Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieUrazy 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Ból w plecach – rodzaje, przyczyny, sposoby leczenia

Agata Oleszkiewicz

lek. Agnieszka Widera

19.05.2021

Aktualizacja: 07.10.2022

Dolegliwość, jaką jest ból pleców, obejmuje szereg problemów – od postępujących zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, przez nawracającą rwę kulszową i zespoły korzeniowe, aż po ostre przeciążenia i zmęczenie mięśni grzbietu. Sprawdź, co może wywoływać ból pleców, i poznaj metody jego zwalczania.


Ból pleców nie zawsze związany jest z zaburzeniami pracy kręgosłupa. Nieprzyjemny stan może stanowić powikłanie wielu chorób w okolicy obręczy biodrowej i barkowej, a nawet narządów klatki piersiowej i brzucha. W walce z dolegliwościami stosuje się wiele metod.

Wszyscy lekarze w jednym miejscu

Teleporada bez kolejek i dojazdów!

E-wizyta od 65 zł
bol-plecow-jakie-sa-rodzaje-i-przyczyny-jak-leczyc
pixabay.com

Polecane

Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
opuchniete-kolano-przyczyny-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Opuchnięte kolano - przyczyny, domowe sposoby
29.10.2021
Spis treści
 1. Ból pleców – przyczyny bezpośrednie
 2. Ból pleców – przyczyny pośrednie
 3. Jak zwalczać ból pleców?

Ból pleców – przyczyny bezpośrednie

Ból pleców najczęściej pojawia się w wyniku bezpośrednich zaburzeń strukturalno-czynnościowych kręgosłupa i układu kostno-stawowo-mięśniowego obręczy biodrowej i barkowej. Zaliczają się do nich zmiany zwyrodnieniowe, deformacje i uszkodzenia krążków międzykręgowych czy ucisk korzeni nerwowych biegnących wzdłuż kanału kręgowego, a także gałęzi rozchodzących się na obwód. W zależności od przyczyny ból pleców różni się charakterem, przebiegiem i lokalizacją. Jednym z bardziej powszechnych jest ból z prawej strony u góry bądź promieniujący w lewym kierunku. Zjawisko tego typu stanowi przesłankę do diagnostyki zespołu korzeniowego lub zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym. Dolegliwość może być także kojarzona z nadmiernym napięciem mięśni ramion i karku w wyniku nieprawidłowej postawy.Długotrwałe przybieranie zgarbionej pozycji podczas pracy i nauki oraz przeciążenia powstałe podczas nieprawidłowego podnoszenia i przenoszenia ciężkich przedmiotów sprzyjają osłabieniu mięśni grzbietu w odcinku piersiowym. W efekcie może pojawić się ból pleców między łopatkami. Ból z tyłu pleców na wysokości płuc obserwuje się również w przebiegu chorób kręgosłupa na tle zmian wytwórczych, takich jak osteofity, a także nadmiernego napięcia powięziowego, czyli tzw. punktów spustowych.Równie uciążliwy co ból pleców w górnych odcinkach bywa ból pleców na dole. Dolegliwości w tej okolicy grzbietu najczęściej stanowią powikłanie zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, zmian osteoporotycznych i stanów zapalnych korzeni nerwowych. W przebiegu tego typu dolegliwości najczęściej poza bólem pojawiają się trudności w chodzeniu, uczucie mrowienia lub drętwienia kończyny dolnej czy jej niedowład.

Ból pleców – przyczyny pośrednie

Ból pleców może mieć przyczyny niezwiązane z kręgosłupem. Wówczas źródła dolegliwości zwykle dopatruje się w chorobach sercowo-naczyniowych, internistycznych, urologicznych, ginekologicznych czy nowotworowych. Ból pleców po lewej stronie u góry, promieniujący do obojczyka i ramienia w towarzystwie nudności, duszności czy pieczenia w klatce piersiowej, może zwiastować zawał serca. Z kolei ból w dole pleców występuje często w przebiegu zapalenia pęcherzyka żółciowego i trzustki, silnych zaparć, nadwrażliwości jelit, chorób przydatków, zespołu bolesnego miesiączkowania, kolki nerkowej i infekcji nerek.Ból z tyłu pleców na wysokości żeber, promieniujący w przestrzeniach międzyżebrowych w kierunku ściany brzucha, często świadczy o neuralgii międzyżebrowej. Nerwobóle pleców mogą mieć charakter pourazowy, toksyczny, metaboliczny bądź być efektem chorób, np. boreliozy i półpaśca. Bóle pleców nierzadko towarzyszą otyłości, przewianiu, a także pojawiają się w ciąży. Kobiety spodziewające się dziecka w wyniku ucisku powiększającej się macicy na okoliczne narządy, zmiany środka ciężkości, hiperlordozy i przyrostu masy ciała najczęściej skarżą się na dolegliwości ze strony odcinka lędźwiowego w III trymestrze. To zupełnie naturalne zjawisko, które najczęściej samoistnie ustępuje po porodzie. Niepokój może jednak wzbudzać silny ból pleców w ciąży w towarzystwie nudności, krwawienia z dróg rodnych, gorączki czy dolegliwości ze strony brzucha.

Jak zwalczać ból pleców?

W zależności od przyczyny ból pleców wymaga różnych metod terapeutycznych. Doraźnie i objawowo, szczególnie w stanach ostrego ataku dolegliwości, warto zastosować ciepły kompres i przyjąć odciążającą pozycję. Jedną z uniwersalnych jest pozycja „krzesełkowa”, która polega na podparciu ugiętych nóg w kolanach i biodrach pod kątem prostym w leżeniu na plecach. Przeciwbólowo działa także pozycja embrionalna, czyli skulona na boku z poduszką lub zwiniętym kocem pomiędzy kolanami. W innych przypadkach ból pleców powinien być leczony z uwzględnieniem przyczyny. Dolegliwości powstałe w efekcie zmian zwyrodnieniowych dobrze reagują na farmakoterapię, a także na rehabilitację z wykorzystaniem ćwiczeń ruchowych i zabiegów fizjoterapeutycznych. Ukierunkowana terapia ma na celu spowolnienie postępu choroby i utrzymanie optymalnej sprawności, dlatego niezbędnym elementem jest gimnastyka o charakterze rozciągającym i wzmacniającym mięśnie grzbietu. Uzupełnieniem są ultradźwięki, elektroterapia, laseroterapia i magnetoterapia. Na ból z tyłu pleców powstały z przeciążenia i stresu poleca się z kolei metody relaksacyjne i ćwiczenia oddechowe, które pozwolą złagodzić nieprzyjemny stan.

Źródła
 1. Milanow I., Zespół bólowy kręgosłupa, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2014, 10 (3).
 2. Tanner J., Bóle pleców, Laurum, Warszawa 2014.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Internista, pediatra i inni specjaliści dostępni nawet w 1h

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

zespol-ciesni-nadgarstka-leczenie-domowe
Zdrowie
2 min.
Zespół cieśni nadgarstka - leczenie domowe
24.01.2022
zerwane-sciegno-objawy-rehabilitacja-i-leczenie
Zdrowie
1 min.
Zerwane ścięgno - objawy, rehabilitacja i leczenie
24.01.2022
jakie-sa-rodzaje-zlaman-co-warto-o-nich-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Jakie są rodzaje złamań? Co warto o nich wiedzieć?
28.10.2021
wypadajacy-dysk-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Wypadający dysk – jakie są przyczyny i objawy tej przypadłości?
19.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.