ze strony brzucha.

Jak zwalczać ból pleców?

W zależności od przyczyny ból pleców wymaga różnych metod terapeutycznych. Doraźnie i objawowo, szczególnie w stanach ostrego ataku dolegliwości, warto zastosować ciepły kompres i przyjąć odciążającą pozycję. Jedną z uniwersalnych jest pozycja „krzesełkowa”, która polega na podparciu ugiętych nóg w kolanach i biodrach pod kątem prostym w leżeniu na plecach. Przeciwbólowo działa także pozycja embrionalna, czyli skulona na boku z poduszką lub zwiniętym kocem pomiędzy kolanami. W innych przypadkach ból pleców powinien być leczony z uwzględnieniem przyczyny. Dolegliwości powstałe w efekcie zmian zwyrodnieniowych dobrze reagują na farmakoterapię, a także na rehabilitację z wykorzystaniem ćwiczeń ruchowych i zabiegów fizjoterapeutycznych. Ukierunkowana terapia ma na celu spowolnienie postępu choroby i utrzymanie optymalnej sprawności, dlatego niezbędnym elementem jest gimnastyka o charakterze rozciągającym i wzmacniającym mięśnie grzbietu. Uzupełnieniem są ultradźwięki, elektroterapia, laseroterapia i magnetoterapia. Na ból z tyłu pleców powstały z przeciążenia i stresu poleca się z kolei metody relaksacyjne i ćwiczenia oddechowe, które pozwolą złagodzić nieprzyjemny stan.

Obserwujesz u siebie niepokojące bóle pleców, które powinny zostać skonsultowane z ortopedą lub neurologiem? Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub wizytę w gabinecie specjalisty nie będzie trwało z reguły dłużej niż 3 dni robocze.

Sprawdź, co wchodzi w zakres pakietów! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. Milanow I., Zespół bólowy kręgosłupa, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2014, 10 (3).
  2. Tanner J., Bóle pleców, Laurum, Warszawa 2014.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
na-ile-dni-przed-okresem-zaczyna-bolec-brzuch
Seks
1 min.
Na ile dni przed okresem zaczyna boleć brzuch?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.