Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieUrazy 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Strzelanie w kolanie przy zginaniu i prostowaniu – przyczyny chorobowe i niechorobowe, leczenie

Agata Oleszkiewicz

lek. Agnieszka Żędzian

10.05.2022

Aktualizacja: 25.11.2022

Strzelanie w stawie kolanowym podczas poruszania nogą może mieć podłoże zwyrodnieniowe, być objawem niedoborów niektórych składników odżywczych i budulcowych czy też powikłaniem po urazach. Nie zawsze jednak oznacza problemy. Poznaj przyczyny trzasków i metody ich leczenia!


strzelanie-w-kolanie-przy-zginaniu-prostowaniu
pixabay

Polecane

zerwany-miesien-jakie-sa-objawy-i-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Zerwany mięsień - jakie są objawy i jak leczyć?
24.01.2022
cwiczenia-na-kregoslup-szyjny
Zdrowie
1 min.
Trening i rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa
02.06.2022
skrecenie-nadgarstka-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Skręcenie nadgarstka - jakie są objawy? Jak leczyć?
24.01.2022
torebka-stawowa-jakie-pelni-funkcje-czeste-urazy
Zdrowie
1 min.
Torebka stawowa – budowa, funkcje, najczęstsze urazy
19.05.2021
Spis treści
  1. Co oznacza strzelanie w kolanie?
  2. Ból i strzykanie w kolanie – przyczyny chorobowe
  3. Co na strzelanie w kolanie?

Co oznacza strzelanie w kolanie?

Strzelanie w kolanie przy zginaniu czy prostowaniu kończyny dolnej bywa nieprzyjemne ze względu na uwalniający się ze stawu dźwięk, ale najczęściej przebiega ono bezboleśnie i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Etiologia zjawiska jest złożona i w dodatku niejednoznaczna, dlatego jeśli usłyszysz u siebie podobne trzaski czy odczujesz chrupanie, musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim okoliczności ich wystąpienia. 

Jeśli Twój organizm nie jest obciążony chorobami związanymi z układem ruchu lub też nie doświadczył w niedalekiej przeszłości większych urazów w okolicy kończyn dolnych, a Twoja postawa ciała jest prawidłowa lub nie odbiega znacząco od powszechnie przyjętych norm, nie musisz się martwić, że to zwapnienie kości czy coś innego. Strzelanie w kolanie bardzo często stanowi efekt wyciągnięcia torebki stawowej podczas pracy stawu. Na skutek przemieszczania się powierzchni stawowych w jej otoczeniu następuje zmiana ciśnienia śródstawowego oraz wytwarzanie i gromadzenie się pęcherzyków gazu, które później pod wpływem wyzwolenia ruchu w kolanie pękają. Ich perforacja właśnie jest przyczyną charakterystycznych dźwięków,  a nawet uczucia przeskakiwania. Zjawisko tego typu określane jest mianem kawitacji i  bywa wykorzystywane w niektórych formach rehabilitacji. Odpowiednio prowadzona manipulacja kończyną przez fizjoterapeutę ma na celu repozycję elementów stawu, poprawę jego ruchomości czy też rozluźnienie aparatu mięśniowo-więzadłowego nogi. 

Powodem do niepokoju nie musi być również strzelanie w kolanie u dziecka. Maluchy, a nawet młodzież doświadczają trzaskania ze względu na luźniejsze połączenia między kośćmi i większą elastyczność układu ruchu. To charakterystyczna cecha rozwijającego się młodego organizmu. 

Ból i strzykanie w kolanie – przyczyny chorobowe

Przesłanką do konsultacji lekarskiej mogą być przede wszystkim jednocześnie występujące i często nawracające ból i strzelanie w kolanie, a do tego drętwienie opuszków palców czy inne dolegliwości. U podłoża nieprzyjemności mogą leżeć m.in. zmiany zwyrodnieniowe stawu, które, oprócz postępującym zniszczeniom chrząstek utrudniającym pracę aparatu ruchu, sprzyjają zmniejszeniu ilości mazi stawowej, przez co dochodzi do zaburzeń biomechaniki kolana. Odpowiedzialne mogą być też inne choroby reumatyczne, nasilane dodatkowo przez wady postawy. Strzykanie w kolanach przy przysiadach bywa też efektem chondromalacji, czyli rozmiękczenia i zwłóknienia chrząstki, a także przeciążeń spowodowanych otyłością, nadmierną masą ciała oraz pracą fizyczną. Często także strzelanie w kolanie jest powikłaniem pourazowym, ale również towarzyszy miejscowym stanom zapalnym i infekcjom.

Co na strzelanie w kolanie?

Ze względu na szeroką etiologię zjawiska na strzelanie w kolanie i ból nie ma uniwersalnej metody leczenia. Usprawnianie stawu najlepiej rozpocznij od specjalistycznej diagnozy, która pozwoli na opracowanie indywidualnego toku postępowania przyczynowo-objawowego. Jeśli powodem Twoich problemów jest strzelanie w kolanie przy prostowaniu związane z przeciążeniem, niewłaściwa dietą ubogą w najważniejsze składniki odżywcze czy chorobami zwyrodnieniowymi, najlepiej zapewnij swoim nogom odpoczynek i wzmocnienie poprzez suplementację i urozmaicenie posiłków. Do menu wprowadź zwłaszcza produkty białkowe i bogate w antyoksydanty, kwasy z grupy omega, polifenole, kolagen oraz minerały, w tym wapń. Ich cennym źródłem są warzywa zielone, owoce, ryby oraz produkty zbożowe. Wybieraj te pełnoziarniste, a także nie odmawiaj sobie różnego rodzaju kasz, makaronu czy ryżu. Sięgaj też po wyroby mięsne, ale możliwie nisko przetworzone. Aby ograniczyć konserwanty, wybieraj wędliny gotowane, parzone czy wędzone, lub wykonaj je samodzielnie, jeśli masz ochotę. Szczególnie pomocne będą też zupy i buliony zwierzęce, ale i galarety, także te owocowe. Zadbaj ponadto o właściwe nawodnienie organizmu. 

Jak dbać o kolana - infografika

Leczenie strzelania w kolanie obejmuje też ćwiczenia i inne specjalistyczne metody fizjoterapeutyczne, a nawet operację (w zależności od zaawansowania problemu i przyczyn). Zadaniem rehabilitacji jest przede wszystkim poprawa stabilności stawu. W tym celu niezmiernie ważna jest kinezyterapia, a jej uzupełnienie mogą stanowić terapia manualna, masaże i kinesiotaping. Jeśli Twoje strzelanie i ból w kolanie towarzyszą otyłości, w trosce o zdrowie i profilaktykę powikłań postaraj się o redukcję masy ciała. 

Źródła
  1. A. Bochenek, M. Reicher, Anatomia człowieka, Kości, stawy i więzadła, mięśnie, PZWL, Warszawa 2019.
  2. Z. Drobner, Najprostsza miękka terapia manualna kręgosłupa dla początkujących, Vital, Białystok 2020.
  3. M. Majdan, Choroba zwyrodnieniowa stawów. W gabinecie lekarza specjalisty, PZWL, Warszawa 2019.
  4. R. Sonnenschimdt, Medycyna holistyczna. Układ ruchu, Vital, Białystok 2020.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
bole-brzucha-przed-porodem-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle brzucha przed porodem. Kiedy należy jechać do szpitala?
10.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchniete-kolano-przyczyny-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Opuchnięte kolano - przyczyny, domowe sposoby
29.10.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.