Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieRehabilitacja 1 min.

Jak działają taśmy do kinesiotapingu?

Sylwia Brodniewska

12.09.2023

Aktualizacja: 12.09.2023

Kinesiotaping to metoda terapeutyczna, która pomaga walczyć z bólem, czy przeciążeniem stawów. Dzięki oklejaniu konkretnych miejsc na ciele można działać bezpośrednio na źródło bólu czy dyskomfortu. Plastry do kinesiotapingu są z powodzeniem stosowane przez wielu sportowców. Poznaj ich zalety.


tasmy-kinesiotaping-jak-dzialaja-kiedy-zalozyc
Adobe Stock

Polecane

zdrowy-kregoslup-jak-wyglada-jak-o-niego-dbac
Fitness
1 min.
Zdrowy kręgosłup - jak wygląda? Jak o niego dbać?
27.07.2021
jakie-cwiczenia-na-wzmocnienie-kregoslupa-wybrac
Fitness
2 min.
Jakie ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa wybrać?
29.10.2021
lordoza-co-to-jest-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-leczyc
Fitness
1 min.
Lordoza – co warto o niej wiedzieć?
19.05.2021
kinezyterapia-leczenie-ruchem-jakie-sa-rodzaje
Fitness
1 min.
Kinezyterapia (leczenie ruchem) - jakie są rodzaje?
30.07.2021
Spis treści
 1. Co to jest kinesiotaping?
 2. Jak działa kinesiotaping?
 3. Jak naklejać plastry do kinesiotapingu?
 4. Czy można samodzielnie nakładać taśmy do kinesiotapingu?

Co to jest kinesiotaping?

Kinesiotaping polega na przyklejaniu elastycznych taśm na poszczególne partie ciała. Jest to metoda wykorzystywana w fizjoterapii, często jako uzupełnienie rehabilitacji pourazowej czy pooperacyjnej. Choć jest to stosunkowo nowa metoda, to już ma szerokie grono zwolenników. Taśmy musisz umiejętnie przystosować do konkretnego obszaru ciała poprzez ich przycięcie i naklejenie. Bardzo ważny jest odpowiedni naciąg taśmy oraz kąt, pod jakim ma ona dotykać skóry. Taśmy do kinesiotapingu nie zawierają żadnych substancji aktywnych, które wnikają w głąb skóry, jednak ich działanie jest zauważalne niemalże od razu. 

Jak działa kinesiotaping?

Plastry do kinesiotapingu są bardzo popularne wśród sportowców. Sprawdzają się podczas kontuzji. Zmniejszają dolegliwości bólowe, w szczególności kolan, które są najmocniej narażone na urazy. Założenie taśmy często pozwala kontynuować trening czy zawody.

Zakładanie plastrów zwiększa siłę mięśniową, gdyż zapewnia lepsze ukrwienie. Wspomagają one gojenie się stanów zapalnych czy bóle reumatyczne. Mogą być stosowane przez alergików, ponieważ nie zawierają substancji, które przedostają się do krwiobiegu. Ta metoda terapeutyczna może być stosowana niemal na każdą część ciała. Jej zalety docenią kobiety w ciąży, które często borykają się z bólami kręgosłupa czy kończyn dolnych. Taśmy wspomagają leczenie zmian zwyrodnieniowych, a także naderwanie mięśni czy skręcenie stawów. Mogą pomóc w leczeniu wdowiego garba, dyskopatii czy rwy kulszowej. 

Taśmy do kinesiotapingu zmniejszają zastoje i obrzęki. Taping limfatyczny sprawdzi się u kobiet w ciąży, po mastektomii, na łydkach, kolanach i kostkach, czyli miejscach, gdzie najczęściej zatrzymuje się woda. Plastry kinesiotaping należy naklejać w miejscu, w którym obrzęk jest największy. Są uzupełnieniem leczenia chrząstek stawowych, w szczególności po kontuzji. 

Mało znany jest taping logopedyczny, polegający na założeniu plastrów na twarzy lub szyi. Pomaga on w wadach wymowy, zaburzeniach połykania czy poprawie artykulacji. Można go stosować u dzieci i dorosłych w leczeniu bruksizmu, obniżonego napięcia mięśniowego twarzy, porażenia nerwów twarzowych czy szczękościsku. 

Kinesiotaping na haluksy może je zmniejszyć i poprawić chodzenie. Zaleca się stosowanie kinesiotapingu zarówno przed operacją haluksów, jak i po niej. Pomaga on rozluźnić mięśnie oraz działa przeciwbólowo. Dodatkowo poprawia krążenie krwi i zmniejsza obrzęk, który często towarzyszy tej dolegliwości. Dzięki stosowaniu plastrów można zmniejszyć dolegliwości i poprawić komfort. 

Jak naklejać plastry do kinesiotapingu?

Umiejętne naklejanie taśm do kinesiotapingu ma duży wpływ na skuteczność tej terapii. Wiele osób uważa, że można samodzielnie nakleić je na ciało, jednak musisz pamiętać, że może prowadzić to do pojawienia się skutków ubocznych, takich jak zaczerwienienie, pieczenie skóry czy brak efektu terapeutycznego. Niektóre miejsca są też trudne do samodzielnego oklejenia, np. nadwyrężony bark, kręgosłup czy kark.

Sposób aplikowania taśmy do kinesiotapingu zależy od jej przeznaczenia. Czasem wymagane jest odpowiednie naciągnięcie plastra przed jego przyklejeniem, a czasem wręcz odwrotnie. Plaster jest elastyczny i rozciągliwy. Pokryty jest klejem medycznym, dzięki czemu trzyma się na skórze i nie wywołuje dyskomfortu podczas noszenia. Przed nałożeniem plastra potrzyj go, aby zyskał właściwości klejące. Następnie miejsce, na które będzie on nakładany, zdezynfekuj i osusz. Po prawidłowej aplikacji plastry do kinesiotapingu utrzymują się na skórze nawet tydzień. Jeśli ich końcówka zacznie oddzielać się od skóry, możesz tę część uciąć, pozostawiając plaster przyklejony do skóry.

Nie ma ograniczeń co do czasu stosowania kinesiotapingu. Po odklejeniu plastra można ponownie nałożyć kolejny. Wiele osób zastanawia się, czy kolory mają znaczenie. Pamiętaj, że jest to jedynie kwestia estetyczna, a ich barwa zależy od indywidualnych preferencji. 

Czy można samodzielnie nakładać taśmy do kinesiotapingu?

Chociaż taśmy do kinesiotapingu można kupić samodzielnie, to fizjoterapeuci nie zalecają robienia tego. Aby dobrze nałożyć plastry, należy znać ludzką anatomię, konkretne mięśnie i kierunek przepływu krwi. Samodzielne przyklejenie plastrów może nie przynieść oczekiwanego efektu terapeutycznego i zniechęci do dalszych prób. Skorzystanie z pomocy fizjoterapeuty zapewnia umiejętne nałożenie plastra, który będzie trwały i pomoże na konkretne dolegliwości. 

Niekiedy konieczne jest nałożenie kilku taśm leczniczych, aby dotrzeć do konkretnego miejsca. W takich przypadkach lepiej sprawdza się wykorzystanie kilku kolorów, które można nakleić na siebie. Ma to nie tylko znaczenie estetyczne, ale specjalista może łatwiej trafić w konkretne miejsca. Umiejętne wycinanie taśm jest bardzo ważne w leczeniu, dlatego warto powierzyć je specjalistom.

Źródła
 1. S. Williams, C. Whatman, P.A. Hume, K. Sheerin, Kinesio Taping in treatment and prevention of sports injuries: a meta–analysis of the evidence for its effectiveness, „Sports Med.” 2012, nr 42, s. 153–164.
 2. G.S. Nunes, M. De Noronha, H.S. Cunha i in., Effect of kinesio taping on jumping and balance in athletes: a crossover randomized controlled trial, „The Journal of Strength & Conditioning Research” 2013, nr 27, s. 3183–3189. 
 3. E. Mikołajewska, Kinesiotaping w sporcie, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2016.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
choreoterapia-terapia-tancem-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
2 min.
Choreoterapia – na czym polega i jakie przynosi korzyści?
14.05.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.